Рішення № 78222295, 23.07.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2018
Номер справи
804/4554/18
Номер документу
78222295
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2018 року Справа № 804/4554/18 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Врона О.В. розглянувши у спрощеному провадженні (письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання здійснити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Дніпропетровського обласного військового комісаріату в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного військового комісаріату, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби;

- зобов'язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони висновок (за формою Додаток 13 Наказу № 530) та документи щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.12.2017 року йому встановлена 2 група інвалідності з причин поранення, контузії та захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, у зв'язку з чим він звернувся до Дніпропетровського обласного військового комісаріату з заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у відповідності з приписами ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у зв'язку з встановленням йому інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби. Проте, листом №10802/7 від 27.03.2018 року Дніпропетровського обласного військового комісаріату повідомлено, що підстав для призначення позивачу одноразової грошової допомоги немає, оскільки позивачем не надано документу, що свідчить про причини та обставини поранення. Таким чином, відповідачем не подано у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документи передбачені п.п. 10 і 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідачем належним чином повідомленого про розгляду справи, будь-яких заперечень до адміністративного позову не надано.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проходив військову службу у Збройних силах СРСР з 10.08.1959 року по 07.04.1990 року. Звільнений у відставку з правом носіння військової форми за станом здоров’я 07.04.1990 року.

Під час проходження служби позивачем була отримана травма, що призвела до порушення функції кінцівок. Відповідно до свідоцтва про хворобу №2773/5829 від 14.09.1989 року травма отримана в період проходження військової служби, що привело до порушення функцій опори та пересування.

Згідно довідки до акту-огляду МСЕК серія 12ААА від 728348, 12.12.2017 року ОСОБА_2 встановлено 2 групу інвалідності внаслідок травми, що отримана під час виконання обов’язків, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Із матеріалів справи вбачається, що в березні 2018 року позивач звернувся до Дніпропетровського обласного військового комісаріату з заявою про призначення йому одноразової грошової допомоги у відповідності з приписами ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби. До вказаної заяви були додані всі необхідні документи, передбачені п. 11 Порядку № 975.

Проте, листом № 7/10802/7 від 27.03.2018 року Дніпропетровського обласного військового комісаріату повідомлено, що підстав для призначення позивачу одноразової грошової допомоги Міністерством оборони України немає, оскільки позивачем не надано документу, що свідчить при причини та обставини поранення.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей врегульовано Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - є гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно із пунктом 4 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Частиною другою статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності подає уповноваженому органу зазначений у пункті 11 Порядку № 975.

Такими документами відповідно до пункту 11 Порядку № 975 є: заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до пункту 13 Порядку № 975 призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або, у разі відмови, для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Виходячи з наведеного, Порядком № 975 призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, встановлено вичерпний перелік рішень (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), що приймаються розпорядником бюджетних коштів за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

При цьому Порядок № 975 не передбачає іншого рішення керівника уповноваженого органу (в даному випадку обласного військкомату) ніж подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з додаванням відповідного пакету документів, отриманого від заявника.

Пунктом 4.7 Положення № 530 передбачено, що зазначений висновок складається у відповідності з Додатком № 13 цього Положення, за змістом якого військовий комісар повинен зазначити має чи не має права військовослужбовець на отримання одноразової грошової допомоги.

Таким чином, передбачений пунктом 13 Порядку № 975 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовим комісаром складається як при наявності, так і при відсутності у військовослужбовця права на отримання такої допомоги, після чого з відповідним пакетом поданих військовослужбовцем документів надсилається до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття останнім рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 30 січня 2018 року № 806/986/16 та у постанові від 24 квітня 2018 року по справі № 750/7847/17.

Таким чином, розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих військовослужбовцем для призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги при інвалідності повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (висновку). Однак, у даному випадку відповідачем - Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, відповідне рішення не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання.

З огляду на вказане суд доходить висновку, що відповідачу чинним законодавством не надано права не складати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та не направляти його до Міністерства оборони України, а тому бездіяльність відповідача з цього питання є протиправною.

Посилання відповідача в листі на неможливість складання висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з огляду на неподання позивачем документу, що свідчить про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) суд вважає безпідставним, виходячи з наступного.

Пунктом 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530, передбачено документи, які подаються для одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву).

Вказаним пунктом передбачено, що для одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності подається, зокрема, копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

Отже, з аналізу вказаної норми вбачається, що копія акту про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва) необхідно подавати саме у разі, якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

Зі свідоцтва про хворобу №2773/5829 від 14.09.1989 року військово-лікарської комісії військової частини 44869 вбачається, що позивач під час проходження військової служби отримав травму, а саме – під час прибуття по тревозі, зістрибуючу кузова автомобілю, упав на ліву ногу та отримав перелом стегна, який своєчасно не діагностовано та не проліковано. Лікарською комісією діагностовано прогресуюча мішана контактура, посттравматичний деформуючий артроз лівого тазостегнового суглоба, консолідований вколочений перелом шайки та межвертельний перелом лівої берцової кістки зі скороченням стегна на 2 см та різким порушенням функцій кінцівок.

Даним свідоцтвом встановлено порушення функцій кінцівок отримане у зв’язку з виконанням обов’язків військової служби, що засвідчує відсутність в діях позивача протиправного діяння на момент отримання травми і є належним документом, що свідчить про причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання.

При цьому, із копії Свідоцтва не вбачається, що поранення пов'язане із вчиненням особою (позивачем) кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Таким чином, позивач має право на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до приписів статті 16 Закону України № 2011-ХІІ та Порядку № 975.

Доказів протилежного відповідачем до суду не надано.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає безпідставними та необґрунтованими доводи відповідача щодо ненадання позивачем необхідного документу про причини та обставини поранення для складання висновку про призначення одноразової грошової допомоги.

Дніпропетровський обласний військовий комісаріат допустив бездіяльність щодо не складання документів та не направлення їх до Міністерства оборони України разом з поданими позивачем документами для прийняття рішення з питання щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про зобов'язання відповідача подати документи позивача до Міністерства оборони України для вирішення питання виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Керуючись ст. 241-246, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (іпн: НОМЕР_1, 51937, м. Кам’янське. АДРЕСА_1) до Дніпропетровського обласного військового комісаріату (ЄДРПОУ 08353525, 49006, м.Дніпро, вул. Шмідта, буд.16) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання здійснити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного військового комісаріату (49006, м.Дніпро, вул. Шмідта, буд.16), яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 (іпн: НОМЕР_1, 51937, м. Кам’янське. АДРЕСА_2) одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.

Зобов'язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат (49006, м.Дніпро, вул. Шмідта, буд.16) подати розпорядникові бюджетних коштів, Міністерству оборони України, висновок (за формою Додаток 13 Наказу № 530) та документи щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (іпн: НОМЕР_1, 51937, м.Кам’янське. АДРЕСА_2) у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складання.

Суддя О.В. Врона