Постанова № 78256718, 03.12.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
480/3846/18
Номер документу
78256718
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2018 р. Справа № 480/3846/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву позивача про ухвалення додаткоовго рішення по справі № 480/3846/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 74% грошового забезпечення до 70%;

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з надбавками позивачу за рахунок виплати з 01.01.2018 лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.01.2018 пенсію у розмірі 74% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення, визначеної станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 12.10.2018 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/3846/18, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб.

Рішенням суду від 12.11.2018 позовна заява ОСОБА_1 задоволена, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 74% до 70% грошового забезпечення; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 74% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивачем 27.11.2018 подана заява про ухвалення додаткового рішення по справі з тих підстав, що частина позовних вимог залишились не вирішеною.

Відповідно до частини 1 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, не ухвалено рішення.

Беручи до уваги той факт, що згідно з резолютивною частиною Рішення від 12.11.2018 по справі № 480/3846/18, позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати з 01.01.2018 лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018 та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням 100% суми підвищення, визначеної на 01.03.2018, залишились не вирішеними, суд дійшов висновку про необхідність ухвалення додаткового рішення по справі.

Так, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та об'єктивно оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.

Обґрунтовуючи зазначені позовні вимоги, щодо яких не ухвалено судове рішення, ОСОБА_1 вказує на те, що виплата ГУ ПФУ в Сумській області з 01.01.2018 лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018, є протиправною, оскільки, по-перше, такі дії відповідача змінюють умови пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», можливо лише шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; по-друге, при здійсненні перерахунку та виплаті пенсії, відповідач зобов'язаний був застосовувати приписи ст. 41 Конституції України та розділу VII «Виплата пенсій» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як нормативно-правових актів вищої юридичної сили, а не приписи Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, яка має нижчу юридичну силу; та по-третє, виплата перерахованої пенсії не у повному обсязі, є втручанням у право на мирне володіння своїм майном, яке не може бути обмежене нормативно-правовими актами, прийнятими пізніше, ніж це право виникло.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з указаними доводами позивача, з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та деяких інших осіб, визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Частинами 1, 4 статті 63 вказаного Закону встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктами 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок), встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі згаданого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

У відповідності до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Частинами 2 та 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що право на перерахунок пенсії виникає у особи з моменту збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців або осіб, які мають право на пенсію за Законом та проводиться такий перерахунок з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому виникло право на перерахунок. При цьому, фактичне здійснення перерахунку пенсії органами пенсійного фонду проводиться на підставі довідок уповноважених органів про розмір грошового забезпечення, складених за встановленою формою, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

25.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 (надалі по тексту Постанова № 103).

Пункт 1 вказаної постанови зобов'язує перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

На виконання пункту 2 Постанови № 103, виплата перерахованих відповідно до пункту 1 підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Твердження ОСОБА_1 про те, що Постанова № 103 не може регулювати спірні правовідносини, оскільки вона порушує право на мирне володіння майном, змінює умови пенсійного забезпечення та суперечить Конституції України і Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд вважає помилковими з тих підстав, що за своєю правовою природою ця постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в Ухвалі від 02.05.2018 по справі № 818/1076/18 (№ Пз/9901/32/18), та, на виконання ч. 4, 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, має враховуватись іншими судами при застосуванні норм права, які регулюють спірні правовідносини.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо виплати з 01.01.2018 50% суми підвищення пенсії відповідно до Постанови № 103 та зобов'язання здійснювати виплату пенсії з урахуванням 100% суми підвищення, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 246, 252, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати з 01.01.2018 лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018 та зобов'язання відповідача перерахувати і виплатити пенсію з урахуванням 100% суми підвищення, визначеної на 01.03.2018 - відмовити.

Додаткове рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик