Рішення № 78384727, 05.12.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
0740/964/18
Номер документу
78384727
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

05 грудня 2018 року м. Ужгород№ 0740/964/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Копосович Е.О.

за участю:

позивача: Закарпатська обласна державна адміністрація , представник - Павлюк С.Ю

відповідача: Державна казначейська служба в Україні , представник - Тягур І.І.

третьої особи: Департамент фінансів Закарпатської обласної державної адміністрації , представник - Залуга Т.В., Остафійчук С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закарпатської обласної державної адміністрації до Державної казначейської служби України, третя особа: Департамент фінансів Закарпатської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною -

В С Т А Н О В И В:

Закарпатська обласна державна адміністрація звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної казначейської служби в Україні, третя особа: Департамент фінансів Закарпатської обласної державної адміністрації, яким просить:

1.відкрити провадження за даним адміністративним позовом;

2.визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо не забезпечення за результатами першого півріччя 2018 року щоденного перерахування компенсації до спеціального фонду бюджету Закарпатської області, починаючи з 12 числа місяця, що настає за звітним кварталом, (тобто, з 12 липня 2018 року) за рахунок щоденних надходжень до державного дорожнього фонду, а саме 60 відсотків коштів, передбачених абзацом другим частини четвертої статті 24-2 Бюджетного кодексу України.

1. Позиції сторін

Позовні вимоги мотивовані тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 726 затверджено Порядок спрямування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м.Києва 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, та поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду, постановою Кабінету Міністрів України.

Однак, Державною казначейською службою України, всупереч пункту 7 Порядку № 726 допущено бездіяльність щодо не забезпечення за результатами першого півріччя 2018 року щоденного перерахування компенсації спеціального фонду обласного бюджету Закарпатської області починаючи з 12 числа місяця, що настає за звітним кварталом, (тобто, з 12 липня 2018 року) за рахунок щоденних надходжень до державного дорожнього фонду, а саме 60 відсотків коштів, передбачених абзацом другим частини четвертої статті 24-2 Бюджетного кодексу України в загальному обсязі 101 434 079,00 гривень.

08 жовтня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на даний адміністративний позов. Відповідно до якого зазначено, що пунктом 2 Постанови № 769 встановлено, що поквартальна компенсація з державного дорожнього фонду до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва за підсумками першого півріччя 2018 року здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією Постановою. Тобто, Порядком № 726 (п. 7) визначено низку умов, при дотриманні яких здійснюється поквартальна компенсація. Чинною редакцією Порядку № 726 передбачено, що поквартальна компенсація здійснюється, зокрема, за умови, що станом на кінець останнього робочого дня відповідного кварталу відсутні залишки бюджетних коштів за рахунок перерахування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів з урахуванням поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду. Відповідно до інформації Головного управління Казначейства у Закарпатській області, станом на кінець операційного дня 27.06.2018 року залишок невикористаних бюджетних коштів за рахунок перерахування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів з урахуванням поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду по Закарпатській області складає 17 270 840, 00 гривень. Ураховуючи зазначене, відповідно до приписів Порядку № 726, відсутні підстави для здійснення поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду до спеціального фонду обласного бюджету Закарпатської області за підсумками першого півріччя 2018 року. На підставі наведеного просить суд відмовити у задоволенні даного адміністративного позову.

16 жовтня 2018 року від представника третьої особи - Департаменту фінансів Закарпатської обласної державної адміністрації надійшли письмові пояснення щодо відзиву на даний адміністративний позов. В яких зокрема зазначено, що змінами до Порядку № 726, які внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 №769, передбачено умову здійснення поквартальної компенсації при відсутності на кінець останнього робочого дня відповідного кварталу залишків бюджетних коштів за рахунок перерахування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання щомісячних індикативних надходжень митних платежів з урахуванням поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду. Проте вказана умова в редакції Порядку № 726 на момент виникнення спірних правовідносин була відсутня і станом на дату подання позову, а саме 07.09.2018 р., компенсація у розмірі 101 434 079,00 грн. на рахунок обласного бюджету не надходила. Водночас повідомляє, що станом на 10.10.2018 р. зазначені кошти до обласного бюджету не надійшли. Відтак, департамент фінансів підтримує позов Закарпатської обласної державної адміністрації та його вимоги в повному обсязі, а також заперечує проти відзиву Відповідача.

