ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2010 року №2а-5981/09/2370
12 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смілянця Е.С.,
при секретарі Веліхановій О.С.,
за участю:
представника позивача Тарасенко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Чорнобаївському районі до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ :
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася ДПІ у Чорнобаївському районі, в якій просить стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 заборгованість з єдиного податку в сумі 869 грн. 51 коп. та 1771 грн. 78 коп. орендної плати за землю.
Представник позивача Тарасенко Н.М. в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Відповідач зареєстрований в ДПІ у Чорнобаївському районі як платник єдиного податку, що передбачає обовязок сплачувати не пізніше 20 числа наступного місяця визначений органом місцевого самоврядування розмір єдиного податку, встановлений за відповідний вид економічної діяльності. Внаслідок несплати в установлені строки та у визначених законодавством розмірах єдиного податку у відповідача виникла заборгованість в розмірі 869 грн. 51 коп., яка підлягає стягненню до місцевого бюджету. Крім цього, відповідач зобовязаний сплачувати орендну плату за землю, визначену поданими до податкового органу деклараціями, однак за період з 01.09.2008 по 04.09.2009 суми оренди до бюджету не вносилися, внаслідок чого утворилася заборгованість в сумі 1771 грн. 78 коп.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча судом неодноразово направлялися повістки на адресу за місцем його реєстрації (Черкаська область, смт Чорнобай, вул. Пушкіна, 11). Однак вся кореспонденція повернулася з відміткою «адресат за зазначеною адресою не проживає».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» місцем проживання фізичної особи слід вважати житловий будинок, квартиру, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою підприємцем. Така адреса зазначається в свідоцтві про державну реєстрацію фізичної особи підприємця на підставі відомотей, наданих відповідачем. В разі зміни місця проживання за заявою фізичної особи державним реєстратором вносяться зміни до Єдиного державного реєстру. Такі зміни відповідачем не вносилися, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Судом встановлено, що у позивача відсутні відомості щодо фактичного місця проживання чи перебування ОСОБА_2 З викладеного зрозуміло, що відповідач змінив місце проживання та не повідомив про це відповідні державні органи. Слухання даної справи двічі відкладалося з звязку з тим, що відповідача не було повідомлено про судовий розгляд. Однак в звязку з наявністю обставин, що унеможливлюють встановлення фактичної адреси ОСОБА_2 суд вважає за необхідне продовжити розгляд справи без участі відповідача.
Заслухавши доводи представника позивача, а також дослідивши та оцінивши всі наявні в матеріалах даної адміністративної справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державними податковими органами відповідно до статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-ІІІ здійснюється контроль за своєчасністю та правильністю справляння податків і зборів (обовязкових платежів).
Податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до ст. 11 Закону України «Про податкову службу в Україні».
Відповідач зареєстрований як фізична особа підприємець Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, та є платником єдиного податку на підставі поданої ним заяви, а також орендної плати за землю.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» субєкти підприємницької діяльності зобовязані сплачувати податки і збори. Відповідно до пп. 1 п. 3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 (Закон №2181) відповідач як платник податків і зборів зобовязаний самостійно сплачувати суми податкових зобовязань, визначених податковими деклараціями, розрахунками та податковими повідомленнями-рішеннями.
Статтею 16 Закону №2181 встановлено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, що передбачає обовязок громадян-підприємців сплачувати до місцевого бюджету єдиний податок.
Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць, що визначено положенням пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва». У разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім'ї, ставка єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу.
Основним видом підприємницької діяльності відповідача є виготовлення столярних виробів, ремонт, роздрібна торгівля. За такий вид діяльності Черкаською міською радою встановлена ставка єдиного податку в розмірі 140 грн. Згідно з заявою відповідача про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 14.08.2008 у трудових відносинах з відповідачем перебували 2 особи: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Відповідно, цей факт визначає обовязок сплачувати окрім фіксованої суми єдиного податку в розмірі 140 грн. ще й 50% цієї суми за кожного працівника. Тобто щомісячне зобовязання з єдиного податку становило 280 грн. до 22 серпня 2008 року, оскільки рішенням Чорнобаївського районного суду припинено дію трудового договору, укладеного між працівником ОСОБА_3 і роботодавцем ОСОБА_2, та 210 грн. з вересня 2008 року. Субєктом підприємницької діяльності не сплачувався з серпня по листопад 2008 року єдиний податок, внаслідок чого утворилася заборгованість в розмірі 869 грн. 51 коп. Дана сума визначена з врахованням переплати в розмірі 54 грн. 81 коп., що обліковується за відповідачем, та нарахованої за несвоєчасну сплату податкового зобовязання пені в розмірі 14 грн. 32 коп.
Підставою стягнення орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, відповідно до Закону України «Про плату за землю» є реєстрація відповідача як платника окремих видів податків в ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області.
Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації та не може бути оскаржене платником в адміністративному або судовому порядку.
Відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства не сплачено в повному обсязі та у встановлений підпунктом 1 пункту 3 статті 5 Закону №2181 десятиденний строк податкове зобовязання, самостійно визначене в поданій відповідачем до територіального податкового органу декларації №1071 від 29.01.2008, внаслідок чого у нього утворилася податкова заборгованість в розмірі 1772 грн. 82 коп. За несвоєчасну сплату в повному обсязі узгодженого зобовязання, про що зазначено в акті перевірки від 14.08.2009 №59/17-01/1909806670, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0005521701/0 від 14.08.2009 про застосування до позивача штрафної санкції в розмірі 50 коп. Крім цього, згідно з п. 1 статті 16 Закону №2181 відповідачу нараховано пеню, залишок якої становить 13 коп. А також враховуючи 67 коп. переплати, що облікується за відповідачем, та добровільну сплату в розмірі 1 грн., заборгованість з орендної плати за землю становить 1771 грн. 78 коп.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача складає 2641 грн. 29 коп.
СПДФО ОСОБА_2 порушено податкове законодавство щодо сплати в установленому порядку та у визначені законом строки єдиного податку, що призвело до утворення заборгованості, яка підлягає стягненню.
В звязку з наявністю податкового боргу відповідачу направлялися податкові вимоги. Проте і податкові вимоги, і вся кореспонденція, що направлялася відповідачу судом, повернулася з відміткою про неможливість вручення в звязку з тим, що адресат за зазначеною адресою не проживає. ДПІ у Чорнобаївському районі проведено перевірку щодо місцезнаходження СПД за юридичною адресою та складено акт від 06.10.2008 №7/1909806670 про те, що фактичне місцезнаходження ОСОБА_2 невідоме.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що необхідно задовольнити даний позов повністю та стягнути з відповідача податкову заборгованість в розмірі 2641 грн. 29 коп.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до частини 4 статті 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтею 67 Конституції України, статтею 9, 20 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-ІІІ, статтею 11 Закону України «Про податкову службу в Україні», підпунктом 1 пункту 3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181, пунктом 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва», Законом України «Про плату за землю», частиною 2 статті 60, частиною 4 статті 94, статтями 159, 160, 161, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Чорнобаївському районі (Черкаська обл., смт Чорнобай, вул. Леніна, 152, код ЄДРПОУ 34333914) 2641 (дві тисячі шістсот сорок одну) грн. 29 коп. податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
В разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений 19 січня 2010 року.