Вирок № 78490107, 05.12.2018, Енергодарський міський суд Запорізької області

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
316/1122/18
Номер документу
78490107
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 316/1122/18

Провадження № 1-кп/316/124/18

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2018 м. Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області

в складі головуючого судді: Бульби О.М.,

при секретарі: Черкашиній О.О.,

за участю прокурора: Прищепи Н.В.,

потерпілої: ОСОБА_1,

представника потерпілої: ОСОБА_2,

захисника: Шовкопляса Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду м. Енергодар Запорізької області кримінальне провадження за обвинуваченням:

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця міста Люботин Харківської області, громадянина України, маючого середню-спеціальну освіту, не працюючого, одруженого, маючого на утриманні неповнолітніх дітей: ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,

у вчинені кримінальних правопорушень передбачених ч.1 ст.172 та ч.2 ст.272 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до ч. 3 ст. 837 Цивільного кодексу України - для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов'язаний одержати спеціальний дозвіл.

Відповідно до «Переліку робіт з підвищеною небезпекою», затвердженого Наказом Держнаглядохоронпраці України № 15 від 26.01.2005, до робіт з підвищеною небезпекою відносяться:

п.94) Роботи верхолазні та на висоті;

п.101) Вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів.

Відповідно до ст. 43 Конституції України - кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан.

Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється.

Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Кодексу Законів про працю України - Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим:

1) при організованому наборі працівників;

2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;

3) при укладенні контракту;

4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;

5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу);

6) при укладенні трудового договору з фізичною особою;

7) в інших випадках, передбачених законодавством України.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Кодексу Законів про працю України - працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 253 Кодексу Законів про працю України - особи, які працюють за трудовим договором (контрактом) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи, підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» - роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Так, 18.08.2010 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєструвався як фізична особа підприємець (свідоцтво про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № НОМЕР_2 від 18.08.2010; реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1), видами діяльності якого є монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, інші роботи із завершення будівництва, інші спеціалізовані будівельні роботи, інші будівельно - монтажні роботи.

Так, 04 травня 2016 року фізична особа підприємець (далі - ФОП) ОСОБА_4 уклав договір підряду №126-16/П-Ск від 04.05.2016 з ТОВ «МБП Рембуд», відповідно до якого ФОП ОСОБА_4 зобов'язався виконати роботи з капітального ремонту покрівлі житлового дев'ятиповерхового будинку за адресою: АДРЕСА_3, які відносяться до п. 94, п. 101 «Переліку робіт з підвищеною небезпекою», затвердженого Наказом Держнаглядохоронпраці України № 15 від 26.01.2005, при цьому, у порушення вимог ч. 3 ст. 837 Цивільного кодексу України, ОСОБА_4 не одержав спеціальний дозвіл для виконання вказаних видів робіт.

У подальшому, в порушення вимог, передбачених ст. 43 Конституції України, ч. 1, ч. 3 ст. 24, ст. 253 Кодексу Законів про працю України, ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці», ФОП ОСОБА_4 здійснюючи підприємницьку виробничу діяльність у місті АДРЕСА_3 метою отримання прибутку та ухилення від обов'язкових платежів, грубо порушив законодавство про працю, яке виразилось в тому, що він, в період з 20.06.2016 (точна дата та час слідством не встановлені) по 02.07.2016 у АДРЕСА_3 використовував найману працю ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які працювали у нього без належно оформлених трудових відносин, без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та без повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також ФОП ОСОБА_4, грубо порушуючи вищевказане законодавство про працю, 02.07.2016 приблизно о 10 годині 30 хвилин, у АДРЕСА_3, використовуючи незаконно та без належного оформлення найману працю ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, залучив ОСОБА_5 до проведення вантажно-розвантажувальних робіт - розвантаження підення з руберойдом з даху вищевказаного будинку за допомогою металевої конструкції з електричним підіймачем «ЭП 150/300», під час яких вказаний вантажно - підіймальний пристрій почав нахилятися до низу на ОСОБА_5, який намагався його утримати, але вантажно-підіймальний пристрій зіштовхнув його з даху, в результаті чого ОСОБА_5 впав з висоти 30 м. на відмітку 00.00, після чого був доставлений до ДЗ «СМСЧ №1» м. Енергодара Запорізької області. 03.07.2016 ОСОБА_5 доставлений до Запорізької обласної лікарні, де ІНФОРМАЦІЯ_5 від отриманих тілесних ушкоджень, отриманих внаслідок падіння, настала його смерть.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 837 Цивільного кодексу України - для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов'язаний одержати спеціальний дозвіл.

Відповідно до «Переліку робіт з підвищеною небезпекою», затвердженого Наказом Держнаглядохоронпраці України № 15 від 26.01.2005, до робіт з підвищеною небезпекою відносяться:

п.94) Роботи верхолазні та на висоті;

п.101) Вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів.

Відповідно до ст. 43 Конституції України - кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Кодексу Законів про працю України - працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7.3.10 НПАОП 0.00-1.01-07 «Про затвердження Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів» затвердженого Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду України № 132 від 18.06.2007 - під час технічного огляду мають бути оглянуті та перевірені в роботі всі механізми та їх гальма, прилади та пристрої безпеки, гідропристрої та електрообладнання, сигналізація, а також перевіряються регламентовані цими Правилами розміри.

Відповідно до НПАОП 0.00-1.75-15 «Про затвердження Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт» затвердженого Наказом Міністерства Енергетики та вугільної промисловості України №21 від 19.01.2016:

п. 17 гл. 1 р. II - будова, виготовлення, установлення, монтаж, демонтаж, налагодження, експлуатація, ремонт, реконструкція та модернізація вантажопідіймальних кранів і машин, їх складових частин, а також вантажозахоплювальних органів, пристроїв, тари та колисок повинні відповідати вимогам Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 червня 2007 року № 132, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 09 липня 2007 року за № 784/14051 (далі - НПАОП 0.00-1.01-07);

п. 5 гл. 2 р. II - до експлуатації допускаються справне устаткування, механізми або пристрої, що відповідають вимогам ГОСТ 12.2.003-91 «ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности» (далі - ГОСТ 12.2.003-91);

п. 2 гл. 4 р. II - технічний стан всіх видів підіймально-транспортного устаткування, механізмів і тари повинен забезпечувати безпечну роботу з ними і відповідати умовам експлуатації, зазначеним у технічному паспорті підприємства-виробника;

п. 3 гл. 13 р. III - забороняється приступати до роботи на вантажопідіймальній машині за наявності таких несправностей:

- наявність тріщин або деформацій у металоконструкції;

- вантажний канат має поверхневе зношування, яке перевищує встановлену норму, обірване пасмо або місцеві ушкодження;

- механізм підйому вантажу має дефекти;

- ушкодження деталей гальма механізму підйому вантажу;

- несправний пристрій, що замикає зів гака;

- порушене кріплення гака в обоймі;

- блок гака не обертається навколо своєї вісі, вісь не закріплена запірними планками або іншими запірними пристроями;

- несправні або відсутні обмежники висоти підйому гака вантажопідіймальності;

- відсутнє огородження механізмів або неізольованих струмоведучих частин електроустаткування;

- відсутнє або ушкоджене заземлення;

- відсутні шпильки в сполученнях муфт або гайки на шпильках;

- відсутні або зношені пружні кільця;

- редуктори гальма, гальмові шківи, електродвигун або інше устаткування машини не укріплені і зміщуються при роботі механізмів;

- ушкоджена ізоляція електропроводки;

- гнучкі тролеї сильно провисають.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»:

п.6) Дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається:

- роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3;

- виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3, якщо інша форма оцінки його відповідності, яка є обов'язковою вимогою до нього, не встановлена технічними регламентами.

У разі коли дозвіл на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки отримано виробником або постачальником до прийняття зобов'язань щодо їх постачання, роботодавець може застосовувати зазначені машини, механізми, устатковання на підставі завіреної в установленому законодавством порядку копії дозволу, одержаної від такого виробника або постачальника.

п.9) Для одержання дозволу, який видає:

1) територіальний орган Держпраці, роботодавець, виробник або постачальник подає в паперовій формі особисто, через уповноважену ним особу, надсилає поштою або у випадках, передбачених законом, в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування, адміністратору заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається:

- на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час виконання заявлених робіт;

- на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устатковання та їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки;

- на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи відповідності таких машин, механізмів, устатковання вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки;

2) Держпраці, роботодавець подає в паперовій формі особисто, через уповноважену ним особу, надсилає поштою або у випадках, передбачених законом, в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування, заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається висновок експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час виконання заявлених робіт.

Забороняється вимагати для одержання дозволу документи, не передбачені законом.

Відповідно до «Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів» затвердженої наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду №132 від 18.06.2007:

4.12.5) підвішування апаратів для керування з підлоги здійснюється на сталевому тросику такої довжини, яка б давала змогу працівнику, який керує краном або талем, перебувати на безпечній відстані від вантажу, що переміщується. Апарат розташовується на висоті від 1 м до 1,5 м від підлоги. Швидкість пересування кранів і талів, що керуються з підлоги (крім тих, що керуються по радіо), не повинна перевищувати 0,83 м/с, а вантажних візків - 0,53 м/с.;

5.1.9) технічні умови на виготовлення повинні містити вимоги, показники і норми, яким мають відповідати вантажопідіймальні крани і машини, їх складові частини, вантажозахоплювальні органи, знімні вантажозахоплювальні пристрої, тара та колиски, вимоги щодо контролю якості зварювання і бракувальні показники з урахуванням вимог цих Правил та НД, вимоги безпеки, порядок приймання складових частин і готового виробу в цілому, а також відомості про метали та зварювальні матеріали, що мають застосовуватися під час виготовлення.

Технічні умови мають бути узгоджені зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці;

5.1.10) Виготовлені вантажопідіймальні крани та машини, а знімні вантажозахоплювальні пристрої, тара та колиски в разі встановлення таких вимог в НД мають бути споряджені такими експлуатаційними документами:

- паспортами, зразки яких залежно від типу вантажопідіймального крану або машини наведені в додатках 5-8 цих Правил;

- настановою з експлуатації;

- інструкцією з монтажу, пуску, регулювання та обкатки (якщо буде потрібен монтаж, налагоджування вантажопідіймального крана чи машини), а також іншою документацією, передбаченою технічними умовами на конкретний вантажопідіймальний кран або машину;

- сертифікатом відповідності (у разі проведення сертифікації).

Для кранів стрілового типу, які оснащені реєстраторами робочих параметрів і проходять приймально-здавальні випробування у виробника в складеному вигляді, до паспорта має додаватися роздруківка результатів проведених робіт.

Виготовлені окремо і призначені для самостійного постачання механізми, вантажозахоплювальні пристрої, прилади та пристрої безпеки вантажопідіймальних кранів або машин супроводжують паспортом і настановою з експлуатації, а металоконструкції, візки, кінцеві балки тощо можуть супроводжуватися документом виробника про їх якість, які зберігаються разом з паспортом вантажопідіймального крана чи машини.

Знімні вантажозахоплювальні пристрої, тара та колиски споряджаються експлуатаційними документами (паспортом або формуляром і, за необхідності, настановою з експлуатації), складеними відповідно до вимог НД.

Дозволяється суміщення експлуатаційних документів відповідно до вимог НД;

7.2.1) Перед пуском у роботу вантажопідіймальних кранів і машин суб'єкт господарювання повинен одержати відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.05-03 (1631-2003-п) дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці на експлуатацію цих вантажопідіймальних кранів і машин;

7.2.11) Рішення про можливість експлуатації вантажопідіймальних кранів і машин, що не підлягають реєстрації в територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці, приймається працівником, який здійснює відомчий нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів і машин, на підставі результатів повного технічного огляду, з урахуванням випадків, зазначених у пунктах 7.2.4-7.2.8 цих Правил;

7.2.14) Рішення про можливість експлуатації вантажопідіймальних кранів і машин засвідчується відповідним записом у паспорті вантажопідіймального крана чи машини особою (працівником), яка прийняла це рішення;

7.3.10) під час технічного огляду мають бути оглянуті та перевірені в роботі всі механізми та їх гальма, прилади та пристрої безпеки, гідропристрої та електрообладнання, сигналізація, а також перевіряються регламентовані цими Правилами розміри.

7.5.28) Під час роботи вантажопідіймального крана чи машини не дозволяється:

2) перебування біля стрілового або баштового крана, що працює, для запобігання затиску між поворотною та неповоротною частинами крана;

3) підіймання вантажу, що знаходиться в нестійкому положенні, або вантажу, підвішеного за один ріг дворогого гака;

8) відтягування вантажу під час підіймання, переміщення та опускання. Для розвороту довгомірних і громіздких вантажів під час їх підіймання, переміщення та опускання застосовуються довгомірні гаки або відтяжки;

9) вирівнювання вантажу, що підіймається, переміщується та опускається вагою тіла працівника, а також поправлення стропів з підвішеним вантажем;

10) подавання вантажу у віконні прорізи та на балкони без спеціальних приймальних площадок або спеціальних пристроїв;

Відповідно до «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» затвердженої наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду №62 від 27.03.2007:

