Рішення № 78436074, 07.12.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
07.12.2018
Номер справи
522/20859/18
Номер документу
78436074
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/20859/18

Номер провадження 2-а/522/1520/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої судді Науменко А.В.,

при секретарі - Полегенький В.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України.

Позовна заява обґрунтована тим, що 12.11.2018 працівниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, 64 було виявлено особу без документів, яка назвалась громадянином Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

В результаті проведеної перевірки, відібраних пояснень у відповідача було встановлено, що громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на території України без документів на право проживання в Україні. Відповідач прибув до України у 2013 році з метою приватних справ, кордон перетинав нелегально через російський кордон.

19.09.2016 року громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Управляння у справах шукачів захисту та соціальної інтеграції працівниками ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про надання захисту в Україні.

Відповідно до наказу Управляння у справах шукачів захисту та соціальної інтеграції працівниками ГУ ДМС України в Одеській області № 149 від 07.08.2018 року про призупинення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, розгляд заяви громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 був призупинений у зв'язку з уникненням шукачем захисту процедурних питань, зникненням, неможливістю встановлення його місця перебування (знаходження), що унеможливлює проведення додаткових процедурних питань, зникненням, унеможливлює проведення додаткових процедурних заходів та підготовку висновку для прийняття рішення за процедурою попереднього розгляду заяви.

ГУ ДМС України в Одеській області встановлено, що Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято рішення від 12.11.2018 року про примусове повернення в країну походження іноземців та зобов'язано його покинути територію України у термін до 18.11.2018 року. Зазначене рішення громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 виконувати відмовився.

12.11.2018 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП), що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005932 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 12.11.2018 ПР МОД № 005932 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн.

Зазначений штраф громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 сплатив відповідно до квитанції № 1190D41451 від 13.11.2018 року.

Разом з цим, під час проведення процедурних заходів було встановлено, що у громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутній дійсний паспортний документ у зв'язку з чим є обґрунтовані підстави вважати, що рішення про примусове повернення відповідачем виконане не буде.

На підставі наведеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги та звернути рішення до негайного виконання.

Представник позивача Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою в якій позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, просила розглянути у скороченому провадженні.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву в якій проти задоволення позовних вимог не заперечував, заяв та клопотань не заявив, просив розглянути у скороченому провадженні без його присутності.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 12.11.2018 працівниками ГУ ДМС України в Одеській області було виявлено за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, 64 було виявлено особу без документів, яка назвалась громадянином Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

В результаті проведеної перевірки, відібраних пояснень у відповідача було встановлено, що громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на території України без документів на право проживання в Україні. Відповідач прибув до України у 2013 році з метою приватних справ, кордон перетинав нелегально через російський кордон.

19.09.2016 року громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Управляння у справах шукачів захисту та соціальної інтеграції працівниками ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про надання захисту в Україні.

Відповідно до наказу Управляння у справах шукачів захисту та соціальної інтеграції працівниками ГУ ДМС України в Одеській області № 149 від 07.08.2018 року про призупинення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, розгляд заяви громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 був призупинений у зв'язку з уникненням шукачем захисту процедурних питань, зникненням, неможливістю встановлення його місця перебування (знаходження), що унеможливлює проведення додаткових процедурних питань, зникненням, унеможливлює проведення додаткових процедурних заходів та підготовку висновку для прийняття рішення за процедурою попереднього розгляду заяви.

ГУ ДМС України в Одеській області встановлено, що Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято рішення від 12.11.2018 року про примусове повернення в країну походження іноземців та зобов'язано його покинути територію України у термін до 18.11.2018 року. Зазначене рішення громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 виконувати відмовився.

12.11.2018 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП), що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005932 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 12.11.2018 ПР МОД № 005932 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн.

Зазначений штраф громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 сплатив відповідно до квитанції № 1190D41451 від 13.11.2018 року.

Разом з цим, під час проведення процедурних заходів було встановлено, що у громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутній дійсний паспортний документ у зв'язку з чим є обґрунтовані підстави вважати, що рішення про примусове повернення відповідачем виконане не буде.

Відповідно до ст. 259 КАС України клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній. Таке клопотання має стосуватися розгляду за правилами спрощеного позовного провадження всієї справи і не може стосуватися лише певної частини позовних вимог, інакше суд повертає його без розгляду, про що зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Згідно п. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ передбачено, що іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

У визначений термін громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. з території України не виїхав.

Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ(Далі Закон № 3773), рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.

Проте, відповідач з відповідною заявою, а також з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до ГУ ДМС України в Одеській області не звертався, відповідного бажання під час опитування при складенні адміністративного правопорушення не виявив, жертвою торгівлі людьми себе не вважає.

Частиною 3 статті 3 розділу I Закону № 3773 передбачено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України).

Згідно частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ «центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення, та існує ризик його втечі…».

Згідно ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1ст. 77 КАС України), за згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, встановлені судом обставини, а саме: порушення міграційного законодавства України триваючого з 2013 року, ухилення від виїзду за межі України свідчать про те, що громадянин Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.,, порушив вимоги ст. ст. 4, 9, 16 згаданого вище Закону і відповідно до вимог ч. 1 ст. 30 цього ж Закону підлягає видворенню.

Пунктом 3 частини 2статті 371 КАС України, передбачено, що суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

Керуючись ст. ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 9, 20, 44, 46, 241, 243, 245,259, 288, 289, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі території України - задовольнити.

Примусово видворити з України громадянина Афганістану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. року народження.

Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання постанови суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів.

Суддя А.В. Науменко

07.12.18