Ухвала суду № 7839645, 28.01.2010, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2010
Номер справи
2392/09
Номер документу
7839645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2010 року № 2392/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

Головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів: Онишкевича Т.В., Ліщинського А.М.,

при секретарі судового засідання Тарнавській Л.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м Рівне на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 23.12.2008 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід-ресурси» до Державної податкової інспекції у м Рівне про визнання нечинним рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 05.09.2008 року № 1001982343, -

В С Т А Н О В И Л А :

В жовтні 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Захід-ресурси» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м Рівне про визнання нечинним рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 05.09.2008 року № 1001982343.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилався на те, що 23 серпня 2008 року працівниками відповідача була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, про що складений акт перевірки від 23.08.2008 року № 001818. В ході проведення перевірки було встановлено порушення діючого законодавства, а саме: п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001982343 від 05 вересня 2008 року, яким позивачу нараховані штрафні санкції відповідно до п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у сумі 5560,50 грн., а зокрема за не забезпечення працівниками позивача відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Позивач вважає, що оскаржуване рішення було винесено з грубим порушенням норм діючого законодавства, просив визнати його нечинним.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.12.2008 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід-ресурси» задоволено.

Не погодившись з винесеною постановою суду першої інстанції її оскаржив відповідач - Державна податкова інспекція у м. Рівне, подавши на неї апеляційну скаргу.

Апелянт просить скасувати постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 23.12.2008 року, та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід-ресурси» до Державної податкової інспекції у м Рівне, покликаючись на порушення суду першої інстанції норм матеріального та процесуального права і невідповідність висновків обставинам справи, що призвело до її неправильного вирішення.

В апеляційній скарзі зазначає, що 23 серпня 2008 року працівниками відділу контролю за розрахунковими операціями Державної податкової адміністрації в Рівненській області головним державним податковим ревізором-інспектором Ярощук М.М. та старшим державним податковим ревізором-інспектором Вершинським М.Ю. на підставі направлень за № 1692/23-719 від 22 серпня 2008 року та за №1693/23-719 від 22 серпня 2008 року проведено перевірку АЗС за № 45 Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід-Ресурси» (код ЄДРПОУ 31258824) за адресою: місто Рівне, вулиця Соборна, 442-Г.

За наслідками перевірки складено акт за № 001818 від 23 серпня 2008 року (реєстраційний № 17169241/2343).

Перевіркою встановлено факт-невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті на суму 1 112 грн. 10 коп., а саме: сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 3 079 грн. 65 коп., сума готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті реєстратора розрахункових операцій - 4 191грн. 75 коп. Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із наступними змінами та доповненнями) суб'єкт підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) зобов'язаний забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті .реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із наступними змінами та доповненнями) - місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем, запродані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо. За результатами перевірки Державною податковою інспекцією у місті Рівне прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 1001982343 від 05 вересня 2008 року на суму 5 560 грн. 00 коп. (за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті). Відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із наступними змінами та доповненнями) у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сум і продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності, застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано розділом IV (ст. 15-16) Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із наступними змінами та доповненнями). Зокрема, згідно зі ст. Г5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із наступними змінами та доповненнями) такий контроль здійснюється податковими органами шляхом проведення планових; та позапланових перевірок відповідно до : законодавства України. Стосовно планових перевірок реєстраторів розрахункових операцій, то такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами податкових органів. Відповідно до ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із насипними змінами та доповненнями) для перевірок субєктів, які застосовують реєстратори .розрахункових операцій (або книги обліку розрахункових операцій), Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.1)7.1995 року (із наступними змінами та доповненнями) не встановлює порядку проведення планових та позапланових перевірок, а визначає, що планові та позапланові перевірки таких осіб проводяться в порядку, передбаченому чинним законодавством. У питаннях застосування реєстраторів розрахункових операцій Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із наступними змінами та доповненнями) є спеціальним. Отже, інші акти законодавства, у тому числі Закон України «Про державну податкову службу в Україні» за № 509-ХІІ від 04.12.1990 року (із наступними змінами та доповненнями), застосовуються тільки в частині, не врегульованій Законом України «Про Застосування реєстраторів розрахункових; операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за № 265/95-ВР від 06.02.1995 року (із наступними змінами та доповненнями). До перевірок реєстраторів розрахункових операцій застосовуються всі правила, що стосуються допущення посадових осіб до проведення планових перевірок (ст. 11 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» за № 509-ХІІ від 04.12.1990 року (із наступними змінами та доповненням») Тому посадові особи податкового органу мають право приступити до проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій за умови надання суб'єкту господарювання під розпис направлення на перевірку. А тому посилання позивача про порушення посадовими особами податкового органу норм Закону України «Про державну податкову службу в Україні» за № 509-ХІІ від 04.12.1990 року (із наступними змінами та доповненнями) е необґрунтованими та безпідставними. Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) визначено статтею 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-Х1І із змінами і доповненнями (далі - Закон №509). Частиною 7 статті 11-1 Закону України № 509 визначено, що позаплановими вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду. Стаття 11-2 Закону № 509 передбачає умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок. Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки. З вказаного слідує, що ненадання передбачених вище документів не може слугувати підставою для визнання нечинним рішення про застосування фінансових санкцій, а є лише підставою для недопущення посадових осіб податкової служби до проведення перевірки. А відтак, посилання позивача на вказані підстави для визнання нечинним рішення від 05.09.2008 року № 1001982343 не заслуговують на увагу.

Стосовно ж застосування відповідачем штрафних санкцій за не відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, то постановами Рівненського міського суду від 29.09.2008 року у справі № 3-40863/08, від 30.09.2008року у справі № 3-41483/08, від 29.09.2008року № 3-40864/08 про притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб позивача (оператора, головного бухгалтера та директора) по факту незабезпечення відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій встановлено, що на виконання наказу №1/1 від 02.01.2008р. позивача (який передбачає вилучення операторами готівки з місця проведення розрахунків до внутрішнього сейфу АЗС) оператор ТзОВ «Захід-ресурси» ОСОБА_3, готував проведення операції «службового вилучення», яке узгоджується з п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затв. Наказом ДПА України від 12.01.2000р. № 614. Систематичність проведення таких операцій підтверджується копіями прибутково - касових ордерів та службовими документами РРО. Грошові кошти в сумі 1112,10грн. були підготовлені для проведення операції «службового вилучення» та зберігалися на столі біля ультрафіолетового детектора валют в приміщенні операторської АЗС. При цьому Рівненським міським судом встановлено, що на момент перевірки 23.08.2008 року Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-ресурси", готівка на місці проведення розрахунків відповідала сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО та становила 4191,75 грн. (3079,65 грн. - кошти, що знаходилися біля РРО, 1112,10 грн. - кошти, що знаходилися біля ультрафіолетового детектора валют). Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Таким чином, вищеназваними постановами суду у справах про адміністративні проступки, які набрали законної сили встановлено, що посадовими особами позивача, які діяли від його імені не було порушено п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Отже, позивачем не було порушено п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків. А відтак, рішення відповідача про застосування штрафних санкцій до позивача від 05.09.2008 року № 1001982343 підлягає визнанню нечинним.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального та процесуального права та є правильними.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому рішення суду по даній справі скасуванню не підлягає.

На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 23.12.2008 року у справі № 2а-4843/08 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий В.В.Ніколін

Судді Т.В.Онишкевич

А.М.Ліщинський