Рішення № 78188254, 21.11.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2018
Номер справи
1940/1958/18
Номер документу
78188254
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 1940/1958/18

21 листопада 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 31.03.2018 звільнено в запас ЗС України за п.64 підпунктом «А» (за віком) з органів податкової міліції. Згідно виданого відділом по роботі з персоналом направлення №101/19-00-04-19 від 28.02.2018 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою встановлення придатності до служби в органах податкової міліції позивач пройшов ВЛК, за результатами якого складено свідоцтво про хворобу №67 від 12.04.2018 та постановою медичної (військово-лікарської) комісії ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час та встановлено діагноз - наслідки перенесеної черепно - мозкової травми зі струсом головного мозку (29.09.2010) у вигляді стійкого помірного цефалічного синдрому, частих церебрально судинних пароксизмів, вестибуло - кохлеарнихрозладів. Також встановлено, що травма та захворювання пов'язане з проходженням військової служби. 18.05.2018 обласною медико-соціальною експертизою №1 позивачу встановлено інвалідність - третя група (довідка серії АВ № 1065775). 29.05.2018 та 26.09.2018 позивач, звертався до ГУ ДФС у Тернопільській області з проханням виплатити йому одноразову грошову допомогу. До заяв додано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 1065775 від 18.05.2018; довідку про грошове забезпечення №132/10/19-00-05-33 від 10.05.2018; копію сторінок паспорта; копію ідентифікаційного номера; довідку Національної акціонерної страхової компанії "ОРАНТА".

Однак, відповідач, всупереч положенням Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, жодного висновку за результатами розгляду поданих документів не склав, не надіслав такі документи до ДФС України для прийняття відповідного рішення, а листом №2721/6/19-00-05-44/18378 від 11.09.2018 повернув ОСОБА_1 заяву від 29.05.2018 без задоволення. Також, листом від 12.10.2018 №3334/6/19-00-04-19/21132 позивача повідомлено про те, що підстави для виплати одноразової грошової допомоги у разі (загибелі) смерті або інвалідності працівника міліції, податкової міліції відсутні.

Ухвалою суду від 05 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі та визначено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2018 року постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 08 листопада 2018 року.

Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), в судовому засіданні 08 листопада 2018 року розгляд справи було відкладено до 21 листопада 2018 року.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, що викладені в позовній заяві та відповіді на відзив, просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача заперечила проти позовних вимог та надала пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву, а саме вказала, що при зверненні позивачем до ГУ ДФС у Тернопільській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги не було додано повного обсягу документів передбачених Постановами КМУ №707 та №850, а саме акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов’язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС.

Враховуючи викладене вище, просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступне.

Судом встановлено, що наказом Головного управління ДФС у Тернопільській області №66-о від 30.03.2018 старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ сектору викриття кримінальних правопорушень у митній сфері оперативного управління Головного управління ДФС у Тернопільській області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 звільнено з посади та органів податкової міліції у запас ЗС України за п.64 підпунктом «А» (за віком) з 31 березня 2018 року.

Відділом по роботі з персоналом видано направлення №101/19-00-04-19 від 28.02.2018 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою встановлення придатності до служби в органах податкової міліції.

За результатами ВЛК складено свідоцтво про хворобу №67 від 12.04.2018 та постановою медичної (військово-лікарської) комісії ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час та встановлено діагноз - наслідки перенесеної черепно-мозкової травми зі струсом головного мозку (29.09.2010р.) у вигляді стійкого помірного цефалічного синдрому, частих церебрально судинних пароксизмів, вестибуло – кохлеарнихрозладів. Зазначеним свідоцтвом також встановлено, що травма та захворювання пов'язане з проходженням військової служби.

18 травня 2018 року обласною медико-соціальною експертизою №1 ОСОБА_3 встановлено інвалідність - третя група, що підтверджується довідкою серії АВ №1065775.

Позивач, 29 травня 2018, звернувся до ГУ ДФС у Тернопільській області з проханням виплатити йому одноразову грошову допомогу. До заяви було додано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №1065775 від 18.05.2018; довідку про грошове забезпечення №132/10/19-00-05-33 від 10.05.2018; копію паспорта; копію ідентифікаційного номера; довідку Національної акціонерної страхової компанії "ОРАНТА".

Головне управління ДФС у Тернопільській області листом №2721/6/19-00-05-44/18378 від 11.09.2018 повернув ОСОБА_1 вищезгадані документи без задоволення.

26 вересня 2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги. До заяви позивачем було додано ті ж документи, що і при первинному зверненні.

Станом на момент звернення до суду з даною позовною заявою будь якої відповіді від Головного управління ДФС у Тернопільській області на адресу позивача не надходило. Лише, під час розгляду даної адміністративної справи, відповідач, листом від 12.10.2018 №3334/6/19-00-04-19/21132 повідомив позивача про те, що підстави для виплати йому одноразової грошової допомоги у разі (загибелі) смерті або інвалідності працівника міліції, податкової міліції відсутні.

Не погоджуючись з такими діями суб’єкта владних повноважень, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені ст.ст. 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

У відповідності до ч.6 ст.23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 №565-ХІІ (в редакції від 27.07.2010, чинній на момент отримання позивачем травми) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Закон України «Про міліцію» втратив чинність 07.11.2015 у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про національну поліцію».

