
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2018 року м. Одеса Справа № 420/5834/18
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Публічного акціонерного товариства “Фінансова компанія “СТС-Інвест” про стягнення штрафу у сумі 5100 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позовні вимоги мотивовані тим, що Публічним акціонерним товариством “Фінансова компанія “СТС-Інвест” (далі – ОСОБА_1) порушено вимоги статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та пункту 13 розділу III Порядку №3840 в частині не подання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку та річної фінансової звітності ОСОБА_1 за 2017 рік, підтвердженої аудиторською фірмою або аудитором. ОСОБА_2 про правопорушення було направлено на адресу ОСОБА_1 листом від 19.07.2018 № 4819/14-8, що підтверджується копією згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів відправлених 20.07.2018 Нацкомфінпослуг та поштовим штемпелем Укрпошти і запропоновано прийняти участь уповноваженим представником ОСОБА_1 у розгляді справи про правопорушення (копія листа додається). Враховуючи вказані правопорушення вчинені на ринку фінансових послуг передбачені пунктом 2 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" до ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію. Крім того, на адресу Нацкомфінпослуг 06.08.2018 надійшов лист ОСОБА_1 від 01.08.2018 № 8/01 згідно з яким ОСОБА_1 погоджується та визнає зафіксовані в ОСОБА_1 правопорушення.
Сторони в судове засідання не з’явились, повідомлялись належним чином про день, час та місце проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 13.11.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство “Фінансова компанія “СТС-Інвест” відповідно до інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань та у Державному реєстрі фінансових установ зареєстроване за адресою: 68004, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Парусна, 15-А.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг. Метою цього Закону є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070, органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є Нацкомфінпослуг.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Керуючись Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, у межах своїх повноважень, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, складено ОСОБА_1 відносно Відповідача, про правопорушення вчинені ОСОБА_1 на ринку фінансових послуг від 19.07.2018 № 861/14-2/13 (далі - ОСОБА_1).
Станом на дату складання ОСОБА_1 не подано до Нацкомфінпослуг аудиторський висновок та річну фінансову звітність ОСОБА_1 за 2017 рік, підтверджену аудитором, що включений до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, що підтверджує достовірність, повноту річної звітності ОСОБА_1 та відповідність показників нормативів, установлених для фінансових компаній чинним законодавством за 2017 рік (далі - аудиторський висновок за 2017 рік), що свідчить про порушення ОСОБА_1 вимог:
статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» в частині зобов'язання фінансовою установою надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг;
пункту 13 розділу III Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 № 3840 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 року за № 1294/31162, щодо подання фінансовими компаніями - управителями до Нацкомфінпослуг до 01 червня року, наступного за звітним, аудиторського висновку та річної фінансової звітності, підтвердженої аудиторською фірмою або аудитором, що включені до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ.
Таким чином, ОСОБА_1 порушено вимоги статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та пункту 13 розділу III Порядку №3840 в частині не подання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку та річної фінансової звітності ОСОБА_1 за 2017 рік, підтвердженої аудиторською фірмою або аудитором.
ОСОБА_2 про правопорушення було направлено на адресу ОСОБА_1 листом від 19.07.2018 № 4819/14-8, що підтверджується копією згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів відправлених
20.07.2018 року Нацкомфінпослуг та поштовим штемпелем Укрпошти і запропоновано прийняти участь уповноваженим представником ОСОБА_1 у розгляді справи про правопорушення.
Враховуючи вказані правопорушення вчинені на ринку фінансових послуг передбачені пунктом 2 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" до ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію.
Крім того, на адресу Нацкомфінпослуг 06.08.2018 надійшов лист ОСОБА_1 від 01.08.2018 № 8/01 згідно з яким ОСОБА_1 погоджується та визнає зафіксовані в ОСОБА_1 правопорушення.
Постановою позивача про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 14.08.2018 №593/861/14-2/13-11 (далі - Постанова) до ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію у розмірі 5100 грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг та постановлено вимогу письмово повідомити Нацкомфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови Нацкомфінпослуг у термін включно до 31.08.2018 з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату (оригінал квитанції або іншого платіжного документа).
14.08.2018 року (вих. № 5453/14-8) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на адресу Відповідача було направлено постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, що підтверджується списком № 18648 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів направлених Нацкомфінпослуг та поштовим штемпелем Укрпошти.
Проте сума штрафної санкції відповідачем в добровільному порядку сплачена не була, та доказів що це спростовують матеріали справи не містять.
Частиною третьою статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачено, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, та оскільки доказів сплати ОСОБА_1 штрафної санкції матеріали справи не містять, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст..ст.9, 241-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код ЄДРПОУ 38062828, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул.. Б. Грінченка, 3) до Публічного акціонерного товариства “Фінансова компанія “СТС-Інвест” (код ЄДРПОУ 32682420, місцезнаходження: 68004, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Парусна, 15-А) задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "СТС-ІНВЕСТ" до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 5100 грн. (п’ять тисяч сто гривень).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П’ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Е.А.Іванов
.