Рішення № 78384677, 03.12.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
0940/1828/18
Номер документу
78384677
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2018 р. справа № 0940/1828/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Скільського І.І.,

за участю секретаря судового засідання Волочій Л.І.,

представника позивача - не з`явився,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_2,

до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську,

про визнання протиправним рішення та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (надалі, також – позивач) звернулася в суд із позовною заявою до управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі, також – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2018 за №8 про утримання надміру виплачених сум пенсії; зобов`язання повернути та виплатити суми з пенсії з 01.09.2018, визнавши їх безнадійною заборгованістю.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 19.09.2015 ОСОБА_2, отримувала пенсію за віком. У зв`язку із зміною позивачем місця проживання, у квітні 2018 ОСОБА_2, звернулася до управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області з заявою про здійснення запиту на пенсійну справу. За результатами звернення відповідачем повідомлено, що відповідно до рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську від 25.07.2018 №8 буде здійснюватися стягнення з пенсії в розмірі 20% у зв`язку з тим, що страховиком – Надвірнянське СТ «Коопзаготпромторг» у 2015 році надано недостовірні довідки. Зазначила, що відповідачем також встановлено відсутність вини пенсіонера у наданні недостовірних даних та надмірному отриманні пенсії чи зловживанні та недобросовісності при поданні заяви про призначення пенсії. Вважає таке рішення відповідача протиправним і таким, що підлягає скасуванню, а стягнуті кошти з пенсії підлягають поверненню. Крім того, зазначила, що відповідно до пункту 3 розділу I Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562, Пенсійний фонд України формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, та саме він відповідно до пункту 2 розділу III вказаного Положення надає страхувальникам та/або застрахованій особі на паперових носіях індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою ОК-5. Враховуючи, що відповідачем, приймаючи рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії не вказано на зловживання з боку ОСОБА_2, вважає, що перераховані виплати не підлягають поверненню за умови, що особа, яка зробила такі виплати, здійснила їх добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку, і за відсутності недобросовісності (зловживання) з боку набувача. Враховуючи наведене просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 позовну заяву залишено без руху та надано десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків (а.с.25-27).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 відкрито провадження у даній адміністративній справі (а.с.1-2).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 вказану справу призначено до судового розгляду з повідомленням сторін у судовому засіданні (а.с.74-75).

29.11.2018 у зв`язку з клопотанням представника відповідача, у судовому засіданні оголошено перерву до 14:00 год. 03.12.2018 (а.с.83-84).

В судове засідання позивач не з`явилася, однак на адресу суду подала заяву про розгляд справи без її участі (а.с.80).

Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, наведених в письмовому відзиві (а.с.59-61). Зокрема представником відповідача наголошено, що ОСОБА_2, перебувала на обліку у Надвірнянському об`єднаному управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та з 11.09.2005 отримувала пенсію за віком. Однак, у зв`язку із зміною місця проживання позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про надання запиту її пенсійної справи. Зазначив, що при взятті на облік пенсійної справи ОСОБА_2, виникли сумніви щодо достовірності довідки за №32 від 14.05.2005 про заробітну плату ОСОБА_2, за період з 1982 року по 1986 рік, виданої СТ «Коопзаготпромторг». В результаті проведеної управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську перевірки заробітної плати позивача за період з 01.07.1982 року по 30.12.1986 рік встановлено недостовірність відомостей щодо суми заробітної плати згідно довідки за №32 від 14.09.2005 року. Крім того, видано нову довідку про заробітну плату ОСОБА_2, за №11 від 07.06.2018, яка відповідає відомостям про нарахування заробітної плати і містить суму зайво виплачених пенсійних виплат в розмірі 54951,54 грн., з моменту призначення пенсії. 22.09.2018 відповідачем направлено листа до СТ «Коопзаготпромторг» про можливість відшкодування переплати пенсії, однак згідно відповіді повідомлено, що довідка про заробітну плату ОСОБА_2, за №32 від 14.09.2005 року підприємством не видавалась. 25.10.2018 відповідачем направлено до прокуратури Івано-Франківської області заяву про злочин відповідно до статті 366 Кримінального кодексу України «службове підроблення». Враховуючи наведене, відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (а.с.59-61).

