
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3458/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Удовіченка С.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом позовом ОСОБА_1 до Глобинського об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
01 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не виконання приписів пункту 4-7 XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відносно автоматичного не переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01 жовтня 2017 року по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 847 крб., одержаної за роботою в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (липень 1986 року), на підставі довідки виданої ОСОБА_2 райлікарнею №2 19 березня 2007 року за №78,
- зобов'язати Глобинське об"єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01 жовтня 2017 року по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 847 крб., одержаної за роботою в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (липень 1986 року), на підставі довідки виданої ОСОБА_2 райлікарнею №2 19 березня 2007 року за №78, на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обгрунтування позовної заяви позивач вказував на бездіяльність Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не переведення з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з обчисленням пенсії відповідно до частини першої статті 27 вказаного Закону і з врахуванням пільг по обчиленню середньомісячного заробітку визначених статтями 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підтвердження підстави для такого переведення позивач до позовної заяви додала розрахунок, у якому зазначила, що розмір пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинен складати 11337,63 грн., виходячи із наступного: 0,00847 грн.:0,00179 грн.*3764,40 грн. = 17912,55 грн.*0,44833 (538 міс, 44 роки 10 місяців 24 дні, станом на 31 серпня 2010 року)) = 7985,90 грн.+275,88 грн. (14,52*19) = 8261,78 грн.*0,00% = 8261,78 грн. (основна пенсія) + 580,80 грн. (1452*0,40, згідно частини четвертої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII)+379,60 (949*0,40%, згідно підпункту 1 пункту 13 Порядку №1210))+50 грн. (інвалідам війни доплата)) = 1010,40 грн. (всього доплати)) = 9272,18 грн+2065,45 грн. (8261,78*0,25%згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення") = 11337,63 грн. (8261,78+580,80+379,60+50+2065,45 загальний розмір пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно "загального" Закону №1058) (а.с. 9).
Розгляд справи позивач прохав проводити без його участі (а.с. 28).
30 жовтня 2018 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, у якому відповідач заперечував проти задоволення позову з тих підстав, що в ході проведеного умовного розрахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" управлінням встановлено, що розмір пенсії по інвалідності, обчисленої за документами пенсійної справи становить 3702,60 грн., при цьому розмір пенсії призначений відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" становить 4086,89 грн. Таким чином підстав для переведення позивача в автоматичному режимі з одного виду пенсії на інший не було.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року зобов'язано Глобинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області надати додаткові пояснення.
19 листопада 2018 року до суду надійшли додаткові пояснення відповідача та клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника (а.с. 226-233).
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно із частиною дев’ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
За матеріалами пенсійної справи протоколом від 23 вересня 1992 року №4/191 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності (а.с. 36).
Згідно із розпорядженням від №130899 позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків внаслідок захворювання, пов'язаного із ліквідацією аварії на ЧАЕС (а.с. 54).
11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (далі - Закон №2148), яким внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в тому числі в результаті таких змін була визначена можливість автоматичного переведення осіб з пенсії, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо в результаті перерахунку такої пенсії її розмір за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" буде більшим.
25 липня 2018 року позивач звернувся до Глобинського ОУПФУ зі скаргою щодо протиправного не виконання приписів пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 21). У вказаній скарзі позивач зазначила, що з 14 вересня 1992 року перебуває на обліку, як пенсіонер і одержувач пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір якої обчислено із заробітної плати в розмірі 847 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (липень 1986 року), на підставі довідки виданої ОСОБА_2 райлікарнею №2 19 березня 2007 року за №78. Посилався на те, що згідно з листом Пенсійного фонду України за №36213/02-12 від 16 листопада 2017 року при переведенні на пенсію згідно Закону №1058, застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн. Заробітна плата, з якої було обчислено пенсію, за документами пенсійної справи за умови, що період, за який обчислено заробітну плату, визначено згідно вимог законодавства, що діяло на час призначення пенсії за "спеціальним" Законом або перерахованої відповідно до статті 40, 43 Закону №1058. У зв'язку із чим просив перевести його з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної, згідно Закону №796 на пенсію по інвалідності згідно Закону №1058 по матеріалам пенсійної справи, розмір якої визначити із заробітної плати в розмірі 847 крб. на виконання пункту 4-7 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058.
Листом від 30 липня 2018 року №32/О-02 позивачу повідомлено про відсутність підстав для автоматичного перерахунку пенсії. В обґрунтування зазначено, що відповідно до статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Отже, частина розміру пенсії за період страхового стажу , набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на територіях радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильской катастрофи , як було передбачено раніше діючим законодавством , але при цьому вона обмежується 168 грн. (а.с. 15).
Зокрема, в листі від 30 липня 2018 року №32/О-02 Глобинське ОУПФУ зазначило, що в ході проведеного умовного розрахунку пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Глобинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України встановлено, що розмір пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої за документами пенсійної справи ОСОБА_1 становить 3702,60 грн., що не перевищує розміру отримуваної в даний час пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо автоматичного не переведення позивача з 01 жовтня 2017 року з пенсії по інвалідності, призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності, призначену згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі даних довідки виданої ОСОБА_2 райлікарнею №2 19 березня 2007 року за №78, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (надалі по тексті Закон №1058) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
За змістом частини першої статті 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII (далі - Закон №2148), який набув чинності 11 жовтня 2017 року, внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", доповнивши розділ XV "Прикінцеві положення" пунктами 4-3, 4-7.
Так, пунктом 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно із пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", Про статус народного депутата України, "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України", Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Таким чином особі, якій пенсію призначено відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (надалі по тексту - Закон № 796), розмір якої з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 (із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %), розрахований за нормами Закону 1058, буде більший, проводиться автоматичне, без її звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Частиною першою статті 33 Закону №1058 встановлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Розмір пенсії за двоскладовою формулою розраховується, із двох частин: частина, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та частина пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перша частина розміру пенсійної виплати визначається за нормами і правилами, передбаченими Законом України "Про пенсійне забезпечення", та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №312 від 11 березня 2004 року) передбачено застосування під час призначення пенсії за двоскладовою формулою мінімального та максимального розміру пенсій (з врахуванням цільової грошової допомоги), встановлених постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15 квітня 2003 року "Про підвищення розмірів трудових пенсій", (відповідно 50 і 150 гривень), збільшених на 12% (відповідно 56 і 168 гривень).
Друга складова - частина пенсії за період роботи з 1 січня 2004 року обчислюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обраховуються місячні коефіцієнти заробітку за кожний місяць зарплати, починаючи з 01 січня 2004 року і до моменту звернення за пенсією та середньоарифметичний коефіцієнт заробітку, визначається заробітна плата для обчислення пенсії шляхом множення середньої заробітної плати для обчислення пенсії за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії, на середньоарифметичний коефіцієнт, визначається коефіцієнт страхового стажу теж за період роботи з 01 січня 2004 року та розмір пенсії за новою формулою (П=3п х Кс).
Відповідно до статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії. Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості. Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.
Згідно статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Як випливає із детального розрахунку пенсії ОСОБА_1 призначеної згідно Закону України "Про статус і соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", наданого Глобинським УПФУ Полтавської області: середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 0,4760 грн. (за липень 1986 року заробітна плата за роботу в зоні відчуження та збережена заробітна плата за основним місцем роботи - 847 крб.) статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Загальний стаж 44 роки 10 місяців 24 дні з них: список №1 (ліквідатор аварії на ЧАЕС 9 місяців), стаж після 2004 року 6 років 8 місяців, відсоток втрати працездатності - 70 (згідно довідки МСЕК). Основний розмір пенсії від середньомісячного заробітку - 3076,48600; підвищення інваліда війни 2 групи - 524,80 грн.; додаткова пенсія інваліда 2 групи - 379,60 грн.; щомісячна цільова допомога на прожиття інваліда війни - 50 грн.; фіксована сума індексації - 34,16 грн.; всього 4065,05 грн. (а.с. 205).
Згідно із абзацами 1, 2 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Абзацами 1, 2 частини другої статті 27 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
За змістом письмових пояснень відповідача частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом, може бути обчислена із заробітної плати за роботу на територіях радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як це було передбачено раніше діючим законодавством, але при цьому вона обмежується 168,00 грн.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (частина перша статті 40 Закону №1058).
Водночас, стаття 43 Закону №1058 визначає, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
На виконання вимог суду відповідачем надано попередній розрахунок пенсії позивача по інвалідності з 01 жовтня 2017 року, здійснений із врахування пунктів 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 у вигляді формули розрахунку пенсії (а.с. 212, 206-209, 227-231):
Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 74
Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 0.03522
Коефіцієнт підвищення основного розміру пенсії - 2*1.81*2.875*2*3*2.89855*3*2*6.25*1.108*1.1*1.22*1.11*1.4*1.12283*1.10256*1.1*1.05708*1.12
Основний розмір пенсії з урахуванням коефіцієнтів - 890.60710
Розмір пенсії з обмеженням - 168
Коефіцієнт страхового стажу - 0.05667 - 68 міс.
Розмір пенсії за віком - 266.18000
Доплата до прожиткового мінімуму (1452 грн.) - 1017.82000
Доплата за понаднормативний стаж - 39.08000 - за 9 років
Загальний розмір пенсії за віком - 1323.08000
Загальний розмір пенсії за віком по 2-х складових - 1491.080
Підвищення інваліда війни 2 гр. - 580.80
Збільшення інвалідам війни - 108.55
Додаткова пенсія інвалідам 2 гр. ліквідаторам катастрофи на ЧАЕС - 379.60
Всього - 3702,60грн
Отже, підсумковий розмір пенсії по інвалідності у сумі 3702,60 грн., розрахований за нормами Закону №1058, є меншим, ніж розмір пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, яку позивач наразі отримує на підставі Закону №796 в розмірі 4086,89 грн.
Приписами пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 визначено, що автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених цим Законом без звернення особи, здійснюється лише на умовах збільшення розміру пенсії після такого перерахунку.
Як слідує з матеріалів справи, розмір пенсії, розрахований на підставі пункті 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 розмір пенсії по інвалідності є меншим, а тому відсутні підстави для автоматичного переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058.
Щодо посилання позивача на необхідність застосовувати при обчисленні пенсії по інвалідності розмір заробітної плати в розмірі 847 крб. на підставі довідки виданої ОСОБА_2 райлікарнею №2 19 березня 2007 року за №78, то суд зазначає таке.
Пунктом 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 визначено, що при перерахунку пенсії за цією нормою слід застосовувати приписи пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону 1058, тобто здійснювати перерахунок із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки.
Так, листом Пенсійного Фонду України №36213/02-12 від 16 листопада 2017 року "Щодо реалізації окремих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" роз'яснено, що при переведенні на пенсію згідно Закону №1058 застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн.
Зокрема вказаний показник і було застосовано відповідачем при здійснені попереднього розрахунку пенсії позивача на підставі підпунктів 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058.
Щодо посилання позивача на те, що на підставі пункту 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058 при автоматичному переведенні з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків призначеної їй згідно Закону №796 на пенсію по інвалідності згідно Закону № 1058, остання має бути обчислена відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058 із врахуванням пільг по обчисленню середньомісячного заробітку, визначених Законом № 796, суд зазначає, що наведене позивачем не слідує із норми, встановленої пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення", за змістом якої розмір пенсії для переведення розраховується виключно за нормами Закону №1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, та не передбачає одночасного застосування двох різних законів.
За змістом частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку відповідачем у повній мірі доведено, що він діяв на підставі та в межах повноважень, визначених законом, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 77, 243-245 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 41247599, адреса місцезнаходження: вул. Центральна, 271, м.Глобине, Полтавська область, 39000) про визнання протиправною бездіяльність - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя ОСОБА_3