При цьому, абз.3 пункт 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.07.2015 «Про Національну поліцію» передбачає, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності законом України «Про Національну поліцію».

Таким чином, передбачені в Законі України «Про міліцію» гарантії соціального та правового захисту для працівників міліції продовжують діяти на працівників податкової міліції та реалізуються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України постановою №707 від 12.05.2007 затверджено «Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції» (надалі – Порядок №707).

Згідно із п.1 Порядку №707 одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) працівника міліції, податкової міліції під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Грошова допомога виплачується членам сім'ї загиблого (померлого), а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям у розмірі десятирічного грошового забезпечення;

2) установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися:

під час виконання службових обов'язків, пов’язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі:

п’ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи;

чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи;

трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи;

у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією;

3) поранення (контузії, травми або каліцтва), що сталося:

під час виконання службових обов’язків, пов’язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, - у розмірі річного грошового забезпечення;

у період проходження служби, - у відсотках до розміру річного грошового забезпечення, встановленого відповідно до ступеня втрати працездатності, що визначається медико-соціальною експертною комісією.

Пунктом 3 Порядку №707 визначено, що розмір грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення за останньою посадою, яку особа рядового або начальницького складу займала на день загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), установлення інвалідності.

До грошового забезпечення, виходячи з якого здійснюється розрахунок грошової допомоги працівнику податкової міліції, включається посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та відсоткова надбавка за вислугу років згідно із законодавством.

Відповідно до п.5 Порядку №707 для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції, податкової міліції подає органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби:

заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком;

довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності;

довідку про грошове забезпечення;

копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника);

копію ідентифікаційного номера.

Для виплати грошової допомоги обов’язково подається довідка від Національної акціонерної страхової компанії "ОРАНТА" про проведену або не проведену раніше виплату (п.6 Порядку №707).

Відповідно до п.7 Порядку №707 орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів, висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).

МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.

Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям.

Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.

Згідно із п.8 Порядку №707 грошова допомога не виплачується, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво) або інвалідність настали:

у зв’язку із засудженням працівника міліції, податкової міліції за вчинення умисного кримінального правопорушення за рішенням суду, що набрало законної сили, чи адміністративного правопорушення або учиненням дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

унаслідок вчинення самогубства чи умисного заподіяння працівником міліції, податкової міліції собі тілесного ушкодження;

унаслідок шкоди, яку працівник міліції, податкової міліції заподіяв собі джерелом підвищеної небезпеки у разі, коли він особисто на відповідній правовій підставі або без неї (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володів транспортним засобом, механізмом, іншим об’єктом з порушенням правил їх використання, зберігання або утримання.

Як слідує з матеріалів даної адміністративної справи, позивачем, при зверненні до Головного управління ДФС із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги від 29.05.2018 та 26.09.2018 було долучено всі документи, що передбачені п.5, 6 Порядку №707, а саме: довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №1065775 від 18.05.2018; довідку про грошове забезпечення №132/10/19-00-05-33 від 10.05.2018; копію сторінок паспорта; копію ідентифікаційного номера; довідку Національної акціонерної страхової компанії "ОРАНТА".

Водночас, відповідач, листами №2721/6/19-00-05-44/18378 від 11.09.2018 та №3334/6/19-00-04-19/21132 від 12.10.2018 залишив заяви (рапорти) ОСОБА_1 без задоволення, чим ГУ ДФС порушено вимоги пункту 7 Порядку №707, в якому зазначено, що орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів, висновок щодо можливості проведення грошової допомоги.

Суд критично відноситься до покликань відповідача про те, що до заяви (рапорту) ОСОБА_1 не було додано повного обсягу документів, що передбачені пунктом 7 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, оскільки Порядок №850 поширюється лише на виплату одноразової грошової допомоги працівникам міліції.

Також відповідач вказує на те, що відповідно до Порядку №707 до ДФС України серед іншого, надсилається, копія висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті), який у особовій справі позивача відсутній.

Разом з тим, як вже зазначалось, пунктом 5 Порядку №707 визначено вичерпний перелік документів, що подаються працівником міліції, податкової міліції до органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності, а саме:

заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком;

довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності;

довідку про грошове забезпечення;

копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника);

копію ідентифікаційного номера.

Отже, як слідує із зазначеної норми такий документ як висновок службового розслідування не є документом, який слід надати до органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі вищенаведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити. Визнати дії Головного управління ДФС у Тернопільській області (вул. Білецька 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 39403535) щодо не подання до ДФС України заяви (рапорту) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 48208, с. Сидорів, вул. Центральна 19, Гусятинського району, Тернопільської обл., 46000) від 29.05.2018 р. разом з долученими документами та висновку щодо можливості проведення грошової допомоги для прийняття рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, що настала в період проходження служби в податковій міліції, відповідно до Закону України "Про міліцію" - неправомірними.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Тернопільській області (вул. Білецька 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 39403535) скласти висновок за заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 48208, с. Сидорів, вул. Центральна 19, Гусятинського району, Тернопільської обл., 46000) від 26.09.2018 р. про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції та направити цей висновок разом з поданими матеріалами до ДФС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27 листопада 2018 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.