Рішення № 78255933, 03.12.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
400/2511/18
Номер документу
78255933
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2018 р. справа № 400/2511/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1,55202

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв,54020

про:визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення йому перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 20.09.2018 року №4/5821 про нараховане грошове забезпечення та довідки Миколаївського обласного комісаріату від 20.09.2018 року №4/5822 про нараховану матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у квітні 2018 року, з якої сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань уз 05.09.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зобов'язаний був провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, яка згідно довідки Миколаївського обласного комісаріату була нарахована та виплачена позивачу і з неї був сплачений страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки ця матеріальна допомога не носить постійного характеру та не належить до переліку видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсій.

Ухвалою від 17.10.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з встановленням йому другої групи інвалідності внаслідок війни.

У вересні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідок Миколаївського обласного військового комісаріату.

Листом від 04.10.2018 року №3188-А-07; 3189-А-07 відповідач повідомив позивача, що розмір його пенсії встановлений відповідно до норм чинного законодавства та відсутні підстави для проведення її перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - постанова № 1294) передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" гарантовано право військовослужбовців на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст. 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі за текстом - Інструкція).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі МО України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

З аналізу вищезазначених норм матеріального права вбачається, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з якої сплачено страхові внески відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31.01.2018 по справі № 2а-5232/11/2670.

Так, у довідці Миколаївського обласного військового комісаріату від 20.09.2018 року №4/5821 зазначено, що лише з грошової допомоги при звільненні єдиний соціальний внесок не утримується, відповідно з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань було утримано єдиний соціальний внесок.

Статтею 43 Закону України № 2262 чітко передбачено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відтак, пенсія позивача підлягає перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст. 5 ч. 1 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 20.09.2018 року №4/5821 про нараховане грошове забезпечення та довідки Миколаївського обласного комісаріату від 20.09.2018 року №4/5822 про нараховану матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у квітні 2018 року, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 20.09.2018 року №4/5821 про нараховане грошове забезпечення та довідки Миколаївського обласного комісаріату від 20.09.2018 року №4/5822 про нараховану матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у квітні 2018 року, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз