
Справа № 686/28133/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2018 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Палінчака О.М.
при секретарі Антосєві В.П.
з участю представника позивача Мартьянової Р.А.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу за адміністра-тивним позовом Управління ДМС України в Хмельницькій області до ОСОБА_2 про затримання для ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебу-вання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та приму-сового видворення з України громадянина Грузії,
встановив:
26 листопада 2018 року Управління ДМС України в Хмельницькій області зверну-лось до суду з позовом до ОСОБА_2 про затримання строком на шість місяців для ідентифікації громадянина Грузії з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та примусово видворити з України після завершення процедури його ідентифікації.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач є громадянином Грузії, який в порушення вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ухилився від виїзду з України після закінчення дозволеного терміну перебування. ОСОБА_2 не має паспорту, засобів до існування в Україні, родичів, не звертався до уповноважених органів щодо легалізації свого становища. ОСОБА_2 неодноразово судимий в на території України, зокрема: 31 січня 2008 року, 5 липня 2011 року,21 березня 2014 року та 26 грудня 2014 року за майнові злочини. За оперативною інформацією ОСОБА_2 в період відбування покарання на шлях виправлення не став, а почав підтримувати тісні зв'язки зі «злодіями в законі» та отримав статус «смотрящого за зоною». Звільнення заплановане на 6 січня 2019 року.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала та просила позов задовольнити.
В судовому засіданні відповідач позов визнав.
Ухвалою від 27 листопада 2018 року відкрито провадження по справі та призначе-но до підготовчого засідання.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд прихо-дить до висновку, що позов слід задовольнити.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додер-жуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 стаття 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно до п. 14 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до п. 2 «Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року №150 громадяни Грузії мають право перебувати на території України не більше як 90 днів протягом 180 днів.
Як слідує з матеріалів справи, відповідач є громадянином Грузії, в якого відсутній паспорт та будь-які правоустановлюючі документи.
Відповідності до статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено виключні підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Частиною 15 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в'їзд та виїзд з України іноземцями та особи без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.
Тобто, у відповідача відсутній документ, що дає право законно перебувати на території України та здійснити виїзд з території України, крім того наявні обгрунтовані підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від примусового видворення з України.
Відповідно до частини 1 стаття 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встанов-люються Кабінетом Міністрів України.
Встановлено, що відповідач не працює, перебуває в України без реєстрації, без по-стійного місця проживання, роботи та джерела доходів, родинних зв'язків, не має достат-нього фінансового забезпечення проживання в Україні та для виїзду за межі України, а також документів, які б надавали йому таке право тому, неодноразово судимий за майнові злочини на території України, є всі підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду про його видворення.
Згідно частини першої статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикор-донних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до вимог ч.4 вказаної статті іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Виходячи з вимог частини 1 статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
У відповідача відсутні визначені законодавством та міжнародними договорами України підстави для перебування в Україні, відсутні також обставини, які, згідно ч. 8 ст. 26 та ч. 1 ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без грома-дянства»забороняють примусове видворення за межі України (Відповідач не перебу-ває у процедурі визнання біженцем та особами, які потребують додаткового захисту; не підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних сво-бод; в країні громадянської належності їх життю або свободі не загрожуватиме небез-пека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; не загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; не загрожує видворення або примусове повер-нення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки).
Згідно пункту 3 частини 2 статті 371 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України, про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця або особи без громадянства, які підлягають приму-совому видворенню.
Враховуючи, що відповідач громадянин Грузії може ухилятися від виїзду з території України в добровільному порядку, про що свідчить порушення чинного за-конодавства України, відсутність в нього документів, що дають право на виїзд з України та документів на право перебування в Україні, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову повністю.
Керуючись ст. ст. 2,6,77, 242-246, 288-289, 371 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Адміністративні позови Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області - задовольнити повністю.
Затримати строком на шість місяців для ідентифікації громадянина Грузії - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебу-вають в Україні, та примусово видворити з України після завершення процедури його ідентифікації.
Рішення звернути до негайного виконання.
Виконання рішення покласти на УДМС України в Хмельницькій області, ГУНП в Хмельницькій області та відповідний пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів із дня його проголошення.
Суддя О.М. Палінчак