18 жовтня 2018 року до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що Закарпатська обласна державна адміністрація вважає доводи та заперечення Держказначейства безпідставними. Так, Закарпатська обласна державна адміністрація повідомляє, що адміністративний позов до Держказначейства був пред'явлений 07.09.2018 року, ухвала Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі була винесена 10.09.2018 року, а зміни до законодавства, які регулюються спірні правовідносини прийняті 12.09.2018 року, які набрали чинності 25.09.2018 року. Отже, Закарпатська облдержадміністрація вважає, що до спірних правовідносин має застосовуватися саме та редакція нормативно-правового акту, яка була чинною на момент їх виникнення. Враховуючи вищенаведене, Держказначейством не спростовано необґрунтованість позовних вимог і безпідставність адміністративного позову та не додано жодного доказу на підтвердження правомірності своїх дій чи не визнання бездіяльності протиправною.

27 листопада 2018 року від представника відповідача надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив Закарпатської обласної державної адміністрації та Департаменту фінансів Закарпатської обласної державної адміністрації, де зазначає, що відповідно до окремого доручення в.о. Міністра фінансів України Маркарової О.С. від 12.07.2018 № 03000-05/46 Казначейством було тимчасово призупинено з 12.07.2018 щоденне перерахування компенсації до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів та бюджету м. Києва, про що листом Казначейства від 27.09.2018 № 12-09/178-15889 повідомлено Закарпатську обласну державну адміністрацію. Крім того, відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про проведення експерименту з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування, ділянок вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, що суміщаються з автомобільними дорогами загального користування, в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві від 16. 09. 2015 № 726 (із змінами і доповненнями) саме Міністерство фінансів України надає роз'яснення щодо застосування Порядку та Методики спрямування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, та поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду. Враховуючи вищенаведене, просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів наведених вище та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив щодо даного адміністративного позову з підстав наведених у відзиві на даний адміністративний позов та письмових запереченнях на відповідь на відзив.

Представник третьої особи - Департаменту фінансів Закарпатської обласної державної адміністрації підтримав позов Закарпатської обласної державної адміністрації та його вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Заслухавши представників сторін, встановивши обставини справи на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, проаналізувавши норми права, які підлягають або не підлягають застосуванню до даних правовідносин, надавши оцінку кожному аргументу сторін та навівши мотиви суду, з яких суд дійшов до висновків у справі, констатує наступне.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що Відповідно до рішення дванадцятої сесії VII скликання Закарпатської обласної ради від 26.07.2018 № 1264, з метою покращення дорожньої інфраструктури для економічного і соціального розвитку Закарпатської області, враховуючи численні звернення територіальних громад та громадськості краю, обласна рада звернулася до Кабінету Міністрів України щодо вжиття невідкладних заходів, спрямованих на забезпечення фінансування робіт з ремонту автомобільних доріг в області за рахунок митного експерименту ( а.с.12).

Як вбачається із тексту самого Звернення депутати Закарпатської обласної ради " вкрай стурбовані ситуацією, що склалася в регіоні у дорожній галузі. Однак, за інформацією Державної казначейської служби України за результатами першого півріччя 2018 року до спеціального фонду обласного бюджету Закарпатської області повинні були надійти кошти поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду у сумі 101 434 079,00 гривень. Однак, вказані кошти не надходили, що унеможливлює своєчасне проведення робіт із ремонту автомобільних доріг області. З огляду на зазначене, а також, враховуючи стратегічно важливе значення дорожньої інфраструктури Закарпаття, як візитівки до чотирьох європейських країн, обласні депутати просили невідкладно вжити заходів щодо розв'язання порушеного питання". ( а.с.13)

Листом від 27.07.2018 № 06-7/1698 до Прем'єр-міністра України звернувся голова Закарпатської обласної державної адміністрації з проханням врегулювання питання щодо отримання обласним бюджетом Закарпатської області поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду у сумі, визначеній відповідно до формули, зазначеній у пункті 6 Порядку № 726 ,а саме, 101 434 079,00 грн. ( а.с.14)

Окрім того, Закарпатська облдержадміністрація направила на адресу Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області лист від 30.07.2018 № 06-10/1710, в якому просила за результатами першого півріччя 2018 року повідомити, зокрема про терміни перерахування зазначеної компенсації.( а.с.15)

У відповідь на лист, Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській від 03.08.2018 № 05-09/697-2428 повідомило, що відповідно до листа Державної казначейської служби України від 05.07.2018 № 12-10/11-10855 загальний обсяг компенсації за результатами першого півріччя 2018 року, що буде перерахована до спеціального фонду обласного бюджету, становить 101 434 079,00 грн. Перерахування зазначеної компенсації здійснюється Державною казначейською службою України за рахунок щоденних надходжень до державного дорожнього фонду. Про зарахування коштів облдержадміністрацію буде повідомлено терміново.( а.с.16).

