ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2010 року №2а-6508/09/2370
11 годин 05 хвилин
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смілянця Е.С.,
при секретарі Веліхановій О.С.,
за участю:
представника позивача Чумак В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ :
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся Корсунь-Шевченківський районний центр зайнятості, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 кошти, витрачені на його професійне навчання в сумі 198 грн. 94 коп.
В судовому засіданні представник позивача Чумак В.В. позов підтримала в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
ОСОБА_2 звернувся до Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості і за поданою ним заявою 10.06.2008 року йому надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі, яку він отримував по 26.10.2008 року. За цей період він отримав 1235 грн. 91 коп. допомоги по безробіттю. Крім цього ОСОБА_2 виявив бажання професійно навчатися і відповідно до поданої ним заяви від 26.06.2008 року його направлено на навчання на яке затрачено кошти в сумі 198 грн. 94 коп. В поданій до Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості заяві про надання статусу безробітного відповідач зазначав, що не є субєктом підприємницької діяльності.
Під час звірки із державним реєстратором встановлено, що на день надання відповідачу статусу безробітного за наказом Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості, відповідач був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності (фізична особа підприємець), і на даний час субєкт підприємницької діяльності не припинений.
Таким чином, позивачем встановлено, що відповідач під час реєстрації в Корсунь-Шевченківського районному центрі зайнятості приховував той факт, що є приватним підприємцем з 11.03.2003.
В період перебування на обліку в державній службі зайнятості відповідачу нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в розмірі 1235 грн. 91 коп. та затрачено кошти на його навчання в сумі 198 грн. 94 коп.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» підприємці відносяться до зайнятого населення, тому на день надання статусу безробітного відповідач, маючи статус підприємця, відносився до зайнятого населення.
Відповідач не мав права на соціальні послуги, оскільки статус безробітного йому надано на підставі документів, що містять недостовірні відомості, тому виплачене забезпечення в сумі 1235 грн. 91 коп. та кошти на його професійне навчання в сумі 198 грн. 94 коп. підлягають поверненню позивачу. Відповідачем, до звернення до суду, добровільно повернуто отриману ним допомогу по безробіттю в розмірі 1235 грн. 91 коп., а кошти за професійне навчання ОСОБА_3 відмовився повертати.
Враховуючи все зазначене, позивач просить суд стягнути на свою користь з відповідача кошти в сумі 198 грн. 94 коп. витрачені на його навчання.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду даної адміністративної справи, клопотань чи заяв про відкладення слухання справи, а також інформації про наявність поважної причини неявки в судове засідання на адресу суду не надходило. Тому суд вважає за можливе продовжити розгляд справи без участі відповідача.
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши та оцінивши всі наявні у справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Положенням статті 19 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що державна служба зайнятості населення діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття, який утворений як позабюджетний цільовий фонд для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення.
Зайняті громадяни відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 №219, які звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку та їм надаються тільки консультативні послуги.
Згідно з підпунктом «б» пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать та не можуть бути безробітними і отримувати допомогу по безробіттю громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
ОСОБА_2 в період з 10.06.2008 по 26.10.2008 знаходився на обліку Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості зі статусом безробітного та отримував виплату допомоги по безробіттю відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення», статей 22 та 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Судом досліджена довідка державного реєстратора ОСОБА_4 від 10.12.2009, внаслідок чого встановлено, що відповідач зареєстрований як субєкт господарювання, тобто приватний підприємець, Корсунь-Шевченківською районною державною адміністрацією 11.03.2003, а процедура включення в Єдиний державний реєстр не проводилась. Станом на 10.12.2009 підприємницька діяльність відповідача не припинена, заходів щодо виключення його з Реєстру субєктів підприємницької діяльності не вжито.
Процедура виключення з Реєстру субєктів підприємницької діяльності визначалася діючим на той час Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженим Постановою КМУ від 25 травня 1998 року №740. Статтею 37 цього Положення передбачено, що скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності здійснюється на підставі таких документів: рішення суду (господарського суду), довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку, довідки установ банків про закриття рахунків, довідки органу внутрішніх справ про здачу печаток і штампів, оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію. І тільки після цього орган державної реєстрації у 10-денний термін повідомляє відповідні органи державної податкової служби та державної статистики про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідач не дотримався повної процедури виключення з Реєстру субєктів підприємницької діяльності, тому станом на 10.12.2009 він має статус приватного підприємця.
При поданні заяви для реєстрації в центрі зайнятості як безробітного відповідач не зазначав про наявність реєстрації його як субєкта підприємницької діяльності.
За результатами звірки даних позивача з державним реєстратором встановлено факт незаконного отримання допомоги по безробіттю, оскільки в цей період підприємницька діяльність фізичної особи ОСОБА_2 не була припинена, що суперечить чинному законодавству. На підставі цього Корсунь-Шевченківським районним центром зайнятості видано наказ про повернення відповідачем коштів, виплачених як допомога по безробіттю та витрати на навчання (в розмірі 1235 грн. 91 коп. матеріальна допомога, 198 грн. 94 коп. витрати на навчання) №2358/26 від 21.08.2009 року.
Однак вимоги даного наказу в повному обсязі не виконані, незаконно отримані кошти на навчання позивачу не повернуті в добровільному порядку, тому підлягають стягненню.
Крім цього, суд зазначає, що знаходячись на обліку в центрі зайнятості як безробітний, 26.06.2008 відповідач виявив бажання професійно навчатися, на підставі чого позивачем та ТОВ «Центр знань» укладено договір №194 від 26.06.2008 про навчання осіб за навчальною програмою «Підприємець початківець». Згідно розрахунку вартості навчання встановлено, що вартість навчання 1 особи складає 198 грн. 94 коп.
На підставі викладеного суд вважає законною та обґрунтованою вимогу позивача про стягнення з відповідача незаконно отриманих коштів, витрачених на навчання відповідача.
Враховуючи наведене, даний позов підлягає задоволенню, а кошти в розмірі 198 грн. 94 коп. стягненню з відповідача.
Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідач фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженим Постановою КМУ від 14.02.2007 №219, Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженим Постановою КМУ від 25 травня 1998 року №740, статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості (Черкаська обл., м. Корсунь-Шевченківський, вул. . Ювілейна, 17-а, код ЄДРПОУ 21368425) кошти в сумі 198 (сто девяносто вісім) грн. 94 коп. витрачені на професійне навчання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
В разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений 26 січня 2010 року.