
Справа №461/8841/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2018 року місто Львів
Галицький районний суд міста Львова в складі:
головуючого - судді Стрельбицького В.В.,
за участю секретаря Рибак Н.І.,
представника відповідача Дяків Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України про зобов'язання до вчинення дій,
встановив:
позивач звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи - Львівській обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі наказів ДП «Украерорух» №20 від 20.01.2017р. «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» і №228 від 30.06.2017р. «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити її виплату з урахуванням фактично проведених виплат з дати виникнення права на перерахунок, а саме з 01.01.2017р. до 01.06.2017р. відповідно.
В обґрунтування позову покликається на те, що він проходив військову службу, під час якої був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. Під час перебування у відрядженні, він вийшов на пенсію. З 01.06.2017 року в Украерорусі сталося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до наказу директора №228 від 30.06.2017р. «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху». З листа ДП «Украерорух» від 02.10.2017 року позивач дізнався про скерування довідок про змінений розмір грошового забезпечення до органу Пенсійного фонду України. В жовтні 2017 року він звернувся із запитом до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, оскільки Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45,не передбачено можливості самостійного подання пенсіонером заяви та довідки про перерахунок пенсії. У відповідь в листопаді 2017 року позивач отримав лист, з якого дізнався про порушення своїх прав. Вважає такі дії відповідача неправомірними. Просить позов задоволити.
Позивач подав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечила з підстав, викладених у відзиві на позов. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в судовому засіданні 22.11.2018 року позов підтримав з мотивів, наведених у ньому.
Представник третьої особи Львівського обласного військового комісаріату в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Суд ухвали розглядати справу у відсутності представника третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши надані докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ч.2 ст.19 Конституції України,).
Як встановлено судом, ОСОБА_2 проходив військову службу, під час якої був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. Під час перебування у відрядженні він вийшов на пенсію, йому було призначено та виплачувалась пенсія, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 01.01.2017 року та з 01.06.2017 року в Украерорусі сталося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до наказів директора №20 від 20.01.2017р. «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та №228 від 30.06.2017р. «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» /а.с.37,38/, у зв'язку із чим та позивачу були видані довідки від 22.05.2017р. №2.2.1-39-109 та від 17.08.2017р. №2.2.1-39-243 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
При цьому, як встановлено судом, позивач безпосередньо не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії. Доказів протилежного позивачем не надано.
Відповідно до ч.16 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведених норм Закону вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ №228 від 30.06.2017р., яким підвищено підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Абзацом сьомим пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45, встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Отже, оскільки наказами директора №20 від 20.01.2017р. «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та №228 від 30.06.2017р. «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців, то і пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку.
З врахуванням вищенаведеного суд відхиляє доводи представника відповідача про відсутність підстав для перерахунку та виплату пенсії.
Разом з тим, зважаючи на той факт, що позивач не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії, а також не надав відповідачу відповідну довідку, підстав для такого перерахунку у відповідача не було.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
При цьому, факт подання 05.12.2018 року позивачем заяви про здійснення перерахунку пенсії жодним чином не підтверджує неправомірності бездіяльності відповідача щодо не здійснення такого перерахунку, оскільки на момент звернення до суду позивач такої заяви не подавав.
Таким чином, враховуючи те, щопозивач не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії, відповідачем не було порушено жодних прав позивача, а тому позов задоволенню не підлягає, оскільки є передчасним.
Керуючись ст.ст. 241-246 КАС України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України про зобов'язання до вчинення дій - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий
суддя: Стрельбицький В.В.