Також, листом від 07.09.2018 № 1933/03.01-12 Департамент фінансів Закарпатської обласної державної адміністрації повідомив облдержадміністрацію про те, що станом на 07.09.2018 року компенсація у розмірі 101 434 079,00 грн., на рахунок обласного бюджету не надходила.( а.с.17).

Закарпатська обласна державна адміністрація листом від 04.09.2018 року №06-16/1892/1 звернулась до Держказначейства з проханням забезпечити за результатами першого півріччя 2018 року щоденний перерахунок компенсації до спеціального фонду обласного бюджету починаючи з 12 числа місяця, що настає за звітним кварталом, (тобто, з 12 липня 2018 року) за рахунок щоденних надходжень до державного дорожнього фонду в загальному обсязі 101 434 079,00 гривень.( а.с.46)

Держказначейство листом від 27.09.2018 № 12-09/178-15889 надало відповідь, в якій зазначило, що відповідно до окремого доручення В.о. Міністра фінансів України Казначейством тимчасово призупинено з 12.07.2018 р. щоденне перерахування компенсації до відповідних місцевих бюджетів та повідомило, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 № 769 «Про внесення змін до Порядку спрямування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, та поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду», яка набрала чинності 28.09.2018 р., врегульовано питання здійснення поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва за підсумками першого півріччя 2018 року ( а.с.47).

Згідно інформації щодо наявних станом на кінець останнього робочого дня відповідного кварталу залишків бюджетних коштів за рахунок перерахування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м.Києва 50 відсотків суми перевиконання щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів з урахуванням поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду залишок кошів станом на 27.06.2018 року в Закарпатській області складає 17 270 840,00 грн.( а.с. 55)

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом

Відповідно до абзацу першого пункту 33 розділу VI «Прикінцевих та перехідних положень" Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-УІ (далі - БК України), установлено, що з 01 вересня 2015 року до 01 січня 2019 року запроваджується експеримент з фінансового забезпечення реалізації заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування, ділянок вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, що суміщаються з автомобільними дорогами загального користування, у всіх областях та місті Києві, а також реалізації заходів з розвитку дорожньої інфраструктури у місті Києві.

Згідно з абзацом другим пункту 33 розділу VI «Прикінцевих та перехідних положень" БК України, перелік об'єктів, щодо яких здійснюється реалізація зазначених заходів згідно з експериментом, затверджується відповідною обласною, Київською міською державними адміністраціями за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства, та з подальшим погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету .

Відповідно до абзацу третього пункту 33 розділу VI «Прикінцевих та перехідних положень» БК України, на період проведення експерименту для реалізації зазначених заходів у разі перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів (мито, акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), податок на додану вартість з ввезених па митну територію України товарів (продукції)), визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, 50 відсотків такого перевиконання, як виняток з положень частини другої статті 29, статті 69-1, частини другої статті 85, статей 87 і 91 цього Кодексу, зараховується до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету міста Києва в обсязі, пропорційному до суми перевиконання на відповідній території загального обсягу щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів, що справляються під час митного оформлення товарів на територіях відповідних областей та міста Києва, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі отримання обласними бюджетами та бюджетом міста Києва в цілому по Україні за рахунок експерименту коштів в обсязі менше 1,5 млрд. гривень протягом першого кварталу, 3 млрд. гривень - першого півріччя, 4,5 млрд. гривень - дев'яти місяців та 6 млрд. гривень - за 2018 рік (на останній банківський день), здійснюється поквартальна компенсація з державного дорожнього фонду за рахунок коштів, передбачених абзацом другим частини четвертої статті 24-2 цього Кодексу, з урахуванням сум компенсацій, наданих протягом попередніх кварталів поточного бюджетного періоду (наростаючим підсумком з початку року). Суми компенсації розподіляються пропорційно до суми перевиконання за звітний квартал на відповідній території загального обсягу щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів, що справляються під час митного оформлення товарів на територіях відповідних областей та міста Києва, а у разі відсутності таких перевиконань сума компенсації "переноситься на наступний квартал.

01 січня 2018 року набрали чинності Закони України від 17.11.2016 р. № 1762 «Про внесення змін до Закону України «Про джерела фінансування дорожнього господарства України" щодо удосконалення механізму фінансування дорожньої галузі" та № 1763 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення дорожньої галузі», відповідно до яких, у Державному бюджеті України щорічно передбачаються видатки на фінансування робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг загального користування, а у складі спеціального фонду Державного бюджету створюється державний дорожній фонд.

Статтею 24-2 БК України визначено джерела формування та напрямки спрямування і розподілення коштів державного дорожнього фонду.

Порядком спрямування коштів державного дорожнього фонду, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 20 грудня 2017 р. № 1085 визначено механізм спрямування коштів державного дорожнього фонду, який створюється у складі спеціального фонду державного бюджету згідно із статтею 24-2 Бюджетного кодексу України та статтею 3 Закону України «Про джерела фінансування дорожнього господарства України».

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726 «Про проведення експерименту з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування, ділянок вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, що суміщаються з автомобільними дорогами загального користування, в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві» затверджено Порядок спрямування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, та поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду (далі - Порядок № 726).

Так, згідно пункту 7 Порядку № 726, за підсумками І кварталу, першого півріччя та дев'яти місяців Казначейство забезпечує щоденне перерахування компенсації до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів та бюджету м. Києва починаючи з 12 числа місяця, що настає за звітним кварталом, за рахунок щоденних надходжень до державного дорожнього фонду, а саме 60 відсотків коштів, передбачених абзацом другим частини четвертої статті 24-2 Бюджетного кодексу України. Поквартальна компенсація здійснюється в обсягах, визначених відповідно до формул, зазначених у пунктах 5 і 6 цього Порядку. У період здійснення поквартальної компенсації спрямування джерел надходжень, визначених пунктом 1 частини другої статті 24-2 Бюджетного кодексу України, за напрямами, визначеними абзацом другим частини четвертої статті 24-2 Бюджетного кодексу України, зупиняється. Такі надходження в сумі, необхідній для здійснення поквартальної компенсації, перераховуються Казначейством на окремий бюджетний рахунок для зарахування надходжень до спеціального фонду державного бюджету, відкритий за відповідним кодом класифікації доходів бюджету, для подальшого перерахування до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів та бюджету м. Києва.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2018 р. № 769, яка набрала чинності 25 вересня 2018 року , внесено зміни до Порядку спрямування до спеціальних фондів обласних бюджеті та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, та поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726 «Про проведення експерименту з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування, ділянок вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, що суміщаються з автомобільними дорогами загального користування, в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві» (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин)

Пунктом 2 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України № встановлено, що поквартальна компенсація з державного дорожнього фонду до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва за підсумками першого півріччя 2018 р. здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою.

Зазначеними змінами передбачено умову здійснення поквартальної компенсації при відсутності на кінець останнього робочого дня відповідного кварталу залишків бюджетних коштів за рахунок перерахування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання щомісячних індикативних надходжень митних платежів з урахуванням поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду.

Пунктом 2 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. № 215 (далі Положення № 215) визначено, що Казначейство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також дорученнями Кабінету Міністрів України і Міністра фінансів.

Також, абзацом четвертим підпункту 2 пункту 4 Положення № 215 зазначено, що Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема здійснює розподіл бюджетних коштів між державним бюджетом, бюджетами Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, між місцевими бюджетами, а також між загальним та спеціальним фондами бюджету відповідно до нормативів відрахувань, визначених бюджетним законодавством, і їх перерахування відповідно до законодавства.

У відповідності до ч.1 ст. 49 Закону України N 794-VII "Про Кабінет Міністрів України" ( далі- Закон N 794-VII) Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України.

Частиною 6 ст.49 Закону N 794-VII зупинення дії акта Кабінету Міністрів України Президентом України на підставі пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України має наслідком зупинення вчинення будь-якими органами, особами дій, спрямованих на виконання зупиненого акта Кабінету Міністрів України, здійснення повноважень, визначених цим актом.

Частиною 1 статті 52 Закону N 794-VII встановлено, що Постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Крім того, Постановою КМУ від 19 січня 2011 р. N 21 затверджено Порядок зупинення операцій з бюджетними коштами , який визначає механізм застосування Мінфіном, органами Державної казначейської служби, Держаудитслужби, місцевими фінансовими органами, головними розпорядниками бюджетних коштів (далі - уповноважений орган) у межах наданих їм повноважень до розпорядників та/або одержувачів бюджетних коштів (далі - розпорядники та/або одержувачі) такого заходу впливу, як зупинення операцій з бюджетними коштами.

