
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа №440/3834/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1Б.) звернувся до суду з позовом до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Кременчуцьке ОУПФ), у якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення від 18.09.18 №309;
зобов'язати відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 12.09.18.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на безпідставність відмови відповідача у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на вісім років, оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії та у період з 1.01.87 по 31.01.87 працював у зоні відчуження у складі звідної автоколони з обслуговування та ремонту автомобілів.
2. Позиція відповідача.
3.12.18 судом одержано відзив Кременчуцького ОУПФ на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 26-27/. Звертав увагу на те, що разом із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачем надано довідку ВАТ "Кременчуцьке АТП 15307" від 25.07.14 вих. №04/08-24/3, що не містить посилань на первинні документи, на підставі яких її видано, а інших документів на підтвердження періоду виконання робіт у зоні відчуження ОСОБА_1 не надано, що й стало підставою для відмови у призначенні пенсії.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 6.11.18 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Оскільки відзив на позов надійшов до суду 3.12.18, а головуючий суддя у період з 3.12.18 по 11.12.18 перебував у відпустці, повний текст рішення складено 12.12.18.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, про що йому видане посвідчення серії А №506444, копію якого залучено до матеріалів справи /а.с. 10/.
12.09.18 позивач звернувся до Кременчуцького ОУПФ із заявою про призначення пенсії за віком /а.с. 28/. До заяви ОСОБА_1 додав копії паспорта громадянина України, виписки із наказу ВАТ "Кременчуцьке АТП 15307" від 25.07.14 вих. №04/08-24/2 про відрядження ОСОБА_1 до м. Чорнобиль строком на 31 день з 01.01.87 по 01.02.87, табеля обліку робочого часу за січень 1987 року, довідки ВАТ "Кременчуцьке АТП 15307" від 25.07.14 вих. №04/08-24/3 /а.с. 29-36/.
18.09.18 відповідачем ухвалене рішення №309, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджували б періоди роботи у зоні відчуження /а.с. 46/. Дане рішення пенсійний орган мотивував тим, що довідка ВАТ "Кременчуцьке АТП 15307" від 25.07.14 вих. №04/08-24/3 не містить посилань на первинні документи, на підставі яких її видано, а інших документів на підтвердження періоду виконання робіт у зоні відчуження позивачем не надано.
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 46 Основного Закону, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 15 Закону України від 5.11.91 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
У відповідності до частини першої статті 49 Закону України від 28.02.91 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (тут та надалі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За приписами частини першої статті 55 названого Закону, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років.
Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Частиною першою статті 15 цього Закону встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
А відповідно до частин першої та третьої статті 65 зазначеного Закону, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.05 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7.07.14 №13-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.05 за №1566/11846, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Пунктом 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №51 (чинного до 25.07.18) визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А.
За змістом пункту 10 цього Порядку, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Системно проаналізувавши наведені вище положення чинного законодавства суд дійшов висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
При цьому, єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 27.02.18 у справі №344/9789/17, від 31.07.18 у справі №751/2050/17, від 29.08.18 у справі №687/425/17, від 31.10.18 у справах №212/12245/13-а, №755/935/17, від 02.11.18 у справі №398/3389/16-а.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд враховує, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджено копією посвідчення серії А №506444 /а.с. 10/. Відповідач наведену обставину не заперечує. Більш того, разом з відзивом відповідачем надано копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії А №314630, виданого ОСОБА_1 15.11.90 /а.с. 40/.
Таким чином, відповідач обізнаний про наявність у позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
До того ж, позивачем разом із заявою про призначення пенсії надано Кременчуцькому ОУПФ копію виписки із наказу ВАТ "Кременчуцьке АТП 15307" від 25.07.14 вих. №04/08-24/2 про відрядження ОСОБА_1 до м. Чорнобиль строком на 31 день з 01.01.87 по 01.02.87 /а.с. 31/ та копію довідки ВАТ "Кременчуцьке АТП 15307" від 25.07.14 вих. №04/08-24/3, якою підтверджено факт безпосередньої зайнятості ОСОБА_1 на роботах, передбачених списком №1, у період з 01.01.87 по 01.02.87 /а.с. 34/.
Стосовно посилань відповідача на те, що довідка ВАТ "Кременчуцьке АТП 15307" від 25.07.14 вих. №04/08-24/3 не містить вказівки на первинні документи на підставі якої її видано, що підтверджували б період перебування позивача саме у зоні відчуження, суд звертає увагу на те, що разом із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 було надано копію табеля обліку робочого часу для бригадного розрахунку за січень 1987 року бригади слюсарів АТП 15307, працюючих у звідній автоколоні Мінавто з обслуговування і ремонту автомобілів, у якому вказано про зайнятість позивача з 3.01.87 по 31.01.87 по вісім годин щодня /а.с. 33/.
Доводи відповідача про відсутність первинних документів, які підтверджують період перебування позивача у зоні відчуження, є безпідставними, оскільки обставини справи та надані на їх підтвердження документи свідчать про наявність у позивача права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Суд звертає увагу на те, що посвідчення позивача недійсним не визнавалось, а його статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється.
За таких обставин, зважаючи на наявність у позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році другої категорії, підтвердженого у визначеному законом порядку, суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на вісім років у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
А відтак, рішення Кременчуцького ОУПФ від 18.09.18 №309 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком не відповідає фактичним обставинам справи та є необґрунтованим, у зв'язку з чим його належить визнати протиправним та скасувати, а позов ОСОБА_1 в цій частині задовольнити.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд враховує висновки Верховного Суду, наведені у постанові від 31.10.18 у справі №212/12245/13-а, відповідно до яких належним способом захисту порушених прав позивача є покладення на пенсійний орган обов'язку призначити та виплачувати пенсію із зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу звернення позивача із заявою про призначення пенсії до пенсійного органу (у даному випадку - з 12.09.18).
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи, беручи до уваги вищенаведені норми чинного законодавства та релевантні джерела права, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач від сплати судового збору звільнений на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір". Відповідач доказів понесення судових витрат до суду не надав.
За таких обставин, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 18 вересня 2018 року №309.
Зобов'язати Кременчуцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40367050; вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630) призначити та виплачувати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; квартал 278АДРЕСА_1, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 12 вересня 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Кукоба