Рішення № 78186132, 29.11.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
1240/2392/18
Номер документу
78186132
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

29 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2392/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08 серпня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо зняття суми призначеної субсидії за період з 1 жовтня 2015 року по 31 жовтня 2017 року у розмірі 31645,71 грн з особових рахунків ОСОБА_2 в Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства філії ПАТ “Луганськгаз” та Старобільському РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання”;

- зобов’язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути на особові рахунки ОСОБА_2 в Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства філії ПАТ “Луганськгаз” та Старобільському РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” протиправно зняту суму призначеної субсидії за період з 1 жовтня 2015 року по 31 жовтня 2017 року у розмірі 31645,71 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила що вона є отримувачем субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до повідомлень з особової справи № 520039 позивачу призначено субсидію з жовтня 2014 року по квітень 2015 року включно, а потім з жовтня 2015 року по вересень 2016 року, з жовтня 2016 року по жовтень 2017 року.

03.01.2018 на адресу позивача надійшло повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим житловим субсидіям № 01-10/53 від 03.01.2018.

Відповідно до цього повідомлення зазначено, що позивачем 24.11.2015 надано невірну інформацію про кількість осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (одна особа замість двох осіб), внаслідок чого було надмірно виплачено кошти в сумі 31645,71 грн протягом періоду з 01.10.2015 по 31.10.2017 включно та приписано повернути переплачену суму на рахунок відповідача протягом місяця, у разі не сплати сума буде повернута шляхом зняття з особових рахунків на підприємствах, які надають послуги. 19.01.2018 позивач написала заяву про повернення переплаченої суми частинами та внесла на рахунок відповідача 100,00 грн. 23.04.2018 позивачем направлено заяву, до якої було долучено довідку Лиманської сільської ради, акт обстеження та довідка з місця мешкання її сина, у якій зазначено, що її син з 2012 року мешкає в Криму, з нею не мешкає разом, тому підстав для перерахування субсидії та нарахування заборгованості у відповідача не було. Однак, листом № 01-10/1500 від 24.04.2018 відповідач попередив позивача про повернення зайво сплаченої субсидії та зазначив, що у разі відмови повернути кошти до бюджету добровільно, цю сума буде знято з особових рахунків в управлінні “Старобільськміжрайгаз” та Старобільському РЕМ у квітні 2018 року. Позивач повторно 07.05.2018 звернулася із заявою до відповідача. Листом від 18.05.2018 відповідач повідомив, шо зайво сплачені кошти повернуто до бюджету шляхом зняття з особових рахунків отримувачів субсидій. Позивач вважає дії Відповідача щодо зняття в квітні 2018 року сум переплати субсидії з особових рахунків Позивача на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг та нарахування цих сум протиправними з посиланням на Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

У судове засідання позивач не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 108). 29 листопада 2018 року за вхідним реєстраційним № 36139/2018 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та її представника (арк. спр. 110).

Представник відповідача у судове засідання 29 листопада 2018 року не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 107). 27 листопада 2018 року на адресу суду надіслав заяву від 23 листопада 2018 року за № 01-10/4225 про розгляд справи за його відсутністю (арк. спр. 105).

