
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 листопада 2018 р. № 520/8655/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан. В.В.,
за участі секретаря судових засідань - Абоян І.І.
позивача- Федоренко Н.В.,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Тищенко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 (61002, АДРЕСА_1, ІНПП НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (61002, м.Харків, вул. Жан Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання дій незаконними,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області в нездійсненні зарахування оперуповноваженому відділу боротьби зі злочинами, скоєними на залізничному та повітряному транспорті, управління карного розшуку ГУ НП в Харківській області підполковнику поліції ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 до календарної вислуги років часу навчання з 01.09.1992 року по 27.06.1997 року у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого із розрахунку - один рік за шість місяців для призначення пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Харківській області зарахувати оперуповноваженому відділу боротьби зі злочинами, скоєними на залізничному та повітряному транспорті, управління карного розшуку ГУ НП в Харківській області підполковнику поліції ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 до календарної вислуги років час навчання з 01.09.1992 року по 27.06.1997 року у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого із розрахунку - один рік за шість місяців для призначення пенсії за вислугу років.;
- стягнути з Головного управління національної поліції в Харківській області на користь ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 704 гривні 80 копійок здійснених нею судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Національної поліції у Харківській області листом № 6029/119/01/12-2018 від 12.09.2018 року протиправно відмовлено у звільненні позивача зі служби в поліції з 18.09.2018 року за власним бажанням згідно до Закону України "Про Національну поліцію" з правом на пенсію за вислугою років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" у зв`язку з відсутністю необхідного стажу для зарахування до вислуги років.
Представник позивача та позивач у судовому засіданні підтримали позовні вимоги з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні та у письмовому відзиві на позов зазначив, що відсутні підстави для зарахування часу навчання позивачу у вищому навчальному закладі до вислуги років для призначення пенсії, оскільки після закінчення навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання.
Суд вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що у період з 01.09.1992 по 27.06.1997 року позивач навчалася у Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого, де отримала повну вищу освіту за спеціальністю "Правознавство" та здобула кваліфікацію юриста.
01.08.1997р. позивач була прийнята на службу в органи внутрішніх справ та наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 05.08.1997р. №96о/с призначена на посаду старшого психолога групи кадрів Червонозаводського районного відділу ХМУ УМВС України в Харківській області згідно з направленням на роботу, виданого НЮАУ імені Ярослава Мудрого б/н від 22.07.1997 року.
Наказом МВС України від 02.10.1997 року №393 о/с ОСОБА_4 присвоєно спеціальне звання "лейтенант міліції".
У період з 01.08.1997 року по 06.11.2015 року позивач проходила службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом від 06.11.2015 року №607 Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області ОСОБА_4 згідно з п.9 Розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено зі служби в органах внутрішніх справ за п. 64 "З" (у зв'язку з переходом на роботу в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади).
Згідно з відомостями послужного списку на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області від 11.11.2015 року №170 о/с ОСОБА_4 призначено на посаду старшого оперуповноваженого Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.
Наказом ДВБ НП України від 15.04.2016 року №54 о/с ОСОБА_4 призначено на посаду оперуповноваженого відділу оперативного забезпечення управління внутрішньої безпеки в Харківській області Департаменту внутрішньої безпеки національної поліції України.
Наказом Головного управління Національної поліції України в Харківській області №56 від 30.01.2017 року ОСОБА_4 призначено на посаду оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами, скоєними на залізничному та повітряному транспорті УКР ГУНП в Харківській області.
06.09.2018 року ОСОБА_4 звернулась до ГУ НП України в Харківській області з рапортом про звільнення зі служби в поліції з 18.09.2018 року за власним бажанням згідно Закону України "Про "Національну поліцію" з виплатою одноразової грошової допомоги, просила оформити всі необхідні документи та подати їх до Головного управління Пенсійного фонду Харківської області для призначення їй пенсії за вислугу років.
Листом № 6029/119/01/12-2018 від 12.09.2018 року Головного управління Національної поліції України в Харківській області позивача повідомлено, що після закінчення цивільного вищого навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське ( спеціальне) звання до вступу на службу в органи внутрішніх справ, а тому підстави для зарахування до вислуги років періоду навчання із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби, яка дає право виходу на пенсію за вислугу років, відсутня. У даному листі зазначено, що календарна вислуга ОСОБА_4 станом на 18.09.2018 року складає - 21 рік 01 місяць 17 днів, з огляду на що позивач не набуває право на пенсію та виплату одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає вказану відмову відповідача незаконною та протиправною, зважаючи на це, позивач змушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Суд, перевіряючи відповідність вчинених суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах діянь вимогам ч.2 ст.2 КАС України, зазначає, що правовідносини з приводу обчислення стажу служби в поліції, що дає права на призначення пенсії, врегульовані Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393.
Так, у відповідності до ч. 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію", до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію", порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Станом на час прийняття позивача на службу в органи внутрішніх справ обчислення вислуги років здійснювалось на підставі цієї ж постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 393, в редакції чинній на дату призначення позивача на посаду до органів внутрішніх справ, до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Прикордонних військ, Національної гвардії, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми, суд зазначає, що як на час прийняття позивача на службу в органи внутрішніх справ, так і на час відмови у зарахуванні до стажу позивача періоду навчання у ВНЗ до вислуги років поліцейського зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
В даній справі судом встановлено, що позивач після закінчення навчання у ВНЗ згідно направлення на роботу була призначений на офіцерську посаду старшого психолога групи кадрів Червонозаводського районного відділу ХМУ УМВС України в Харківській області з подальшим присвоєнням офіцерського звання "лейтенант міліції", що підтверджено копією послужного списку.
Крім того, суд приймає до уваги, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.18р., яке набрало законної сили у справі 820/6583/17 визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції у Харківській області від 19.12.2017 року №721 о/о відносно ОСОБА_4, оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами, скоєними на залізничному та повітряному транспорті, управління карного розшуку ГУНП в Харківській області щодо встановлення стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Харківській області зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_4, оперуповноваженому відділу боротьби зі злочинами, скоєними на залізничному та повітряному транспорті, управління карного розшуку ГУНП в Харківській області, до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, час навчання у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого із розрахунку - один рік за шість.
Як було зазначено вище, відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України, а відтак при вирішенні даного питання мають враховуватись положення постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, які в даному випадку дотримано не було.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки судом в ході розгляду справи встановлено факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, у порядку ч.2 ст.77 КАС України, не довів правильності та обґрунтованості власних суджень, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог, що гарантуватиме поновлення порушених прав позивача.
Розподіл судових витрат слід провести за правилами ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій незаконними - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області в нездійсненні зарахування оперуповноваженому відділу боротьби зі злочинами, скоєними на залізничному та повітряному транспорті, управління карного розшуку ГУ НП в Харківській області підполковнику поліції ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 до календарної вислуги років часу навчання з 01.09.1992 року по 27.06.1997 року у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого із розрахунку - один рік за шість місяців для призначення пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Харківській області зарахувати оперуповноваженому відділу боротьби зі злочинами, скоєними на залізничному та повітряному транспорті, управління карного розшуку ГУ НП в Харківській області підполковнику поліції ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 до календарної вислуги років час навчання з 01.09.1992 року по 27.06.1997 року у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого із розрахунку - один рік за шість місяців для призначення пенсії за вислугу років.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Харківській області (61002, м.Харків, вул. Жан Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 40108599) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_4 (61002, АДРЕСА_1, ІНПП НОМЕР_1) у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 10.12.2018 року.
Суддя Рубан В.В.