
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.12.2018 Справа № 905/1764/18
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В., при секретарі судового засідання Грабчаку Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Одеса
до відповідача: Приватного підприємства «Реал-Строй», м. Маріуполь Донецької області
про стягнення штрафу у сумі 204000,00 грн. та пені у розмірі 204000,00 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 – довіреність №65-02/2153 від 17.10.2018р.
від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю № 17 від 07.11.18 р.
У судовому засіданні 15.11.2018р. оголошено перерву до 04.12.2018 року.
Позивач, Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Одеса звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Приватного підприємства «Реал-Строй», м. Маріуполь Донецької області про стягнення штрафу у розмірі 204000,00 грн. та пені у розмірі 204000,00грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.2016 № 57-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" у справі № 15-02/2016 на відповідача накладено штраф у розмірі 204 000,00 грн. за вчинення порушення, яке передбачене Законом України "Про захист від недобросовісної конкуренції", проте відповідачем штраф не сплачено, у зв'язку з чим нараховано пеню за прострочення оплати.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на п.7 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ст.ст.4, 12, 20, 162-164 Господарського процесуального кодексу України.
З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1764/18 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою судді господарського суду Донецької області від 24.09.2018р. позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1764/18 за правилами загального позовного провадження.
У підготовчому судовому засіданні 23.10.2018р. судом закрито підготовче провадження та призначено справу №905/1764/18 до розгляду по суті на 15.11.2018 р.
28.11.2018 року через канцелярію господарського суду Донецької області від відповідача надійшов відзив б/н б/д, в якому останній заперечив проти позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що рішенням господарського суду Одеської області від 21.12.2016р. у справі №916/2765/16, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 16.03.2017р. визнано рішення Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №57-р/к від 09.08.2016р. недійсним у зв’язку з недоведеністю неправомірності дій ТОВ «Індустріальна будівельна група» та ПП «Реал Стой», отже підстави для стягнення з відповідача штрафу та пені відсутні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позивача у судовому засіданні проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України “Про захист економічної конкуренції” державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про Антимонопольний комітет України”, Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Приписами частини першої статті 48 Закону України “Про захист економічної конкуренції” передбачено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі, про накладення штрафу.
За результатами розгляду справи №15-02/2016 Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення №57-р/к від 09.08.2016 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” в якому визнано, що ТОВ «Індустріальна будівельна група» та ПП «Реал-Строй» вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 1 ст. 50 та визначене п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України “Про захист, економічної конкуренції”, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів процедури закупівлі по предмету: код 28.13.3-«частини помп і компресорів» (ЗЗЧ до суден портофлоту)- 191 найменування у 2014р. Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за вчинення порушення, зазначеного у п. 1 резолютивної частини цього рішення, на ТОВ «Індустріальна будівельна група» та ПП «Реал-Строй» накладені штрафи у розмірі 68000 грн., на кожного.
Крім того, визнано, що ТОВ «Індустріальна будівельна група» та ПП «Реал-Строй» вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 1 ст. 50 та визначене п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України “Про захист, економічної конкуренції”, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів процедури закупівлі по предмету: код 33.12.2-«ремонтування та технічне обслуговування машин і устаткування спеціальної призначеності (технічне обслуговування та ремонт вузлів, механізмів і систем ковшових навантажувачів «Caterpillar» 950G)” у 2014р. Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за вчинення порушення, зазначеного у п. 3 резолютивної частини цього рішення, на ТОВ «Індустріальна будівельна група» та ПП «Реал-Строй» накладені штрафи у розмірі 68000 грн., на кожного.
Крім того, визнано, що ТОВ «Індустріальна будівельна група» та ПП «Реал-Строй» вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 1 ст. 50 та визначене п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України “Про захист, економічної конкуренції”, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів процедури закупівлі по предмету: код 22.19.4 - «стрічки конвеєрні чи урухомлювальні/приводні паси з вулканізованої гуми» у 2015р. Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за вчинення порушення, зазначеного у п. 5 резолютивної частини цього рішення, на ТОВ «Індустріальна будівельна група» та ПП «Реал-Строй» накладені штрафи у розмірі 68000 грн., на кожного.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, рішення органів Антимонопольного комітету України є обов’язковими до виконання та особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладання штрафу.