Представником відповідача раніше надано відзиві від 03.09.2018 (арк. спр. 85-86), у якому зазначено, що позивач 21.11.2015 звернулась через Лиманську сільську раду до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області за призначенням субсидії, надавши відповідну заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за субсидією. В декларації позивач власноруч зазначила, що у житловому приміщені вона зареєстрована лише одна. Ці дані були підтверджені довідкою Лиманської сільської ради від 02.11.2015 № 1254 та актом обстеження матеріально-побутових умов, завіреним підписами відповідальних осіб та печаткою сільської ради. Також позивач звернулась до комісії з розгляду питань призначення субсидії при РДА щодо призначення субсидії на загальну площу житлового приміщення 75,6 м.кв. Зазначені документи стали підставою для призначення ОСОБА_2 субсидії відповідно до п.4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ № 848 від 21.10.1995, на загальну площу житла, як одинокій непрацездатній особі. В подальшому, відповідно до п.14 Положення, субсидія призначалася автоматично до жовтня 2017 року включно. Позивач впродовж вказаного періоду не повідомляла УСЗН про будь які додаткові обставини, що можуть вплинути на право призначення або розмір субсидії, як це передбачено Положенням. У грудні 2017 року перевіркою достовірності відомостей, наданих позивачем для призначення субсидії встановлено, що на момент звернення за призначенням субсидії і до теперішнього часу в будинку № 252 по вул. Огородня в с. Лиман зареєстровано 2 особи, а саме: ОСОБА_2 та її син ОСОБА_3. Цей факт підтверджено листом Лиманської сільської ради від 18.12.2017 № 617, довідкою з місця фактичного проживання ОСОБА_3 Відомості про факт реєстрації ОСОБА_3 за однією адресою з позивачем та документи, що підтверджують його фактичну відсутність за місцем реєстрації, були надані до УСЗН позивачем лише в січні 2018 року разом із заявою про призначення субсидії, в порядку, визначеному абзацом 3 пункту 7 Положення. Однак, при зверненні за субсидією 21.11.2015 ОСОБА_2 не повідомила про факт реєстрації особи, яка фактично не проживає за місцем реєстрації та не надавала відповідних документів. Надання позивачем недостовірної інформації про кількість, зареєстрованих у житловому, приміщенні осіб призвело до неправомірного призначення субсидії ОСОБА_2 з жовтня 2015 року по жовтень 2017 року включно (на одну особу, без урахування зареєстрованого разом з нею ОСОБА_3Р.) за відсутності відповідного рішення комісії при Старобільській РДА, всупереч умовам. передбаченим абз.З п.7 Положення. Внаслідок чого позивачу зайво сплачено бюджетні кошти у вигляді житлової субсидії за період з жовтня 2015 року по жовтень 2017 року включно у сумі 31645,71 грн, з яких 30449,58 грн перераховано у вигляді субсидії за послугу з газопостачання та 1196,13 грн за послугу з електропостачання. 27.12.2017 Лиманській сільській раді було направлено претензію з вимогою про повернення до бюджету коштів в сумі 31645,71 грн зайво сплаченої субсидії ОСОБА_2 внаслідок надання посадовими особами сільради суперечливих даних про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб. Оскільки Положенням передбачено, що громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи та майно, що вплинули на право призначення субсидії та на визначення її розміру, а якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, вона повертається безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувача субсидії на підприємствах виробника послуг. На вимогу УСЗН про повернення зайво сплаченої субсидії ОСОБА_2 подала заяву від 19.01.2018. у якій просила дозволити їй повертати ці кошти в розстрочку, проте після сплати 100,00 грн відмовилась від повернення безпідставно отриманої субсидії. Зазначене стало підставою для зняття з особових рахунків позивача в управлінні «Старобільськміжрайзаз» 30449,58 грн та Старобільському РЕМ 1196,13 грн. Вважає свої дії цілком правомірними, а тому просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 27 серпня 2018 року про відкриття провадження в адміністративній справі справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (арк. спр. 1-2).

Ухвалою від 11 вересня 2018 року провадження у справі зупинено за клопотання представників сторін з метою вирішення питання щодо примирення (арк. спр. 99).

Ухвалою від 29 листопада 2018 року поновлено провадження у справі (арк. спр. 109)

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_2 24.11.2015 звернулась до управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за зареєстрованим місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 48).

До заяви про призначення житлової субсидії позивачем серед іншого додано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 24 листопада 2015 року (арк. спр. 49). Відповідно до Розділу І “Загальні відомості” рядок 3 «особи, які зареєстровані (для орендарів – особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку» зазначено: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Згідно з Розділом ІІ Декларації “Всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні/будинку осіб, які зареєстровані (не зареєстровані – для орендарів)” ОСОБА_2 отримує пенсію. Також у цьому розділі зазначено, що інших доходів не має.

До заяви про призначення субсидії також додано довідку про склад сім’ї, видану Лиманською сільською радою 02.11.2015 № 1254, відповідно до якої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, за адресою: с. Лиман, вул. Огородня, 252 проживає одна (арк. спр. 50).

Позивачем 24.11.2015 також подано заяву про призначення субсидії на всю житлову площу, яка обґрунтована тим, що заявниця проживає сама, крім пенсії інших доходів не має, доходів не вистачає на оплату комунальних послуг (арк. спр. 52).