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, відзив на позовну заяву, судом встановлено таке.

ОСОБА_2 відповідно до поданої заяви від 19.09.2018 призначено пенсію за віком, що підтверджується протоколом управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі №135 від 27.09.2005 (а.с.12-13).

24.04.2018 у зв`язку із зміною постійного місця проживання, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про запит на пенсійну справу (а.с.14).

Крім того, 19.07.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про надання роз`яснення щодо зменшення розміру пенсійних виплат з липня 2018 року (а.с.94).

Листом від 25.07.2018 за №286/Г-15 управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області надано відповідь, згідно якої позивача повідомлено про те, що пенсійна справа взята на облік з 01.06.2018 в розмірі 2967,58 грн., де: 2764,30 грн. – основний розмір пенсії, 203,28 грн. – доплата за понаднормативний стаж 14р., відповідно до довідки №32 від 14.09.2005 про заробітну плату за період з 01.01.1982 по 31.12.1986, виданої Надвірнянським районним споживчим товариством «Коопзаготпромторг».

Повідомлено про те, що за результатами перевірки достовірності сум нарахованої заробітної плати за період з 01.01.1982 по 31.12.1986 згідно довідки про заробітну плату №32 від 14.09.2005 виявлено розбіжності та видано нову довідку №11 від 07.06.2018, відповідно до якої розмір пенсії становить 1761,00 грн., де: 1557,72 грн. – основний розмір пенсії, 203,28 грн. – доплата за понаднормативний стаж 14 р. Таким чином, встановлено, що сума переплати з часу призначення пенсії 11.09.2005 по 30.06.2018 становить 54951,54 грн. (а.с.15).

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську за №2287/03 від 10.08.2018 (а.с.19), позивачу повідомлено про те, що відповідно до рішення №8 від 25.07.2018 переплата по пенсійній справі за період з 11.09.2005 по 30.06.2018 складає 54 591,54 грн. та буде утримуватися з вересня 2018 року в розмірі 20% від розміру пенсії до повного погашення (а.с.22).

Не погоджуючись із таким рішенням, з метою захисту свого права позивач звернулася до суду.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 101 Закону № 1788-XI органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно з пунктом 3 Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року № 6-4 повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, проводиться відповідно до статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо.

Порядок утримання (стягнення) надміру виплачених сум пенсій визначений статтею 50 Закону № 1058-IV та статтею 103 Закону № 1788-XI, за правилами яких суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку (не більше як 20% пенсії).

Приписами частини 1 статті 103 Закону № 1788-XI закріплено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Отже, з аналізу вищевказаних норм стає зрозуміло, що підставою для повернення надміру виплаченої пенсії є або встановлення факту зловживання з боку пенсіонера, або подання страхувальником недостовірних даних.

Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону № 1788-XI є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями.

Відповідно до статті 50 Закону № 1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Отже, виходячи зі змісту наведених норм, відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних, тобто, законодавець визначає тільки ці дві підстави стягнення з особи, яка отримує пенсію, суми пенсій, виплачених надміру.

Суд зазначає, що пенсіонер не може нести відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень.

Отже, на пенсіонера може бути покладений обов'язок про повернення надміру виплаченої пенсії лише у випадку встановлення і доведення об'єктивними даними зловживань з його боку, тобто наявність об'єктивно встановленої вини в наданні недостовірних даних.

Суд звертає увагу на те, що довідка про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_2 від 14.09.2005 за №32, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію видана Надвірнянським районним споживчим товариством «Коопзаготпромторг», а, отже, в даному випадку відсутня вина з боку позивача. Тобто, позивач дотримався вимог закону та надав для перерахунку розміру пенсії довідку, яку видав їй страхувальник – Надвірнянське районне споживче товариство «Коопзаготпромторг», який і несе відповідальність за достовірність вказаних у зазначеній довідці даних.

