
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2018 року справа № 2340/3312/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Зачепи Х.В.
представника відповідача Діденко А.О. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження, в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 (далі - позивач) із позовом до управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення від 22.02.2018 про відмову у призначенні позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 13.02.2018;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу згідно із заявою від 13.02.2018 щомісячну адресну допомогу відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що вона є внутрішньо переміщеною особою, яка з метою уникнення негативних наслідків перемістилась з тимчасово окупованої території АРК Крим до с. Нечаївка, Черкаського району, Черкаської області, однак оскаржуваним рішенням усупереч вимог Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 позивачу відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Ухвалою від 27.08.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи призначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Заперечуючи проти позову 10.09.2018 відповідачем надано до суду відзив на позов, у якому відповідач вказує, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало виявлення подання позивачем недостовірної інформації, яка впливає на призначення та виплату грошової допомоги. Також у відзиві відповідач вказує, що оскільки строк дії довідки про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи сплив, заяв про перереєстрацію довідки від позивача або її представників до управління не надходило, в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб інформація про позивача відсутня, тому позивач не перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа.
19 вересня 2018 року позивачем до суду надано письмові пояснення по справі, в яких позивач заперечує правомірність доводів відповідача про недійсність довідки про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи та посилається на неподання відповідачем достатніх доказів існування підстав для відмови позивачеві у призначенні допомоги.
26 вересня 2018 року відповідачем подано заперечення на письмові пояснення позивача, зміст яких збігається із відзивом на позов.
Ухвалою від 26.09.2018 суд постановив розгляд даної адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 16.10.2018 продовжено строк проведення підготовчого провадження у цій справі на тридцять днів.
Ухвалою від 02.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 15.11.2018.
09.11.2018 відповідачем до суду надано додаткові пояснення по справі, відповідно до яких строк дії довідки про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи сплинув 21.04.2015. Управлінням не заперечується право позивача на перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 20.10.2014 по дату станом на день подання пояснень. Також у поясненнях зазначено, що для взяття позивача на облік та видачі їй відповідної довідки, яка діятиме безстроково, останній необхідно особисто або через законного представника звернутися до управління з письмовою заявою про взяття на облік та видачу відповідної довідки, при цьому раніше видана позивачеві довідка вилучається.
Позивач, належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не прибула, явку свого представника у судове засідання не забезпечила. Однак в матеріалах справи наявне клопотання позивача про розгляд справи за її відсутності.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на обставини, зазначені у відзиві на позов, запереченнях на пояснення позивача, та письмових пояснення по справі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Позивач, ОСОБА_2, відповідно до положень Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про облік внутрішньо переміщених осіб" 20.10.2014 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації із заявою про про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій також вказала, що потребує допомоги на оплату житлово-комунальних послуг.
За вказаною заявою позивачеві управлінням праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації була видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 7122000056 від 20.10.2014.
13 лютого 2018 року позивач звернулась до управління із заявою щодо призначення адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання.
Листом від 23.02.2018 № 652/01-13 позивача повідомлено, що згідно з рішенням комісії по розгляду питань з призначення соціальних допомог при Черкаській райдержадміністрації, оформленим протоколом від 22.02.2018 № 04 їй відмовлено в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
У відповідності до ст. 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті. Відповідно до Закону України „Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону (ч. 1 ст. 4 Закону № 1706-VII).
Частиною другою статті 4 цього Закону встановлено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 01 жовтня 2014 року № 509 (далі - Порядок № 509).
Цей Порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Відповідно до абзаців першого та четвертого пункту 7-1 Порядку № 509 (в редакції, чинній на час відмови позивачеві у призначенні адресної допомоги), уповноважений орган щодня формує та направляє в електронній формі відповідному територіальному підрозділу ДМС перелік осіб, яким видана довідка. Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.
Пунктом 6 Порядку № 509 у редакції на час видачі довідки позивачу передбачалось, що у день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу. Відомості про неповнолітніх осіб, які переміщуються разом з батьками або членами сім'ї, зазначаються у довідці одного із заявників. Уповноважені органи ведуть журнал обліку виданих довідок.
У подальшому п. 6 Порядку № 509 постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 352 викладено у новій редакції: "У день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.
У випадках, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, уповноважений орган зобов'язаний розглянути заяву протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу довідки або відмову в її видачі.
Довідку отримує кожна дитина, в тому числі та, що прибула без супроводження батьків, законного представника, а також дитина, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи.
Довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.
Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Довідка, видана до 20 червня 2016 р., у якій адресою фактичного місця проживання вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає, підлягає перереєстрації до 20 липня 2016 року. Для цього внутрішньо переміщена особа особисто або через законного представника (у випадках, передбачених абзацами першим - шостим пункту 2 цього Порядку) звертається за видачею довідки до уповноваженого органу, а раніше видана їй довідка вилучається, про що вносяться відповідні записи до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Довідка, зазначена в абзаці шостому цього пункту, не перереєстрована у встановлений строк, не є дійсною, про що вноситься відповідний запис до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин, що унеможливлюють перереєстрацію довідки у встановлений строк, така особа подає до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання відповідну письмову заяву та підтвердні документи. У такому разі строк перереєстрації довідки, зазначеної в абзаці шостому цього пункту, може бути збільшено до 60 днів за рішенням уповноваженого органу.
Уповноважені органи ведуть журнал обліку виданих довідок".
З аналізу наведених норм вбачається, що довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, видані до 20 червня 2016 року, мали термін дії півроку, а також містили вказівку на дату наступної явки до управління з метою продовження її терміну дії, про що зазначено на зворотньому боці таких довідок.
Судом встановлено, що позивач перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа відповідно до заяви від 20.10.2014. На підставі вказаної заяви позивачеві була видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.10.2014 № 7122000056. Термін дії довідки у подальшому не продовжувався.
Із заявами щодо перереєстрації довідки позивач до управління не зверталась. Строк дії довідки від 20.10.2014 № 7122000056, виданої позивачеві закінчився 21.04.2015.
Кабінетом Міністрів України 01.10.2014 прийнята постанова № 505, якою затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (надалі - Порядок № 505).
Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідно до п.2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї), встановлено у п. 3 Порядку № 505.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 3 Порядку № 505 (в редакції, яка діяла з 23.04.2015 року) для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 505 у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті); інформацію про: зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації; наявність у будь-якого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює; наявність у будь-якого з членів сім'ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.
Як убачається з матеріалів справи представником позивача за довіреністю № 18 від 01.02.2018 - ОСОБА_3 до управління 13.02.2018 було подано заяву про призначення щомісячної грошової допомоги позивачу, в якій зазначено про відсутність інших членів сім'ї у позивача, окрім неї самої, про відсутність у будь-кого із членів сім'ї у власності приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупованих, а також поінформованість про те, що відомості в заяві, а також документи, додані до неї можуть бути перевірені управлінням для забезпечення цільового використання коштів державного бюджету.
Позивачем у заяві про взяття на облік від 20.10.2014, у довідці 20.10.2014 № 7122000056 вказано фактичне місце перебування позивача - АДРЕСА_1. Та сама адреса зазначена позивачем і у заяві для призначення щомісячної грошової допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованих територій України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг від 13.02.2018.
При перевірці відомостей вказаних у заяві від 13.02.2018 управлінням було встановлено, що згідно з наявними в управлінні довідками про склад сім'ї, виданими Вергунівською сільською радою: № 355 від 01.10.2015, №1286 від 01.10.2016, № 585 від 01.05.2017, № 866 від 22.05.2018, зазначено три особи у складі сім'ї: ОСОБА_4 - власник, ОСОБА_2 - дочка, ОСОБА_5 - дружина.
Також з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, щодо суб'єкта ОСОБА_4 (батька позивача) управлінням було встановлено, що ОСОБА_4 з 28.08.2014 року має на праві приватної власності земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та житловий будинок у АДРЕСА_1.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається, зокрема, у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких- входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Крім того пунктом 10 Порядку № 505 передбачено, що Уповноважені органи, тобто органи праці та соціального захисту населення, мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Згідно з п.6 Порядку № 509 (в редакції Постанови КМУ № 352 від 08.06.2016) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08 червня 2016 року встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до п.п. 2 п. 12 зазначеного Порядку соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
З системного аналізу наведених норм законодавства вбачається, що умовами призначення та продовження виплати соціальних допомог внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».
Отже, вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що станом на день звернення позивача із заявою про призначення адресної допомоги 13.02.2018 строк дії довідки від 20.10.2014 № 7122000056, виданої позивачеві закінчився 21.04.2015. Також суд ураховує, що позивачем надано завідомо недостовірні відомості про членів сімї та наявність у них на праві власності об'єктів нерухомості.
При цьому, управлінням не заперечується право позивача на перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 20.10.2014.
З урахуванням викладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відсутність існування порушеного права позивача у публічно-правових відносинах, що є підставою для відмови у задоволенні заявлених позовних вимог.
Судовий збір компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 242-246, 255, 271, 272, 287, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_2 (19641, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації (18003, м. Черкаси, вул. В. Чорновола, 157, ідентифікаційний код 03195926) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10.12.2018.
Суддя С.О. Кульчицький