
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 листопада 2018 року Справа № 0840/3923/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянувши у спрощеному позовному провадженні (в порядку письмового провадження) адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1
до: Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області
про: визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду до Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
-визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні субсидії протиправними та скасувати рішення про відмову у призначенні субсидії відносно позивачки;
-зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення субсидії з травня 2018 року.
В обґрунтування позову вказує, що позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення субсидії. Повідомленням про призначення житлової субсидії на ЖКП до особової справи № 18347 від 23.07.20185 відповідач повідомив про не призначення субсидії з 1 травня 2018 року з підстав несплати ЄСВ протягом трьох місяців. Вважає таку відмову необґрунтованою, просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 26.09.2018 відкрито спрощене провадження у справі та призначено перше судове засідання на 30.10.2018 без виклику сторін. Встановлений відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подачі відзиву на позовну заяву.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.
Справу розглянуто 21.11.2018.
Станом на 21.11.2018 відповідачем не наданий відзив на позовну заяву, при цьому згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, останній день для надання відзиву припадає на 26.10.2018.
Суд враховує положення ч.4 ст. 159 КАС України, згідно якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення субсидії.
Повідомленням про призначення житлової субсидії на ЖКП до особової справи №18347 від 23.07.2018 відповідач повідомив позивача про не призначення субсидії з травня 2018 року (а.с. 8). При цьому, згідно даного повідомлення, позивачу зазначено підставу - несплата ЄСВ протягом трьох місяців.
Позивач, вважаючи протиправною відмову у призначені субсидії, звернулася до суду із даним позовом.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
У відповідності до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 КАС України відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення №848).
З 01.05.2018 до вищезазначеного Положення про порядок призначення житлових субсидій постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022" було внесено зміни.
Відповідно до пункту 2 Положення №848 (у новій редакції) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п.3 Положення №848).
Пунктом 4 Положення №848 (у новій редакції) визначено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.8 Положення №848 (у новій редакції) житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
Як свідчить Лист Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області Управління соціального захисту населення від 03.09.2018 №2910/03, в призначенні житлової субсидії на період з травня 2018 року по вересень 2018 року ОСОБА_1 було відмовлено відповідно до п.6, пп.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, у зв'язку з несплатою єдиного соціального внеску протягом трьох місяців.
Відповідно до пп. 3 п.6 Положення №848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:
навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Згідно матеріалів справи, позивачка перебувала на обліку в Оріхівському центрі зайнятості в статусі безробітної; з 18.10.2016 по 27.08.2018 працевлаштувалась самостійно до ФОП ОСОБА_4 з 11.09.2017 по 31.07.2018; з 01.08.2018 припинено реєстрацію у зв'язку з бажанням здійснювати догляд за особою похилого віку.
Згідно інформації Оріхівського центру зайнятості позивач в період перебування на обліку мала право на статус безробітної та дотримувалась рекомендацій спеціаліста щодо працевлаштування та законодавство про зайнятість не порушувала (а.с. 8 зворотній бік).
Отже, оскільки позивачка перебувала на обліку в центрі зайнятості та в період з березня по липень 2018 року отримувала державну допомогу, про що свідчить Довідка управління праці та соціального захисту населення від 29.08.2018 №4661 (а.с. 13 зворотній бік), суд приходить до висновку, що станом на день розгляду заяви позивачки про призначення житлової субсидії, вона мала право на її отримання, зворотнього відповідачем не доведено.
За приписами ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відповідач не довів правомірності своїх дій щодо відмови позивачці у призначенні субсидії, а отже суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, скасування рішення про відмову у призначенні субсидії та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення субсидії з травня 2018 року.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду за клопотанням позивачки, ухвалою суду від 26.09.2018 її було звільнено від сплати судового збору, а тому відсутні підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (70504, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (70500, Запорізька область, м.Оріхів, вул. Запорізька, 36, код ЄДРПОУ 03193206) про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області щодо відмови у призначенні субсидії протиправними та скасувати рішення про відмову у призначенні субсидії відносно ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії з травня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 21.11.2018.
Суддя Н.В.Стрельнікова