1.5) для створення безпечних умов під час виконання робіт на висоті необхідно:

- забезпечити наявність, міцність і стійкість огороджень, риштувань, настилів, драбин тощо;

- забезпечити працівників необхідними засобами захисту та використовувати їх за призначенням;

- виконувати у повному обсязі організаційні та технічні заходи, передбачені цими Правилами;

- застосовувати технічно справні машини, механізми і пристрої, укомплектовані необхідною технічною документацією;

- уживати заходи щодо усунення або зменшення впливу шкідливих та/або небезпечних факторів;

п.1.15) виконання робіт на висоті з використанням вантажопідіймальних кранів здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства;

п. 7.2.7) виконання робіт на краю даху незалежно від його ухилу повинно проводитись працівниками із застосуванням запобіжних поясів, закріплених карабінами стропів за визначені керівником робіт місця;

п.7.2.16) під час проведення робіт на плоских дахах, що не мають постійного огородження (парапетних ґрат тощо), по периметру даху встановлюються тимчасові захисні (страхувальні) огородження висотою не менше 1,1 м з бортовим елементом огородження відповідно до ГОСТ 12.4.059-89. За неможливості установлення захисних (страхувальних) огороджень працівники зобов'язані застосовувати запобіжні пояси.

Відповідно до вимог п. 4.22 ДБН А.3.2-2-2009 від 01.04.2012 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» - до виконання робіт із підвищеною небезпекою в умовах дії небезпечних і/або шкідливих виробничих факторів допускаються особи, які не мають медичних протипоказань, пройшли попередні та періодичні медичні огляди відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій (наказ МОЗ України від 21.05.07 № 246) і визнані придатними до виконання даного виду робіт; пройшли спеціальне навчання безпечним методам і прийомам праці, інструктаж із безпеки праці, стажування на робочому місці, перевірку знань із безпеки праці і мають відповідну професійну підготовку.

Відповідно до вимог ДБН В.2.6-1497 «Покриття будинків і споруд» том №2:

п. 5.2) до виконання покрівельних робіт допускаються особи, які досягли 18 років, пройшли навчання безпечним методам i прийомам виконання цих робіт, одержали відповідне посвідчення i пройшли інструктаж на робочому місці.

Позачерговий інструктаж з техніки безпеки проводиться при переведенні робiтникiв-покрiвельників з одного типу покрівель на iнший, при змiнi умов провадження робiт, порушеннi бригадою правилта iнструкцiй з технiки безпеки.

Допуск робiтникiв до виконання покрiвельних робiт дозволяється тiльки пiсля перевiрки виконробом або майстром спiльно з бригадиром справностi i цiлiсностi несучих конструкцiй покриття i огорож

Особи, якi знаходяться на будiвельному майданчику, зобов'язанi носити захиснi каски. При виконанні робiт на дахах з похилом бiльше 20° робiтники повиннi застосовувати запобiжнi пояси. Мiсця закрiплення запобiжних поясiв вказує майстер або виконроб. При роботi з приставної драбинки на висотi понад 1,3 м слiд теж застосовувати запобiжнi пояси.

п. 5.4) організація будівельного майданчика робочих місць на покритті повинна забезпечувати безпеку роботи покрiвельникiв на усiх етапах виконання робiт.

Зоною потенцiйно дiючих небезпечних факторiв є дiлянки територiї будiвельного майданчика, розмiщеного по периметру будинку або його частин, на покрiвлi яких ведуться роботи. Органiзацiї, якi розробляють i затверджують проекти виконання робiт, повиннi передбачати у них заходи з безпеки працi. Будiвельнi органiзацiї здiйснюють вхiдний контроль документацiї, яка надходить від інших пiдприємств, щодо дотримання повноти викладення форми i вимог безпеки виконання покрiвельних робiт.

У проектах виконання покрiвельних робiт визначаються вимоги щодо безпеки розташування машин і механiзмiв, органiзацiї робочих мiсць iз застосуванням технiчних засобiв безпеки, першочергового влаштування постiйних огорож на покрiвлi, улаштування тимчасових огорож, прибирання вiдходiв матерiалiв з покрiвлi.

Відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці»:

стаття 13 - Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

стаття 18 - працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

стаття 21 - виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Експертиза проектів будівництва на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці №15 від 26.01.2005:

п.3.17) організаційне забезпечення роботи комісії (організація проведення перевірки знань з питань охорони праці, оформлення, облік і зберігання протоколів перевірки знань, оформлення і облік посвідчень про перевірку знань з питань охорони праці) покладається на суб'єкт господарювання, яким проводилось навчання з питань охорони праці. Термін зберігання протоколів перевірки знань з питань охорони праці не менше 5 років;

п.3.19) представники профспілок, уповноважені найманими працівниками особи як члени постійно діючих комісій з перевірки знань з питань охорони праці, проходять навчання з питань охорони праці відповідно до Типового положення, а перевірку знань у порядку, визначеному відповідними громадськими організаціями за участю представника Держпраці;

п. 4.1) посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 № 232/10512, та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 № 263/121 і зареєстрованому Міністерством юстиції України 25.01.95 з № 18/554 (далі - роботи підвищеної небезпеки), проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Так, 18.08.2010 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєструвався як фізична особа підприємець (свідоцтво про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № НОМЕР_2 від 18.08.2010; реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1) видами діяльності якого є монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, інші роботи із завершення будівництва, інші спеціалізовані будівельні роботи, інші будівельно - монтажні роботи.

04 травня 2016 року фізична особа підприємець (далі - ФОП) ОСОБА_4 уклав договір підряду №126-16/П-Ск від 04.05.2016 з ТОВ «МБП Рембуд», відповідно до якого ФОП ОСОБА_4 зобов'язався виконати роботи з капітального ремонту покрівлі житлового дев'ятиповерхового будинку за адресою: АДРЕСА_3, які відносяться до п. 94, п. 101 «Переліку робіт з підвищеною небезпекою», затвердженого Наказом Держнаглядохоронпраці України № 15 від 26.01.2005, при цьому, у порушення вимог ч. 3 ст. 837 Цивільного кодексу України, ОСОБА_4 не одержав спеціальний дозвіл для виконання вказаних видів робіт.

У подальшому, приблизно з 20.06.2016 (точна дата та час слідством не встановлені), в порушення вимог ст. 43 Конституції України та ч. 3 ст. 24 КЗпП України, відповідно до якої при укладенні трудового договору з фізичною особою додержання письмової форми трудового договору є обов'язковим, при проведенні робіт з капітального ремонту покрівлі житлового дев'ятиповерхового будинку за адресою: АДРЕСА_3, використовував працю найманих працівників ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, без укладення з ними трудового договору щодо працевлаштування, допустивши їх до виконання покрівельних робіт за вищевказаною адресою.

З метою виконання договору підряду №126-16/П-Ск від 04.05.2016, щодо виконання роботи з капітального ремонту покрівлі вищевказаного житлового будинку, ФОП ОСОБА_4 для здійснення вантажно - розвантажувальних робіт, надав вищевказаним найманим працівникам для використання металеву конструкцію з електричним підіймачем «ЭП 150/300», технічний стан якої відповідно до висновку технічної експертизи пристрою для вантажно - розвантажувальних робіт № 24908201.09М.06-0283.17 від 11.12.2017 не відповідає вимогам п. 7.3.10 НПАОП 0.00-1.01-07 та п. 17 гл. 1 р. II, п. 5 гл. 2 р.II НПАОП 0.00-1.75-15 та не дозволяє його безпечну експлуатацію, чим самим порушив вимоги пунктів 6, 9 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, пунктів 4.12.5, 5.1.9., 5.1.10., 7.2.1., 7.2.11, 7.2.14., 7.3.10., 7.5.28. Правил будови і безпечної експлуатації вантажно-підіймальних кранів, пунктів 1.5., 1.15., 7.2.7., 7.2.16. Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, пункту 4.22. ДБН А. 3.2-2-2009 від 01.04.2012 Охорона праці і промислова безпека в будівництві, пунктів 5.2, 5.4 ДБН В.2.6-14-97 «Покрытия зданий и сооружений» (том 2), пунктів 17 гл. 1 роз. 2, 2 гл. 4 роз. 2, 3 гл. 13 роз. 3 Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт, пункту 4, табл. 22, додат. 1 Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, ст. 21 Закону України «Про охорону праці», в тому, що приступив до виконання покрівельних робіт, використовуючи вантажнопідіймальний пристрій з електричним підіймачем ЕП 150/300, не одержавши на його експлуатацію дозвіл Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та на який був відсутній технічний паспорт та настанова на його експлуатацію, та технічний стан якого, згідно з вищевказаним висновком технічної експертизи, не забезпечував його безпечну експлуатацію.

