Справа № 2-а- 6210/09/1170
Категорія статобліку 6.14
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2009 року 17 год. 32 хв. м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., при секретарі Валявській О.О.,
за участю:
прокурора Салюк С.М.
позивача представник Шевченко Т.В.
відповідача представник Смирнова Г.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кіровоградського району в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» про стягнення штрафних санкцій до Державного бюджету України у розмірі 17000 грн.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Кіровоградського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся з адміністративним позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» штрафних санкцій до Державного бюджету України у розмірі 17000 грн.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Згідно п. 1 Положення про Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Головою комісії з цінних паперів 21.01.2003 р., Кіровоградське територіальне управління входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка покликана забезпечувати реалізацію єдиної державної політики в регіоні щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних у відповідності з наданими повноваженнями, визначеними цим Положенням і є юридичною особою.
Відповідно до вимог ст. ст. 8, 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, в особі уповноважених осіб, має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, обовязкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів, відповідно до чинного законодавства, а також, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здіснення професійної діяльності на ринку цінних паперів. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 2 лютого 2009 року уповноваженою особою Комісії встановлений факт невиконання відповідачем розпорядження Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 30-КІ від 20.06.2008 р. в частині усунення невідповідностей чинному законодавству окремих положень Статуту відповідача та усунення порушення в частині неведення відповідачем книги протоколів засідань правління. Факт вчинення правопорушення, як стверджує позивач, підтверджується складеними постановою про правопорушення на ринку цінних паперів від 02.02.09 р. та актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 16-КІ від 12.02.09 р. Позивач зазначає, що за результатами розгляду зазначеного акту, на підставі п. 4 розділу V, п. 1 розділу VI Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.07 р., винесено постанову № 16-КІ від 19.02.09 р. про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 17000 грн., які відповідач мав перерахувати в дохід Державного бюджету України протягом 15 днів з дати отримання постанови фінансові санкції відповідачем не сплачені.
Позивач зазначає, що оскільки застосування до правопорушників законодавства про цінні папери фінансових санкцій має на меті забезпечення встановлених державою відносин і норм у цій сфері суспільного життя то їх невиконання, що спричинило ненадходження коштів до Державного бюджету, завдає істотної шкоди інтересам держави.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі а надав наступні пояснення. Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 02.02.09 р., акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 12.02.09 р. № 16-КІ, постанов про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 12.02.09 р., постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 19.02.09 р. № 16-КІ вважаються надісланими (врученими) юридичній особі, яка притягується до відповідальності, якщо їх надіслано поштою рекомендованим листом згідно п. 16 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням ДКЦПФР 11.12.2007 р. № 2272, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 р. за № 120/14811. Зазначені документи надіслані відповідачу рекомендованими листами. Штрафні санкції у розмірі 17000 грн. застосовані до відповідача на підставі п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, мотивуючи заперечення не дотриманням позивачем процедури застосування штрафних санкцій, а саме, позивачем в процесі процедури виявлення порушення не вилучені копії документів на підставі яких виявлені порушення, не відібране пояснення керівника Товариства. В обґрунтування заперечень представник відповідача наголосив на пропущенні позивачем строку звернення до адміністративного суду. Також, в судовому засіданні представник відповідача заявив про порушення кримінальної справи проти відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» кримінально у звязку з чим головного бухгалтера Товариства було відсторонено від роботи, всі документи по фінансово-господарській діяльності та відносно акціонерів були вилучені, керівник відповідача був обмежений в своїх діях у звязку з наведеним відповідач був позбавлений можливості усунути виявлені порушення. Обґрунтування заперечень проти задоволення позовних вимог представник відповідача навів в усній формі, не надавши при цьому письмового пояснення чи будь-яких інших доказів, на підтвердження зазначених фактів.
Представник позивача наголосив на правомірності дій позивача в процесі встановлення факту порушення та застосування процедури накладення фінансових санкцій. Щодо твердження представника відповідача про пропущення процесуального строку для звернення до суду представник позивача заявив, що для усунення порушень розпорядженням № 30-КІ від 20.06.2008 р. відповідачу встановлений термін до 25.12.2008 р. усунути порушення у звязку з зазначеним позивачем при зверненні до дотримано процесуальних строків.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 24.12.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 28.12.2009 р. про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення сторін, на основі наявних доказів, суд встановив наступне.
Юридична особа відкрите акціонерне товариство «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» (далі Товариство), ід. код 00476694, зареєстроване Кіровоградської районною державною адміністрацією Кіровоградської області 28.01.1992 р. (а.с. 13)
Статут (а.с. 100 118) відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» затверджений наказом начальника регіонального відділення ФДМУ по Кіровоградській області № 118 від 26.02.1999 р. та зареєстрований Кіровоградською районною державною адміністрацією за № 109 р від 26.02.1999 р.
25 квітня 2000 р. протоколом № 1 загальних зборів акціонерів Товариства затверджено Зміни до Статуту (а.с. 120), зареєстровані Кіровоградською районною державною адміністрацією 12 травня 2000 р. за № 147.
25 квітня 2000 р. протоколом № 1 загальних зборів акціонерів Товариства затверджені Зміни та доповнення до Статуту (а.с. 119), зареєстровані Кіровоградською районною державною адміністрацією 28 липня 2000 року за № 167.
30 квітня 2003 року зборами акціонерів затверджено Зміни та доповнення до Статуту (а.с. 121), зареєстровані Кіровоградською районною державною адміністрацією 21 жовтня 2003 року за № 306.
Згідно п. 1.1 Статуту (а.с. 100) відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» Товариство засноване відповідно до рішення регіонального відділення Фонду державного майна України по кіровоградській області від 26 лютого 1999 р. № 118, відповідно до п. 2.2. Статуту одним із напрямків предмету діяльності Товариства є ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів (а.с. 101)
Відповідно до ч. 1 п. 3.9. Статуту (а.с. 102) Товариство має право у встановленому чинним законодавством порядку випускати цінні папери. Розділом 4 Статуту (а.с. 103) визначені особи, які є засновником та акціонерами Товариства, зокрема, засновником Товариства є регіональне відділення ФДМУ по Кіровоградській області. Акціонерами Товариства можуть бути: державні органи приватизації, а також, фізичні чи юридичні особи, які набули право власності на акції Товариства в процесі приватизації, випуску нових акцій та на вторинному ринку цінних паперів. Також, зазначеним розділом визначені права та обовязки акціонерів Товариства.
Розділом 6 Статуту Товариства (а.с. 104) визначене право Товариства випускати цінні папери відповідно до вимог, встановлених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та право розпорядження акціонерами своїми акціями.
Відносно виявлених позивачем порушень судом встановлено наступне.
Підпунктом 8.2.7 Статуту (а.с 109), зокрема передбачено у випадку, якщо загальна кількість голосів (акціонерів або їх представників) не перевищує 60 відсотків скликаються наступні збори не пізніше, ніж через один місяць після дня скликання перших зборів.
Положення п.п. 8.2.7 Статуту суперечать ч. 1 ст. 43 Закону України «Про господарські товариства», нормами якої, зокрема, визначено, що повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори акціонерів проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства, за винятком випадків, коли на день проведення загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.
Згідно ч. 2 Змін та доповнень до Статуту, затверджених 30 квітня 2003 року (а.с 121) в розділі 8 п.п 8.2.8 перший абзац викладено в новій редакції: «про проведення загальних зборів акціонерів держателів іменних акцій повідомляються персонально листом, курєром» В старій редакції Статуту (а.с. 109) перший абзац п.п. 8.2.8 викладений наступним чином: «Про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально».
Зміни, внесені у підпункт 8.2.8 Статуту у новій редакції суперечать за своїм змістом п.п. 8.2.8 у попередній редакції.
Відповідно ч. 6 попередньо зазначених Змін та доповнень в розділі 8 п.п. 8.4.4 викладено в наступній редакції: «Голова правління обирається загальними зборами акціонерів строком на 5 років. Члени правління призначаються та звільняються головою правління». В попередній редакції Статуту п.п. 8.4.4. (а.с. 113) викладений наступним чином: «Правління Товариства складається з 5 членів. До складу правління входять: голова правління; перший заступник голови правління; заступник голови правління; заступник голови правління; головний бухгалтер Товариства. Першим Головою правління є: генеральний директор Кіровоградського обласного обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп». Наступного голову правління Товариства призначає вищий орган Товариства. Персональний склад правління затверджується спостережною радою за поданням голови правління. Від імені та за дорученням вищого органу Товариства голова спостережної ради укладає контракт з головою правління. Такий порядок формування персонального складу правління Товариства діє до перших зборів акціонерів, які можуть визначити новий порядок.»
У звязку з викладенням п.п. 8.4.4 в новій редакції відповідно до Змін та доповнень, затверджених 30.04.2003 р., Статут Товариства не передбачає склад Правління Товариства, що суперечить ч. 2 ст. 154 Цивільного кодексу України відповідно до норм якої Статут акціонерного товариства крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу, має містити, зокрема, відомості про склад і компетенцію органів управління товариством та про порядок ухвалення ними рішень.
