Рішення № 78417680, 29.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
2040/7556/18
Номер документу
78417680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2018 р. № 2040/7556/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чудних С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Шапошника С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС України у Харківській області № ЕВ-00016-63-05-01 від 16.05.2018 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1852,76 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що в червні 2018 року ним отримано рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску №ЕВ-00016-63-05-01 від 16.05.2018. Проте, з вказаним рішенням позивач не погоджується, вважає його необґрунтованим та таким, що винесено з порушенням чинного законодавства, а отже воно підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 03.10.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою судді від 29.11.2018 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що позивач у період з 01.01.2013 по 31.03.2013 здійснював підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування, а з 01.04.2013 по 31.12.2013 - на загальній. З 01 жовтня 2013 року Міністерство доходів і зборів розпочало адмініструвати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Станом на дату передання Куп'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області облікових даних щодо нарахування та сплати єдиного внеску за позивачем рахувалась заборгованість за сплати єдиного внеску у розмірі 1194,03 грн, яка сплачена ОСОБА_1 не була, у зв'язку із чим контролюючим органом нараховано штрафні санкції та застосовано пеню.

Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, встановив наступне.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Харківській області рішення № ЕВ-00016-63-05-01 від 16.05.2018 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату єдиного внеску в загальному розмірі 1852,76 грн (608,13 грн - штраф, 1244,63 грн - пеня).

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач оскаржив його в адмінісративному порядку, проте рішенням Державної фіскальної служби України рішення Головного управління ДФС у Харківській області залишено без змін, а скарга ОСОБА_1 - без задоволення.

У зв'язку із чим, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.

Оцінюючи обґрунтованість прийнятого відповідачем рішення, суд зазначає наступне.

11 серпня 2013 року набрав чинності Закон України від 04.07.2013 № 406-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи", яким урегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Міністерству доходів і зборів України.

Таким чином, з 01 жовтня 2013 року Міністерство доходів і зборів розпочало адмініструвати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Поряд із тим, до жовтня 2013 року адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснювали органи Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що до жовтня 2013 року позивач перебував на обліку у Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області як платник єдиного соціального внеску, а з жовтня 2013 року - у Салтівській ОДПІ.

У період з 01.01.2013 по 31.03.2013 здійснював підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування, а з 01.04.2013 по 31.12.2013 - на загальній.

Так, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010р. №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно із статтею 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Податкового кодексу України Міністерство доходів і зборів (його територіальні органи) (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) є органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, завданням якого є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Платники єдиного внеску визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема, до них відносяться фізичні особи - підприємці, або особа, яка забезпечує себе роботою самостійно, та яка в діяльності не використовує праці інших осіб (крім, особи, яка обрала спрощену систему оподаткування).

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

База для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначена статтею 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 7 та частини 11 статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для фізичних осіб - підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) єдиний внесок установлюється у розмірі 34,7% суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, в якому отримано дохід (прибуток).

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Підпунктом 1 пункту 4.5 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1622/24154 (далі - Інструкція) обчислення сум єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій та результатів перевірок діяльності таких осіб, що призвели до збільшення або зменшення розміру доходу, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Отже, базою нарахування єдиного соціального внеску є суми чистого річного доходу.

Як вбачається із листа Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області від 21.11.2018 № 13445/42-03, за 2011 рік сума чистого доходу ОСОБА_1 Становить "0,00 грн", за 2012 рік - "0,00грн".

Також в листі від 21.11.2018 № 13445/42-03 Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зазначило, що за І та ІІ квартал 2013 року сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування становила 2388,06 грн, за період з 01.01.2013 по 30.09.2013 від позивача в рахунок сплати ЄСВ надійшло 2533,43 грн. З акту звірки, який надано Пенсійним фондом вбачається, що за ІІ кв. 2013 року нараховано авансовий внесок у сумі 1194,03 грн, проте, у зв'язку із чим нараховано позивачу авансовий внесок у ІІ кв. 2013 року, враховуючи, що з ІІ кв. 2013 року позивач знаходився на загальній системі оподаткування, правових підстав контролюючим органом мне надано.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 сплачувався єдиний внесок у січні 2013 року в загальному розмірі 1169,40 грн, у лютому 2013 року - 398,01 грн, березні 2013 року - 398,01 грн, квітні 2013 року - 398,01 грн, що підтверджується квитанціями та карткою особового рахунку ОСОБА_1

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем сплачувався єдиний внесок у розмірах, визначених діючим законодавством. Доказів виникнення заборгованості зі сплати єдиного внеску чи розрахунку вказаної заборгованості відповідачем до суду не надано.

З огляду на викладене суд вважає, що рішення Головного управління ДФС України у Харківській області № ЕВ-00016-63-05-01 від 16.05.2018 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1852,76 грн підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 63705, код НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код 39599198) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС України у Харківській області № ЕВ-00016-63-05-01 від 16.05.2018 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1852,76 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 63705, код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код 39599198).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 10 грудня 2018 року.

Суддя С.О.Чудних