Рішення № 78353174, 30.11.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2018
Номер справи
810/2672/18
Номер документу
78353174
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2018 року № 810/2672/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом гр. ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,-

в с т а н о в и в:

Гр. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області від 24.04.2018 № 878-27-VІІ «Про виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2018 № 754/8590/17 про скасування пункту 1 рішення № 575-15-VІІ Богданівської сільської ради Броварського району Київської області та щодо примусового розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.05.2015 року» .

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 позовну заяву залишено без руху з наданням п'ятиденного строку для усунення недоліків.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 продовжено процесуальний строк підготовчого провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 закрито підготовче провадження та прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що рішенням Апеляційного суду Київської області від 14.05.2015 у справі 361/6116/14 за позовом Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Богданівської сільської ради Броварського району Київської області до Броварської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4 і ОСОБА_5 про визнання недійсним і скасування розпоряджень та державного акта на право приватної власності на землю, визнання недійсними свідоцтва про право власності на нерухоме майно і договору купівлі-продажу нерухомого майна та витребування майна із чужого незаконного володіння за апеляційною скаргою прокурора Київської області в інтересах держави в особі Богданівської сільської ради Броварського району Київської області на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 14 лютого 2015 року, позовні вимоги задоволено та визнано недійсним і скасовано розпорядження Броварської РДА № 1174 від 11 липня 2011 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту».

Визнано недійсним і скасовано розпорядження Броварської РДА № 749 від 16 жовтня 2013 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з ведення особистого селянського господарства на ведення садівництва ОСОБА_2 в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту».

Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, виданий 06 вересня 2011 року на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,8001 га, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.

Визнано недійсним свідоцтво про право власності на земельну ділянку індексний номер 11763675, видане 29 жовтня 2013 року на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,8001 га, кадастровий номер НОМЕР_3, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

Визнано недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, індексний номер 12492240, видане 08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,6201 га, кадастровий номер НОМЕР_4, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

Визнано недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, індексний номер 12494236, видане 08 листопада 2013 року на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,18 га, кадастровий номер НОМЕР_5, цільове призначення - для індивідуального садівництва, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

Визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,18 га, кадастровий номер НОМЕР_5, що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, цільове призначення - для індивідуального садівництва, укладений 20 листопада 2013 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_3 посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Бурлакою О.В., зареєстрований в реєстрі за № 6353.

Витребувано із чужого незаконного володіння ОСОБА_2 земельну ділянку площею 1,6201 га, цільове призначення - для індивідуального садівництва, кадастровий номер НОМЕР_4, вартістю 514980 грн., що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

Витребувано із чужого незаконного володіння ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,18 га, цільове призначення - для індивідуального садівництва, кадастровий номер НОМЕР_5, вартістю 57220 грн., що розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

Позивач 15.05.2015 звернувся до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для:

ведення особистого селянського господарства - 2,0 га;

ведення садівництва - 0,12 га;

будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) - 0,25 га;

індивідуального дачного будівництва - 0,10 га;

будівництва індивідуального гаражу - 0,01 га.

Земельна ділянка, яку просив виділити позивач, є земельною ділянкою, яка на підставі рішення Апеляційного судом Київської області від 14.05.2015 у справі №361/6116/14-ц була витребувана із чужого незаконного володіння.

Заява позивача від 15.15.2015 отримана відповідачем 20.05.2018, однак розглянута не була.

Позивач, у свою чергу оскаржив бездіяльність Богданівської сільської ради до у судовому порядку.

Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 26.10.2015 у справі №754/9981/15-а позовні вимоги гр. ОСОБА_1 задоволені та зобов'язано Богданівську сільську раду Броварського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.05.2015.

Богданіська сільська рада Броварського району Київської області 27.04.2017 за результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 15.05.2015 на виконання виконавчого листа згідно постанови Деснянського районного суду м. Києва від 26.10.2015 прийняла рішення № 576-15- VІІ про відмову у наданні земельних ділянок.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2018 у справі № 754/8590/17 постанову Деснянського районного суду м. Києва від 12.12.2017 в частині відмови у задоволенні позовних вимог про скасування пункту1 рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області «Про виконання виконавчого листа згідно постанови Деснянського районного суду м. Києва від 26.10.2015 року провадження №2-а-350/2015 щодо примусового розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.05.2015 року» від 27 квітня 2017 року № 576-15-VII скасовано.

У цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Скасовано пункт 1 рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області «Про виконання виконавчого листа згідно постанови Деснянського районного суду м. Києва від 26.10.2015 року провадження № 2-а-350/2015 щодо примусового розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.05.2015 року» від 27 квітня 2017 року № 576-15-VII.

У іншій частині постанову Деснянського районного суду міста Києва від 12 грудня 2017 року залишено без змін.

На виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2018 у справі № 754/8590/17 Богданівська сільська рада Броварського району Київської області прийняла рішення від 24.04.2018 № 878-27- VII, яким скасувала пункт 1 рішення № 576-15-VII Богданівської сільської ради Броварського району Київської області та відмовила гр. ОСОБА_1 у наданні земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства - 2,0 га, для ведення садівництва - 0,12 га, для індивідуального дачного будівництва - 0,10 га, для індивідуального гаражу - 0,01 га., оскільки на даний час в адміністративних межах Богданівської сільської ради вільних земельних ділянок немає.

Позивач, не погоджуючись з даним рішенням Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із п. б ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 ст. 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Нормою ч. 7 ст. 118 ЗК України визначено виключні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Як зазначалось вище, позивачем була подана заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою 15.05.2015 до відповідача, в якій він зазначив земельну ділянку, яка на підставі судового рішення була витребувана із чужого незаконного володіння та розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Броварського району Київської області, при цьому останній прийняв оскаржуване рішення про відмову у видачі дозволів, яку мотивував відсутністю вільних земельних ділянок, хоча такі були наявні.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем проігноровано та не прийнято до уваги норми ч. 7 ст. 118 ЗК України, якою встановлено порядок розгляду заяв про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Крім того, представник відповідача надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги визнає повністю.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 та ч. 4 ст. 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Як слідує з довіреності від 20.02.2018 виданої Богданівською сільською радою Броварського району Київської області ОСОБА_7, останньому не надано повноважень щодо визнання позову повністю або частково від імені Богданівської сільської ради Броварського району Київської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 72, ч. 3 ст. 77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають учасники справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з викладеного, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідачем не надано суду жодних доказів щодо правомірності, законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у розмірі 704,80 грн. (квитанція від 21.06.2018 № 299).

Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати у розмірі 704,80 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд,-

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області від 24.04.2018 № 878-27-VІІ.

Стягнути на користь гр. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного Богданівської сільської ради Броварського району Київської області ( код 04358676) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.