Рішення № 78354330, 06.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
520/9797/18
Номер документу
78354330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2018 р. № 520/9797/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та рішення комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 22.08.2018 № 102 щодо відмови ОСОБА_1, у зарахуванні до пільгового трудового стажу періодів роботи з 03.01.1996 року по 05.06.1996 року та з 27.08.1996 по 30.05.2005 в акціонерному товаристві «Братский Алюминиевый Завод» та призначенні пенсії на пільгових умовах по Списку № 1;

- скасувати рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 22.08.2018 № 102, та зобов’язати Куп’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового трудового стажу періоди роботи з 03.01.1996 року по 05.06.1996 року та з 27.08.1996 по 30.05.2005 в акціонерному товаристві «Братский Алюминиевый Завод», призначити та виплачувати пенсію на пільгових умовах по Списку № 1 з дати звернення за призначенням пенсії з 14.08.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та рішення комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 22.08.2018 № 102 щодо відмови ОСОБА_1, у зарахуванні до пільгового трудового стажу періодів роботи з 03.01.1996 року по 05.06.1996 року та з 27.08.1996 по 30.05.2005 в акціонерному товаристві «Братский Алюминиевый Завод» та призначенні пенсії на пільгових умовах по Списку № 1, є протиправними та такими, що порушують права та інтереси позивача.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.п. 1) п. 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

На підтвердження наявності трудового стажу позивачем було надано копію трудової книжки, довідки видані ВАТ «РУСАЛ Братський алюмінієвий завод» від 02.02.2015 № 16-0083, ДП «Завод «Електроважмаш» 31.05.2017 № 250/26, № 250/26а, № 250/266, 250/26в. та копії наступних документів: диплому с. МТ № 596404, військового квитка с. НУ № 9200951, договорів підряду від 27.12.1995 року, від 29.01.1996 року, від 01.04.1996 року.

Рішенням комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 22.08.2018 № 102 у призначенні пенсії позивачу відмовлено на підставі того, що документи про проведення атестації робочого місця за період роботи з 03.01.1996 року по 05.06.1996 року та з 27.08.1996 року по 30.05.2005 року за Списком № 1 заявник не надав. Згідно наданих документів ОСОБА_1 на день звернення має повних 48 років, загальний страховий стаж складає 25 років 11 місяців 14 днів. Період з 03.01.1996 року по 05.06.1996 року та з 27.08.1996 року по 30.05.2005 року підтвердити період роботи по Списку № 1 немає підстав, оскільки відсутні документи про проведення атестації робочого місця.

У подальшому, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про скасування рішення комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 22.08.2018 № 102 щодо відмови у призначенні пенсії.

Листом № 5150/Г-14 від 17.10.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивачу, що оскільки позивач не досяг пенсійного віку, передбаченого п.п. 1) п. 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та стаж роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, обчислений на підставі наданих до Куп’янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області документів, не досягає необхідного для призначення пенсії, передбаченого п.п. 1) п. 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, рішенням Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 22.08.2018 року відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до п. а) ст. 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно ч. 1 ст. 114 вказаного Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п’ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Суд, зазначає, що 15.01.1993 року набула чинності Тимчасова Угода між Урядом України та Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі в галузі пенсійного забезпечення.

Цією Угодою було чітко регламентовано умови набуття права на пенсію особами, які працювали на в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі та надано право дострокового виходу на пенсію.

Статтею 6 вказаної Угоди для визначення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 (далі Порядок 18-1).

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Відповідно до п. 11 Порядку 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Відповідно до пунктів 1 і 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (набрав чинності з 21.08.1992, надалі - Порядок №442), атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому; основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку проведення атестації робочих місць дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 10 вересня 2013 року (№21-183а13), 25 листопада 2014 року (№ 21-519а14), 17 березня 2015 року (№ 51-585а14).

Суд звертає увагу, що законодавством Росії в період роботи позивача також передбачалась атестація робочих місць, зокрема Наказом Міністерства праці і зайнятості населення Російської Федерації №2 від 08.01.1992 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» та Постановою Міністерства праці і соціального розвитку Російської Федерації № 12 від 14.03.1997 року «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці».

Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно запису про дату народження у трудовій книжці, позивач досяг 48 років, тоді як згідно положень п. а) ст. 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідною умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення 50-річного віку, навіть беручи до уваги положення статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, такий вік не може бути нижчим ніж 50 років.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у даному випадку відповідачі - суб'єкти владних повноважень, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах внаслідок відсутності у нього доказів про проведення атестації його робочих місць та у зв'язку із недосягненням необхідного пенсійного віку, діяли на підставі, у межах та у спосіб, встановлені чинним законодавством України.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та рішення комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 22.08.2018 № 102 щодо відмови ОСОБА_1, у зарахуванні до пільгового трудового стажу періодів роботи з 03.01.1996 року по 05.06.1996 року та з 27.08.1996 по 30.05.2005 в акціонерному товаристві «Братский Алюминиевый Завод» та призначенні пенсії на пільгових умовах по Списку № 1, та скасування рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 22.08.2018 № 102, та зобов’язати Куп’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового трудового стажу періоди роботи з 03.01.1996 року по 05.06.1996 року та з 27.08.1996 по 30.05.2005 в акціонерному товаристві «Братский Алюминиевый Завод», призначити та виплачувати пенсію на пільгових умовах по Списку № 1 з дати звернення за призначенням пенсії з 14.08.2018 року.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії підлягають залишенню без задоволення.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бідонько А.В.