
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2018 р. Справа№805/2665/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що є пенсіонером та отримує пенсію за віком. У зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції в його населеному пункті він був вимушений покинути своє постійне місце проживання та переїхати до м. Волноваха Донецької області, де і став на облік як внутрішньо переміщена особа. Проте, відповідач з 01 лютого 2018 року припинив позивачу виплату пенсії з підстав, не передбачених ст. 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає таку бездіяльність незаконною, оскільки вона порушує його право на пенсійне забезпечення. Тому позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача щодо невиплати йому пенсії з 01.02.2018 року протиправною; скасувати розпорядження щодо припинення виплати пенсії № 845788, а також зобов’язати відповідача поновити нарахування та виплату призначеної позивачу пенсії з 01.02.2018 року.
Відповідач у встановлений судом строк не надав відзив на позовну заяву, а тому відповідно до ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами. Поряд з цим, суд звертає увагу що неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії, залишено без руху. Надано ОСОБА_1 - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду: копій додатків до позовної заяви до суду відповідно до кількості учасників справи, засвідчених відповідно до вимог чинного законодавства. Ухвалою суду від 14 травня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 805/2665/18-а.Розгляд адміністративної справи №805/2665/18-а вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 13 червня 2018 року зупинено провадження у справі № 805/2665/18-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії,- до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 805/402/18-а.
Ухвалою суду від 17 вересня 2018 року поновлено судовий розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 19 вересня 2018 року розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.Призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 10:05 год. 16 жовтня 2018 року.
Ухвалою суду від 16 жовтня 2018 року відкладено підготовче засідання по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії до 10-00 год. 13.11.2018 року.Продовжено строк підготовчого провадження по даній адміністративній справі, - на тридцять днів з ініціативи суду. Ухвалою суду від 13 листопада 2018 року замінено первинного відповідача – управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області на його правонаступника - Волноваське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області. Закрито підготовче провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії. Призначено судовий розгляд по суті на 09 годину 05 хвилин 28 листопада 2018 року.
Позивач та представник відповідача, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, до суду не з’явились.
Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією його паспорта громадянина України серії ВВ № 224929 (а.с.22).
Позивач є пенсіонером за віком, про що свідчить копія його пенсійного посвідчення від 01.03.2006 року № НОМЕР_1 (серія ААА № 059278) (а.с.23).
Відповідно до довідки від 09.03.2017 року № НОМЕР_2 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи фактичним місцем проживанням позивача є: 85700, Донецька область, м. Волноваха, пров. Економічний, б.5 (а.с.24).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Волноваському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на підставі електронної пенсійної справи.
З лютого 2018 року Волноваське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплату пенсії ОСОБА_1 de facto припинило, про що свідчить розпорядження від 01.02.2018 року по пенсійній справі № 845788 (а.с.27).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати з 01 лютого 2018 року призначеної пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Право на соціальний захист, а саме на отримання пенсії гарантовано Конституцією України та чинними нормативно-правовими актами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) встановлено, що виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Проте, лише статтею 49 Закону № 1058 передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення п. 2 ч. 1 ст. 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009 року); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зміст цієї норми можна розуміти так, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст. 49 Закону № 1058.
Суд звертає увагу, що відповідачем прийнято розпорядження від 01.02.2018 року по пенсійній справі №845788, проте як вбачається з його змісту підставою для його прийняття було рішення комісії з питань призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №78.
Суд зазначає, що наведена підстава не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, оскільки постанови Кабінету Міністрів України не є законом, а є підзаконним нормативно-правовими актами, які мають нижчу юридичну силу, що значно звужує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем, а тому право позивача на отримання пенсії було безпідставно порушено відповідачем. Отже, зазначені відповідачем підстави не є належними для припинення пенсійних виплат в розумінні ст. 49 Закону № 1058, а тому вказане розпорядження підлягає скасуванню.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції України.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Загальновідомою обставиною є те, що в Україні ані воєнного, ані надзвичайного стану не оголошено, а з 14.04.2014 року в країні триває антитерористична операція, яка не може за своєю правовою сутністю відповідно до приписів ч. 2 ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» обмежувати конституційні права громадян України, зокрема, конституційне право на соціальний захист у старості. Тобто, стаття 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» в частині введення тимчасових обмежень прав і свобод громадян у районі проведення антитерористичної операції суперечить статті 64 Конституції України.
Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 року, зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.
За приписами статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Крім того, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акту. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.
З огляду на вищевикладене, постанови Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач, є підзаконними нормативно-правовими актами, які приймаються у відповідності до виконання Законів України, у зв’язку з чим, не можуть змінювати в бік звуження права громадян на пенсійне забезпечення, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду викладеною у постановах від 30 січня 2018 року у справі К/9901/3099/17; від 06 лютого 2018 року у справах К/9901/173/17, К/9901/614/17; від 13 лютого 2018 року у справах К/9901/163/17, К/9901/3741/17.
Згідно ч. 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відтак, дії відповідача щодо припинення (призупинення) виплати пенсії позивачу не відповідають Конституції України та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в виключних умовах окупації частини територій України.
Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні в справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (п. 51 цього рішення). У п. 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечено без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Крім того, частина території Донецької та Луганської області, яка не підконтрольна українській владі в наслідок чого на цій території органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та по теперішній час проводиться АТО, є територією України.
Таким чином, позивачем не порушено порядку отримання пенсії в умовах проведення антитерористичної операції.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим підлягають захисту порушені права пенсіонера.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії позивачу є протиправною, а тому відповідача слід зобов'язати поновити позивачу нарахування та виплату пенсії за віком з 01.02.2018 року.
Судом встановлено, що розпорядженням управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області позивачу припинена виплата пенсії по пенсійній справі № 845788 згідно рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 78 від 01.02.2018 року. Оскільки суд визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії позивачу на підставі наведених вище висновків, зазначене розпорядження відповідача також підлягає скасуванню.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у зразковій адміністративній справі № 805/402/18 від 03 травня 2018 року, яка залишена без змін постановою Великої палати Верховного суду від 04.09.2018 року.
Відповідно до ч. 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Поряд з цим, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Тому, суд приходить до висновку, щодо стягнення з відповідача на користь позивача суми пенсійних виплат за один місяць.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 10.04.2018 року (а.с.3).
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1,зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3) до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85700, Донецька обл., м. Волноваха, вул. Обручева, б. 17, код ЄДРПОУ 42169496) про визнання бездіяльності протиправною, скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії.
Визнати бездіяльність Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2018 року протиправною.
Скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі № 845788.
Зобов`язати Волноваське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької поновити нарахування та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 лютого 2018 року.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суми пенсійних виплат за один місяць.
Стягнути з Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (за рахунок бюджетних асигнувань) суму судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) на користь ОСОБА_1.
Повний текст рішення складено 07 грудня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голуб В.А.