Таким чином, в порушення вимог пунктів 3.17, 3.19, 4.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, ст. 18 Закону України «Про охорону праці», ОСОБА_4 допустив до виконання робіт підвищеної небезпеки працівників ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, на підставі усної угоди, які виконували покрівельні роботи та вантажно-розвантажувальні роботи на висоті, не пройшли спеціальне навчання за професією з безпечних методів та засобів виконання цих робіт і не мали відповідного посвідчення, не пройшли медогляд та не одержали відповідні інструктажі на робочому місці.

Крім того, в порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці». ОСОБА_4 організувавши виконання робіт з капітального ремонту покрівлі, не забезпечив працівників ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 запобіжними поясами та не обладнав місця кріплення, щоб працівник чіплявся за них карабіном запобіжного поясу, не установив огородження висотою не менше 1.1 м. у місцях даху, де працівники виконували роботу.

Так, 02.07.2016 приблизно о 10 годині 30 хвилин, під час виконання покрівельної та вантажно-розвантажувальної роботи на даху дев'ятиповерхового будинку АДРЕСА_3, ОСОБА_5 знаходячись на парапеті даху зазначеного будинку та керуючи вантажно - розвантажувальним пристроєм, почав спускати підення з ребуроїдом, під час чого, вантажно - підіймальний пристрій почав нахилятися до низу на ОСОБА_5, який намагався його утримати, але вантажно-підіймальний пристрій зіштовхнув його з даху, в результаті чого ОСОБА_5 впав з висоти 30 м. на відмітку 00.00, після чого був доставлений до ДЗ «СМСЧ №1» м. Енергодара Запорізької області. 03.07.2016 ОСОБА_5 доставлений до Запорізької обласної лікарні, де ІНФОРМАЦІЯ_5 від отриманих тілесних ушкоджень, отриманих внаслідок падіння, настала його смерть.

Відповідно до висновку судової медичної експертизи №2262 від 09.07.2016 смерть ОСОБА_5 настала від закритої тупої травми тулуба, яка виразилась у неповному розриві передньої поздовжньої зв'язки праворуч на рівні 5-го грудного хребця з крововиливом в м'які тканини навколо розриву, вогнища забиття спинного мозку на рівні 5-го грудного хребця, повний поперечний перелом тулуба, лівої ключиці в передній третини з крововиливом в м'яких тканинах навколо перелому, крововиливи під плеврою легких на задніх поверхнях і в прикореневих відділах легень, крововиливи на черевній поверхні лівому куполі діафрагми, підкапсульні розриви селезінки з крововиливом в області воріт селезінки і крововиливом в брижі спадного відділу ободової кишки, крововиливи в м'які тканини лівої лопаточної області з переходом на ліву поперекову область, садна на правій боковій поверхні тулуба і в правій клубовій області, що призвели до розвитку висхідного набряку спинного та головного мозку, які кваліфікуються як тяжкі тілесні ушкодження та перебувають в прямому причинному зв'язку з настанням смерті.

Суд прийшов до переконання, що ОСОБА_4 вчинив кримінальні правопорушення передбачені:

-ч.1 ст.172 КК України, як грубе порушення законодавства про працю;

-ч.2 ст.272 КК України, як порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, що спричинило загибель людини.

Допитаний в ході судового розгляду обвинувачений ОСОБА_4 винуватим себе у вчинені злочинів, передбачених ч.1 ст.172 та ч.2 ст.272 КК України визнав у повному обсязі, від дачі пояснень відмовився.

Поряд з повним визнання своєї вини обвинуваченим, його вина у вчинені інкримінованого йому злочину повністю підтверджується наступними доками, дослідженими у судовому засіданні:

-Поясненнями потерпілої ОСОБА_1, яка в судовому засіданні повідомила про відомі їй обставини загибелі її сина - ОСОБА_5

-Протоколом огляду місця події від 02.07.2016 року, в ході якого оглянута місцевість поблизу будинку АДРЕСА_3 та дах вказаного будинку, де проводились ремонтні роботи (т.1 а.с.159-167).

-Протоколом огляду місця події від 07.07.2018 року, в ході якого в приміщенні Запорізької обласної клінічної лікарні оглянуто труп ОСОБА_5 (т.1 а.с.168-171).

