Ухвала суду № 78330909, 05.12.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
521/14004/18
Номер документу
78330909
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 521/14004/18

Провадження № 2/521/4136/18

У Х В А Л А

Іменем України

05 грудня 2018 року м. Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Гуревського В.К.,

за секретаря - Ардаковська А.О.,

розглянувши позовну заяву Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення реконструйованої квартири до первісного стану, -

В С Т А Н О В И В:

У провадженні Малиновського районного суду м. Одеси перебуває цивільна справа за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення реконструйованої квартири до первісного стану.

05 грудня 2018 року суд постав на розгляд питання у порядку п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України про закриття провадження у справі за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення реконструйованої квартири до первісного стану.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, повідомлявся належним чином, причин неявки не повідомив.

Представник відповідача вважав обґрунтованим закриття провадження у справі, оскільки спір має розглядатися в порядку КАС України.

Вивчивши матеріали цивільної справи, суд вважає за необхідне закрити провадження по справі на підставі ч. 1 п. 1 ст. 255 ЦПК України, суд закриває провадження по справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Вказане питання суд обґрунтовує наступним.

Відповідно до ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом.

На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України, суб’єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Положеннями статей 2, 4, 5, 19 та 46 КАС України, визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, а також право суб'єкта владних повноважень звернутися до адміністративного суду у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України від 20 травня 1999 року № 687-ХІV «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Відповідно до Положення про Малиновську районну адміністрацію Одеської міської ради, затвердженим Рішенням Одеської міської ради від 26 квітня 2017 року за №1934-VIІ, районна адміністрація є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Малиновського району міста Одеси згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до цього положення за п. 2.8. У галузі будівництва райадміністрація: здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об’єктів або приведення самочинно реконструйованих об’єктів у первинний стан.

Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення рівня ефективності та іншого використання земельних ділянок; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; захист прав громадян та громадських організацій згідно законодавства. Будівництво (реконструкція) об'єкту здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів. Містобудівельна документація повинна бути узгоджена з: управлінням архітектури та містобудування, органами санітарного та пожежного нагляду, управлінням екологічної безпеки, управлінням інженерного захисту території міста, органами ДАІ МВС, а також іншими організаціями, вказаними у завдані на проектування.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.

Згідно поданої позовної заяви ОСОБА_1 самовільно, без затвердження у встановленому законом порядку проектної документації та відповідної дозвільної документації, виконала роботи з реконструкції квартири шляхом збільшення геометричних розмірів балкону.

30 березня 2018 року комісією у складі спеціалістів відділу контролю та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації ОМР був складений акт обстеження, в якому вказувалось, що при огляді об'єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1, було зафіксовано проведення робіт з реконструкції вказаної квартири шляхом збільшення геометричних розмірів балкону. Дозвільні документи на момент перевірки власником не надані. Власнику квартири вручено припис № 30/08/07 від 30 березня 2018 року з вимогою припинення розширення квартири та надання у триденний термін дозвільних документів на будівництво. Гр. ОСОБА_1 від пояснень відмовилась.

05 квітня 2018 року комісією у складі спеціалістів відділу контролю та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації ОМР був складений акт обстеження, в якому вказано, що гр. ОСОБА_1 залишено припис №30/08/07 від 30 березня 2018 року, з вимогою зупинити проведення робіт з реконструкції квартири зі збільшенням балкону без виконання, та встановлено, що на час проведення перевірки вимоги припису відповідачем не виконані, реконструкція квартири завершена. Дозвільні документи на проведення будівельних робіт відповідачем не надані.

12 квітня 2018 року Малиновською районною адміністрацією Одеської міської ради видано Розпорядження № 131/01-06, яким зобов'язано гр. ОСОБА_1 привести до попереднього стану об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1, у термін до 23 квітня 2018 року.

Згідно листа КП ЖКС «Черьомушки» від 08 травня 2018 року № 415, акту від 08 травня 2018 року та службової записки начальника відділу контролю та моніторингу за станом території району, Розпорядження № 131/01-06 від 12 квітня 2018 року не виконано.

Малиновська районна адміністрація діє як суб'єкт владних повноважень послідовно, в чітко визначеному порядку. Зокрема, такий орган, наділений контролюючими функціями, видає припис, який є обов'язковим до виконання. Оскільки дії щодо видання припису є публічно-правовими, то й подальше звернення до суду з позовом про знесення самочинно збудованого об'єкта зумовлено правовідносинами публічно-правового характеру.

Звертаючись до суду з позовом про приведення самочинно реконструйованої квартири у первинний стан і мотивуючи такий позов порушеннями архітектурних, містобудівних, пожежних, санітарних або інших подібних норм і правил, суб'єкт владних повноважень діє з метою захисту не своїх приватних прав та інтересів, а прав та інтересів громади або невизначеного кола осіб від можливих порушень їхніх прав, а також з метою запобігти можливим суспільно значимим несприятливим наслідкам порушення відповідних норм і правил, а тому з огляду на вказані вище норми статей 2, 4, 5, 19 та 46 КАС України, свідчить про належність такого спору до юрисдикції адміністративних судів.

Аналогічний висновок щодо застосування норм процесуального права у подібних відносинах викладено в постановах ОСОБА_2 Верховного Суду від 10 та 11 квітня 2018 року (справи № 14-48цс та № 11-96апп18 відповідно).

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що спір, який є предметом цього розгляду, є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно виявлення факту самочинного будівництва та усунення порушень шляхом приведення самочинно реконструйованої квартири у первинний стан.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 19 та 46 КАС України, ст. 255, 258, 260 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Закрити провадження по цивільній справі за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення реконструйованої квартири до первісного стану.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. До утворення апеляційних судів в апеляційних округах, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії цієї ухвали, шляхом подання апеляційної скарги через Малиновський районний суд м. Одеси до Апеляційного суду Одеської області.

Повний текст ухвали виготовлений 05 грудня 2018 року.

С У Д Д Я: