
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/1043/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА (код ЄДРПОУ 38345436, вул. Головна, 245, м. Чернівці, Чернівецька область, 58018) про зобов'язання прийняти рішення або вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26.10.2018 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА (відповідач) з такими позовними вимогами:
зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА зняти з обліку в органах соціального захисту гуманітарний автомобіль марки "Фольксваген-Шаран", 1999 року випуску НОМЕР_2 та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу отриманого батьком ОСОБА_1, у якості гуманітарної допомоги на ОСОБА_1, оскільки останній постійно проживав з своїм батьком однією сім'єю до самої його смерті.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що його батько ОСОБА_2 інвалід 2 групи Великої Вітчизняної війни, отримав автомобіль "Фольксваген-Шаран" 1999 року випуску, кузов НОМЕР_2, який був визнаний гуманітарною допомогою, згідно протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 01.02.2007 року №26/ ГД-2770/К.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Позивач 03.08.2018 року звернувся до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації з проханням перереєструвати на нього гуманітарний автомобіль.
Листом від 28.09.2018 року позивачу відмовлено у задоволенні вказаної заяви у зв'язку із наявністю рішення Шевченківського районного суду від 13.12.2013 року №727/8075/13-ц про повернення автомобіля Головному управлінню праці та соціального захисту населення.
Позивач вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його права.
Відповідач в строк встановлений судом відзив проти позову не подав.
Ухвалою суду від 01.11.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження від 01.11.2018 року позивач та відповідач отримали 19.11.2018 року та 08.11.2018 року відповідно, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 виданий Ленінським РВ УМВС України в Чернівецькій області 26.03.1997 року (а.с. 7-9).
Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 06.03.2007 року батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_2 (а.с. 22).
Згідно з Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 є власником автомобіля марки "Фольксваген-Шаран", 1999 року випуску НОМЕР_2, з об'ємом двигуна 1781 куб.см. (а.с. 23).
Відповідно до протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 19.07.2007 року №26/ГД-2770/К включено автомобіль марки "Фольксваген-Шаран", 1999 року випуску НОМЕР_2, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., до числа автомобілів, що надаються як гуманітарна допомога (а.с. 15-16).
Наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації від 05.03.2007 року №25 "Про видачу автомобілів з числа гуманітарної допомоги" наказано видати згідно із висновками обласної медико-соціальної експертної комісії протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги Кабінету Міністрів України ОСОБА_2, інваліду І групи загального захворювання, мешканцю АДРЕСА_2 автомобіль "Фольксваген", як гуманітарна допомога, кузов НОМЕР_2 з правом передачі керуванням сину ОСОБА_1 (вперше) (а.с. 19).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, що підтверджується Свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_6 (а.с. 21).
На момент смерті ОСОБА_2 діяв Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2006 року №999. Згідно з п. 41 цього Порядку автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, після смерті інваліда повертається (вилучається) головному управлінню праці та соціального захисту населення і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13.12.2013 року справа №727/8075/13-ц вирішено вилучити у ОСОБА_1 автомобіль "Фольксваген", кузов НОМЕР_2 та передати його Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (а.с. 13-14).
03.08.2018 позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації із заявою про надання вищевказаного автомобіля у власність (а.с. 10).
Відповідно до протоколу №15 засідання робочої групи з гуманітарної допомоги при Чернівецькі обласній державній адміністрації від 28.08.2018 року, прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на переоформлення гуманітарного автомобіля (а.с. 17).
Про факт відмови позивача було повідомлено листом Департаменту від 28.09.2018 року №5289, в якому зазначено причину відмови - наявність рішення Шевченківського районного суду від 13.12.2013 року №727/8075/13-ц (а.с. 11)
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зобов'язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" від 06.10.2005 року №2961-IV (Закон №2961-IV) держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.
Положеннями ч. 9 ст. 26 Закону №2961-IV встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України від 21 березня 1991 року №875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Матеріалами справи встановлено, що згідно протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 19.07.2007 року №26/ГД-2770/К включено автомобіль марки "Фольксваген-Шаран", 1999 року випуску НОМЕР_2, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., до числа автомобілів, що надаються як гуманітарна допомога та було передано у користування покійному батькові позивача - ОСОБА_1.
Після смерті ОСОБА_1, засвідченої Свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_6 від ІНФОРМАЦІЯ_2, питання про належність автомобіля, отриманого ним в якості гуманітарної допомоги, вирішувалось на підставі нормативно-правових актів, чинних на час смерті, а саме постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" від 19.07.2006 року № 999.
Відповідно до п. 41 вказаного Порядку, автомобіль, отриманий інвалідом як гуманітарна допомога, після його смерті повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку.
Згідно з ст. 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" від 22.10.1999 року №1192-XIV (в редакції, що діяла на момент смерті ОСОБА_1), забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи праці та соціального захисту населення і користувався менше 10 років, може бути переданий у власність одному із членів сім'ї за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. Якщо інвалід, дитина-інвалід користувався автомобілем більше 10 років, за бажанням членів його сім'ї автомобіль може бути переданий у їх власність безкоштовно.
У разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) органам праці та соціального захисту населення у порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що рішенням Шевченківського районного суду від 13.12.2013 року вирішено вилучити у ОСОБА_1 автомобіль "Фольксваген", кузов НОМЕР_2 та передати його Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації.
14.05.2015 року, частиною четвертою Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" № 426-VIII частини другу і третю статті 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N 51, ст. 451; 2010 р., N 8, ст. 62; 2014 р., N 4, ст. 61) викладено в такій редакції:
- частини другу і третю статті 11-1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 51, ст. 451; 2010 р., № 8, ст. 62; 2014 р., № 4, ст. 61) викласти в такій редакції:
"Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, за бажанням членів їхніх сімей, спадкоємців передається їм у власність безоплатно за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відсутності членів сім'ї, спадкоємців або у разі небажання членів сім'ї, спадкоємців отримати автомобіль, визначений у частині другій цієї статті, такий автомобіль повертається органам соціального захисту населення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
Відповідно до розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" №426-VIII визначено, що норми цього Закону щодо передачі безоплатно у власність членів сім'ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, поширюються також на випадки, коли смерть інваліда, дитини-інваліда та звернення членів сім'ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, суд звертає увагу, що 14.05.2015 року нормами Закону України № 426-VIII врегульовано питання щодо можливості передачі автомобіля, визнаного як гуманітарна допомога, у власність позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" від 19.07.2006 року №999, зміни до п. 41 якої були внесені 07.10.2015 року та визначено, що після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через головне управління соціального захисту населення, за бажанням членів їх сімей, спадкоємців передається їм у власність безоплатно за рішенням Мінсоцполітики.
У зв'язку з вказаними змінами законодавства, позивач 03.08.2018 позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації із заявою про надання вищевказаного автомобіля у власність. Однак відповідно до протоколу №15 засідання робочої групи з гуманітарної допомоги при Чернівецькі обласній державній адміністрації від 17.07.2018 року, прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на переоформлення гуманітарного автомобіля.
Про факт відмови позивача було повідомлено листом Департаменту від 28.09.2018 року №5289, в якому зазначено причину відмови - наявність рішення Шевченківського районного суду від 13.12.2013 року №727/8075/13-ц.
Згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Водночас, суд звертає увагу, що прийняття Закону України № 426-VIII від 14.05.2015 року було спрямовано на врегулювання спірних правовідносин до набрання ним чинності, з метою застосування чинного законодавства до правовідносин, що мали місце до його прийняття, в тому числі до правовідносин, що склались на момент смерті ОСОБА_2.
Таким чином, з 14.05.2015 року змінилось правове регулювання та застосування норм законодавства щодо перереєстрації транспортного засобу, визнаного як гуманітарна допомога. А відтак, суд вважає, що посилання Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації на рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13.12.2013 року справа №727/807513-ц не ґрунтуються на вимогах спеціального законодавства. Суд наголошує, що вказане судове рішення було прийняте до прийняття Закону України №426-VIII від 14.05.2015 року, а відтак норми, якими керувались суди, не можуть більше застосовуватись до спірних правовідносин, оскільки вказаним Законом змінено порядок їх врегулювання.
Також згідно листа Міністерства юстиції України від 29.04.2011 № 5149-0-26-11-18 щодо усунення суперечностей між положеннями нормативно-правових актів визначено, що при розв'язанні таких правових колізій, як правило, застосовуються загальновизнані прийоми тлумачення правових норм (надання переваги нормі, що має вищу юридичну силу, а у разі виявлення суперечностей (колізії) між положеннями різних нормативно-правових актів, які мають однакову юридичну силу, застосовуються положення нормативно-правового акта, який прийнято пізніше або який є спеціальним тощо).
Розділом ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" № 426-VIII визначено, що норми цього Закону щодо передачі безоплатно у власність членів сім'ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, поширюються також на випадки, коли смерть інваліда, дитини-інваліда та звернення членів сім'ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності цим Законом.
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" № 426-VIII від 14.05.2015 року було прийнято пізніше, а тому саме положення цього законодавчого акту слід застосовувати до правовідносин, що виникли у цій справі.
Тому суд вважає, що висновки відповідача, викладені у листі про відсутність підстав для зняття автомобіля марки "Фольксваген-Шаран" 1999 року випуску, кузов НОМЕР_2, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., з обліку в органах соцзахисту та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу на ОСОБА_1 є безпідставними і необґрунтованими.
Враховуючи вимоги наведених законодавчих актів, а також у зв'язку із встановленням порушення права позивача щодо залишення за ним вказаного автомобіля, суд вважає, що для належного захисту порушеного права слід зобов'язати відповідача вирішити питання щодо зняття автомобіля марки "Фольксваген-Шаран" 1999 року випуску, кузов НОМЕР_2, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., з обліку в органах соцзахисту та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу на ОСОБА_1. Тобто або самостійно вирішити порушене позивачем питання або доручити відповідальному органу здійснити вказані дії.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації зняти автомобіль марки "Фольксваген-Шаран" 1999 року випуску, кузов НОМЕР_2, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., з обліку в органах соцзахисту та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу на ОСОБА_1.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд приймає рішення про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації сплачений судовий збір в сумі 704,80 грн згідно квитанції №44 від 24.10.2018 року.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА (код ЄДРПОУ 38345436, вул. Головна, 245, м. Чернівці, Чернівецька область, 58018) про зобов'язання прийняти рішення або вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
2. Ззобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА (код ЄДРПОУ 38345436, вул. Головна, 245, м. Чернівці, Чернівецька область, 58018) зняти з обліку в органах соціального захисту гуманітарний автомобіль марки "Фольксваген-Шаран", 1999 року випуску НОМЕР_2, та надати дозвіл на перереєстрацію транспортного засобу отриманого батьком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1), у якості гуманітарної допомоги на ОСОБА_1, оскільки останній постійно проживав з своїм батьком однією сім'єю до самої його смерті.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА (код ЄДРПОУ 38345436, вул. Головна, 245, м. Чернівці, Чернівецька область, 58018), сплачений згідно квитанції №44 від 24.10.2018 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1);
Відповідач - Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА (код ЄДРПОУ 38345436, вул. Головна, 245, м. Чернівці, Чернівецька область, 58018).
Суддя В.О. Григораш