
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" грудня 2018 р. справа № 0940/2045/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
05.11.2018 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі – відповідач) про визнання протиправними дій при нарахуванні пенсійного забезпечення та зобов’язання вчинити певні дії.
07.11.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, відповідач протиправно, в порушення пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при перерахунку пенсії позивача не врахував його заробіток за кожен рік стажу роботи, який є більшим на 22 роки за установлений мінімальний трудовий стаж – 20 років, для призначення пенсії, шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку позивача за кожний рік такого стажу.
Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в його задоволенні відмовити на тій підставі, що розмір пенсії позивача визначено відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тому немає підстав для проведення перерахунку пенсії на умовах пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, позивачем пропущеного строк звернення до суду, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, перебуває у Калуському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на обліку.
14.09.2000 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Загальний стаж позивача 42 роки 8 місяців 18 днів.
11.06.2018 представник позивача звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії позивача, врахувавши норми статтей 49, 51, 55 – 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Заява мотивована тим, що відповідно до розпорядження відповідача за №137986 від 16.05.2018, відповідач при перерахунку пенсії позивача не врахував заробіток позивача за кожен рік стажу роботи, який є більшим на 22 роки за установлений мінімальний трудовий стаж – 20 років, для призначення пенсії, шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку позивача. Натомість, доплату за понад установлений мінімальний стаж роботи відповідач здійснив тільки за 17 років стажу, виходячи із прожиткового мінімуму.
Листом відповідача за №360/В-15 від 14.06.2018 повідомлено позивача про те, що розмір пенсії позивача визначено відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо такого нарахування пенсії, звернувся до суду.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 51 даного Закону особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статтею 55 цього ж Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Стаття 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає пільги щодо обчислення стажу роботи (служби).
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається із заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Суд, враховуючи аналіз вказаних норм права, зазначає, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як наслідок, суд робить висновок, що перерахунок пенсії позивача повинен обчислюватися згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням пільг, передбачених пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж 20 років для чоловіків для призначення пенсії, шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік. Такі висновки відповідаю висновкам Верховного Суду у справі за №560/675/17, провадження №К/9901/684/17.
За таких обставин, є протиправним неврахування позивачу при перерахунку пенсії заробітку за кожен рік роботи понад встановлений пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний такий рік роботи, тому для відновлення прав позивача на належну пенсію, суд вважає необхідним зобов’язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням збільшення пенсії на один процент заробітку за 22 роки роботи понад встановлений пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, але не вище 75 процентів заробітку.
Щодо посилань відповідача на пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, то суд зазначає, що відповідно статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним Калуського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 77304, вулиця Біласа і Данилишина, будинок 2, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37824000) неврахування ОСОБА_1 (індекс 77503, вулиця Б. Хмельницького, будинок 74, місто Долина, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) при перерахунку пенсії заробітку за кожен рік роботи понад встановлений пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний такий рік роботи.
Зобов’язати Калуське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 77304, вулиця Біласа і Данилишина, будинок 2, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37824000) здійснити з 16.06.2018 ОСОБА_1 (індекс 77503, вулиця Б. Хмельницького, будинок 74, місто Долина, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням збільшення пенсії на один процент заробітку за 22 роки роботи понад встановлений пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, але не вище 75 процентів заробітку.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.