
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2018 року справа № 1140/2863/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Петренко О.С.
за участю секретаря судового засідання - Толстової О.І.
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3
до відповідача: Управління Держпраці у Кіровоградській області
про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Держпраці у Кіровоградській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Кіровоградській області від 10.10.2018 року №КР2355/42/АВ/ТД-ФС про накладення штрафу в сумі 111 690,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що за наслідками інспекційного відвідування позивача управлінням Держпраці у Кіровоградсьікій області встановлені порушення законодавства про працю, зокрема, ФОП ОСОБА_3 допущено до роботи барменом ОСОБА_4 без укладення трудових договорів, оформлених у письмовій формі шляхом укладення договору (контракту), або видання наказу, або розпорядження, чим порушено вимоги ч.ч.1,3 ст. 24 КЗпП України та ч.1 ст.21 КЗпП України.
Позивач стверджує, що висновки акта інспекційного відвідування та припису містять недостовірну інформацію. Зокрема, 24 вересня 2018 року між позивачем та ОСОБА_4 було укладений цивільно-правовий договір на виконання певних робіт. Під час перевірки ОСОБА_4 дійсно знаходилась в приміщенні кафе "Юність", так як здійснювала ряд робіт, визначених цивільно-правовим договором.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в яких відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що виконання робіт ОСОБА_4 за цивільно-правовим договором фактично є виконанням трудових функцій бармена. Вказане підтверджує факт допуску до роботи працівника ОСОБА_4. без належного оформлення трудових відносин, попри наявні ознаки таких відносин між позивачем та вказаною особою.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_3 зареєстрована як фізична особа-підприємець
Наказом заступника начальника Управління Держпраці у Кіровоградській області від 25.09.2018р. №1296 посадовим особам Управління доручено у період з 25.09.2018р. по 25.09.2018р. здійснити позаплановий захід (інспекційне відвідування) фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 у зв'язку з наявністю інформації передбаченої пп.3 п.5 Порядку №295 (а.с.33).
26 вересня 2018 року посадовою особою Управління Держпраці у Кіровоградській області проведено інспекційне відвідування фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, за наслідками якого складено акт №КР2355/42/АВ від 26.09.2018 (далі - акт інспекційного відвідування).
В акті інспекційного відвідування встановлено допуск до роботи барменом ОСОБА_4 без укладення трудових договорів, оформлених у письмовій формі шляхом укладення договору (контракту), чим порушено вимоги ч.ч.1,3 ст. 24 КЗпП України та ч.1 ст.21 КЗпП України (а.с.9-12).
На підставі акту інспекційного відвідування, посадовою особою відповідача винесено припис про усунення виявлених порушень №КР2355/42/АВ/П від 01.10.2018, яким встановлено термін для усунення порушень до 22 жовтня 2018 року (а.с.36-37).
01.10.2018 року заступником начальника управління прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (а.с.39).
22.10.2018 року позивачем на адресу відповідача направлено лист з підтверджуючими документами про виконання припису, а саме укладення ним трудового договору з ОСОБА_4 від 03.10.2018 року (а.с.40-42).
На підставі акта інспекційного відвідування заступником начальника Управління Держпраці у Кіровоградській області винесено постанову про накладення штрафу №КР2355/42/АВ/ТД-ФС від 10.10.2018 р., за якою за порушення законодавства про працю, керуючись ст. 259 КЗпП України, на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України на фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 накладено штраф у розмірі 111690 грн. (а.с.13).
Не погоджуючись з вказаними рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно з п. 1 Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення №96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пп. 5 п. 6 Положення №96 Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право: безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Пунктом 7 Положення №96 передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до ст. 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю, визначена в Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295 "Про деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Порядок №295).
Відповідно до п. 2 Порядку №295 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів; виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин).
Пунктами 19, 20 Порядку №295 визначено, що за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення. Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об'єкта відвідування або його уповноваженим представником.
В акті інспекційного відвідування ФОП ОСОБА_3 встановлено допуск до роботи барменом ОСОБА_4 без укладення трудових договорів, оформлених у письмовій формі шляхом укладення договору (контракту), чим порушено вимоги ст.ст.21,24 КЗпП України.
