Рішення № 78252755, 21.11.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2018
Номер справи
0240/3779/18-а
Номер документу
78252755
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 листопада 2018 р. Справа № 0240/3779/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Мультян М.Б.,

за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.

представників сторін:

позивача: Супруна М.І.

відповідача: Пенькас В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: сільськогосподарського виробничого кооперативу "Добрі справи"

до: Головного управління ДФС у Вінницькій області

про: визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось сільськогосподарський виробничий кооператив "Добрі справи" (далі - СВК "Добрі справи") до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 01 серпня 2018 року СВК "Добрі справи" отримано податкове повідомлення-рішення № 0026255101 від 10 липня 2018 року, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств.

На переконання позивача податкове повідомлення - рішення є протиправним та підлягає скасуванню у зв'язку з чим останній звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

09 листопада 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника позивача надійшов відзив. У якому зазначено, що ГУ ДФС у Вінницькій області проведено камеральну перевірку щодо порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання по податку на прибуток СВК "Добрі справи", якою встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: підприємством несвоєчасно сплачено узгоджені грошові зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 76200,00 грн. згідно декларації від 19.02.2018 № 9298860791 за 2017 рік із затримкою строків сплати до 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу, ГУ ДФС у Вінницькій області прийнято податкове повідомлення - рішення про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань з податку на прибуток від 10.07.2018 року № 0026255101 у сумі 7620,00 грн. (76200,00 грн. х 10%).

Згідно поданої податкової декларації з податку на прибуток за 2017 рік СВК "Добрі Справи" задекларовано узгоджену суму грошового зобов'язання з даного податку в розмірі 76200 грн. Відповідно до п. 57.1 статті 57 Податкового кодексу України № 275 5-VI від 2 грудня 2010 року платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Граничним терміном сплати узгодженої суми зобов'язань з податку на прибуток за 2017 рік для СВК "Добрі Справи" є 11 березня 2018 року. Відповідно до поданого платником платіжного доручення № 507 від 07.03.2018 року сума 76200 грн. надійшла до бюджету на рахунок військового збору. Узгоджене зобов'язання з податку на прибуток перераховано на відповідний рахунок 27.03.2018 року. Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України таке несвоєчасне перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання тягне за собою притягнення платника податку до відповідальності у вигляді штрафу.

19 листопада 2018 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов. У якій зазначено, що СВК "Добрі справи" згідно платіжного доручення № 507 від 07 березня 2018 року сплатило податкове зобов'язання в сумі 76200,00 грн. визначеній в податковій декларації з податку на прибуток за 2017 рік, зазначивши призначення платежу "Податок на прибуток за друге півріччя 2017 року". Тобто, СВК "Добрі справи" виконав зобов'язання в межах термінів відповідно до вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України. Однак, як виявилось в цьому платіжному дорученні СВК "Добрі справи" зазначив бюджетний рахунок військового збору, який також відповідно до частини 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України належить до доходів загального фонду Державного бюджету України.

Враховуючи зазначене, СВК "Добрі справи" платіжним дорученням № 520 від 27 березня 2018 року знову сплатило податкове зобов'язання в сумі 76200,00 грн. визначеній в податковій декларації з податку на прибуток за 2017 рік зазначивши також призначення платежу "Податок на прибуток за 2-ге півріччя 2017 року". Внаслідок таких перерахувань на єдиний казначейський рахунок Державного бюджету зарахована подвійна сума визначеного зобов'язання.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві та відзиві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

21 травня 2018 року начальником відділу податків і зборів з юридичних осіб Гайсинського управління ГУ ДФС у Вінницькій області Демидюк Л.В. проведено камеральну перевірку щодо порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання по податку на прибуток СВК "Добрі справи" згідно податкової декларації з податку на прибуток № 9298860791 від 19 лютого 2018 року.

За результатами перевірки складено акт № _ 12175/5101/37694870 від 21 травня 2018 року висновками якого встановлено порушення термінів сплати (перерахування) узгодженого грошового зобов'язання СВК "Добрі справи" з податку на прибуток в сумі 76200,00 грн. Відповідальність платника, передбачена пунктом 126.1 ст. 126 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України.

25 червня 2018 року СВК "Добрі справи" направлено на адресу Гайсинського управління ГУ ДФС у Вінницькій області заперечення до акту камеральної перевірки.

Листом від 06 липня 2018 року ГУ ДФС у Вінницькій області повідомило, що Гайсинським управлінням ГУ ДФС у Вінницькій області відповідно до п. 86.7 ст. 86 розглянуто заперечення та підтверджено правомірність складання акту камеральної перевірки № _ 12175/5101/37694870 від 21 травня 2018 року щодо порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання по податку на прибуток за період 2017 року.

10 липня 2018 року ГУ ДФС у Вінницькій області винесено податкове повідомлення-рішення № 0026255101, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового з податку на прибуток приватних підприємств та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 7619 грн. 20 коп.

Не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням № 0026255101 СВК "Добрі справи" оскаржило його Державної фіскальної служби України.

04 жовтня 2018 року ДФС України винесла рішення про результати розгляду скарги, яким податкове повідомлення-рішення № 0026255101 від 10 липня 2018 року залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Положеннями пп.21.1.1-пп.21.1.5 п.21.1 ст.21 ПК України визначено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності.

Згідно із підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених Законом (п.п 36.1-36.3 статті 36 ПК України).

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Порядок обчислення податку на прибуток підприємств та сплати регулюється ст. 137 Податкового кодексу України.

Згідно із п.137.1. ст.137 ПК України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.

Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік (п.137.4 ст.137 ПК України).

Пунктом 137.5 ст.137 ПК України передбачено, що річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податку: а) платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році; б) виробників сільськогосподарської продукції; в) платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Згідно з пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Разом з тим, згідно із приписами пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому, відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Отже з моменту подання платником податків податкової декларації, визначена ним сума податкового зобов'язання є узгодженою і має бути сплачена у граничні терміни, визначені законом, тобто у десятиденний строк.

Відповідно до п.п.49.18.6. п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема календарному року для платників податку на прибуток для податкової декларації, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Як випливає із матеріалів справи, відповідно до поданої податкової декларації з податку на прибуток за 2017 рік СВК "Добрі Справи" задекларовано узгоджену суму грошового зобов'язання з даного податку в розмірі 76200 грн.

Граничним терміном сплати узгодженої суми зобов'язань з податку на прибуток за 2017 рік для СВК "Добрі Справи" є 11 березня 2018 року.

Відповідно до поданого платником платіжного доручення № 507 від 07.03.2018 року сума 76200 грн. надійшла до бюджету на рахунок військового збору замість рахунку з податку на прибуток.

Разом з тим, узгоджене зобов'язання з податку на прибуток перераховано на відповідний рахунок 27.03.2018 року.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що у зв'язку із виявленням помилки, яка була допущена позивачем під час здійснення сплати податку на прибуток за 2017 рік СВК "Добрі Справи" повторно перераховано вказані кошти на рахунок відповідача, але, як стверджує відповідач з порушенням граничного строку сплати.

Аналіз вищевикладених норм дає підстави вважати, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24 жовтня 2018 року у справі № 760/6097/16-а (2а/760/590/16) та Верховним Судом у постанові від 14 листопада 2018 року у справі № 805/3665/16-а (№ К/9901/36741/18).

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону України "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України" (заява № 29979/04) підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування", який передбачає, що в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.

Також Європейський суд з прав людини зазначив, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати своєчасного виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою, другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0026255101 винесене Головним управлінням ДФС у Вінницькій області 10 липня 2018 року.

Стягнути на користь сільськогосподарського виробничого кооперативу "Добрі справи" сплачений судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Сільськогосподарський виробничий кооператив "Добрі справи" (місцезнаходження: Вінницька область, м. Гайсин, вул. Лермонтова, 1, код ЄДРПОУ 37694870);

Головне управління ДФС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 39402165).

Суддя Мультян Марина Бондівна