Рішення № 78417647, 28.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2018
Номер справи
520/8764/18
Номер документу
78417647
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2018 р. № 520/8764/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чудних С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Будресурс" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Будресурс" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області № НОМЕР_1 від 27.08.2018.

В обґрунтування позову, зазначив, що відповідачем проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, в ході якої встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Будресурс" порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування при виникненні податкових зобов'язань. Зазначені обставини обумовили прийняття контролюючим органом податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 27.08.2018. Проте, позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням - рішенням та вважає його протиправним, оскільки податкові накладні № 11 від 29.06.2017, № 12 від 30.06.2017 та № 16 від 30.06.2017 зареєстровані 15.11.2017 не з вини позивача, а внаслідок дій контролюючого органу, пов'язаних з блокуванням податкових накладних контрагентів, податкова накладна № 14 від 30.06.2017 була виписана помилково.

Ухвалою суду від 16.10.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 06.11.2018.

Протокольною ухвалою судді від 28.11.2018 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, надав відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що в ході камеральної перевірки позивача встановлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. А тому, у відповідності до положень ст. 120-1 Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.08.2018 щодо застосування штрафу у розмірі 159308,44 грн за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тому, відповідач вважає, що спірне податкове повідомлення - рішення прийняте контролюючим органом у відповідності до положень діючого законодавства України, у зв'язку із чим просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, встановив наступне.

Фахівцями Головного управління ДФС у Харківській області проведена проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Будресурс" з питань своєчасності реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки: жовтень 2015 року, грудень 2015 року, червень 2017 року.

Результати перевірки оформлені актом № 6171/20-40-12-13-19/38880202 від 25.04.2018, яким зафіксовані порушення позивачем вимог діючого законодавства України, а саме п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасно зареєстровані накладні при виникненні податкових зобов'язань за жовтень 2015 року, грудень 2015 року, червень 2016 року на суму ПДВ 817152,09 грн.

На підставі висновків акту перевірки № 6171/20-40-12-13-19/38880202 від 25.04.2018 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 27.08.2018 № НОМЕР_1, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 159308,44 грн.

Фактично позивачу нараховано штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних за червень 2017 року, що не заперечується сторонами по справі.

Не погоджуючись із вищевказаним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Оцінюючи обґрунтованість прийнятого відповідачем рішення, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що відповідно до положень п.14.1.60 ст.14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

При цьому, як визначено положеннями п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) /пункт 201.7 статті 201 Податкового кодексу України.

Приписами п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до абз. 2 п.п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.

Окрім того, згідно з абз. 4 п.п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника).

Отже, законодавець запровадив два виключення з загального правила складання (виписування) постачальником товарів (робіт, послуг) податкових накладних за кожною окремою господарською операцією, з яких до позивача підлягає застосуванню абз. 4 п.п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України.

Відповідно до абз. 1 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Водночас, законом виокремлено і спеціальний випадок, що включений до абз. 4 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у силу дії якого, податкові накладні, що не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку про те, що постачальник товарів (робіт, послуг) має безумовний обов’язок провести реєстрацію у межах визначених законом строків у Єдиному реєстрі податкових накладних і тих податкових накладних, котрі не надаються покупцю, і тих податкових накладних, котрі складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

Строк для реєстрації визначено абз. 14 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України відповідно до якого останній складає: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Абзацом 15 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Будресурс" податкова накладна № 11 від 29.06.2017 зареєстровано 15.11.2017, податкова накладна № 12 від 30.06.2016 - 15.11.2017, податкова накладна № 16 від 30.06.2016 - 15.11.2017, податкова накладна № 14 від 30.06.2016 - 15.11.2017, тобто з порушенням визначеного законом строку.

Відповідальність за зазначене вище порушення визначена положеннями п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, якою передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

З аналізу вищевказаних норм Податкового кодексу України вбачається, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Отже, враховуючи наведене вище, слід дійти висновку, що для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України необхідною є наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 04.09.2018 року у справі №816/1488/17.

Стосовно посилань представника позивача на те, що у 2017 році відбулась атака блокувань реєстрації ПН платників податків, що вплинуло на автоматичний розподіл реєстраційних лімітів для реєстрації податкових накладних у ЄРПН суд зазначає, що відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів блокувань реєстрації ПН платників податків, а отже позивачем не надано до суду достатніх та належних доказів на підтвердження вказаної обставини.

Крім того, хгідно даних архіву Електронної звітності - СЕА ПДВ/Реєстр операцій по рахунках ПДВ платник мав можливість реєструвати податкові накладні в ЄРПН зважаючи на наявність реєстраційного ліміту. Так, станом на 07.07.2017 у позивача суми реєстраційного ліміту була у розмірі 245293,89 грн.

Стосовно доводів представника позивача про відсутність підстав для нарахування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної № 14 від 30.06.2017, яка була виписана помилково, зважаючи на поданий розрахунок коригування до неї, та враховуючи відсутність податкових зобов’язань по цій накладній, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 30 червня 2017 року позивачем складено податкову накладну №14 на обсяг постачання 415800,00 грн та 117600,00 грн.

14 листопада 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Будресурс" складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 до податкової накладної №14 від 30.06.2017 із зазначенням причини коригування: "помилково виписана", обсяг постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість – "-415800,00 грн та -117600,00 грн).

Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.11.2017 вказана накладна доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України та 15.11.2017 до Єдиного реєстру внесені відомості про реєстрацію вищевказаного розрахунку коригування.

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної визначено пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 N 1307, у якому, зокрема, зазначено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Платник податку має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка визначена ним як зайво складена, із зазначенням у ньому усіх числових показників зі знаком "-". Такий розрахунок коригування складається на дату виявлення факту помилковості складення податкової накладної та може бути складений тільки до зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.

Як вже зазначено судом, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 до податкової накладної №14 від 30.06.2017 був складений 14.11.2017 та зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних лише 15.11.2017.

Суд зазначає, що складення та реєстрація розрахунку коригування до податкової накладної, визнаної платником податку як "помилково складена", не позбавляє платника податку обов’язку реєстрації цієї податкової накладної в ЄРПН таким платником податку з дотриманням визначених Кодексом термінів реєстрації.

В свою чергу, як вже зазначалось судом, відповідальність платників за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН встановлено статтею 120-1 Кодексу, відповідно до п. 120-1.1 якої відповідачем були застосовані штрафні санкції до позивача.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні санкції на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Таким чином, позивачем до суду не надано, а також судом самостійно в рамках принципу офіційного з’ясування обставин у справі не встановлено обставин своєчасного подання для реєстрації податкових накладних.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що доводи представника позивача стосовно неправомірності та не обґрунтованості прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.08.2018, не знайшли свого підтвердження, а отже вказане рішення відповідача є таким, що не підлягає скасуванню.

Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Будресурс" є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Будресурс" (м-н. Конституції, буд. 1, офіс 137-02, м. Харків, 61003, код 38880202) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код 39599198) про скасування податкового повідомлення-рішення – залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 10 грудня 2018 року.

Суддя С.О.Чудних