Копію відповідного рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було отримано відповідачем 18.08.2016р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Отже, двомісячний строк сплати штрафу сплив 19.10.2016р.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України „Про захист економічної конкуренції” заявник, відповідач мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний термін з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Не погодившись з винесеним рішенням № 57-р/к від 09.08.2016 адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №15-02/2016, відповідач оскаржив його у господарському суді Одеської області.
Провадження у справі №916/2917/16 порушено 04.11.2016р. Рішенням господарського суду Одеської області від 23.11.2016р. по справі №916/2917/16 у задоволенні позовних вимог ПП «Реал-Строй» відмовлено.
Доказів відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою на рішення господарського суду Одеської області від 23.11.2016р. по справі №916/2917/16, відповідачем не надано.
Отже, на момент розгляду справи рішення №57-р/к від 09.08.2016р. адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №15-02/2016 у відношенні до ПП "Реал-Строй" є чинним.
Згідно з ч.ч.5, 7 ст.56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розмір штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
За прострочення сплати штрафу, накладеного на ПП «Реал-Строй» позивачем була нарахована пеня у сумі 204000,00 грн. за період з 19.10.2016 (наступний день після спливу строку на оплату штрафу) по 04.11.2016р. (дата порушення провадження у справі у господарському суді) та з 24.11.2016р. (наступний день після винесення господарським судом рішення по справі №916/2917/16) по 10.09.2018р. яка, за твердженням позивача, на дату подачі позову не сплачена відповідачем.
Відповідно до п. 20.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства” від 26 грудня 2011 року № 15, яким визначено, що абзацами третім - п'ятим частини п'ятої статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Отже, тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи у суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснювалися.
Здійснивши перевірку розрахунку пені з урахуванням приписів ч.5 ст.56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, суд встановив, що він є арифметично вірним.
За змістом статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов’язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Посилання відповідача щодо відсутності підстав для стягнення з нього штрафу та пені за рішенням Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №57-р/к від 09.08.2016р. у загальному розмірі 408 000,00 грн., внаслідок визнання останнього недійсним рішенням господарського суду Одеської області від 21.12.2016р. у справі №916/2765/16 та залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 16.03.2017р. судом не приймається до уваги, оскільки постановою Вищого господарського суду України від 18.07.2017р. у справі 916/2765/16 судові акти попередніх інстанцій змінено та визнано недійсним рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.2016 № 57-р/к у справі № 15-02/2016 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" у частині, яка стосується Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріальна будівельна група", тобто рішення в частині, що стосується відповідача є чинним..
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Приватного підприємства «Реал-Строй», м. Маріуполь про стягнення штрафу у сумі 204000,00 грн. та пені у розмірі 204000,00 грн. є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати у відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 96, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Приватного підприємства «Реал-Строй», м.Маріуполь про стягнення штрафу у розмірі 204000,00 грн. та пені у розмірі 204000,00 грн. – повністю задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Реал-Строй», м. Маріуполь (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Пилипа Орлика, буд. 100, ЄДРПОУ 34908449) на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106, «Адміністративні штрафи та інші санкції») штраф в розмірі 204000,00 грн. та пеню у розмірі 204000,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Приватного підприємства «Реал-Строй», м. Маріуполь (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Пилипа Орлика, буд. 100, ЄДРПОУ 34908449) на користь Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (65107, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83, ЄДРПОУ 20992104) витрати по сплаті судового збору у розмірі 6120,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через господарський суд Донецької області.
Суддя О.В. Чернова
Повний текст рішення складено та підписано 05.12.2018 року.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/