Ухвала суду № 78452933, 07.12.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
07.12.2018
Номер справи
234/18160/18
Номер документу
78452933
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/18160/18

Провадження № 1-кс/234/7149/18

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про арешт майна

07 грудня 2018 року Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області - Лутай А.М.

при секретарі - Пагуліч Д.Г.

за участю: прокурора - Заскалкіна А.С.

адвоката - Горелика Є.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Краматорську клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях військової прокуратури об'єднаних сил капітана юстиції Альоши А.В. про арешт майна по кримінальному провадженню, внесеному 15.05.2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018051110000039 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.368, ч.1 ст.369 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

05 грудня 2018 року прокурор Альоша А.В. звернувся до суду з вищезазначеним клопотанням, яке мотивує тим, що військовою прокуратурою об'єднаних сил здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42018051110000039 від 15 травня 2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.368, ч.1 ст.369 КК України, досудове розслідування у якому здійснюється слідчим відділом Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області.

В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, діючи за попередньою змовою групою осіб, налагодили злочинну схему протиправного особистого збагачення, шляхом систематичного вимагання та одержання від суб'єктів господарювання неправомірної вигоди за не притягнення останніх до адміністративної відповідальності.

Згідно з Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 № 103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює держаний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському, електричному, залізничному транспорті; здійснює контроль за додержанням ліцензійних умов під час провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним, залізничним транспортом; здійснює контроль за міжнародними перевезеннями пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на території України; проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт.

Натомість, керівник управління Укртрансбезпеки в Донецькій області ОСОБА_3 спільно з головним спеціалістом відділу державного нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області ОСОБА_4 надають усні вказівки старшим державним інспекторам відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укратрансбезпеки у Донецькій області ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 щодо проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють пасажирські та вантажні перевезення, в ході яких створюються умови для перевізників, за яких вони вимушені надавати зазначеним службовим особам Укртрансбезпеки неправомірну вигоду.

В той же час, державні інспектори відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укратрансбезпеки у Донецькій області ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 з метою конспірації своєї злочинної діяльності залучили до неї посередника ОСОБА_8

Так, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 під час безпосереднього виконання ними своїх службових обов'язків, зупиняють транспортні засоби - вантажні та пасажирські автомобілі, з метою здійснення перевірки додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт та під час спілкування з водіями, вказаних транспортних засобів або представниками їх власників, які займаються підприємницькою діяльністю у сфері пасажирських та вантажних перевезень, погрожуючи складанням адміністративних протоколів, вимагають та одержують від останніх неправомірну вигоду, а після чого, з метою в подальшому отримувати неправомірну вигоду систематично, повідомляють, що останнім зателефонує особа, що представиться «диспетчером».

Після цього, водіям транспортних засобів або представникам їх власників, які займаються підприємницькою діяльністю у сфері пасажирських та вантажних перевезень телефонує «диспетчер» - ОСОБА_8 та повідомляє карткові рахунки, відкриті в АТ КБ «Приватбанк» на довірених осіб, на які останні повинні систематично переводити неправомірну вигоду у вигляді фіксованих сум грошових коштів, в залежності від кількості транспортних засобів та об'ємів перевезення, за невтручання посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області в їх підприємницьку діяльність в сфері перевезень.

Також, в ході досудового розслідування встановлені суб'єкти господарювання, а саме фізичні особи підприємці ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, які систематично надають вказаним службовим особам Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області з метою отримання привілеїв під час здійснення транспортних перевезень.

Прокурор вказує, що з метою належного документування вказаної протиправної діяльності службових осіб Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, а також громадян ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, 30 листопада 2018 року проведено обшук за адресою проживання старшого державного інспектора відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області ОСОБА_7, а саме: АДРЕСА_2, в ході якого було виявлено та вилучено: карту Приват банк НОМЕР_1 карту приват банк НОМЕР_2, карту Приват банк НОМЕР_3, карту Приват банк НОМЕР_4, карту Приват банк НОМЕР_5, флеш носій без заводських номерів, виготовлений у формі іграшки, сім карту «МТС» з заводським номером НОМЕР_6, сім карту «МТС» з заводським номером НОМЕР_7, сім карту оператора «Київстар» з заводським номером НОМЕР_8, окремо упакований аркуш паперу із записами номерів телефонів, сім карту оператора «Водафон» із заводським номером НОМЕР_9 із записом НОМЕР_10, сім карту оператора «МТС» із частково видимим заводським номером НОМЕР_11, залишки стартового пакету «МТС» з номером НОМЕР_10, лист із записом ОСОБА_7 електронною поштою та паролем, аркуш із записом номерів телефонів, аркуш паперу зареєстрований в Державній службі України з безпеки на транспорті № 18588/22/18-18 від 05.07.2018 підписаний начальником управління

ОСОБА_3, аркуш паперу, який має номер 37 підписаний головою комісії ОСОБА_14 та членом комісії ОСОБА_7, печатку «Алекс 1», печатка «ОСОБА_15 (ФОП), печатку «для документів « ТОВ «Бомонд Преміум», печатку «ФОП ОСОБА_16», печатку «ФОП ОСОБА_16», дві не заповнені довідки про доходи, на яких маються відбитки печаток «Алекс-1» № 21971110, три довідки про середню заробітну плату, які не заповнені проте мають кутові штампи та печатку «Алекс-1», три аркуші паперу, на яких маються лише відбитки печаток «Краматорський дошкільний навчальний заклад № 69 «Ведмедик», п'ятнадцять чистих аркушів паперу, на яких маються відбитки печаток підприємств «Алекс-1 W2197 1110».