-Висновком експерта №2262 від 07.07.2016 року, відповідно до якої смерть ОСОБА_5 наступила від закритої тупої травми тулуба, яка виразилась у неповному розриві передньої поздовжньої зв'язки праворуч на рівні 5-го грудного хребця з крововиливом в м'які тканини навколо розриву, вогнища забиття спинного мозку на рівні 5-го грудного хребця, повний поперечний перелом тулуба, лівої ключиці в передній третини з крововиливом в м'яких тканинах навколо перелому, крововиливи під плеврою легких на задніх поверхнях і в прикореневих відділах легень, крововиливи на черевній поверхні лівому куполі діафрагми, підкапсульні розриви селезінки з крововиливом в області воріт селезінки і крововиливом в брижі спадного відділу ободової кишки, крововиливи в м'які тканини лівої лопаточної області з переходом на ліву поперекову область, садна на правій боковій поверхні тулуба і в правій клубовій області, що призвели до розвитку висхідного набряку спинного та головного мозку, які кваліфікуються як тяжкі тілесні ушкодження та перебувають в прямому причинному зв'язку з настанням смерті (т.1 а.с.172-177).

-Протоколом огляду від 02.07.2016 року, в ході якого оглянута металеві конструкції електричного підйомника (т.1 а.с.178-180).

-Висновком технічної експертизи пристрою для вантажно-розвантажувальних робіт №24908201.09М.06-0283.17 від 11.12.2017 року, відповідно до якої технічний стан пристрою для здійснення вантажно-розвантажувальних робіт, а саме металевої конструкції та електричного підіймача не відповідає вимогам п. 7.3.10 НПАОП 0.00-1.01-07 та п. 17 гл. 1 р. II, п. 5 гл. 2 р.II НПАОП 0.00-1.75-15 та не дозволяє його безпечну експлуатацію, а технічний стан електрообладнання пристрою для вантажно-розвантажувальних робіт, а саме електродвигуна, не відповідає вимогам п.4 табл.22 додатку 1 ПТЕЕС (т.1 а.с.185-198).

-Копією договору підряду №147-16/П від 02.06.2016 року, відповідно до якого ТОВ «МБП-РЕМБУД» зобов'язалося виконати капітельний ремонт покрівлі житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 (т.1 а.с.200-219).

-Копією договору підряду №126-16/П-Ск від 04.05.2016 року, укладеного між ТОВ «МБП-РЕМБУД» та ОСОБА_4, відповідно до якого останній зобов'язалося виконати капітельний ремонт покрівлі житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 (т.1 а.с.220).

-Протоколом проведення слідчого експерименту, від 22.08.2016 року, в ході якого свідок ОСОБА_6 розповів та на місці показав про місце та обставини падіння з даху будинку ОСОБА_5 (т.1 а.с.230-234).

-Протоколом проведення слідчого експерименту, від 22.08.2016 року, в ході якого свідок ОСОБА_7 розповів та на місці показав про місце та обставини падіння з даху будинку ОСОБА_5 (т.1 а.с.235-240).

Оцінивши повно, всебічно та неупереджено окремо кожний доказ за своїм внутрішнім переконанням, суд приходить до висновку про їх належність, допустимість і достовірність. Аналізуючи наведені докази в їх сукупності, суд приходить про їх взаємозв'язок, оскільки вони не суперечать один одному, а доповнюють, а також про їх достатність для прийняття рішення про ухвалення відносно ОСОБА_4 обвинувального вироку за ч.1 ст.172 та ч.2 ст.272 КК України.

Обставин, які пом'якшують та обтяжують покарання ОСОБА_4 судом не встановлено.

В судовому засіданні від обвинуваченого та захисника надійшли клопотання про звільнення ОСОБА_4 від відбування покарання на підставі п.«в» ст.1 Закону України «Про амністію у 2016 році». Прокурор не заперечував проти задоволення даного клопотання. Потерпіла та представник потерпілої просили вирішити дане клопотання на розсуд суду.

Дослідивши заяву про застосування амністії (т.1 а.с.106-107), вислухавши думку сторін, суд приходить до висновку про необхідність застосування відносно ОСОБА_4 положень Закону України «Про амністію у 2016 році», оскільки він має на двох малолітніх дітей (т.2 а.с.57, 59), що відповідно до п.«в» ст.1 вказаного Закону є підставою для звільнення від відбування кримінального покарання за інкримінованими йому злочинами.

З урахуванням усіх обставин справи, ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи обвинуваченого, який характеризується позитивно, має на утриманні двох малолітніх дітей, його відношення до скоєного, відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують покарання, суд приходить до висновку про необхідність призначення ОСОБА_4 покарання за ч.1 ст.172 КК України у вигляді штрафу, а за ч.2 ст.272 КК України у вигляді позбавлення волі, звільнивши його від відбування призначеного покарання на підставі п.«в» ст.1 Закону України «Про амністію у 2016 році».

