Рішення № 78290062, 04.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2018
Номер справи
520/9438/18
Номер документу
78290062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

04 грудня 2018 р. справа № 520/9438/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1; адреса місця проживання: 61039, АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1) до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (61022, місто Харків, м-н. Свободи, 5, 4 під, код ЄДРПОУ 41248278) про визнання дій протиправними та зобов’язати вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова, від 01.04.2016 року протокол №10 щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі ОСОБА_2, від 21.10.2016 року протокол №40 щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою №6331009702 від 28.01.2016 року. 31.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно із статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій у правління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова, яке відбулось 01.04.2016 року протокол №10 було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових у мовах по Списку №1 згідно з статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Причиною відмови було зазначено: відповідно до п.7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб не є дійсною без проставлення на її зворотному боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання. Оскільки ОСОБА_1 надав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 28.01.2016 року № НОМЕР_2 без проставлення на її зворотному боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання, комісія відмовила ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». ОСОБА_1 18.10.2016 року звернувся за поновленням виплати пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно із статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». 21.10.2016 року позивачу, рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління ПФУ в Жовтневому районі м.Харкова протокол №40, відмовлено в поновленні виплати, оскільки пенсія за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не призначалась. Позивач вважає дії Відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно із статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що з 01.08.2014 року позивач перебував на обліку та отримував пенсію по інвалідності 3-ї групи призначену згідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м.Горлівка, Донецької області, на підставі довідки №6331000798 від 21.11.2014 р., виданої управлінням праці та соціальною захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради, в якій зазначене фактичне місце проживання: м. Харків, б-р. Профсоюзний, 9, кв. 7. Інвалідність встановлена з 01.08.2013 року по 30.09.2015 рік. Позивач 31.03.2016 року подав заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно зі ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 01.04.2016 року протокол № 10 було розглянуто та встановлено, що відповідно до п. 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб не є дійсною без проставлення на її зворотньому боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання. Оскільки ОСОБА_1 надав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 28.01.2016 року № НОМЕР_2 без проставлення на її зворотньому боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби позивачу було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах по Списку №1. 18.10.2016 року позивач звернувся до управління із заявою щодо поновлення виплати пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1. Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначені (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 21.10.2016 року позивачу було відмовлено в поновленні виплати пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як особі, переміщеній з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції згідно з довідкою №6331009702 від 28.01.2016 р. про взяття па облік внутрішньо переміщеної особи, виданою управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради, фактично проживаючої за адресою: м. Харків, пр-т. ОСОБА_3 (Постишєва)АДРЕСА_3, оскільки Комісією з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова, яке відбулось 26.08.2016 року протокол №33, ОСОБА_1А.(позивач) було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно зі ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», враховуючи рішення районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради від 17.08.2016 р. №7, яким не підтверджено місце проживання на території Жовтневого району м. Харкова. Враховуючи вищезазначене, підстави для поновлення пенсії відсутні, оскільки пенсія за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 не призначалась. З огляду на викладене вважає позов необґрунтованим та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, з 01.08.2014 року позивач перебував на обліку та отримував пенсію по інвалідності 3-ї групи призначену згідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м.Горлівка, Донецької області, на підставі довідки №6331000798 від 21.11.2014 р., виданої управлінням праці та соціальною захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради, в якій зазначене фактичне місце проживання: м. Харків, б-р. Профсоюзний, 9, кв. 7. Інвалідність встановлена з 01.08.2013 року по 30.09.2015 рік.

Позивач 31.03.2016 року подав заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно зі ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 01.04.2016 року протокол № 10 було розглянуто та встановлено, що відповідно до п. 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб не є дійсною без проставлення на її зворотньому боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання.

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (в редакції, чинній до 13.01.2016 р.) було визначено, що територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), проставляє у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відмітку про реєстрацію місця проживання, а також було визначено перелік реквізитів до довідки.

Постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" був затверджений "Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи", який регулював механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до пункту 7-1 зазначеного Порядку Уповноважений орган щодня формує та направляє в електронній формі відповідному територіальному підрозділу ДМС перелік осіб, яким видана довідка Під час видачі довідки посадова особа уповноваженого органу інформує внутрішньо переміщену особу про обов'язок повідомити протягом 10 днів відповідному територіальному підрозділу ДМС про фактичне місце проживання, а також про зміну фактичного місця проживання або повернення до покинутого місця проживання. Територіальний підрозділ ДМС у триденний строк після повідомлення внутрішньо переміщеною особою про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у довідці відповідних відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотному боці довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, та щодня подає в електронній формі уповноваженому органові відповідну інформацію. Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки. Уповноважений орган вносить інформацію територіального підрозділу ДМС до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та у разі наявності підстав приймає рішення про зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

В свою чергу, на підставі Закону України від 24.12.2015 р. № 921-VІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", що набрав чинності з 13.01.2016 р., частини 2-6 статті 5 вищевказаного Закону України було виключено.

Пунктом 1 статті 1 Закону України від 24.12.2015 р. № 921-VІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначених Законом України від 11.12.2003 р. "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

Приписами пункту 4 частини 2 розділу І цього Закону України від 24.12.2015 р. №921-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" доповнено частину 1 статті 4 Закону України від 20.10.2014 р. № 1706-VІІ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" положенням, відповідно до якого довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частина 1 статті 12 Закону надає вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб і такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації, сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості. Цей перелік є вичерпним.

Тобто, з часу набрання чинності цим Законом, а саме з 13.01.2016 р., проставлення територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не є необхідним, саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Вказана позиція також підтверджується висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 27.02.2018 року у справі №644/6336/17, а саме у зв'язку зі змінами в законодавстві, починаючи з січня 2016 року відмітка територіального підрозділу Державної міграційної служби України про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не є необхідною.

Крім того, вносячи зміни Законом України від 24.12.2015 р. № 921-VІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", законодавець виключив п. 5 ч. 2 ст. 9 Закону, норма якого передбачала обов'язок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.

Пунктом 2 розділу II Перехідних положень Закону України від 24.12.2015 р. "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначено необхідність Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Кабінетом Міністрів України 08.06.2016 р. прийнято постанови № 352 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 та № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

З метою запровадження єдиних підходів щодо виконання вищезазначених рішень Уряду та відповідно до пункту 4 протокольного рішення від 16.06.2016 р. Мінсоцполітики України, до органів соціального захисту населення був направлений лист № 9110/0/14-16/081 від 26.06.2016 р. щодо організації роботи з питань соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, яким роз'яснено, що довідки, що були видані внутрішньо переміщеним особам з 13.01.2016 р. (включно) є дійсними та діють безстроково незважаючи на відсутність відповідної відмітки ДМС, крім довідок, дію яких було скасовано з підстав, передбачених ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (в подальшому - Закон), а також довідок, в яких адресою місця проживання внутрішньо переміщеної особи вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає.

Довідки, що були видані внутрішньо переміщеним особам до 13.01.2016 р., і, які були дійсними на момент набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", також є чинними та діють безстроково, крім довідок, дію яких було скасовано з підстав, передбачених ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон), а також довідок, в яких адресою місця проживання внутрішньо переміщеної особи вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає. Довідки, в яких адресою місця проживання вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає, діють до 20.07.2016 р. З метою уникнення випадків припинення виплат внутрішньо переміщеним особам після 20.07.2016 р. такі особи мають поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про своє фактичне місце проживання і до 20.07.2016 р. отримати нову довідку внутрішньо переміщеної особи. Виплати, які станом на 11.06.2016 р. проводилися за дійсними довідками, продовжуються.

В термін до 14.12.2016 р. структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить обстеження місця фактичного проживання внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики Наступне обстеження проводиться протягом шести місяців з дати складання попереднього акту. Відновлення соціальних виплат за довідками, що були скасовані відповідно до ст. 12 Закону, здійснюється після видачі нової довідки відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365.

У випадках, коли скасування довідки з підстав, визначених у ст. 12 Закону, відбулося до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 (14.06.2016 р.), норма щодо повторного призначення соціальних виплат лише через шість місяців не застосовується. Виплати таким особам відновлюються з дати звернення особи до органу, що здійснює відповідні соціальні виплати.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Таким чином, правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави призначення пенсійних виплат, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Інші нормативно-правові акти, у сфері правовідносин врегульованих Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.

З огляду на те, що Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 01.04.2016 року протокол № 10 було розглянуто та встановлено, що відповідно до п. 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб не є дійсною без проставлення на її зворотньому боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання та саме з цієї підстави позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно зі ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», суд приходить до висновку про протиправність вказаного рішення, та як наслідок необхідність скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова, від 01.04.2016 року протокол №10 щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до пункту 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, суд вважає доцільним зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.03.2016 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно зі ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відносно позовної вимоги визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі ОСОБА_2, від 21.10.2016 року протокол №40 щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», судом встановлено наступне.

18.10.2016 року позивач звернувся до управління із заявою щодо поновлення виплати пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1.

Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначені (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 21.10.2016 року позивачу було відмовлено в поновленні виплати пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як особі, переміщеній з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Підстави для поновлення пенсії відсутні, оскільки пенсія за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 не призначалась.

Судом встановлено, що пенсія за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» позивачу не призначалась, відповідно у відповідача були відсутні підстави для поновлення виплати вказаної пенсії.

З огляду на викладене, підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1; адреса місця проживання: 61039, АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1) до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (61022, місто Харків, м-н. Свободи, 5, 4 під, код ЄДРПОУ 41248278) про визнання дій протиправними та зобов’язати вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова, від 01.04.2016 року протокол №10 щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова (61022, місто Харків, м-н. Свободи, 5, 4 під, код ЄДРПОУ 41248278) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1; адреса місця проживання: 61039, АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1) від 31.03.2016 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно зі ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 04.12.2018 року.

Суддя Біленський О.О.