Рішенням управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області ОСОБА_2 призначено житлову субсидію за адресою: с. Лиман, вул. Огородня, буд. 252, на площу 75,6 кв. метри з жовтня 2015 року по вересень 2016 року включно щомісячно в сумі 3059,70 грн, з яких 3009,47 грн щомісячно – на особовий рахунок № 640110, відкритий у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства за договором постачання природного газу, та 50,23 грн щомісячно на особовий рахунок № 833621315 у Старобільському РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” за договором постачання електроенергії (арк. спр. 53).

Про прийняте рішення щодо призначення субсидії на період з жовтня 2015 року по вересень 2016 року позивача повідомлено Управлінням соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 520039 (арк. спр. 7).

У подальшому, на підставі заяви ОСОБА_2 від 24.11.2015 позивачу призначено субсидію на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно щомісячно в сумі 2841,28 грн, з яких 2778,89 грн щомісячно – на особовий рахунок № 640110, відкритий у Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства за договором постачання природного газу, та 62,39 грн щомісячно на особовий рахунок № 833621315 у Старобільському РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” за договором постачання електроенергії (арк. спр. 56).

Про прийняте рішення щодо призначення субсидії на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року позивача повідомлено Управлінням соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 520039 (арк. спр. 8).

У грудні 2017 року Управлінням соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області розпочато перевірку цільового використання бюджетних коштів, передбачених для надання населенню усіх видів соціальних виплат, допомоги та житлової субсидії стосовно ОСОБА_2, у зв’язку з чим голові Лиманської сільської ради 13.12.2017 направлено запит № 01-10/5966 про надання інформації про кількість осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні за адресою: с. Лиман, вул. Огородня, буд. 252 (арк. спр. 60).

На вказаний запит Лиманська сільська рада листом від 18.12.2017 повідомила, що на території села Лиман, вул. Огородня, буд. 252 знаходиться домоволодіння, в якому зареєстровано ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, та її син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, але на даний час гр. ОСОБА_3 не проживає (арк. спр. 61).

Після отримання зазначеного листа відповідачем проведено перевірку правильності та повноти інформації, наданої ОСОБА_2 для призначення житлової субсидії, про що складено акт від 03.01.2018 (арк. спр. 65).

Перевіркою встановлено, що для оформлення житлової субсидії ОСОБА_2 надала невірну інформацію про кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 31645,71 грн протягом періоду з 01.10.2015 по 30.10.2017. Переплачену суму в розмірі 31645,71 грн необхідно зняти з особових рахунків обслуговуючих організацій.

Листом від 04 січня 2018 за № 01-10/53 відповідач повідомив позивача, що в результаті перевірки його заяви від 24.11.2015 та наданих разом з нею документів встановлено подання невірної інформації про кількість осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, внаслідок чого надмірно виплачені кошти в сумі 31645,71 грн субсидії, які необхідно повернути протягом місяця. У разі не сплати сума буде повернута шляхом зняття з особових рахунків на підприємствах, які надають послуги (арк. спр. 10).

Після отримання вказаного повідомлення ОСОБА_2 19.01.2018 звернулась до УСЗН Старобільської РДА із заявою дозволити виплату нарахованої субсидії 31645,71 грн частинами (арк. спр. 11).

У подальшому, 23.04.2018, ОСОБА_2 направлено відповідачу заяву, у якій заявник зазначила, що її син з 2012 року постійно мешкає в Криму, а тому відсутні підстави для перерахування субсидії та нарахування заборгованості за комунальні послуги, та просить надати їй довідку про стан субсидії та нарахованої заборгованості (арк. спр. 12).