Підпункт 8.4.4 Статуту в новій редакції не відповідає вимогам ч. 2 ст. 82 Господарського кодексу України нормами якої визначено, що установчі документи господарського товариства повинні містити, зокрема, відомості про склад і компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, з яких необхідна одностайність або кваліфікована більшість голосів, інші відомості, передбачені статтею 57 цього Кодексу.
Підпункт 8.4.4 Статуту в новій редакції не відповідає вимогам ч. 2 ст. 4 Закону України «Про господарські товариства» якою, зокрема, визначено, що у становчі документи повинні містити відомості про склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Судом також встановлено наступне. Всупереч п. 8.4.6 Статуту товариства (а.с. 114) положеннями якого, зокрема, визначено, що засідання правління Товариства проводяться не рідше одного разу на місяць засідання Правління Товариства проводились рідше, ніж один раз на місяць. Книга протоколів засідань правління в Товаристві не ведеться, зазначене не відповідає вимогам ч.2 ст. 48 Закону України «Про господарські товариства», якою визначено, що Голова правління товариства організує ведення протоколів засідань правління. Книга протоколів повинна бути в будь-який час надана акціонерам. На їх вимогу видаються засвідчені витяги з книги протоколів.
20 червня 2008 року уповноваженою особою, начальником Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Масленніковим М.О., на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 13.06.2008 р. № 73-КІ у відношенні ВАТ «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп», код ЄДРПОУ 00476694, встановлено порушення чинного законодавства про цінні папері в частині не відповідності вимогам чинного законодавства, наявності суперечностей окремих частин Статуту Товариства, порушення процедури проведення засідань Правління Товариства та неведення книги протоколів засідань правління Товариства. У звязку з виявленими порушеннями уповноваженою особою видане розпорядження № 30-КІ (а.с. 28) від 20.06.2009 р. про усунення порушень законодавства в термін до 25.12.2008 р. та про письмове інформування Товариством до 30.12.2008 р. уповноваженої особи про виконання розпорядження. Згідно напису на розпорядженні розпорядження отримане 20.06.2008 р. Головою правління Товариства В.П. Суковач.
2 лютого 2009 року уповноваженою особою, начальником Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Масленніковим М.О., на підставі службової записки головного спеціаліста відділу контрольно-правової роботи Шевченко Т.В. № 03 від 02.02.2009 р. у відношенні ВАТ «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп», код ЄДРПОУ 00476694, встановлено, що розпорядження № 30-КІ від 20.06.2008 р. не виконано, не виконання має ознаки правопорушення, на підставі зазначеного постановлено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства. (а.с. 12) Постановою про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів керівника Товариства зобовязано 12 лютого 2009 року о 12 годині зявитися на підпис акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень за адресою м. Кіровоград, вул. Леніна, 64/53, кім. 602.
Згідно даних фіскального поштового чеку № 2500600165259 постанову від 02.02.2009 р. направлено на адресу Товариства 2 лютого 2009 року. (а.с. 11)
12 лютого 2009 року повноваженою особою, головним спеціалістом відділу контрольно-правової роботи Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Шевченко Т.В. у відношенні ВАТ «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп», код ЄДРПОУ 00476694, встановлено, що розпорядження № 30-КІ від 20.06.2008 р. не виконано, по даному факту складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 16-КІ від 12.02.2009 р. (а.с. 10) Згідно напису на акті представник юридичної особи, відносно якої порушено справу на підписання акту про правопорушення не зявився.
12 лютого 2009 року уповноваженою особою, начальником Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Масленніковим М.О., у відношенні ВАТ «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп», код ЄДРПОУ 00476694, встановлено, що 12.02.2009 р. складений акт № 16-КІ про правопорушення на ринку цінних паперів. (а.с. 9) Постановою про розгляд справи про правопорушення від 12.02.2009 р. призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів на 19.02.2009 р. об 11 год. за адресою вул. Леніна, 64/53, кім. 602. Згідно п. 2 резолютивної частини зазначеної постанови справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, повноваження якого засвідчені довіреністю.
13 лютого 2009 року супровідним листом вих. № 127-05-е акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 16-КІ від 12.02.2009 р. та постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 12.02.2009 р. направлено керівнику ВАТ «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» супровідним листом вих. № 127-05-е рекомендованою кореспонденцією за № 0679 згідно фіскального поштового чеку. (а.с. 8)
19 лютого 2009 року уповноваженою особою, начальником Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Масленніковим М.О., у відношенні ВАТ «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп», код ЄДРПОУ 00476694, винесено постанову № 16-КІ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження від 2006.2008 р. № 30-КІ та на підставі акту про правопорушення від 12.02.2009 р. № 16-КІ, яким підтверджується факт вчинення правопорушень, а, також, на підставі п. 8 ст. 11 Закону Україні «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» постановою № 16-КІ за невиконання розпорядження застосовано до ВАТ «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 17000 грн. Згідно п. 3 резолютивної частини постанови постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або до суду у встановленому законодавством порядку.
19 лютого 2009 року постанову від 19.02.2009 р. № 16-КІ направлено керівнику ВАТ «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» рекомендованою кореспонденцією за № 4619 супровідним листом за вих. № 143-05-е згідно фіскального поштового чеку. (а.с. 7)
Згідно ст.19 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру», предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є, зокрема, відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Відповідно до ч.1 ст.361 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Повноваження та компетенція Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені Положенням про Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі Положення), затвердженого рішенням Комісії за № 580 та затвердженим Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Балюк А.І. (а.с. 44-48)
Згідно ч. 1 Положення Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі Управління) входить до системи Комісії. (а.с. 44) Відповідно до п. 4 ч. 5 Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює дотримання в регіоні законодавства про цінні папери. Згідно п. 3 ч. 6 Положення Управління має право відповідно до наданих повноважень звертатись до суду та господарського або іншого суду з позовами (заявами) у звязку з порушеннями законодавства України, відповідно до п. 7 ч. 6 Положення управління має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також, штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих Управлінню.(а.с. 46) Згідно ч. 16 Положення Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства України, печатку зі своїм найменуванням та зображення малого Державного Герба України, інші печатки та штампи, фірмовий бланк.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272,зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811, протокол засідання Комісії від 11 грудня 2007 р. N 64, затверджені Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (далі Правила).
Відповідно до ч. 2 Розділу І метою цих Правил є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів. Згідно ч. 5 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Рішення за справою повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи. Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, отримані в законному порядку, що свідчать про наявність чи відсутність правопорушення, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 8 Розділу І Правил розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії (далі - уповноважені особи) у межах наданих повноважень. Відповідно до ч. 10 ю ридична особа, зокрема, може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення. Частиною 12 Розділу І Правил визначено, зокрема, що справи про адміністративні правопорушення розглядаються центральним апаратом Комісії або територіальними органами Комісії відповідно до законодавства. Відповідно до ч. 16 Розділу І Правил постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.
Статтею 5 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні від 30 жовтня 1996 рокуN 448/96-ВР (далі-Закону) зокрема визначено, що д ержавне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до норм статті 6 Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат ітериторіальні органи.
Повноваження Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку визначені нормами ст. 8 Закону. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринк, зокрема, має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів визначена ст. 11 Закону відповідно до ч. 8 за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачено застосування фінансових санкцій - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З доказів по справі судом встановлено, що Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку дізналося про невиконання відповідачем розпорядження № 30-КІ від 20.06.2008 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери 30.12.2008 р. З наведеного вбачається, що адміністративний позов поданий у строки, встановленні зазначеною статтею КАСУ.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до ч. 6 ст. 71 якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі судом, зокрема, запропоновано відповідачу надати пояснення чи мотивовані заперечення по суті позовних вимог. В процесі розгляду судової справи відповідачу судом пропонувалося надати пояснення чи мотивовані заперечення по суті позовних вимог. Відповідач своїм правом на подання пояснень чи заперечень, а також інших доказів для підтвердження обставин на які посилався відповідач в судовому засіданні, не скористався, у звязку з цим справу розглянуто на основі наявних доказів.
Як встановлено матеріалами справи факт скоєння правопорушення відкритим акціонерним товариством «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» мав місце, застосовані санкції відповідачем не сплачені у звязку з цим позовні вимоги прокурора Кіровоградського району в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп» про стягнення штрафних санкцій до Державного бюджету України у розмірі 17000 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське обласне обєднання сільськогосподарського рибного господарства «Кіровоградрибгосп», код 00476694, до Державного бюджету України на рахунок відділення державного казначейства за місцезнаходженням платника за балансовим рахунком № 31116106700194 «Надходження до загального фонду Державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ 101, одержувач УДК у Кіровоградському районі, код одержувача 23684886, банк одержувача ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, штрафні санкції у розмірі 17000 грн. (сімнадцять тисяч грн.)
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 28.12.09 р.