
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2018 р. № 820/4759/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд скасувати податкову вимогу ГУ ДФС у Харківській області від 02.05.2018 №62148-17; скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.01.2018 №274-13; скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.01.2018 №275-13.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення відповідача є протиправними та такими, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що податкові повідомлення-рішення та вимога є правомірними та прийнятими з дотриманням вимог законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Функції та правові основи діяльності контролюючих органів, які забезпечують формування єдиної державної податкової та митної політики, перелік податків і зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, визначені Податковим кодексом України.
Статтею 191 Податкового кодексу України визначено функції контролюючих органів, зокрема, передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених Податковим кодексом.
Правові засади справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкти та розміри ставок, порядок сплати, отримання пільг визначені статтею 266 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості.
За приписами п.п. 266.10.3 п. 266.10 ст.266 Податкового кодексу України податкове зобов’язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межа строків, визначених п. 102.1 ст. 102 цього Кодексу.
Згідно з п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Положеннями п.п. 266.3.2. п. 266.3. ст. 266 Податкового кодексу України передбачено, що база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування, які перебувають у власності фізичної особи, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Положеннями ст. 10 Податкового кодексу України податок на майно віднесено до місцевих податків, які, відповідно до п. 12.3. ст. 12 Податкового кодексу України приймаються рішеннями сільських, селищних, міських рад в межах своїх повноважень.
Згідно з п.п. 266.5.1. ст. 266 Податкового кодексу України ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості.
Згідно з п. 5.10 ст. 5 Закону України «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 №1636-VІІ в редакції, діючій на момент спірних правовідносин, фізична особа, яка має податкову адресу на іншій території України ніж ВЕЗ "Крим", зобов'язана задекларувати об'єкти житлової нерухомості, що перебувають у її власності та знаходяться на території ВЕЗ "Крим", з метою визначення загальної бази оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Так, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з 17.05.2011 у власності позивача перебуває житловий будинок зі спорудами загальною площею 0,1008 га, а саме: літ. «А» житловий будинок загальною площею 809,7 кв.м.; житловою площею 156,9 кв.м. літ «п/А» - підвальний і цокольний поверхи; літ. «н/А» - мансарда, літ. «А1» - прибудова, тераса, 1-4, І - споруди, огородження, мощіння, що знаходяться за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Алушта, вул. Партизанська, 12 (зареєстровані на підставі договору дарування від 29.04.2011 р. № 760). Окрім того, у власності позивача перебуває частина житлового будинку у розмірі 53,80 кв.м. за адресою: Харківська область, Чугуївський р-н, смт. Есхар, вул. Перемоги, буд. 28.
Відповідно до рішення №LХІІІ сесії Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області VI скликання від 22.01.2015 „Про встановлення ставок податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки» ставки податку для об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб встановлюється у розмірі 0,5 відсотків від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування. Рішення набуває чинності з 01.01.2015.
На підставі викладеного, ГУ ДФС розраховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки виходячи з загальної площі об’єкта 1008 кв.м. та сформовано податкові повідомлення-рішення №274-13 від 25.01.2018 та №275-13 від 25.01.2018, а саме: за 2015р. - 3956,67 грн., за 2016 р. - 29943,42 грн., та згодом виставлено податкову вимогу від 02.05.2018 №62148-17
Суд зазначає, що посилання позивача у позові на відсутність рішення місцевої ради щодо встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не відповідає обставинам справи, оскільки в силу п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування, які перебувають у власності фізичної особи, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості. Тобто даний вид податку був нарахований за місцем реєстрації платника податку та застосовано відповідне рішення місцевої ради за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) позивача.
Посилання позивача на те, що рішення селищної ради від 22.01.2015 не набуло законної сили через неопублікування його на офіційному сайті Чугуївської обласної ради та неоприлюднення в громадсько-інформаційній газеті «Красная звезда», суд не приймає до уваги з наступних підстав.
До повноважень контролюючого органу не відноситься здійснення контролю за розміщенням рішень місцевих органів самоврядування на офіціальних сайтах та виданнях газет. На момент винесення податкових повідомлень-рішень №274-13 від 25.01.2018 та №275-13 від 25.01.2018 про визначення податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2015, 2016 р.р. в сумі 33900,09 грн., рішення №LXIII сесії Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області VI скликання від 22.01.2015 „Про встановлення ставок податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки» було чинним. Питання про визнання недійсним вищезазначеного рішення з підстав, наведених позивачем, не ставилось.
Окремо суд зазначає, що згідно п.п 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно до розрахунку податку на нерухоме майно позивача за 2015 рік по об’єкту: «житловий будинок» за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Алушта, вул. Партизанська, 12, загальна площа 809,70 кв.м., нараховано грошових зобов’язань у сумі 3956,67 грн., яка є частиною грошового зобов’язання визначеного у податковому повідомленні-рішенні №274-13.
Оскільки вищевказане Рішення №LХІІІ сесії Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області VI скликання „Про встановлення ставок податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки”, прийняте 22.01.2015, тобто після 15 липня року, що передує (2014 рік) бюджетному періоду, в якому планується застосування відновлених місцевих податків та зборів або змін (2015 рік), то нарахування такого податку за 2015 рік буде суперечити вимогам п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України.
Отже, податкове повідомлення рішення №274-13 від 25.01.2018 та податкова вимога №62148-17 від 02.05.2018 є протиправними та підлягають скасуванню в частині суми 3956,67 грн.
Враховуючи вищенаведене, податкові повідомлення-рішення №274-13 від 25.01.2018, №275-13 від 25.01.2018, та податкова вимога №62148-17 від 02.05.2018 в частині визначення податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2016 рік винесені обґрунтовано та на підставі норм діючого законодавства.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (вул. Літвінова, буд. 16, смт. Есхар, Чугуївський район, Харківська область, 63524, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 39599198) про скасування податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги - задовольнити частково.
Скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС у Харківській області від 02.05.2018 №62148-17 в частині суми 3956,67 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 25.01.2018 №274-13 в частині суми 3956,67 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 160 (сто шістдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (ЄДРПОУ 39599198).
Стягнути на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачену суму витрат на правничу допомогу адвоката в розмірі 660 (шістсот шістдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (ЄДРПОУ 39599198).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 30 листопада 2018 року.
Суддя М.М.Панов