
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №813/2384/18
26 листопада 2018 року
зал судових засідань № 9
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.
секретар судового засідання Колодій О.Р.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОВАР-ЕКСПО» до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОВАР-ЕКСПО» (місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул. Шота Руставелі,30) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35,) Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 04053, м.Київ, пл.Львівська, 8), в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 23.11.2018 просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 628784/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №14 від 13.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 14 від 13.03.2018 датою її подання в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що комісією Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 13.03.2018, яка, на думку позивача, є протиправною та підлягає скасуванню, а податкова накладна реєстрації датою її подання, оскільки платником податків на виконання вимог п. п.201.16.2 п.201.16 ст. 201 ПК України (чинного на дату виникнення спірних відносин) надано всі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податкових накладних. На думку позивача, сукупність наявних первинних документів у повній мірі підтверджує реальність операцій, їх фактичне виконання, в той час, коли з документів Головного управління ДФС у Львівській області взагалі не вбачається, у чому саме полягають порушення, рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення.
Відповідач, Головне управління ДФС у Львівській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що Комісією Головного управління ДФС у Львівській області розглянуто повідомлення позивача щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій, з яких встановлено, що позивачем не надано всього переліку документів та пояснень, які наведені у вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженому Наказом № 567. Також, зазначає, що позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №14 від 13.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) відповідно до п. «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено Наказом № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу. Під час розгляду пояснень та копій документів встановлено, що позивачем надано документи, які не є достатніми для прийняття рішення Комісією № 628784/41547180 від 03.04.2018. Вказані обставини, на думку відповідача, є підставами для повної відмови в задоволенні позовних вимог.
Відповідач, Державна фіскальна служба України, заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити, виходячи з таких підстав.
Суд встановив, що ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» (код ЄДРПОУ 41547180) 29.08.2017 зареєстроване у встановленому законодавством порядку як суб’єкт господарювання та є платником податку на додану вартість за № 1 415 102 0000 042437, місцезнаходження: місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул. Шота Руставелі,30, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач взятий на податковий облік в органах державної податкової служби 29.08.2017, перебуває на обліку в Галицькій ОСОБА_3 у Львівській області.
Види діяльності «ТОВАР-ЕКСПО» по коду: КВЕД 46.16 Діяльність посередників у торгівлі текстильними виробами, одягом, хутром, взуттям і шкіряними виробами; КВЕД 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами; КВЕД 46.41 Оптова торгівля текстильними товарами; КВЕД 46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям; КВЕД 79.11 Діяльність туристичних агентств; КВЕД 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами (основний); КВЕД 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього; КВЕД 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом; КВЕД 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах.
Позивач орендує нерухоме майно у ФОП ОСОБА_4 згідно з договором суборенди об’єкта нерухомості №01122017/1 від 04.12.2017 загальною площею 80кв.м та знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Угорська,22(а.с.37-40).
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 15.09.2017 між ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» та компанією-нерезидентом «Textiles Trading and Recycling Company OЬ» укладено контракт «ТЕ-1/15/09, згідно з п. 1.1. якого нерезидент зобов'язується продати ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО», а ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» зобов'язується прийняти від «Textiles Trading and Recycling Company OЬ» на умовах СРТ («Cariage Paid To» – «Фрахт оплачений до м. Львів», згідно з правилами «ІНКОТЕРМС-2000») вживаний одяг, взуття та сумки, що використовувались(а.с.15-20). До матеріалів справи на підтвердження поставки товару додано вантажно-митні декларації з сертифікатами якості та дезінфекції (а.с.34-35).
19.02.2018 між ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» та ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» укладено договір купівлі-продажу товарів № ТЕ – 18/51, який підтверджує факт наявності між ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» та ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» договірних відносин по переданню у власність вживаного одягу(а.с.34-35). Після підписання актів виконаних робіт за правилами першої події в порядку п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» подано на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» №14 від 13.03.2018 (а.с.33).
З податкової накладної №14 вбачається, що ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» продало ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» товар – вживаний одяг кат. 2,3 загальною вагою 23991,794кг на загальну суму 959000,00грн., в тому числі ПДВ – 159833,33грн.
Після прийняття вищезазначеної податкової накладної її реєстрація була зупинена контролюючим органом на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. У повідомленні про зупинку реєстрації зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пп.10 п.1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбавання по товарах згідно УКТ ЗЕД. Також запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН(а.с.14).
На виконання пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (чинного на дату виникнення спірних відносин), позивачем було направлено на адресу контролюючого органу документи про підтвердження реальності здійснення операцій згідно з повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинено.
Зокрема, було надіслані копії документів, а саме:
-контракт від 15.09.2017 між ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» та компанією-нерезидентом «Textiles Trading and Recycling Company OЬ», згідно з п. 1.1. якого нерезидент зобов'язується продати ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО», а ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» зобов'язується прийняти від «Textiles Trading and Recycling Company OЬ» на умовах СРТ («Cariage Paid To» – «Фрахт оплачений до» м. Львів, згідно з правилами «ІНКОТЕРМС-2000») вживаний одяг, взуття та сумки, що використовувались;
-вантажно-митні декларації, які підтверджують факт переміщення через державний кордон України вживаного одягу, а отже – набуття у власність з боку ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО», який потім був проданий ОСОБА_5 «ГЕРМЕС»;
-сертифікати якості та дезінфекції, які підтверджують, що згаданий товар – одяг, що був у використанні пройшов усю необхідну обробку та відповідає міжнародним вимогам якості та безпеки;
-видаткову накладну № РН-0000148 від 13.03.2018, що підтверджує факт набуття у власність з боку ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» згаданого товару;
-договір купівлі-продажу товарів № ТЕ – 18/51, який підтверджує факт наявності між ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» та ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» договірних відносин по переданню у власність вживаного одягу;
-договір № 26 піднайму (суборенди) нежитлового приміщення від 01.01.2018р., який підтверджує факт наявності у ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» на праві користування складського приміщення для зберігання вживаного одягу.
Комісією Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації винесено рішення про відмову в реєстрації податкової накладної з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування № 628784/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №14 від 13.03.2018, в якому вказано, що платником не було надано копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. (а.с.11-12).
Вказане Рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» отримало 03.04.2018.
Не погоджуючись з Рішенням комісії Головного управління ДФС у Львівській області, ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» 13.04.2018 звернулося до ДФС України з відповідною скаргою, в порядку адміністративного оскарження, передбаченого ст. 56 Податкового кодексу України(а.с.121-122).
27.04.2018 представник позивача ОСОБА_1 звернувся із адвокатським запитом за вих. № 01-11/398 про надання інформації щодо результату розгляду скарги ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» на рішення Комісії ГУ ДФС у Львівській області № 628784/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 13.03.2018 в ЄРПН(а.с.127).
08.05.2018 ДФС листом за вих. № 15908/6/99-99-11-04-15 надала відповідь на адвокатський запит, з якої вбачається, що ДФС України не розглядало відповідну скаргу через порушення порядку її подання, а саме – звернення не в електронному вигляді(а.с128).
Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд при вирішенні спору по суті виходить з наступного.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами п.74.2 ст.74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна-електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п. 200-1.3 та п. 200-1.9 ст. 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених п.12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Податковий кодекс України та Порядок №1246 не уповноважує податковий орган у разі відмови у прийнятті податкових накладних спонукати платника податків на здійснення певних дій, зокрема звернення до ДФС за місцем реєстрації для з'ясування причини помилки.
Вказана правова позиція висловлена у Постанові Верховного суду від 06.03.2018 (справа №826/4475/16).
Аналогічні норми містить п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України (чинного на дату виникнення спірних відносин), згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п. 74.2 ст.74 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 201.16.1. п. 201.16 ст.201 ПК України (чинного на дату виникнення спірних відносин) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту квитанції по податковій накладній №14 від 13.03.2018 вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пп. 10 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
У квитанції, фіскальним органом, в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, не вказано конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).
Нормативно-правовим актом, який визначає порядок та підстави зупинення реєстрації податкових накладних є Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (далі - Порядок).
Пунктом 14 згаданого Порядку передбачено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, а саме:
-договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
-розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Також, зі змісту квитанції встановлено, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Відповідно до п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст.201 ПК України (чинного на дату виникнення спірних відносин), письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» п.п. 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201).
Комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття Комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 Податкового кодексу України.
Судом встановлено, що позивачем були надані контролюючому органу пояснення та копії документів по вищезгаданих господарських операціях для направлення до комісії Головного управління ДФС у Львівській області, а саме: контракт від 15.09.2017 між ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» та компанією-нерезидентом «Textiles Trading and Recycling Company OЬ», згідно з п. 1.1. якого нерезидент зобов'язується продати ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО», а ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» зобов'язується прийняти від «Textiles Trading and Recycling Company OЬ» на умовах СРТ («Cariage Paid To» – «Фрахт оплачений до» м. Львів, згідно з правилами «ІНКОТЕРМС-2000») вживаний одяг, взуття та сумки, що використовувались; вантажно-митні декларації, які підтверджують факт переміщення через державний кордон України вживаного одягу, а отже – набуття у власність з боку ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО», який потім був проданий ОСОБА_5 «ГЕРМЕС»; сертифікати якості та дезінфекції, які підтверджують, що згаданий товар – одяг, що був у використанні пройшов усю необхідну обробку та відповідає міжнародним вимогам якості та безпеки; видаткова накладна № РН-0000148 від 13.03.2018, що підтверджує факт набуття у власність з боку ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» згаданого товару; договір купівлі-продажу товарів № ТЕ – 18/51, який підтверджує факт наявності між ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» та ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» договірних відносин по переданню у власність вживаного одягу; договір № 26 піднайму (суборенди) нежитлового приміщення від 01.01.2018, який підтверджує факт наявності в ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» на праві користування складського приміщення для зберігання вживаного одягу.
Такі документи направлені позивачем, відповідно п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України, до Комісії Головного управління ДФС у Львівській області, для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної.
Зі змісту висновків контролюючого органу щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, викладених у спірних рішеннях встановлено надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Абзацом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до п.п. «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 цієї Постанови визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
-ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 Кодексу;
-надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Таким чином, рішення Комісії повинні містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкових накладних.
Тобто у даних конкретних випадках повинно було б зазначатися одне з двох варіантів рішення:
- або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування
- або надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Всупереч цьому, оскаржуване рішення позбавлене чіткості у визначенні підстав для відмови в реєстрації податкової накладної, позаяк включають обидва альтернативні варіанти.
Крім того, суд зазначає, що у рішенні комісії відсутня конкретна інформація про причини та підстави для прийняття такого рішення. В рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрацій податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту настання першої події - постачання товарів/послуг, або отримання коштів, які, в свою чергу, підтверджені первинними документами, на підставі яких і складена податкова накладна.
Щодо посилань представника відповідачів у судових засіданнях щодо не підтвердження факту оплати позивачеві ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» грошових коштів, то суд зазначає таке.
Судом встановлено, що на підтвердження факту оплати позивачеві ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» грошових коштів за товар – вживаний одяг кат. 2,3 загальною вагою 23991,794 кг в сумі 959000,00 грн., в тому числі ПДВ – 159833,33 грн. представником позивача долучено до матеріалів справи копію платіжних доручень № 105 від 13.03.2018 на суму 500000,00грн., №104 від 13.03.2018, які підтверджують факт оплати вказаним контрагентом грошових коштів в сумі 459000,00грн.(а.с.95, 37).
Щодо посилань представника відповідачів у судових засіданнях про необхідність у долученні до матеріалів справи доказів проблем у роботі електронної банківської програми ПАТ «КРЕДОБАНК», формування та виставлення позивачем перед його контрагентом ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» рахунку на оплату товару, банківської виписки по рахунку позивача за 13.03.2018, а також доказів звернення позивачем до ДФС України з письмовою скаргою на рішення Комісії ГУ ДФС у Львівській області № 628784/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 13.03.2018р. в ЄРПН та наслідків розгляду такої скарги, то суд зазначає таке.
Судом встановлено, що на підтвердження факту звернення позивача до ПАТ «КРЕДОБАНК» з повідомлення про термінове відновлення системи Інтернет-банкінгу «iFOBS» через наявність проблем у її роботі протягом 26-27 березня 2018 року долучено до матеріалів справи копію повідомлення від 27.03.2018(а.с.118).