Вирішуючи питання щодо цивільного позову потерпілої про стягнення з обвинуваченого майнової та моральної шкоди спричиненої злочином, суд приходить до наступного.

21.08.2018 року потерпілою надано до суду уточнену позовну заяву (а.с.62-64), в якій просила стягнути з обвинуваченого 41500 грн. 15 коп. майнової шкоди та моральну шкоду у розмірі 200000 грн. В ході судового розгляду цивільний позов потерпіла підтримала частково зменшивши при цьому розмір майнової шкоди, яку просить стягнути з обвинуваченого з 41500 грн. 15 коп. до 38973 грн. 15 коп., моральну шкоду просила стягнути у розмірі 200000 грн.

Обвинувачений позовну заяву в частині стягнення майнової шкоди в розмірі 38973 грн. 15 коп. визнав у повному обсязі, а в частині матеріальної шкоди - частково на суму 50000 грн.

Враховуючи положення ч.1 ст.1166 ЦПК України, відповідно до яких майнова шкода, завдана неправомірними діями майну фізичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, визнання обвинуваченим позовних вимог, а також доведеність спричинення ОСОБА_4 своїми умисними діями майнової шкоди, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність позовної заяви в цій частині в зв'язку з чим вона підлягає задоволенню.

З приводу позовних вимог про стягнення моральної шкоди, суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до частини першої статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення їх прав. Європейський суд з прав людини вказує, що оцінка моральної шкоди по своєму характеру є складним процесом, за винятком випадків коли сума компенсації встановлена законом (STANKOV v. BULGARIA, №68490/01, §62, ЄСПЛ, 12 липня 2007 року). Відповідно до ст.23 ЦК України суд при визначенні розміру грошового відшкодування моральної шкоди, окрім глибини фізичних та душевних страждань, має також враховувати характер правопорушення, форму та ступінь вини особи, яка завдала моральну шкоду, а також інші обставини, які мають істотне значення. Відповідно до роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди №4 від 31 березня 1995 року (зі змінами), під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній особі незаконними діями інших осіб. При цьому розмір відшкодування моральної шкоди (немайнової) суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових витрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Крім того, суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості. Відповідно до ч.1 ст.1167 ЦК моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, котра її завдала, за наявності її винуватості, крім як у випадках, установлених ч.2 цієї статті.

Визначаючи розмір моральної шкоди, яка підлягає стягненню на користь ОСОБА_1, суд враховує незворотність наслідків, що настали для потерпілої, - втрата сина, в результаті чого остання зазнала і зазнає величезних душевних страждань, докладає зусиль для відновлення життєвих відносин та законного покарання особи, винуватого у смерті її дитини. Враховуючи принцип розумності, достатності та справедливості, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та вважає за необхідне стягнути на її користь з ОСОБА_4 100000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди.

Долю речових доказів за даним провадженням суд вважає необхідним вирішити відповідно до ст.100 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.370, 371, 374 КПК України, суд -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_4 визнати винуватим у вчинені злочинів передбачених ч.1 ст.172 та ч.2 ст.272 КК України та призначити йому покарання за:

-ч.1 ст.172 КК України у вигляді штрафу у розмірі 34000 (тридцяти чотирьох тисяч) грн., що дорівнює 2000 (двом тисячам) неоподаткованих мінімумів доходів громадян;

-ч.2 ст.272 КК України у вигляді трьох років позбавлення волі.

На підставі ч.3 ст.72 КК України покарання складенню не підлягають і виконуються самостійно.

На підставі п.«в» ст.1 Закону України «Про амністію у 2016 році» звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного за даним вироком покарання.

Цивільний позов ОСОБА_1 задовольнити частково. Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 38973 (тридцять вісім тисяч дев'ятсот сімдесят три) грн. 15 коп. майнової шкоди, та 100000 (сто тисяч) грн. моральної шкоди.

Речові докази:

-металеву конструкцію, яка складається з 8 окремих металевих балок, на одній з яких знаходиться електричний мотор з написом «Уралмаш электроинструмент ЭП 150/300 электрический подъёмник» - знищити;

-два диски для лазерних систем зчитування до протоколів слідчого експерименту (т.1 а.с.234, 240) - зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувати.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок може бути оскаржений шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Енергодарський міський суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня її оголошення.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Копію вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надіслати учасникам судового провадження, які не були присутні в судовому засіданні.

Суддя О. М. Бульба