
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2018 р. справа № 1440/1895/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. АДРЕСА_1
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про:визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправними дії щодо визначення позивачу суми плати за проїзд згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 15.04.2018 року, складеного на підставі акту №0004298 від 15.04.2018 р.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він не є перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт", тому складання щодо нього розрахунку плати за проїзд є протиправним. А також зазначив, що у разі виявлення перевантаження, відповідач мав тимчасово зупинити транспортний засіб до приведення у відповідність з установленими нормами і внесення плати за проїзд.
Відповідач про дату розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить зворотнє повідомлення про вручення поштового відправлення, відзив на позов не надав, тому суд відповідно до ст. 159 КАС України розцінює неподання відповідачем відзиву як визнання позову.
Представник позивача 17.10.2018 р. подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Справу розглянуто в спрощеному позовному провадження за відсутності сторін за наявними у справі матеріалами.
Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015, передбачено, Державна служба з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті, реалізовує державну політику з питань безпеки на автомобільному транспорті, здійснює габаритно - ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п.п.1,4,5,15,27).
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 " Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів , вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
15.04.2018 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області проведено рейдову перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, під час якої здійснено габаритно-зважувальний контроль транспортного засобу DAF модель XF95.430, реєстраційний номер НОМЕР_1, місце перевірки - м. Миколаїв, вул. Заводська, 23/40.
За наслідками перевірки 15.04.2018 складено Акт №039085, яким встановлено порушення абз. 3 ч. 1 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" - відсутній дозвіл на перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів. У Акті №039085 зазначено, що проведено перевірку транспортного засобу DAF модель XF95.430, реєстраційний номер НОМЕР_1, за даними свідоцтва про реєстрацію - ОСОБА_1; водій - ОСОБА_3. За даними товарно - транспортної накладної №839751 від 14.04.2018 р. автомобільний перевізник - ФОП ОСОБА_4. Перевозився вантаж - кукурудза.
У Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004298 від 15.04.2018 (так само як і в Довідці №001293 від 15.04.2018 про результати здійснення габаритно-вагового контролю) щодо проведеного габаритно-вагового контролю транспортного засобу DAF модель XF95.430, реєстраційний номер НОМЕР_1, зазначено, що нормативно допустима маса - 40т., фактична маса - 52,54 т.
На підставі акту від 15.04.2018 №0004298 відповідачем складено розрахунок від 15.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким визначено суму до сплати у розмірі 376,65 євро. Платником у розрахунку зазначено: ФОП ОСОБА_5, ОСОБА_1.
Відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 1.01.2001року (пп.3,4) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Згідно Правил дорожнього руху (п.22.5) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м , за довжиною - 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси транспортного засобу, навантаження на вісь, габаритів та протяжністю маршруту, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та /або великогабаритного транспортного засобу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року.
Відповідно до п. 28 постанови КМУ від 27.06.2007 року № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Таким чином, відповідно до наданих повноважень працівники Укртрансінспекції мають право здійснювати рейдові перевірки, перевіряти вагові та/або габаритні параметри транспортного засобу, а у разі виявлення перевищення нормативно допустимих габаритів та ваги складати розрахунок плати за проїзд стосовно перевізника.
Згідно до ст.1 Закону України " Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Тобто, автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його фактично використовує.
Згідно товарно - транспортної накладної перевізником був ФОП ОСОБА_5, а не позивач.
За таких обставин, оскільки позивач не був перевізником, який рухався з перевищенням габаритно-вагових параметрів, складення саме відносно нього розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є протиправним.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подавали. Позивач сплатила судовий збір в сумі 704,80 грн. за платіжним дорученням №0.0.1098890691.1 від 01.08.2018 р. і з урахування задоволення позовних вимог, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 (вул. АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) щодо визначення ОСОБА_1 (вул. АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) плати за проїзд в розмірі 376,65 Євро за перевищення нормативів навантаження згідно розрахунку від 15.04.2018 року, складеного на підставі акту №0004298 від 15.04.2018 року.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікацій код 398168405) на користь ОСОБА_1 (вул. АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) судовий збір в розмірі 704,80 грн.
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз