Рішення № 78227497, 30.11.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2018
Номер справи
2540/3175/18
Номер документу
78227497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/3175/18

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Д'якова В.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФ України у Чернігівській області, відповідач), в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виключення сум надбавок: за кваліфікацію - 8% (82,40 грн.), за умови режимних обмежень - 10% (103,00 грн.), за особливо важливі завдання - 50% (808,50 грн.), за особливі умови служби - 15% (154,50 грн.), премії - 10 % (103,00 грн.), підвищення за постановою КМУ №355 від 23.04.2012 - (372,36 грн.) з розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача під час перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, проведеного на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб" від 21.02.2018 №103 в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб" від 21.02.2018 №103 в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 з урахуванням сум надбавок: за кваліфікацію - 8% (82,40 грн.), за умови режимних обмежень - 10% (103,00 грн.), за особливо важливі завдання - 50% (808,50 грн.), за особливі умови служби - 15% ( 154,50 грн.), премії - 10% (103,00 грн.), підвищення за постановою КМУ № 355 від 23.04.2012р. - (372,36 грн.), які входили до грошового забезпечення для обчислення пенсії до перерахунку та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що його пенсія як військовослужбовця має обчислюватися та призначатися з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, а не тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років. Стверджує, що Кабінет Міністрів України не має конституційних повноважень на визначення правовими актами Кабінету Міністрів України перерахунку пенсій військовим пенсіонерам не з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, а тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років. Неврахування додаткових видів грошового забезпечення призвело до заниження розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, тобто до звуження обсягу його прав по соціальному захисту, що протирічить статті 22 Конституції України.

Ухвалою суду від 24.09.2018 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідно до даної ухвали учасникам справи роз'яснено про їх право на подання до суду письмових заяв по суті, зокрема відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник відповідача у встановлений ухвалою судді строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснений під час дії статті 13 Закону № 2262 (зі змінами). Крім того, грошове забезпечення осіб, звільнених з військової служби, визначається виключно уповноваженими органами, і перерахунок проводиться на основі виданих ними довідок. Самостійне визначення грошового забезпечення пенсіонером суперечить чинному законодавству України.

Позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якій він заперечує проти обставин викладених у відзиві, підтримує свої позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 14.12.2004 року перебуває на обліку у відповідача як військовий пенсіонер та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується посвідченням від 14.12.2004 серії НОМЕР_2 (а.с.16).

В квітні 2018 року ГУПФ України в Чернігівській області здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 як військовому пенсіонеру, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (а.с. 36).

Отримавши розрахунок пенсії, позивач з'ясував, що відповідачем перерахунок проведено для перерахунку пенсії використано такі складові грошового забезпечення та їх розміри як: посадовий оклад - 4370,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2855,00 грн. Усього: 8565,00 грн (а.с. 36).

У зв'язку з наведеним, ОСОБА_1 звернувся до ГУПФ України в Чернігівській області із заявою про перерахунок йому пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 17-19).

Листом від 19.07.2018 за № 3698/03/24-12 відповідач повідомив, що при перерахунку пенсії було враховане чинне на цей час законодавство, а саме: Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким з 01.05.2014 обмежено розмір максимальної пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначив, що грошове забезпечення осіб, звільнених з військової служби, визначається виключно уповноваженими органами, і перерахунок проводиться на основі виданих ними довідок. Самостійне визначення грошового забезпечення пенсіонером суперечить чинному законодавству України. Також зазначено, що пенсія виплачується згідно з чинним законодавством (а.с. 21-22).

Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії без включення для її перерахунку додаткових видів грошового забезпечення протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування сум надбавок: за кваліфікацію - 8% (82,40 грн.), за умови режимних обмежень - 10% (103,00 грн.), за особливо важливі завдання - 50% (808,50 грн.), за особливі умови служби - 15% ( 154,50 грн.), премії - 10% (103,00 грн.), підвищення за постановою КМУ № 355 від 23.04.2012р. - (372,36 грн.), які входили до грошового забезпечення для обчислення пенсії до перерахунку та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку, суд зазначає таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (у подальшому - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ч.4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.

Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, зазначеною в постанові від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 42010782).

Як вбачається з матеріалів справи, з довідки ФЧ 58950, виданої 18.03.2018 Чернігівським ОВК МО України про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018, на підставі якої відповідач здійснив ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018, грошове забезпечення за посадою, яку позивач обіймав на день звільнення складається з: посадового окладу - 4370,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 1340,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 2855,00 грн. (а.с. 36).

З копії протоколу автоматизованої системи розрахунку пенсій, що є в матеріалах пенсійної справи, можна побачити, що всі зазначені складові та тільки ці складові враховані при обчисленні пенсії позивача, що призвело до збільшення розміру пенсії з урахуванням 50% виплати підвищення.

Суд зазначає, що довідка, яка видана Чернігівським ОВК МО України від 18.03.2018 № ФЧ 58950, не містить такої складової грошового забезпечення як надбавка за кваліфікацію - 8%, за умови режимних обмежень - 10%, за особливо важливі завдання - 50%, за особливі умови служби - 15%, премії - 10%, підвищення за постановою КМУ № 355 від 23.04.2012, що відповідно виключає відповідальність відповідача в частині неврахування цих надбавок та премій при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії позивача, а здійснює її нарахування на підставі наданих органами МО України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд звертає увагу на те, що позивачем не оскаржуються підстави видачі Чернігівським ОВК МО України довідки від 18.03.2018 № ФЧ 58950 та не спростовується правомірність її складення в частині включення спірних видів грошового забезпечення.

Оскільки розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідці, виданої Чернігівським ОВК МО України довідки від 18.03.2018 № ФЧ 58950, дії головного управління щодо невключення до розрахунку пенсії ОСОБА_1 спірних видів надбавок, доплат, підвищень, премій, які не вказані у такій довідці, не становили порушень прав позивача, які б потребували судового захисту.

Щодо доводів позивача про те, що Кабінет Міністрів України не має конституційних повноважень на визначення правовими актами Кабінету Міністрів України перерахунку пенсій військовим пенсіонерам не з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, а тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років, суд вважає за необхідне вказати таке.

Відповідно до частини третьої (четвертої) статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, вказана норма не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Разом із тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій" (набрання чинності з 01.01.2017).

Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Урядовим рішенням передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 р. постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зокрема, Постановою № 103 передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-ХІІ, дає можливість суду зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Чернігівським ОВК МО України довідки від 18.03.2018 № ФЧ 58950, не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання Постанови № 103, що кореспондується з приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії.

Враховуючи наведене, суд вважає, що оскільки відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться саме на підставі довідки про грошове забезпечення, надісланої уповноваженим органом у встановленому порядку, то суд вважає необґрунтованою вищезазначену позовну вимогу позивача про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням додаткового грошового забезпечення, що не входить до складу вказаної довідки.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83 А,м. Чернігів,14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 30 листопада 2018 року.

Суддя В.І. Д'яков