Рішення № 78288694, 04.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2018
Номер справи
520/8522/18
Номер документу
78288694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2018 р. № 520/8522/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" (м. Харків, пр. Московський, 144) до Одеської митниці ДФС (м. Одеса, вул. Гайдара, 21 а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив: визнати протиправною відмову Одеської митниці ДФС, викладену у листі № 3719/10/15-70-19-02 від 02.08.2018, в наданні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" (Код ЄДРПОУ: 21203457) з Державного бюджету України суми надміру сплачених митних платежів в загальному розмірі 72254,86 грн. (сімдесят дві тисячі двісті п'ятдесят чотири гривні 86 копійок); зобов'язати Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" (Код ЄДРПОУ: 21203457) суми надміру сплачених митних платежів у розмірі 72254,86 грн. (сімдесят дві тисячі двісті п'ятдесят чотири гривні 86 копійок) та подати його для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області.

Відповідно до положень ст.ст.171, 263, 257 КАС України розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам за адресами, вказаними в позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, відзив на позов, суд дійшов наступного.

Судовим розглядом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2017 у справі № 820/2027/17 було задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" до Одеської митниці Державної фіскальної служби про скасування рішень та карток відмови. Скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 01.03.2017 №UА500030/2017/000001/2, від 25.04.2017 №UА500030/2017/000015/2. Скасовано картки відмови в прийнятті митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 01.03.2017 №UА500030/2017/00003, від 25.04.2017 №UА500030/2017/00088.

20.07.2018 позивач звернувся до Одеської митниці ДФС із заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів в загальному розмірі 72254,86.

Згідно відповіді Одеської митниці ДФС від 02.08.2018 № 3719/10/15-70-19-02 Товариству з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" відмовлено у поверненні надміру сплачених митних платежів з тих підстав, що вищевказаною постановою суду у справі № 820/2027/17 не передбачено повернення відповідних сум митних платежів ТОВ «Модус, ЛТД» та у митниці відсутня інформація щодо рішення суду стосовно повернення сум митних платежів у справі № 820/2027/17.

Не погоджуючись із позицією контролюючого органу, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.

Відповідно до положень ст. 301 Митного кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Крім того, законодавцем у ст. 301 Митного кодексу України не надано вичерпного переліку підстав для повернення помилково та/або надміру сплачених платежів.

Як на підставу відмови у поверненні суми надміру сплачених митних платежів відповідачем зазначено про відсутність у контролюючого органу інформації щодо рішення суду стосовно повернення сум відповідних митних платежів Товариству з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД".

Згідно п.п. 14.1.115 п.14.1 ст. 14 ПК України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2017 у справі № 820/2027/17 про скасування рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 01.03.2017 №UА500030/2017/000001/2, від 25.04.2017 №UА500030/2017/000015/2 та скасування карток відмови в прийнятті митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення набрала законної сили 05.12.2017.

Із заявою про повернення надміру сплачених митних платежів позивач звернувся 20.07.2018.

Таким чином позивачем дотримано строки звернення, встановлені відповідно до положень статті п.43.3 ст. 43 Податкового кодексу України.

У разі якщо суд визнає рішення і дії митних органів із зазначених питань протиправними, і коли у рішенні суду констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили до помилкової та/або надмірної сплати сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у статті 301 МК України, статті 43 ПК України і статті 45 БК України на підставі заяви декларанта.

Зокрема, у постановах Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), 12 листопада 2014 року (справи №№ 21-268а14, 21- 391а14), 25 листопада 2014 року (справа № 21 -338а14), 25 листопада 2014 року (справа № 21-207а14) та 24 березня 2015 року (справа № 21 - 3а15) зазначено, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви.

Таким чином, за наявності рішень судів, якими визнано протиправними та скасовано спірні рішення Митниці про коригування митної вартості товарів та заяви платника, поданої до Митниці у встановленому порядку, Митниця має виконувати процедурні обов'язки.

Так, відповідно до ст. 43.5.ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

За правилами п.43.1-43.5 ст.43 ПК України, ст. 301 Митного Кодексу України, наказ Державної митної служби України від 20.07.2007 року №618, наказ Міністерства Доходів і зборів, Міністерства фінансів України № 882/1188 від 30.12.2013 року, виключними підставами для відмови у поверненні надмірно сплачених передбачають: пропуск строку (п. 102.5. ст. 102 ПК України, п. 43.3 ст. 43 ПК України), подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування; наявність податкового боргу (ст. 43.1 ст. 43 ПК України).

Проте, вказані підстави не вказані відповідачем у рішенні про відмову у поверненні коштів, існування цих обставин не доведено відповідачем.

З огляду на викладене, посилання Одеської митниці ДФС на ненадання позивачем доказів про відсутність податкового боргу та документів на підтвердження суми надміру сплачених митних платежів, виконавчого листа та/або рішення суду щодо повернення сум відповідних митних платежів, а також платіжних документів про сплату податків та зборів є безпідставним та не узгоджується з положеннями вищезазначених норм права.

Враховуючи викладені обставини та надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 263 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" (м. Харків, пр. Московський, 144) до Одеської митниці ДФС (м. Одеса, вул. Гайдара, 21 а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Одеської митниці ДФС, викладену у листі № 3719/10/15-70-19-02 від 02.08.2018, в наданні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" (код ЄДРПОУ: 21203457) з Державного бюджету України суми надміру сплачених митних платежів в загальному розмірі 72254,86 грн. (сімдесят дві тисячі двісті п'ятдесят чотири гривні 86 копійок).

Зобов'язати Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" (код ЄДРПОУ: 21203457) суми надміру сплачених митних платежів у розмірі 72254,86 грн. (сімдесят дві тисячі двісті п'ятдесят чотири гривні 86 копійок) та подати його для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Модус, ЛТД" (код ЄДРПОУ: 21203457) судовий збір у розмірі 3524,00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні).

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко