Рішення № 78491412, 10.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
0540/7781/18-а
Номер документу
78491412
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2018 р. Справа№0540/7781/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – відповідач, Управління) про визнання протиправними дії щодо не прийняття заяви про отримання пенсії за місцем фактичного проживання, зобов’язання прийняти заяву про отримання пенсії за місцем фактичного проживання.

В обґрунтування позову зазначає, що 30 липня 2018 року звернулась до Управління із заявою про отримання пенсії за місцем фактичного проживання, однак спеціалістами Управління їй було відмовлено в отриманні наданих документів у зв’язку з відсутністю довідки внутрішньо переміщеної особи. Не погоджуючись з позицією відповідача, позивач звернувся до керівництва Управління із заявою про причини не прийняття документів. Позивачу листом від 13.08.2018 року № 207/0-01-01-01 управління зазначило, що без довідки внутрішньо переміщеної особи позивача не буде поставлено на облік.

Позивач вважає, що відповідач не правомірно не прийняв документи, чим позбавив його права на отримання пенсійних виплат тому просив суд визнати протиправними дії щодо не прийняв заяви про отримання пенсії за місцем фактичного проживання та зобов’язати прийняти заяву про отримання пенсії за місцем фактичного проживання.

Ухвалою суду від 03 вересня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19 вересня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1, в якові відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Відповідач зазначив, що 30 липня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про реєстрацію громадянина у системі надання послуг в електронній формі. Вказаній заяві було присвоєно номер 4199 та при цьому спеціаліст управління надав позивачу усне роз’яснення, що для взяття на облік та отримання пенсії необхідно надати заяву встановленого зразка, затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 та певний перелік документів. Враховуючи вищенаведене відповідач вважає, що не порушував права позивача, оскільки ОСОБА_1 не зверталась до Управління із заявою встановленого зразка. Разом з відзивом на позовну заяву як докази, на яких ґрунтується позиція відповідача, було надано копію журналу реєстрації заяв стосовно реєстрації на веб-порлалі ПФУ та пояснювальну записку головного спеціаліста відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 ПФУ.

Ухвалою суду від 27 вересня 2018 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у праві.

Ухвалою суду від 02 листопада 2018 року продовжено строк підготовчого засідання.

20 листопада 2018 року на адресу суду надійшла заява позивача, в якій позивач пояснив, що заява позивача про отримання пенсії за місцем фактичного проживання була надана в усній формі.

Ухвалою суду від 28 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 10 грудня 2018 року.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, до суду не з’явились.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серія ВС 200231.

ОСОБА_1 зареєстрована за адресою :ІНФОРМАЦІЯ_2

30 липня 2018 року відповідачем зареєстрована заява позивача в якості користувача електронних послуг на веб-порталі Пенсійного фонду України за №4199.

30 липня 2018 року позивачем подана заява на ім’я начальника ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про роз’яснення причин не прийняття спеціалістом ОСОБА_3 документів для постановки на облік та можливості отримання пенсійних виплат на картковий рахунок, відкритий в «Альфа-Банку».

13 серпня 2018 року відповідач листом за №207/0-01-01-01 надав відповідь на заяву позивача від 30.07.2018, в якій покликався на те, що позивачем не подавалася заява про отримання пенсії за місцем фактичного, а була подана заява про реєстрацію громадянина у системі надання послуг в електронному вигляді. Позивачу було роз’яснено, що для взяття на облік пенсійної справи необхідно звернутися з відповідною заявою, надати паспорт, ідентифікаційний код, довідку управління соціального захисту населення про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та реквізити рахунку в «Ощадбанку». Питання поновлення виплати пенсії буде вирішено після перевірки достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно статті 92 Основного закону виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-V Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (далі Закону №1058- V).

За приписами частини 1 статті 47 Закону №1058-V пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1(далі за текстом - Порядок №22-1), встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім’ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім’ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Отже, як вбачається з Порядку №22-1 заява про отримання пенсії за місцем фактичного проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Згідно пункту 3.3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає: роз’яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Порядком № 22-1 не передбачено, що для отримання пенсії за місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України, необхідно подавати довідку управління соціального захисту населення про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та реквізити рахунку в «Ощадбанку».

«Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 662, визначений механізм виплати пенсій їх одержувачам органами Пенсійного фонду шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги в уповноважених банках. пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ через поточні рахунки відповідно до «Порядку проведення конкурсного відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 662.

Згідно повідомлення Пенсійного фонду України, розміщеного на веб-порталі (https://www.pfu.gov.ua/33250-upovnovazheni-banky-cherez-yaki-maye-zdijsnyuvatys-vyplata-pensij-groshovoyi-dopomogy/), АТ «Альфа-Банк» є уповноваженим банком через який має здійснюватися виплата пенсії.

Згідно статті 2 Закону України від 11 грудня 2003 року №1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі Закон №1382-IV) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Статтею 6 Закону №1382-IV визначено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання. Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Згідно статті 4 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що у разі звернення особи із заявою про отримання пенсії за місцем фактичного проживання до пенсійного органу, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення. Відповідач не вправі вимагати документи, які не передбачені чинним законодавством, також до компетенції відповідача не належить вирішення питання визначення статусу громадянина України як внутрішньо переміщеної особи.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що місцем проживання ОСОБА_1 є Донецька область, м. Торецьк, вул. Толстого, б. 5.

Окрім того, в матеріалах справи наявна довідка від 24.09.2018 року, видана заступником директора департаменту – начальником територіального відділу по роботі з громадянами Лівобережного району, відповідно до якої ОСОБА_1 не перебуває на обліку в єдиній інформаційній базі даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Довідка № НОМЕР_2 закрита в архів з ознакою «скасування довідок».

За таких обставин позивач не може вважатися внутрішньо переміщеною особою.

Із заяви позивача від 30 липня 2018 року на імя начальника ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області вбачається, що позивач звертався до відповідача саме з приводу виплати пенсії за місцем фактичного проживання, а не тільки для реєстрації в якості користувача електронних послуг на веб-порталі Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 3.3 Порядку №22-1спеціаліст ОСОБА_3 мала надати допомогу позивачу щодо подання заяви відповідно до його намірів і питання, з яким останній звернувся до відповідача.

Відповідач всупереч наведеним нормам не прийняв відповідну заяву від позивача.

Згідно з частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до квитанції від 27.08.2018 року № 50130 позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 704, 80 грн.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у розмірі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) щодо не прийняття заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) про отримання пенсії за місцем фактичного проживання.

Зобов’язати Торецьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) прийняти заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) про отримання пенсії за місцем фактичного проживання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 10 грудня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Грищенко Є.І.