Ухвала суду № 78458376, 10.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
1340/5656/18
Номер документу
78458376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/5656/18

У Х В А Л А

з питань скасування заходів забезпечення позову

10 грудня 2018 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,

представника відповідача Куманської-Нор О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання відповідача про скасування заходів забезпечення позову у справі за позовом державних реєстраторів Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" про визнання протиправними дій, скасування наказу,

в с т а н о в и в :

Державні реєстратори Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та Обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" звернулися до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства юстиції України з вимогами:

-визнати дії Міністерства юстиції України під час проведення перевірки протиправними;

-скасувати Наказ Міністерства юстиції України № 3585/5 від 15.11.2018 "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів державного підприємства Обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" ЄДРПОУ 03348525 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно";

-визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо розгляду питання про припинення акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" на підставі наказу Міністерства юстиції України №3585/5 від 15.11.2018 року "Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", викладеного в листі Міністерства юстиції України № 12205/19.3.1/33-18 від 21.11.2018.

Ухвалою суду від 29.11.2018 вжито заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства юстиції України №3585/5 від 15.11.2018 року «Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» та заборони Міністерству юстиції України приймати рішення щодо скасування акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» - до набрання законної сили рішенням у справі № 1340/5656/18. Ухвалою судді від 30.11.2018 відкрито провадження у справі.

30.11.2018 за вх.№ 38804 на адресу суду надійшло клопотання відповідача про скасування заходів забезпечення позову. У поданому клопотанні відповідач покликається на те, що тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - це один з законодавчо закріплених шляхів здійснення контролю Міністерства юстиції за результатом проведення камеральної перевірки фактів порушення процедури державної реєстрації, а ніяк не примусова безпідставна паралізація роботи державного реєстратора, яка має на меті заподіяти шкоду його правам та законних інтересам. Вважає, що позивачами не надано жодних належних доказів того, що невжиття заходів забезпечення може істотно ускладнити чи унеможливити виконання судового рішення або ж ефективний захист або поновлення порушених або оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся. Крім цього, на думку відповідача, вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Міністерству юстиції України приймати рішення щодо скасування акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» є втручанням у діяльність органу державної влади та свідчить про перевищення суддею повноважень.

У судовому засіданні представник відповідача подане клопотання підтримав, просив таке задовольнити повністю.

Представник позивачів у судове засідання не прибув.

При вирішенні поданого клопотання суд керується наступним.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п'яти днів з дня надходження його до суду.

За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглядаючи та вирішуючи подане клопотання, суд зазначає, що вжиття заходів забезпечення позову допускається, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Таким чином, перевіривши зазначені у поданій заяві доводи на предмет їх відповідності вище викладеним нормам та з'ясованим судом обставинам, вислухавши думку присутнього у судовому засіданні представника відповідача, суд дійшов наступних висновків.

На переконання суду, підстави для скасування вжитих ухвалою суду від 29.11.2018 заходів забезпечення позову в частині зупинення дії наказу Міністерства юстиції України №3585/5 від 15.11.2018 «Про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» - відсутні, оскільки станом на час розгляду та вирішення поданого відповідачем клопотання обставини, на підставі яких судом вжито цей захід забезпечення позову, не спростовано. Суд критично ставиться до твердження відповідача, що постановляючи ухвалу про вжиття заходів забезпечення позову, суд фактично задовольнив позовні вимоги без розгляду справи по суті, адже при розгляді заяви про забезпечення позову не вирішувалося питання про законність або обґрунтованість позовних вимог, а лише було встановлено, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачів, за захистом яких вони звернулися.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що такий захід забезпечення позову є співмірними із заявленими державними реєстраторами позовними вимогами, при цьому, судом враховано співвідношення прав (інтересу), про захист яких просять позивачі, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Водночас, при розгляді вимоги про скасування заходів забезпечення позову в частині заборони Міністерству юстиції України приймати рішення щодо скасування акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», суд виходить з такого.

Так, як вбачається з листа Міністерства юстиції України, скерованому Обласному комунальному підприємству Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» (а.с. 73), Комісією порушено питання про скасування акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки».

Справа щодо скасування акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», згідно з вказаним листом, була призначена до розгляду Комісією на 30.11.2018 о 10:00 год.

Суд зауважує, що заходи забезпечення позову скасовуються судом, який їх застосував, якщо відпали обставини, з якими закон пов'язує можливість застосування таких заходів.

Таким чином, з огляду на те, що розгляд справи щодо скасування акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» відбувся 30.11.2018, то станом на дату розгляду клопотання відповідача (10.12.2018) підстави зберігати заходи забезпечення позову в частині заборони Міністерству юстиції України приймати рішення щодо скасування акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» - відпали, а відповідний захід забезпечення позову підлягає скасуванню.

У задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.

Керуючись статтями 157, 241-244, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в :

Клопотання відповідача про скасування заходів забезпечення позову - задовольнити частково.

Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2018, в частині заборони Міністерству юстиції України приймати рішення щодо скасування акредитації Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки».

У задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський оружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складений та підписаний 11.12.2018.

Суддя В.М.Сакалош