Рішення № 78188497, 22.11.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
1340/3463/18
Номер документу
78188497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/3463/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Гулкевич В.О.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представників відповідачів – ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом фізичної особи – підприємця ОСОБА_4 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про стягнення пені ,-

в с т а н о в и в:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 (81136, вул. Лісна,19, с. Кротошин, вул. Лісна,19, Пустомитівський район, Львівська область) звернувся в суд з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, вул.Стрийська,35, м.Львів), Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (79000, вул. Левицького,18, м. Львів) про стягнення пені.

Ухвалою від 03 вересня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Протокольною ухвалою від 06 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані п. 200.15 ст. 200 ПК України, яким встановлено, що після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника. Тобто після закінчення процедури оскарження у судовому порядку та набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний був внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника, що відповідачем 1 не виконано. Пуктом 200.23 ст. 200 ПК України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість, на суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. У зв'язку з тим, що не виконані вимоги ПК України, позивач звернувся до суду та просив стягнути суму з Державного бюджету України в розмірі 89 419,01 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві.

Представник відповідача 2 в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав викладених у відзиві, в якому вказують, що органи, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів вносять лише дату та суму повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку та дату, суму зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачується до Державного бюджету. Крім того, вказують, що стягнення коштів в сумі 89419, 01 грн., здійснюється з Державного бюджету в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 24.06.2009 року Державною податковою інспекцією у Пустомитівсьокому районі Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області було прийнято податкове повідомлення – рішення № 0004401750/2, яким на підставі акта перевірка від 22.01.2009 року, було встановлено порушення вимог п.п.7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», відповідачем зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 510 719, 00 грн.

Не погоджуючись з даним рішенням позивач звернувся до суду та постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.04.2017 року у справі № 813/5661/15 позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 задоволено повністю, визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі ГУ ДФС у Львівській області № 000440175/2 від 24.06.2009 року.

Дане рішення набрало законної сили, у зв'язку з тим, що ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2017 року апеляційну скаргу Галицької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року у справі № 813/5661/15– без змін.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до абз. 2 п. 200.15 ст. 200 ПК України після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

Тобто, після закінчення процедури оскарження у судовому порядку та набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний був внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника, що відповідачем 1 не виконано.

Пунктом 200.12 ст. 200 ПК України визначено, що зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:

а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;

б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;

г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;

ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".

У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.

У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

З урахуванням того, що постанова Львівського окружного адміністративного суду від 04.04.2017 року у справі № 813/5661/15 набрала законної сили 08.08.2017 року, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його сума щодо відшкодування повинна відображатися у Реєстрі з 09.08.2017 року.

Тобто, починаючи з 09.08.2017 року сума у розмірі 510 719,00 грн. вважається бюджетною заборгованістю, на яку підлягає нарахування пені.

У позовній заяві позивач просить стягнути пеню за період з 14.08.2017 року по 31.07.2018 року у розмірі 89 419, 01 грн.

Згідно п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Таким чином, у даному випадку при обчисленні пені має враховуватися облікова ставка на рівні 12,5% річних, яка була введена Рішенням Правління Національного банку України від 03.08.2017 № 493-рш; 13,5% річних, яка була введена Рішенням Правління Національного банку України від 26.10.2017 № 688-рш; 14,5% річних, яка була введена Рішенням Правління Національного банку України від 14.12.2017 № 793-рш; 16% річних, яка була введена Рішенням Правління Національного банку України від 25.01.2018 № 43-рш; 17% річних, яка була введена Рішенням Правління Національного банку України від 01.03.2018 № 133-рш; 17,5% річних, яка була введена Рішенням Правління Національного банку України від 12.07.2018 № 443-рш.

Отже, розмір пені, який підлягає стягненню з держави на користь позивача за порушення строків повернення суми бюджетного відшкодування, складає 89419,01 грн., а саме за період: з 16.08.2017 року -26.10.2017 року (510719х15% (облікова ставка НБУ на момент виникнення пені) :100: 365 днів х 72 дня (кількість днів прострочення) в розмірі 15 111, 68 грн.; за період з 27.10.2017 – 14.12.2017 року (510719х16,20% (облікова ставка НБУ на момент виникнення пені) :100: 365 днів х 49 дня (кількість днів прострочення) в розмірі 11 107,09 грн.; за період з 15.12.2017 – 25.01.2018 року (510719х17,40% (облікова ставка НБУ на момент виникнення пені) :100: 365 днів х 42 дня (кількість днів прострочення) в розмірі 10250, 57 грн.; за період з 26.01.2018 – 01.03.2018 року (510719х19,20% (облікова ставка НБУ на момент виникнення пені) :100: 365 днів х 35 днів (кількість днів прострочення) в розмірі 9402,83 грн.; за період з 02.03.2018 – 12.07.2018 (510 719х 20,40% (облікова ставка НБУ на момент виникнення пені) :100: 365 днів х 133 дні (кількість днів прострочення) в розмірі 37 963, 91 грн.;за період з 13.07.2018 – 31.07.2018 (510719х21% (облікова ставка НБУ на момент виникнення пені) :100: 365 днів х 19 дні (кількість днів прострочення) в розмірі 5582, 93 грн.

Суд звертає увагу, що заперечень щодо розрахунку пені з боку відповідачів не надходило.

Як закріплено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень, закріплених частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

З огляду на викладене та враховуючи позовні вимоги позивача, суд вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити та стягнути суму пені у розмірі 89 419,01 грн.

Крім того, позивачем при поданні даної позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 894,21 грн. (квитанція №ПН1264 від 02.08.2018 року), у зв'язку з чим, керуючись ст. 139 КАС України та Закон України «Про судовий збір», суд вважає за можливе дані кошти стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд –

в и р і ш и в :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (81136, Львівська область, Пустомитівський район, с. Кротошин, вул. Лісна,19, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пеню у розмірі 89 419 (вісімдесят дев’ять тисяч чотириста дев’ятнадцять) грн. 01 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (вул. Стрийська,35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 39462700) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (81136, вул.Лісна,19, с.Кротошин, вул.Лісна,19, Пустомитівський район, Львівська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 894 (вісімсот дев’яносто чотири) гривні 21 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 29 листопада 2018 року.

Суддя Кухар Н.А.