Рішення № 78353126, 30.11.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2018
Номер справи
0940/1779/18
Номер документу
78353126
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2018 р. справа № 0940/1779/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Григорука О.Б.,

при секретарі Арабчук В.М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідачів - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю (надалі ТОВ) "ОСОБА_3 Груп" шляхом поштового відправлення, 01.10.2018 звернулося до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, просить визнати протиправним та скасувати рішення №625588/41204597 від 02.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати зареєструвати податкову накладну №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем прийнято рішення без зазначення конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної позивача. Зазначено, що позивач подав контролюючому органу повідомлення через програмне забезпечення МЕДОК письмові пояснення та належним чином підписані та оформлені документи, що підтверджують факт здійснення операції. Проте, рішенням №625588/41204597 від 02.04.2018 відповідач відмовив у реєстрації податкової накладної №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання позивачем копій документів, складених з порушенням законодавства та/або які не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Позивач вважає, що у спірному рішенні не зазначено які саме документи складні з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. За вказаних обставин позивач просить скасувати дане рішення №625588/41204597 від 02.04.2018 .

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

31.10.2018 ухвалою суду залучено до участі в справі ОСОБА_4 управління ДФС в Івано-Франківській області як співвідповідача (а.с.88).

Відповідач ОСОБА_4 управління ДФС в Івано-Франківській області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який подано до суду 14.11.2018 (а.с.93-97). Відповідно до відзиву відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог, просить відмовити в задоволенні позову з мотивів, що оскаржуване рішення прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства. Зокрема зазначено, що надані позивачем копії видаткових накладних свідчать про поставку товару в торгові точки та/або складські приміщення позивача. Проте, позивач не надав комісії контролюючого органу жодного документа, окрім договору та видаткової накладної, який би свідчив про реальність реалізації товару приватному підприємству (надалі ПП) "Верес-Н". При цьому, відмічено, що до позовної заяви позивач надав суду платіжні доручення від 13.12.2017 №21, від 17.01.2018 за №933 та товаро-транспортні накладні від 14.12.2017, однак не надав комісії контролюючого органу вказаних документів. При цьому, відповідач стверджує, що позивачем не надано документів про підтвердження походження товару, начебто реалізованого ПП "Верес-Н". Водночас зазначено, що надані документи по кількісним характеристикам не відповідають об'єму отриманої та реалізованої продукції, та що позивачем недотримано умови оплати, зазначені в договорі №01/1101 від 11.04.2018, яким не передбачено умов попередньої оплати.

23.11.2018 представником позивача в судовому засіданні подано відповідь на відзив (а.с.106-113), відповідно до якої зазначено, що відповідачем не вказано математичного розрахунку невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах, з мотивів, що аналіз наданих системі даних проводився автоматично. Також, що відповідач порушив вимоги пункту 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, оскільки у квитанції не конкретизував які саме документи потрібно надати позивачу. Водночас зазначено, що законодавець, як причину відмови у реєстрації податкової накладної, вказує виключно на відсутність необхідних документів, а не ненадання платником податків повного пакету документів. Крім цього, з посиланням на висновки Верховного суду в постанові від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, зазначено, що враховуючи те, що у даному випадку орган фіскальної служби чітко не вказав підпункт критерію оцінки ризиків, позивач був позбавлений можливості надати відповідний пакет документів. Також, позивач посилається на недоведення відповідачем дотримання процедури прийняття оскаржуваного рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просив визнати протиправним та скасувати рішення №625588/41204597 від 02.04.2018 та зобов'язати зареєструвати податкову накладну №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання.

Представник відповідачів в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, з'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп" згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на момент розгляду справи, зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку у Чернівецькій об'єднаній Державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області з 10.03.2017. Основний вид економічної діяльності – оптова торгівля іншими товарами господарського призначення.

Позивачем складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за №2456 від 15.12.2017 на загальну суму 30016,54 гривень (а.с.34-36).

Державною фіскальною службою України, за наслідками розшифрування та проведення перевірки на відповідність вказаної податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, 24.12.2017 сформовано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9276247877 (а.с.25).

Вказаною квитанцією відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної за №2456 від 15.12.2017 зупинено, у зв’язку з відповідністю зазначеної податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України за №567 від 13.06.2017. За результатами оцінювання системою автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 9619. Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (а.с.25).

На підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №2456 від 15.12.2017 товариством з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп" 29.03.2018 подано відповідачу повідомлення, до якого було додано письмове пояснення щодо діяльності товариства, копію квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, копію податкової накладної за №2456 від 15.12.2017, копію договору поставки від 07.11.2017, укладеного з ПП “Верес-Н”, копію видаткової накладної №2226 від 15.12.2017, копію договору оренди від 03.04.2017, чотири копії видаткових накладних дочірнього підприємства “САВСервіс Карпати” від 14.12.2017 за №№98808185, 98808188, 98808190, 98820770 (а.с.26-50, 98).

Письмові пояснення від 28.03.2018 обґрунтовані тим, що позивач здійснює поставку товарів зі складу, що знаходиться у селі Хутір-Будилів Снятиського району, який орендує у ПП "Явір", на умовах самовивозу та доставки. 07.11.2017 між товариством з обмеженою відповідальністю “ОСОБА_3 Груп” та ПП “Верес-Н” укладено договір поставки товару, згідно якого позивач зобов’язується передати у власність за оплату ПП "Верес-Н" товар, згідно попереднього замовлення. Доставка товарів здійснюється самовивозом, так як ПП "Верес-Н" орендує складські приміщення на суміжній території в селі Хутір-Будилів Снятиського району у ПП "Явір". Відпуск товарів здійснюється в основному на умовах післяоплати. Позивач видає податкові накладні на дату відвантаження товарів (а.с.37, 38).

Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за №625588/41204597 від 02.04.2018 відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної №2456 від 15.12.2017. Підставою для такої відмови визначено ненадання платником податку копій документів, зокрема первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. Додатковою інформацією визначено ненадання платником податків повного пакету документів, а саме: договору щодо придбання товарів, документи щодо транспортування товарів (товаро-транспортні накладні), платіжні доручення, банківські виписки з особових рахунків та ін.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням комісії про відмову в реєстрації податкової накладної №2456 від 15.12.2017, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент складення податкової накладної та прийняття квитанції про зупинення) встановлено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках, серед іншого, код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 201.2).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Пунктом 201.16 статті 201 даного Кодексу встановлено, що реєстрація податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з підпунктом 201.16.1 пунктом 201.16 статті 201 даного Кодексу у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.2).

Згідно з підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України за №1216 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (в редакції, чинній на момент складення податкової накладної та прийняття квитанції про зупинення), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Відповідно пункту 2 зазначеного Порядку податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;

До Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких комісією, визначеною пунктом 201.16 статті 201 Кодексу (далі – комісія), прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації (пункт 4).

Відповідно до пункту 12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) (пункт 13).

Наказом Міністерства фінансів України за №567 від 13.06.2017 (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин) затверджено Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до пункту 1 якого Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії): для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом другим зазначеного переліку письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв’язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.

Відповідно до пункту 74.2 статті 74 розділу ІІ, підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №375, наказом Міністерства фінансів України за №567 від 13.06.2017 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Критерії оцінки) (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Критерії оцінки оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС) (пункт 2).

Відповідно до пункту 3 Критеріїв оцінки платник податку має право подати до ДФС інформацію за встановленою формою щодо: видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку; кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ( ДК 016-2010), що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.

Інформація за встановленою формою подається із поясненням платника податків, в якому зазначається специфіка господарської діяльності, що має незмінний характер, із можливим посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Згідно з пунктом 6 Критеріїв оцінки моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України.

Постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення), відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр).

Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Відповідно до пункту 6 цього ж Порядку у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12).

Відповідно до пункту 13 Порядку у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з пунктом 14 цього ж Порядку перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до пункту 15 Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 19).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 20).

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (пункту 21).

Суд встановив, що Державною фіскальною службою України зупинено реєстрацію податкової накладної за №2456 від 15.12.2017, у зв’язку відповідністю зазначеної податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України за №567 від 13.06.2017. За результатами оцінювання системою автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 9619. Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (а.с.25).

Судом досліджено та встановлено, що укладений 07.11.2017 між позивачем та ПП“Верес-Н” договір поставки товару не містить найменування, кількості, якості товару, що не свідчить про реалізацію позивачем товару, зазначеного у податковій накладній за №2438 від 12.12.2017 (а.с.29-33).