Вищевказані речі та документи мають значення для кримінального провадження як речові докази, які можуть бути використані як доказ факту і обставин, що встановлюються під час кримінального провадження та були об'єктом кримінально-протиправних дій.

01 грудня 2018 року зазначені речі та документи були визнані речовим доказом у кримінальному провадженні.

Прокурор вважає, що вищевказані вилучені речі та документи зберегли на собі сліди вчинення кримінального правопорушення та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження та у випадку не накладення на них арешту можуть бути пошкоджені, знищенні, втрачені. Також, зазначені матеріальні об'єкти будуть використані для доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України.

Ураховуючи викладене, з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, знищення, перетворення, відчуження зазначених вище речей та документів прокурор просить задовольнити клопотання.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити.

Представник ОСОБА_7 - адвокат Горелик Є.Б. в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання через його необґрунтованість та безпідставність. Зазначив, що у його клієнта відсутній будь-який процесуальний статус у цьому кримінальному провадженні. Прокурором не доведено, що вилучені речі та документи мають відношення до кримінального провадження.

Вислухавши думку учасників провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає клопотання прокурора обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, зважаючи на таке.

Згідно з ст.ст. 131, 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до ч.3 ст.170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.

Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінальних правопорушень, за фактом вчинення яких розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що наявні достатні підстави для накладення арешту на зазначені в клопотанні прокурора речі та документи, оскільки існує сукупність підстав та розумних підозр вважати, що ці речі та документи є доказом злочину, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тобто відповідають критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України.

Крім того, прокурором доведено існування реальних ризиків приховування, знищення, зникнення та втрати вказаного майна, передбачені п.2 ч.1 ст. 170 КПК України.

На підставі викладеного, з метою забезпечення збереження речових доказів, слідчий суддя вважає необхідним задовольнити клопотання прокурора та накласти арешт на зазначене у ньому майно.

Керуючись ст.ст.170-174 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях військової прокуратури об'єднаних сил капітана юстиції Альоши А.В. про арешт майна - задовольнити.

Накласти арешт на речі та документи, які були вилучені 30 листопада 2018 року в ході проведення обшуку за адресою проживання старшого державного інспектора відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області ОСОБА_7 - АДРЕСА_1, а саме:

- карту Приват банк НОМЕР_1

- карту приват банк НОМЕР_2,

- карту Приват банк НОМЕР_3,

- карту Приват банк НОМЕР_4,

- карту Приват банк НОМЕР_5,

- флеш носій без заводських номерів, виготовлений у формі іграшки,

- сім карту «МТС» з заводським номером НОМЕР_6,

- сім карту «МТС» з заводським номером НОМЕР_7,

- сім карту оператора «Київстар» з заводським номером НОМЕР_8,

- окремо упакований аркуш паперу із записами номерів телефонів,

- сім карту оператора «Водафон» із заводським номером НОМЕР_9 із записом НОМЕР_10,

- сім карту оператора «МТС» із частково видимим заводським номером НОМЕР_11,

- залишки стартового пакету «МТС» з номером НОМЕР_10,

- лист із записом ОСОБА_7 електронною поштою та паролем,

- аркуш із записом номерів телефонів,

- аркуш паперу зареєстрований в Державній службі України з безпеки на транспорті

№18588/22/18-18 від 05.07.2018 підписаний начальником управління ОСОБА_3,

- аркуш паперу, який має номер 37 підписаний головою комісії ОСОБА_14 та членом комісії ОСОБА_7,

- печатку «Алекс 1»,

- печатку «ОСОБА_15 (ФОП),

- печатку «для документів « ТОВ «Бомонд Преміум»,

- печатку «ФОП ОСОБА_16»,

- печатку «ФОП ОСОБА_16»,

- дві не заповнені довідки про доходи, на яких маються відбитки печаток «Алекс-1» №21971110,

- три довідки про середню заробітну плату, які не заповнені проте мають кутові штампи та печатку «Алекс-1»,

- три аркуші паперу, на яких маються лише відбитки печаток «Краматорський дошкільний навчальний заклад № 69 «Ведмедик»,

- п'ятнадцять чистих аркушів паперу, на яких маються відбитки печаток підприємств «Алекс-1 W2197 1110»

Роз'яснити, що у відповідності до ч.1 ст.174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Ухвала підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Вступна і резолютивна частини ухвали виготовлені в нарадчій кімнаті та проголошені 07.12.2018 року.

Слідчий суддя А.М.Лутай