Враховуючи наведене, відповідачем не надано суду доказів щодо будь-яких інших зловживань з боку позивача.

За таких обставин, позовну вимогу про визнання протиправним та скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську від 25.07.2018 за №8 про утримання з ОСОБА_2 надміру виплачених сум пенсії слід задовольнити.

Щодо вимоги позивача про визнання утриманих сум пенсії за період з 01.09.2018 і за наступні місяці безнадійною заборгованістю, суд зазначає про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.

Згідно частин 1, 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 – 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 за №6-4 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 25.11.2014 №25-3) визначає механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення.

Відповідно до положень пункту 2 цього Порядку, безнадійна заборгованість - сума переплати пенсії, яка не може бути стягнута (відшкодована) та визнана такою рішенням відповідної комісії.

Переплата пенсії - сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством;

Списання переплати пенсії - зменшення територіальними органами Пенсійного фонду України в даних обліку сум переплат пенсій на суму безнадійної заборгованості.

Пунктом 5 Порядку визначено, що визнання сум переплати пенсії безнадійною заборгованістю та прийняття рішення щодо її списання здійснюються комісіями, що утворюються: - при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - щодо переплат пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (крім військовослужбовців строкової служби та членів їхніх сімей); - при управліннях Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, а також у містах та районах - щодо переплат пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (з числа військовослужбовців строкової служби та членів їхніх сімей) та інших актів законодавства України про пенсійне забезпечення.

Відповідно до пункту 7 Порядку передбачено, що за результатами розгляду комісія приймає рішення про визнання переплати пенсії безнадійною заборгованістю та її списання або про відмову у визнанні переплати пенсії безнадійною заборгованістю. Безнадійною заборгованістю комісією може бути визнана переплата пенсії у випадках: смерті боржника; визнання боржника безвісно відсутнім або померлим; набрання законної сили рішенням суду про відмову територіальним органам Пенсійного фонду України у стягненні (утриманні) з боржника сум переплат пенсії; якщо заходи, вжиті територіальними органами Пенсійного фонду України, з розшуку боржника не дали позитивних результатів; в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, наведеним Порядком визначено, випадки у яких переплата пенсії може бути визнана безнадійною заборгованістю а також механізм списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення.

Враховуючи, що визначена пенсійним фондом сума переплати пенсії в розмірі 54 951,54 грн., не визнана такою, що не може бути стягнутою (відшкодованою) рішенням відповідної комісії, вимога позивача про визнання такої суми безнадійною заборгованістю є такою, що не підлягає до задоволення судом під час розгляду даної адміністративної справи.

За наведених обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, шляхом визнання протиправним та скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківськ від 25.07.2018 за №8 про утримання з ОСОБА_2 надміру виплачених сум пенсії та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повернути ОСОБА_2 грошові кошти, утримані з її пенсії з 01.09.2018 на підставі рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську від 25.07.2018 за №8.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1057,20 грн., що становить 75% задоволених позовних вимог.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 25.07.2018 за №8 про утримання з ОСОБА_2 надміру виплачених сум пенсії.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську повернути ОСОБА_2 грошові кошти, утримані з її пенсії з 01.09.2018 на підставі рішення управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 25.07.2018 за №8.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (вул.Двірська, 15/73, с.Крихівці, Івано-Франківська міська рада, м.Іано-Франківськ, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (вул.Незалежності, 44, м.Івано-Франківськ, 76000, код ЄДРПОУ 20550895) сплачений судовий збір в розмірі 1057 (одна тисяча п`ятдесят сім гривень) 20 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_2 (адреса: вул.Двірська, 15/73, с.Крихівці Івано-Франківської міської ради, м.Івано-Франківськ, 76493, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

Відповідач:

управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (адреса: вул.Незалежності, 44, м.Івано-Франківськ, 76000, ідентифікаційний код 20550895).

Суддя /підпис/ ОСОБА_3

Рішення складене в повному обсязі 07 грудня 2018 р.