Листом від 24.04.2018 № 01-10/1500 управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повідомило позивача про те, що звертаючись із заявою про призначення субсидії 21.11.2015 ОСОБА_2 подано декларацію про доходи і витрати, у якій зазначено особисто, що у житловому приміщенні вона зареєстрована одна. Перевіркою достовірності вказаних відомостей встановлено, що за адресою: с. Лиман, вул. Огородня, буд. 252 зареєстровано дві особи, заявниця та її син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3. Документи, які підтверджують фактичну відсутність ОСОБА_3 за місцем реєстрації надані лише в січні 2018 року. Тобто, у 2015 – 2017 роках субсидію призначено на підставі наданої недостовірної інформації, а тому вимога про повернення зайво сплаченої субсидії за період з жовтня 2015 року по 31.10.2017 у розмірі 31645,71 грн є правомірною. У разі відмови повернути ці кошти до бюджету їх буде знято з рахунків в управлінні «Старобільськміжрайгаз» та Старобільському РЕМ у квітні 2018 року (арк. спр. 13).

07.05.2018 позивачем подано відповідачу заяву, у якій ОСОБА_2 зазначила, що вважає вимогу про повернення субсидії у розмірі 31645,71 грн незаконною, оскільки не надавала неправдивих відомостей та просить не знімати кошти з її особових рахунків (арк. спр. 14).

Листом від 18.05.2018 № 01-10/1791/1 відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що станом на 01 квітня 2018 року позивачем добровільно повернуто надмірно отриманої субсидії у сумі100,00 грн. У зв’язку з цим надання субсидії припинено, зайво перераховані кошти повернуто до бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах – виробниках житлово-комунальних послуг (арк. спр. 15).

Згідно повідомлення Старобільського міжрайонного управління по експлуатації газового господарства станом на 01.05.2018 заборгованість ОСОБА_2 за послуги газопостачання становить 30437,19 грн (арк. спр. 16), а листом від 22.05.2018 Старобільське МРУЕГГ повідомило позивача про те, що заборгованість виникла у звязку з тим, що у квітні 2018 року УСЗН Старобільської РДА знято раніше призначену та зараховану на особовий рахунок субсидію у сумі 30449,58 грн (арк. спр. 17).

Відповідно до попередження Старобільського РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” № 161187 від 18.06.2018 по особовому рахунку № 833621315 за ОСОБА_2 станом на 18.06.2018 обліковувалась заборгованість у розмірі 997,32 грн (арк. спр. 18).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) (далі – Положення № 848).

Тут та надалі застосовується Положення № 848 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Пунктом 2 Положення № 848 закріплено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).

Згідно з пунктом 4 Положення № 848 субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу (в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію (пункт 6 Положення № 848 в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).

Відповідно до пункту 7 Положення № 848 субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної умісті ради або утвореними ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих: довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово- комунальних послуг в іншому житловому приміщенні, акти обстеженні матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактичне проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці. У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік. До середньомісячного сукупного доходу пенсіонера враховується розмір пенсійної виплати за місяць, що передує місяцю, з якого призначається субсидія (пункт 12 Положення № 848 в редакції, яка діяла на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії).

Згідно з пунктом 13 Положення № 848, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до вказаних норм Положення № 848, об'єктом для призначення субсидії ОСОБА_2 на оплату комунальних послуг є житлове приміщення за адресою: с. Лиман, вул. Огородня, буд. 252, в якому зареєстровані дві особи та фактично проживає одна особа, якій нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до абз.3 п. 20 Положення № 848 надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Таким чином, держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку визначеному Положенням та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію, обов'язки щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, а також протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (пункт 14 Положення). Наслідком не виконання обов'язків визначених Положенням є припинення надання раніше призначеної субсидії, зокрема за поданням організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії - з місяця, в якому надійшло таке подання.

Суд зазначає, що підставою для складання Акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій від 03.01.2018 стало неповідомлення ОСОБА_2 про склад зареєстрованих осіб. Однак, як вбачається з матеріалів справи спеціалісти Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області не проводили обстеження матеріально - побутових умов сім'ї ОСОБА_2 за місцем проживання ІНФОРМАЦІЯ_4, а тому при прийняття рішення про припинення житлової субсидії не було достовірно встановлено, чи вплинув сам факт реєстрації сина позивача на встановлення права на субсидію.

З матеріалів справи вбачається, що син позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, дійсно зареєстрований в житловому будинку по вул. Огородня, буд. 252 в селі Лиман, де проживає його мати (арк. спр. 72).

Однак, відповідно до довідки № 3 від 25.01.2018, виданої головою СНТ «Муссон», ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, з червня 2012 року постійно проживає у будинку, розташованому на ділянці № 200 СНТ «Муссон» (арк. спр. 74).