Також, встановлено, що позивачем не надано документів про походження товару, що реалізовано ним згідно податкової накладної за №2456 від 15.12.2017. При цьому, надані копії документів свідчать про постачання товару від ТОВ «Савсервіс Карпати», однак позивачем не надано документів щодо переміщення товару на склад, з якого здійснено його реалізацію. Водночас, документи по кількісним характеристикам не відповідають об’єму отриманої та реалізованої продукції.

Твердження позивача про закупівлю товару у ТОВ "Савсервіс Карпати" та його подальший продаж ПП "Верес-Н" з транспортуванням цього товару на склади третіх осіб і в подальшому транспортування з цих складів на орендований склад в селі Хутір-Будилів Снятиського району, з якого здійснено продаж, позивачем документально не підтверджено.

Таким чином, суд встановив, що позивачем не надано договору щодо придбання товарів, документів щодо транспортування товарів, платіжних доручень, банківських виписок з особових рахунків, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної за №2438 від 12.12.2017.

Слід відмітити, що до позовної заяви позивач надав суду платіжні доручення від 13.12.2017 №21, від 17.01.2018 за №933 та товаро-транспортні накладні від 14.12.2017, однак не надав вказані документи комісії контролюючого органу на час прийняття оскаржуваного рішення, що не заперечується сторонами (а.с.58, 59, 62-65).

Відповідно до частин 1, 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Предметом доказування в даній справі є встановлення чи є протиправним рішення №625588/41204597 від 02.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи те, що позивач не надав вказані платіжні доручення та товаро-транспортні накладні відповідачу на час прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, то вказані докази не є належними доказами в даній справі, оскільки не спростовують урахування відповідачем усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення.

Щодо посилання позивача в своїх доводах на висновки Верховного суду, висловлені в постанові від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 слід зазначити, що Верховним Судом надано правову оцінку правовідносинам, в яких суд встановив, що платником податків надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операція. Проте в даній справі позивачем не доведено реальності здійснення господарської операції. Відтак, до спірних правовідносин не підлягають врахуванню висновки щодо застосування норм права, викладені у вказаній постанові Верховного Суду.

При цьому, аргументи представника позивача про наявність у відповідача можливості перевірити надані пояснення щодо підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній згідно баз даних, відомостей про реєстрацію податкових накладних контрагентів позивача, відомостей зазначених в деклараціях таких платників податків не спростовують факту невиконання позивачем свого обов’язку підтвердити інформацію зазначену у податковій накладній та не звільняють позивача від такого обов’язку.

Щодо доводів позивача про недоведення відповідачем дотримання процедури прийняття оскаржуваного рішення, то в судовому засіданні 30.11.2018 представником відповідачів подано суду витяг з протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області №8 від 02.04.2018 та журнал розгляду Повідомлень щодо видачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій (а.с.117-121).

Відсутність в протоколі засідання комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області детального відображення аналізу наданих позивачем пояснень і документів в сукупності з іншими дослідженими в судовому засіданні доказами та встановленими обставинами у справі не свідчать про необґрунтованість прийнятого відповідачем рішення.

Відповідно до статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України похідна позовна вимога є вимогою, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

В даному спорі похідною вимогою є вимога про зобов'язання зареєструвати податкову накладну №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, а основною - про визнання протиправним та скасування рішення №625588/41204597 від 02.04.2018 про відмову в реєстрації даної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки відповідач оскаржуваним рішенням відмовив в здійсненні її реєстрації.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за №625588/41204597 від 02.04.2018, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної №2456 від 15.12.2017, є правомірним, і відсутні підстави для задоволення позовних вимог про скасування цього рішення та зобов’язання зареєструвати податкову накладну за №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, як похідної вимоги.

За таких обставин, заявлені позивачем позовні вимоги є необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподілу судових витрат не передбачено.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп" (код 41204597, вул. Незалежності, 67/405, м. Івано-Франківськ, 76018) до Державної фіскальної служби України (код 39292197, вул. Львівська, 8, м. Київ 53, 04053), Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування рішення №625588/41204597 від 02.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкову накладну №2456 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.

Рішення складене в повному обсязі 05.12.2018.