Відповідно до приписів ч. 1 ст.21 КЗпП України, трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядникові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган або фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Згідно з ч. 3 ст. 24 КЗпП України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Аналізуючи наведені вище норми законодавства, суд враховує, що правовою підставою для винесення постанови про накладення штрафу є, зокрема, встановлення факту допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору. При цьому такий факт допуску повинен бути належним чином зафіксований у складеному посадовою особою Держпраці чи її територіального органу акті інспекційного відвідування та доведений належними доказами.
Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, дотримуючись внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
При цьому, цивільно-правовий договір це угода між організацією (підприємством, установою тощо) і громадянином на виконання останнім певної роботи (договір підряду, договір доручення тощо), предметом якого є надання певного результату праці, але за цього виду договору не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство.
Відповідно до частин 1, 2 статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (частина 1 статті 843 Цивільного кодексу України).
Судом досліджено цивільно-правовий договір від 19.09.2018р, укладений між ФОП ОСОБА_3 (замовник) та ОСОБА_4 (Виконавець), за яким Виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги (виконати роботу) в обсязі і на умовах передбачених даним договором, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити дані послуги (п. 1.1. вказаного Договору) (а.с.18).
Обов'язки Виконавця по цивільно-правому договору: надавати послуги бармена (п. 2.1 Договору); вартість послуг (робіт) по цивільно-правовому договору складає: 1900 грн. (п. 4.1 Договору); даний Договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до моменту виконання сторонами своїх зобов'язань (п.6.1).
Вказані докази свідчать, що 26.09.2018 року ОСОБА_4 виконувала роботу бармена в кафе «Юність» за адресою: вул. Героїв України,96, м. Світловодськ, Кіровоградська область за цивільно-правовим договором від 19.09.2018 р., укладеним з ФОП ОСОБА_3
Надаючи оцінку вказаним доказам, суд зазначає, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши акт інспекційного відвідування, суд встановив, що у акті вказано, що 26.09.2018р. ОСОБА_5 з 19 вересня 2018 року була допущена до роботи бармена. Разом з цим, у акті не вказано, які функції бармена вона виконувала під час перевірки.
Відтак, відповідачем не доведено, що 26.09.2018 ОСОБА_5 була допущена позивачем до роботи бармена без оформлення трудового договору.
З огляду на зазначене суд надає перевагу доводам позивача і вважає, що відповідач не довів ту обставину, що ОСОБА_5 була допущена до роботи по трудовому договору.
Посилання відповідача на ту обставину, що виконання робіт за цивільно-правовим договором від 19.09.2018р. є фактичним виконанням трудових функцій продавця продовольчих товарів суд вважає необґрунтованим, оскільки діючим законодавством не передбачено обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності укладати лише трудові договори, а недійсність вказаного цивільно-правового договору не є предметом даного позову.
Крім того, судом встановлено наступне.
Так, на підставі акту інспекційного відвідування, посадовою особою управління 01.10.2018 року за №КР2355/42/АВ/П винесено припис про усунення виявлених порушень, яким зобов'язано позивача усунути виявлені порушення в строк до 22 жовтня 2018 року.
Судом встановлено, що за заявою ОСОБА_5, наказом №18 від 01.10.2018 року «Про прийняття на роботу в режимі неповного робочого часу», зазначених вище особу прийнято на роботу (а.с.41).
03.10.2018 року між ФОП ОСОБА_3 та ОСОБА_4 укладено трудовий договір (а.с.42)
Тобто, позивач до 20 жовтня 2018 р. усунув порушення, які встановлені в акті інспекційного відвідування та в строк, визначений у приписі 01.10.2018 року за №КР2355/42/АВ/П.
Приписами п.11 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", визначено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документу про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовується.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що постанова про накладення штрафу №КР2355/АВ/ТД-ФС від 10 жовтня 2018 року підлягає скасуванню.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги такими, що належить задовольнити.
Частиною 1 ст. 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов підлягає задоволенню, то судові витрати слід присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Кіровоградській області від 10.10.2018 року №КР2355/42/АВ/ТД-ФС про накладення штрафу в сумі 111 690,00 грн.
Присудити на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (код -НОМЕР_1) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1116,90 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 06.12.2018 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко