
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/3959/18
У Х В А Л А
про закриття провадження в адміністративній справі
27 листопада 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сакалоша В.М.,
за участі секретаря судового засідання Гулкевича В.О.,
представників позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Воютицької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень, -
в с т а н о в и в:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Воютицької сільської ради Самбірського району Львівської області, в якій позивач просить суд: визнати протиправними та скасувати:
- рішення V-ої сесії VІІ-го скликання Воютицької сільської ради Самбірського району Львівської області №100 від 15 лютого 2018 року “Про реорганізацію Лютовиської ЗСШ І-ІІІ ст.”;
- рішення VІІ-ої сесії VІІ-го скликання Воютицької сільської ради Самбірського району Львівської області №173 від 20 квітня 2018 року “Про реорганізацію Лютовиської ЗСШ І-ІІ ст.”;
- рішення сесії Воютицької сільської ради Самбірського району Львівської області №273 від 27 червня 2018 року “Про створення опорного закладу “Загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів імені ОСОБА_4 Воютицької сільської ради Самбірського району Львівської області”.;
Ухвалами судді від 03.09.2018 вказану позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою судді від 01.10.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.
22.10.2018 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 33296) в якому, зокрема було заявлено клопотання про закриття провадження у справі.
В обґрунтування вказаного клопотання представник відповідача зазначив, що оскаржені рішення у даній справі не є рішеннями суб’єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, метою якого є регулювання публічних відносив, а є рішеннями власника (засновника), якими встановлено порядок реорганізації школи. У зв’язку з наведеним, представник відповідача вважає, що вказаний спір повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Представник відповідача в підготовчому засіданні клопотання про закриття провадження підтримав, просив задовольнити.
Представник позивача щодо закриття провадження у справі заперечив, просив відмовити.
Суд при вирішенні питання про закриття провадження у справі, виходив з наступного.
Адміністративною справою відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно правовий спір згідно з п.2 ч.1 ст. 4 КАС України - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи.
З наведеного вбачається, що публічно-правовий спір є видом правового спору, для якого характерні наступні ознаки: спір виникає з публічно-правових відносин; сторонами спору є суб’єкти публічно-правових відносин, серед яких особливим правовим статусом наділені органи публічної адміністрації; сфера виникнення спору зумовлена реалізацією публічного інтересу; предметом спору є рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів публічно-правових відносин, які порушують або можуть порушити права, свободи та інтереси інших суб’єктів.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 20 Закону України “Про освіту” навчальний заклад очолює його керівник (завідуючий, директор, ректор, президент тощо). Керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Лютовиська загальноосвітня школа І-ІІ ступеня Воютицької сільської ради має статус комунального загальноосвітнього навчального закладу.
За змістом частини першої статті 26 Закону України “Про загальну середню освіту” трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України “Про освіту”, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти, що сприяє вільному розвитку людської особистості, формує цінності правового демократичного суспільства в Україні визначає Закон України від 13 травня 1999 року №’ 651-XIV “Про загальну середню освіту” (далі - Закон № 651 - XIV, в редакції яка діяла в період спірних правовідносин).
У відповідності до абзаців 2, 3 частини 1 статті 9 Закону № 651-XIV до загальноосвітніх навчальних закладів належать школа І-ІІІ ступенів, а згідно з частиною 5 цієї ж статті положення про загальноосвітні навчальні заклади затверджуються Кабінетом Міністрів У країни.
На виконання наведеної норми Закону № 651-XIV Кабінет Міністрів України своєю постановою від 27 серпня 2010 року № 778 затвердив Положення про загальноосвітній навчальний заклад (далі - Положення).
Відповідно до Положення № 778 загальноосвітній навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, іншими законодавчими актами України, постановами Верховної ОСОБА_1 України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами МОН, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, цим Положенням та Статутом такого закладу.
Заклад може бути заснований на державній, комунальній чи приватній формі власності. Заклад є юридичною особою, має рахунки в установах банків, самостійний баланс, штамп, печатку.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 55 ГК України господарські організації - це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України , державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Пунктом 93 Положення № 778 передбачено, що керівник державного та комунального закладу і його заступники призначаються на посаду та звільняються з посади відповідним органом управління освітою згідно із законодавством.
Разом з тим, нормами частин першої, четвертої статті 65 Господарського кодексу України передбачено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу.
Отже на загальноосвітні навчальні заклади поширюються права та обов'язки юридичних осіб, а керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади, відповідними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Однак рішення сільською радою приймаються не тільки як суб’єктом владних повноважень у сфері публічних відносин, а і як власником майна та засновником підприємств, установ, організації.
З огляду на вищевказані норми законодавства рішення VІІ сесії VII скликання Воютицької сільської ради Самбірського району Львівської області № 100 від 15.02.2018 року, №173 від 20.04.2018 року та №273 від 27.06.2018 року не є рішенням суб’єкта владних повноважень в розумінні КАС України спрямованим на регулювання публічних відносин, а є рішенням власника (засновника), яким такий власник (засновник) встановив порядок реорганізації школи.
Згідно ст.11 Закону України “Про загальну середню освіту” рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності приймає його засновник (засновники).
Засновником закладу загальної середньої освіти може бути орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа (зокрема релігійна організація, статут (положення) якої зареєстровано у встановленому законодавством порядку), рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов’язків засновника.
Наведене узгоджується з положеннями частини 1 статті 26, статтею 28 Закону № 651-XIV якими передбачено, що трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України “Про освіту”, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, а права та обов'язки педагогічних працівників системи загальної середньої освіти визначаються ще й Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.
Відтак, даний спір не є публічно-правовим та має вирішуватися судами в порядку цивільного судочинства.
Аналогічний підхід до розуміння наведених вище норм процесуального права Верховний Суд України висловив раніше в постановах від 23 червня 2015 року і 20 квітня 2016 року (справи № 21 -588а 15 і № 21 -3537а 15 відповідно).
За правилами частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства суд закриває провадження у справі.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається (ч.2 ст. 239 КАС України).
Відповідно до п.2 ч.2 ст.183 КАС України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвали, зокрема, про закриття провадження у справі.
Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд згідно з ч.1 ст. 239 КАС України повинен роз’яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Судовий збір в сумі 2114,40 грн. у зв’язку із закриттям провадження у справі підлягає поверненню відповідно до п.5 ч.1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір ”.
Керуючись п.5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", ст. 183, п.1 ч. 1 ст. 238 ст.ст. 239, 241-246, 256, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
у х в а л и в:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Воютицької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень - закрити.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Повернути ОСОБА_3 (адреса: 82030, Львівська область, Старосамбірський район, с.Лютовиська, ІПН НОМЕР_1) з державного бюджету сплачений судовий збір сумі 2114 (дві тисячі сто чотирнадцять) гривень 40 коп.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський оружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 30.11.2018
Суддя В.М.Сакалош