Факт того, що на час звернення із заявою про призначення субсидії (24.11.2015) ОСОБА_2 проживала у ІНФОРМАЦІЯ_5 одна підтверджено також довідкою Лиманської сільської ради № 1254 від 02.11.2015 (арк. спр. 50) та актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї від 03.12.2015, у якому також не зазначено інших членів сім’ї ОСОБА_2, які мешкають разом з нею (арк. спр. 51).

Опитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зазначили, що вони мешкають на одній вулиці з позивачкою ОСОБА_2 та неодноразово разом з нею подавали до сільської ради документи для оформлення субсидії. Їм відомо, що син позивачки у 2012 році виїхав до Автономної республіки Крим та більше до дому не повертався. ОСОБА_2 за адресою: с. Лиман, вул. Огородня, буд. 252 мешкає одна, з цього приводу депутатом сільради складались акти, які свідки також підписували, однак, коли саме було складено такі акти свідки вже не пам’ятають.

Таким чином, під час розгляду справи судом встановлено, що з жовтня 2015 року по квітень 2017 року в житловому приміщенні за адресою: с. Лиман, вул. Огородня, буд. 252 позивач ОСОБА_2 мешкала одна.

Відповідачем не надані докази проживання в зазначеному будинку інших осіб, крім позивача.

Досліджуючи питання, чи мала позивач право на соціальній захист, а саме одержання субсидії у період з жовтня 2015 року по жовтень 2017 року, суд вважає за необхідне зазначити, що Загальна декларація прав людини (ст. 25) проголошує: кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування, який є необхідним для під тримання здоров'я і добробуту її самої та членів її сім'ї. Виходячи з цього положення, стаття 48 Конституції України закріплює, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Тобто, суд приходить до висновку, що позивач мала право на отримання субсидії у період з жовтня 2015 року по жовтень 2017 року.

Таким чином, дії Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо зняття сум призначеної ОСОБА_2 субсидії у період з 01 жовтня 2015 року по 31 жовтня 2017 року у сумі 31645,71 грн з особових рахунків ОСОБА_2 в Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства філії ПАТ “Луганськгаз” та Старобільському РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” є протиправними.

Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов’язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Оскільки відповідно до пункту 20 Положення № 848 відповідачем суму субсидії повернуто шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків позивача на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд вважає за необхідне зобов’язати управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути на особовий рахунок ОСОБА_2 в Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства філії ПАТ “Луганськгаз” та Старобільському РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” протиправно зняту суму призначеної субсидії за період з 1 жовтня 2015 року по 31 жовтня 2017 року у розмірі 31645,71 грн.

Щодо дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом суд виходить з такого.

Як встановлено судом під час розгляду справи про рішення відповідача щодо повернення надмірно сплачених коштів за субсидією позивач дізналась у січні 2018 року, однак, вказане рішення не є предметом судового розгляду.

Позивачем у даній справі оскаржуються дії відповідача щодо зняття відповідних сум з особових рахунків позивача на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг. Вказані дії відбулись у квітні 2018 року, про що позивача повідомлено листом УСЗН Старобільської РДА від 18.05.2018 (арк. спр. 80).

До суду з позовом ОСОБА_2 звернулась 08 серпня 2018 року, а тому суд вважає, що строк звернення до суду позивачем не пропущено.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Сума судового збору за вказаними позовними вимогами має складати 704,80 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За таких обставин суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 704,80 грн стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо зняття суми призначеної субсидії за період з 1 жовтня 2015 року по 31 жовтня 2017 року у розмірі 31645,71 грн з особових рахунків ОСОБА_2 в Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства філії ПАТ “Луганськгаз” та Старобільському РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання”.

Зобов’язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути на особові рахунки ОСОБА_2 в Старобільському міжрайонному управлінні по експлуатації газового господарства філії ПАТ “Луганськгаз” та Старобільському РЕМ ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання” протиправно зняту суму призначеної субсидії за період з 1 жовтня 2015 року по 31 жовтня 2017 року у розмірі 31645,71 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Центральна, 36, код за ЄДРПОУ: 03197055) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя ОСОБА_7