Також, на підтвердження факту формування та виставлення позивачем ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» рахунку-фактури на оплату товару – вживаного одягу кат. 2,3 загальною вагою 23991,794 кг в сумі 959000,00грн., в тому числі ПДВ – 159833,33 грн. долучено до матеріалів справи копію рахунку-фактури № 26022018 від 26.02.2018(а.с.119).
Крім того, на підтвердження факту зарахування грошових коштів на загальну суму 959000,00грн. на банківський рахунок позивача від ОСОБА_5 «ГЕРМЕС» долучено до матеріалів справи копію банківської виписки за 13.03.2018 по рахунку № 26003011062215, який являється банківським рахунком ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО»(а.с.120).
Також на підтвердження факту звернення позивачем до ДФС України з письмовою скаргою на рішення Комісії ГУ ДФС у Львівській області № 628784/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 13.03.2018 в ЄРПН долучено до матеріалів справи копію такої скарги від 13.04.2018 з доказами її відправки в адресу ДФС України (копія опису вкладення у цінний лист з описом, чек про відправку від 13.04.2018) та отримання з боку ДФС України такої скарги (витяг з офіційного веб-сайту ПАТ «Укрпошта» у розділі відстеження поштових відправлень)(а.с.121-125).
Суд звертає увагу на те, що у скарзі позивач вказував ДФС України, що звертався з цією скаргою шляхом надіслання засобами електронного зв’язку, однак 10.04.2018 отримав квитанцію № 1 (копія наявна в матеріалах справи) про те, що скарга не прийнята у зв’язку з тим, що «форма документу відсутня в Довіднику звітних документів»(а.с.126).
Судом також встановлено, Комісією ГУ ДФС у Львівській області не враховано, того факту, що у зв’язку з поганою роботою електронної системи банку, який обслуговує рахунок ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» в день подання повідомлення та пояснень до контролюючого органу, підприємство було позбавлено можливості надати копії банківських виписок.
Крім того, Критерії ризиковості платника податку, викладені в листі ДФС України від 21.03.18 № 959/ 99-99-07-18, погоджені Міністерством фінансів України 22.03.18 не містять п.п. 10 п. 1, а передбачають лише 6 підпунктів-критеріїв, що визначають ознаки ризиковості того чи іншого платника податку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентами, а також те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних, так як спірні рішення не відповідають встановленим у ч.2 ст. 2 КАС України критеріям обґрунтованості, добросовісності, розсудливості та на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення комісії Головного управлінням ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 628784/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №14 від 13.03.2018 прийняте з порушенням порядку, не у спосіб визначений законом, а тому, є протиправним. Відтак, з метою належного захисту порушених прав позивача, підлягає скасуванню.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Аналізуючи дані положення КАС України, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Таке ж формулювання резолютивної частини судового рішення узгоджується з приписами п.п. 201.16.4. ст. 201 ПК України, згідно з яким визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на висновок суду щодо протиправності рішення Головного управлінням ДФС у Львівській області, з метою повного захисту та дієвої реалізації прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №14 від 13.03.2018.
Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів.
А тому, вважає, що покладання на Державну фіскальну службу України обов'язку зареєструвати податкову накладну не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши обставини справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не спростовано встановлені судом обставини та не доведено правомірності своїх дій, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки відповідачами у цій справі є Головне управління ДФС у Львівській області та ДФС України, судові витрати у вигляді судового збору, що сплачений відповідно до квитанцій №22 від 06.06.2018, №19045482 від 01.08.2018 на загальну суму 3524,00грн., підлягають стягненню за рахунок їхніх бюджетних асигнувань на користь позивача у сумі 1762,00 грн., з кожного.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управлінням ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №628784/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №14 від 13.03.2018.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОВАР-ЕКСПО» №14 від 13.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою її подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОВАР-ЕКСПО» (місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул.Шота Руставелі, 30, код ЄДРПОУ 41547180) судовий збір у розмірі 1762(одна тисяча сімсот шістдесят два) 00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОВАР-ЕКСПО» (місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул.Шота Руставелі, 30, код ЄДРПОУ 41547180) судовий збір у розмірі 1762(одна тисяча сімсот шістдесят два) 00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 30.11.2018.
Суддя Лунь З.І.