
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2018 року Чернігів Справа № 620/3558/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернулася до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Чернігівське ОУПФУ), в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області по неврахуванню до заробітної плати для перерахунку розміру пенсії за віком коштів, виплачених за результатами роботи за рік згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306 позивачці з 08.08.2018 відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 10.07.2018 №01/1-120а;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області врахувати до заробітної плати для перерахунку пенсії за віком кошти, виплачені за результатами роботи за рік згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306, здійснивши перерахунок пенсії позивачці з 08.08.2018 відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 10.07.2018 №01/1-120а.
Позов мотивовано тим, що надавши до відповідача всі необхідні документи для здійснення перерахунку пенсії, відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не прийняв рішення щодо зарахування до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи та не надав вмотивовану письмову відповідь про причини відмови у здійсненні зарахування, що суперечить нормам чинного законодавства. Оскільки за умовами праці на Звірогосподарстві позивачу протягом року виплачувалась частина окладів, а остаточний розрахунок проводився за підсумками роботи за рік, з яких сплачувалися страхові внески, відповідач повинен був перерахувати пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали від 12.11.2018 для подання відзиву на позов.
Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що заява позивача подана в довільній формі та не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки не відповідає вимогам порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії. Крім цього, дії відповідача, на думку представника, відповідають чинному законодавству, а підстави для перерахунку об'єктивно відсутні, у зв'язку з неможливістю проведення перевірки. Одночасно, відповідач просить провести розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Також, просить залучити до участі у справі Чернігівську обласну спілку споживчих товарист та Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Враховуючи наданий відповідачем відзив, суд зазначає, що вказана справа підпадає під визначення, наведене у п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ), а тому дія ч.4 ст.260 КАСУ, яка передбачає право відповідача на подання клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, не розповсюджується на цю справу в силу ч.7 ст.260 КАСУ. За наведених обставин, суд вважає клопотання Чернігівського ОУПФУ необґрунтованим.
Суд також враховує, що відповідно до ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. При цьому, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Так, аналізуючи підстави та предмет позову, суд не знаходить підстав для залучення до участі у справі Чернігівську обласну спілку споживчих товарист та Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оскільки рішення суду у справі жодним чином на права та обов'язки таких осіб не впливає та не порушує. Спірні правовідносини, що є предметом даного позову стосуються виключно порушення Чернігівським ОУПФУ прав позивача щодо перерахунку розміру пенсії та не пов'язані із зазначеними третіми особами.
При цьому також суд встановив, що позов подано до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в той час, як в резолютивній частині позову зазначено Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області, до якого позивачка із заявою не зверталась, а останнє станом на момент звернення до суду ліквідоване та правонаступником якого визначено саме Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України. Аналізуючи зміст позовної заяви, суд вважає за можливе визнати зазначені розбіжності в написанні власних назв відповідача такими, що є технічяною опискою.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
ОСОБА_1 в період з 22.01.1979 по 31.01.1991 працювала звіроводом у Звірогосподарстві Чернігівської облспоживспілки, яке за державним класифікатором віднесено до галузі сільського господарства, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.13-15, 16-17).
Як юридична особа Звірогосподарство припинило своє існування, а всі документи звірогосподарства за 1958-1999 роки були передані у відомчий архів Чернігівської обласної спілки споживчих товариств (а.с.39).
Позивачка звернулась до Чернігівського ОУПФУ із заявою про перерахунок її пенсії з врахуванням коштів виплачених за результатами роботи за рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306 (а.с.10), втім листом від 31.07.2018 останнє повідомило, що позивачу необхідно звернутися особисто або через представника до відділу обслуговування громадян.
Як вбачається з листа від 25.10.2018 за №75/03/03/К-2, позивачка 08.08.2018 повторно звернулась до відповідача, де її заяву було розглянуто, про що складено зазначений вище лист. За результатами розгляду заяви позивачці відмовлено в задоволенні заяви в частині обчислення заробітку для призначення пенсії з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306 та перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату № 01/1-120а від 10.07.2018 виданою Чернігівською обласною спілкою споживчих товариств за результатами роботи за рік, про що також складено протокол відмови від 12.10.2018 №1066 (а.с.61, 62).
Оскільки, на думку позивача, відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не прийняло рішення щодо зарахування до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи та не надав вмотивовану письмову відповідь про причини відмови у здійсненні зарахування, позивачка звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з наступними змінами, передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, пунктом 2 зазначеної статті передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2005 №306 "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії особам, що в період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищує календарний місяць.