Зупинення операцій з бюджетними коштами застосовується у разі виявлення факту порушення вимог бюджетного законодавства, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України ), і полягає у зупиненні будь-яких операцій із здійснення платежів з рахунків розпорядників та/або одержувачів, крім випадків, визначених абзацами третім - п'ятим пункту 3 цього Порядку. При цьому складається протокол про порушення бюджетного законодавства.

Якщо факт порушення вимог бюджетного законодавства зафіксовано в акті ревізії контролюючого органу, то протокол про порушення вимог бюджетного законодавства не складається. На підставі зазначеного протоколу або акта ревізії уповноважений орган приймає протягом трьох робочих днів з дня його надходження розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами (далі - розпорядження про зупинення операцій) за формою згідно з додатком 1

Отже, посилання представника відповідача в обгрунтування своїх заперечень проти позову на те, що Держказначейство діяло до окремого доручення В.о. Міністра фінансів України , яким було тимчасово призупинено з 12.07.2018 р. щоденне перерахування компенсації до відповідних місцевих бюджетів не відповідає вимогам вищевказаних положенням Закону України N 794-VII "Про Кабінет Міністрів України" та Постанови КМУ від 19 січня 2011 р. N 21, якою затверджено Порядок зупинення операцій з бюджетними коштами, де міститься вичерпних перелік випадків зупинення операцій з бюжетними коштами.

Судом встановлено, що зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726 «Про проведення експерименту з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування, ділянок вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, що суміщаються з автомобільними дорогами загального користування, в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві» яка регулює спірні правовідносини прийняті 12.09.2018 року Постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2018 р. № 769 "Про внесення змін до Порядку спрямування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, та поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду", яка набрала чинності 25.09.2018 року. Вказана умова в редакції Порядку № 726 на момент виникнення спірних правовідносин була відсутня і станом на дату подання позову, а саме 07.09.2018 р., компенсація у розмірі 101 434 079,00 грн. на рахунок обласного бюджету не надходила.

Відповідно до частини другої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон нормативно-правовий акт або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Також, згідно частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Верховний Суд України у постанові від 13 червня 2017 (справа № 21-1393а 17) роз'яснив, що може бути визначено як протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Зокрема, Суд зазначив, що протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

Слід наголосити й на тому, що самі по собі строки поза зв'язком із конкретною правовою ситуацією, набором фактів, умов та обставин, за яких розгорталися події, не мають жодного значення. Сплив чи настання строку набувають (можуть набувати) правового сенсу в сукупності з подіями або діями, для здійснення чи утримання від яких встановлюється цей строк.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, Держказначейством не спростовано необґрунтованість позовних вимог і безпідставність адміністративного позову та не належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності своїх дій чи не визнання бездіяльності протиправною.

Системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, надавши оцінку всім аргументам сторін суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявності підстав для їх задоволення.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 1762,00 грн. відповідно до квитанції № 3802040057 від 20 серпня 2018 року.

Керуючись ст.ст. 242-246 КАСУ, суд,-

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов Закарпатської обласної державної адміністрації до Державної казначейської служби України, третя особа: Департамент фінансів Закарпатської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною - задовольнити.

2.Визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України ( вул. Бастіонна, буд. 6,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ 37567646) щодо не забезпечення за результатами першого півріччя 2018 року щоденного перерахування компенсації до спеціального фонду бюджету Закарпатської області починаючи з 12 числа місяця, що настає за звітним кварталом, (тобто, з 12 липня 2018 року) за рахунок щоденних надходжень до державного дорожнього фонду, а саме 60 відсотків коштів, передбачених абзацом другим частини четвертої статті 24-2 Бюджетного кодексу України.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної казначейської служби України ( вул. Бастіонна, буд. 6,м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567646) на користь Закарпатської обласної державної адміністрації (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 00022496) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1762,00 ( одна тисяча сімсот шістдесят дві грн.) грн. відповідно до квитанції №3802040057 від 20.08.2018 року . Банк платник АТ "КОМІНВЕСТБАНК".

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд.

СуддяЗ.Б. Плеханова

Повний текст виготовлено та підписано 08 грудня 2018 року.