
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 грудня 2018 року Справа № 0840/4051/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (71108, АДРЕСА_1, НОМЕР_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_2)
до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, ЄДРПОУ 37963785)
про визнання протиправних дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2) в призначенні пенсії за віком згідно частини 2 статті 40 Закону України № 1058 із застосовуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески затри календарні роки ( за2015, 2016, 2017 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
- зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести нарахування пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2) відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2015, 2016, 2017 роки), забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Ухвалою судді від 03 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб та призначено перше судове засідання на 31 жовтня 2018 року.
За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином останній день розгляду справи є 02 грудня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 2011 року позивачка перебуває на обліку у відповідача та призначена пенсія за вислугу років, як працівнику охорони здоров’я відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В зв’язку з призначенням пенсії за вислугу років позивачка звільнилась 24 січня 2011 року з займаної посади завідуючого лабораторії КУ «Бердянського протитуберкулезного диспансеру», проте вже 22 лютого 2011 року продовжила працювати оновившись на ту ж саму посаду, в зв’язку із чим на підставі її заяви з 22 лютого 2011 року було припинено виплату пенсії. Отже вважає, що позивачка своїм правом виходу на пенсію за вислугою років передбаченим відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не скористалась і фактично від нього відмовилась.
Вважає, що наданим правом позивач скористався в 2018 році, а саме 05 липня 2018 року подавши заяву про призначення йому пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем надано відповідь в якій зазначено, що призначення пенсії за віком здійснено з 02 квітня 2018 року з використанням статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три попередніх роки, що передують зверненню з заявою про призначення пенсії. Зазначає, що призначено пенсію відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» позивачка завернулась вперше. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач у поданому 29 жовтня 2018 року відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що 25 січня 2011 року позивачці відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначено пенсію за вислугу років згідно її заяви. 22 лютого 2011 року позивачкою надано заяву до управління про припинення виплати пенсії по вислузі років з 22 лютого 2011 року в зв’язку з влаштування на роботу. Тобто пенсіонер виявив бажання продовжувати працювати, а виплату пенсії припинити, але при цьому позивач не був знятий з обліку в Пенсійному фонді, як пенсіонер. Таким чином статус пенсіонера зберігається на обліку в Пенсійному фонді він перебуває, а припиняється лише виплата пенсії до настання певних умов. Просив з вищевказаних підстав відмовити в задоволені позовних вимог.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Дослідивши матеріали адміністративної справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Бердянському об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізької області.
З 25 січня 2011 року позивачці призначена та отримувала пенсію за вислугою років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
22 лютого 2011 року ОСОБА_1 надана до Пенсійного фонду, в якій просила припинити виплату пенсію по вислузі років з 22 лютого 2011 року у зв’язку з влаштуванням на роботу за спеціальністю.
Позивач продовжував працювати та сплачувати страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
23 травня 2018 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до відповідача про призначення їй пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три попередніх роки, що передують зверненню з заявою про призначення пенсії.
Отримавши ОСОБА_1 в червні місяці 2018 року пенсію, звернулась до відповідача із письмовим поясненням, як саме нарахована пенсія.
Відповідач листом від 19 липня 2018 року №291/М-4 повідомило, що відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» призначається застрахованій особі довічно, лише один раз. На підставі заяви від 22 лютого 2011 року та копії трудової книжки виплату пенсії зупинено з 22 лютого 2011 року у зв’язку з працевлаштуванням за спеціальністю. Так як з лютого 2011 року призначено та виплачено пенсію за вислугу років то право на виплату вказаної допомоги позивач не має.
Позивач вважаючи дії пенсійного фонду щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон №1058-ІV).
Згідно зі статтею 1 Закону №1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону №1058 передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Частиною 2 статті 45 Закону №1058, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
При цьому частиною 3 статті 45 Закону №1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
З вищевикладеного вбачається, що Закону України Закону №1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Слід зазначити, що 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно з абзацом 2 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Також частиною 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
См х Вс
Кс = -----------, де:
100% х 12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку: - 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; - 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; - 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; - 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; - 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; - 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; - 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; - 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; - 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; - 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; - 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
За приписами статті 29 Закону №1058 особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток:
- на 0,5 % - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;
- на 0,75 % - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що ОСОБА_1, первинно було призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» позивач звернулась пізніше.
Отже суд дійшов до висновку, що оскільки позивач у 2011 році реалізувала своє право виходу на пенсію, а саме отримувала пенсію за вислугою років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то відсутні правові підстави для призначення пенсії за віком у відповідності до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Звернення позивачки 23 травня 2018 року із заявою про призначення пенсії за віком, не може вважатись відстроченням виходу на пенсію за віком, оскільки ОСОБА_1 у 2011 році отримувала пенсію за віком на пільгових умовах.
Аналогічне застосування норм права відображено у постановах Верховного Суду: від 03 липня 2018 року у справі №336/613/16-а (2-а/336/76/2016) (яке набрало законної сили 03 липня 2018 року); від 18 вересня 2018 року у справі №336/4385/17 (К/9901/2275/18) (яке набрало законної сили 18 вересня 2018 року).
Так, у постанові Верховного Суду від 03 липня 2018 року у справі №336/613/16-а (2-а/336/76/2016) колегія суддів дійшла висновку, що такий самий вид пенсії не може бути призначений повторно на підставі положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому і не може бути застосований при обчисленні пенсії новий показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
У постанові Верховного Суду від 18 вересня 2018 року у справі №336/4385/17 (К/9901/2275/18) колегія суддів дійшла висновку, що для підвищення пенсії на підставі частини 1 статті 29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” необхідна наявність наступних умов: звернення за призначенням пенсії за віком з більш пізнього віку, ніж передбачено абзацом 1 частини 1 статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; не одержання жодного виду пенсії після досягнення пенсійного віку; наявність страхового стажу після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню та її доводи не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 (71108, АДРЕСА_1, НОМЕР_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_2) до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, ЄДРПОУ 37963785) про визнання протиправних дій та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 02 грудня 2018 року.
Суддя Д. В. Татаринов