Пунктом 1 передбачено, що до осіб, на яких розповсюджується дія цього Порядку, відносяться особи, які до 01.07.1998 отримували заробітну плату по результатам роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, котрі працювали в сільському господарстві.
Частиною 1 ст 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
У відповідності до пунктів 2 та 3 Порядку, до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, особа звертається із заявою до відповідного управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті.
Аналіз зазначених вище норм свідчить про те, що однією з умов врахування суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у спосіб визначений Порядком, є наявність доказів про виплату особі заробітної плати у строк понад один місяць.
Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №221 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку встановленого формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Положенням п.6 Постанови №306 передбачено, що підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.
Заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи (п.8 Постанови №306).
Відповідно до довідки відомчого архіву Чернігівської обласної спілки споживчих товариств у відомчий архів Чернігівської обласної спілки споживчих товариств були передані документи працівників звірогосподарства за 1958-1999 роки.
Згідно виданої Чернігівською обласною спілкою споживчих товариств довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 01/1-120а від 10.07.2018 в період з 01.01.1981 по 31.12.1986, позивачці виплачувалась заробітна плата за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць.
Оплата праці працівників звірогосподарства проводилася у відповідності до постанови Правління Центрсоюзу від23.07.1970 №112 "Про умови оплати праці працівників сільськогосподарських підприємств споживчої кооперації". Пунктом 1 даної постанови передбачено введення умов оплати праці згідно з Типовим положенням про оплату праці робітників радгоспів і других державних підприємств сільського господарства (далі Типове положення), затвердженим Поставною Держкомпраці та соціальним питанням СРСР та Президії ВІДСПС від 15.07.1970 №182 (П-13). Пунктами 1 і 3 даного Положення передбачено розмір заробітної плати керівників та спеціалістів відділень, ферм та сільськогосподарських підрозділів в залежності від умов виробництва, норм і розцінок по реалізаційним цінам і затвердженої річної норми виробництва.
З наказів Звірогосподарства від 28.02.1991 №38, від 18.12.1991 №192а, (а.с.35-38) вбачається, що вони містять посилання на положення про оплату праці та зазначається, зокрема, про здійснення виплат за результатами роботи за рік працівникам Звірогосподарства.
Таким чином, дослідивши зміст довідки про отриману позивачем заробітну плату, суд вважає, що її зміст відповідає вимогам Додатку до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №306, зокрема у ній зазначено підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, відомості про документи, на підставі яких її видано, в тому числі відомості нарахування заробітної плати за 1981-1986 роки.
В даному випадку суд приймає до уваги, що неможливість проведення зустрічної звірки відповідачем не впливає на право позивача в перерахунку її пенсії та враховує, що постанова Правління Центроспілки №112 була обов'язковою для всіх сільськогосподарських підприємств споживчої кооперації та являлась нормативним документом, яким для виконання введено в дію Типове положення про основні умови оплати праці робітників радгоспів і других державних підприємств сільського господарства, в тому числі і Звірогосподарств (а.с.18-34).
Таким чином, враховуючи вище викладене суд погоджується із позицією позивача щодо порушення її права на перерахунок їй пенсії з урахуванням отриманих нею доходів за результатами роботи за рік відповідно до наданої довідки.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити шляхом визнання протиправними дій Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України по неврахуванню до заробітної плати для перерахунку розміру пенсії за віком коштів, виплачених за результатами роботи за рік згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306 позивачці з 08.08.2018 відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 10.07.2018 №01/1-120а та вважає за необхідне зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України врахувати до заробітної плати для перерахунку пенсії за віком кошти, виплачені за результатами роботи за рік згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306, здійснивши перерахунок пенсії позивачці з 08.08.2018 відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 10.07.2018 №01/1-120а.
У відповідності до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України по неврахуванню до заробітної плати для перерахунку розміру пенсії за віком коштів, виплачених за результатами роботи за рік згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306 позивачці з 08.08.2018 відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 10.07.2018 №01/1-120а
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України врахувати до заробітної плати для перерахунку пенсії за віком кошти, виплачені за результатами роботи за рік згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306, здійснивши перерахунок пенсії позивачці з 08.08.2018 відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 10.07.2018 №01/1-120а.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення згідно пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1)
Відповідач - Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (Проспект Миру,44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 40378209)
Повне рішення суду складено 10.12.2018.
Суддя Л.О. Житняк