
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"29" листопада 2018 р. справа № 0940/2212/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Грицюк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження подання головного державного виконавця Городенківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про заміну стягувача у виконавчому проваджені АСВП № 53185665 з примусового виконання виконавчого напису приватного нотаріуса №1221 від 11.11.2016 року, -
В С Т А Н О В И В:
19.11.2018 року, на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло подання від державного виконавця Городенківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про заміну стягувача у виконавчому проваджені АСВП № 53185665 з примусового виконання виконавчого напису приватного нотаріуса про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 в сумі 16280,60 грн. на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія "Рантье" (далі - ТОВ "Факторингова компанія "Рантье") за кредитними зобов'язаннями.
Дане подання мотивоване тим, що 10.10.2018 ТОВ "Факторингова компанія "Рантье" звернулась до Городенківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області із заявою про заміну стягувача у виконавчому провадженні АСВП №53185665, у зв'язку з тим, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Серет" (далі - ТОВ "Фінансова компанія "Серет"), яке 29.06.2017 змінило найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Нью Файненс Сервіс" (далі - ТОВ "Нью Файненс Сервіс"), та ТОВ "Факторингова компанія "Рантье" укладено договір факторингу від 28.02.2017, згідно умов якого ТОВ "Факторингова компанія "Рантье" відступило (передано у власність) Фактору - Товариству з обмеженою відповідальністю "Нью Файненс Сервіс" (новому кредитору) з 28.02.2017, право грошової вимоги за кредитним договором №L01.188.34267 від 24.02.2015. У зв'язку з чим, просить замінити стягувача у виконавчому провадженні АСВП №53185665.
Ухвалою суд від 20.11.2018 року подання державного виконавця Городенківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області призначено до розгляду в судовому засіданні.
Представник державної виконавчої служби, представники ТОВ "Факторингова компанія "Рантье", ТОВ "Нью Файненс Сервіс" в судове засідання не з'явились, хоча про дату, час і місце розгляду подання судом повідомлялись. За наведених обставин, керуючись частиною 2 статті 379, частинами 1, 2 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив питання про заміну сторони виконавчого провадження в порядку письмового провадження.
Розглянувши подання державного виконавця та долучені до нього матеріли, суд встановив наступне.
19.11.2018 року державним виконавцем Городенківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області внесено до суду подання про заміну стягувача у виконавчому провадженні АСВП №53185665 з виконання виконавчого напису нотаріуса про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в сумі 16280,60 грн. на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія "Рантье" за кредитним договором №L01.188.34267 від 24.02.2015 року.
Зокрема, державний виконавець просить суд замінити стягувача у виконавчому провадженні, так як 28.02.2017 між ТОВ "Фінасова компанія "Серет", яке 29.06.2017 змінило найменування на ТОВ "Нью Файненс Сервіс", та ТОВ "Факторингова компанія "Рантье" укладено договір факторингу, згідно якого останнє відступило фактору право грошової вимоги за вищевказаним кредитним договором.
Вирішуючи питання про можливість розгляду вказаного подання державного виконавця за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 124 Конституції України встановлено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) поняття "суд, встановлений законом" передбачає розуміння суду, як юрисдикційного органу, що вирішує питання, віднесені до його компетенції на підставі норм права, відповідно до встановленої процедури. Цей орган має бути встановлений законом. ЄСПЛ у рішеннях наголосив, що поняття "суд, встановлений законом", стосується не тільки юридичного підґрунтя самого по собі існування "суду", але також і дотримання судом спеціальних норм, які регулюють його юрисдикцію, підсудність, повноваження судді ("Coeme та інші проти Бельгії" №3249296 та ін., рішення від 22 червня 2000 року; "Gurov проти Молдови" №3645502, рішення від 11 липня 2006 року; "Олександр Волков проти України" №21722/11, рішення від 9 січня 2013 року; "DMD Group A.S. проти Словаччини" №1933403, рішення від 5 жовтня 2010 року; "Сокуренко і Стригун проти України" №№29458/04 та 29465/04, рішення від 20 липня 2007 року).
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року за №1402-VIII, суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Державний виконавець в поданні, обґрунтовуючи необхідність замінити сторону виконавчого провадження посилається на частину 1 статті 264 КАС України, пункт 1 частини 1 статті 512 Цивільного кодексу України та частину 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження".
У відповідності до частини 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Проте слід звернути увагу на те, що Законом України "Про виконавче провадження" не конкретизовано, який саме суд (суд якої юрисдикції) повинен розглядати заяви державного виконавця про заміну сторони її правонаступником, в свою чергу, на переконання суду, визначення повноважного суду в даних правовідносинах покладається на процесуальні закони.
Також суд зазначає, що статтею 264 КАС України, на яку посилається в поданні державний виконавець, визначалася процедура заміни сторони виконавчого провадження включно до 15.12.2017. Натомість, на час звернення державного виконавця з поданням, діючою редакцією КАС України процесуальні питання заміни сторони виконавчого провадження передбачені статтею 379 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Таким чином, КАС України чітко регламентує "суд, який може замінити сторону виконавчого провадження", а саме той, який розглядав справу як суд першої інстанції. Тобто, процесуальним законом надано повноваження адміністративним судам розглядати питання заміни сторони виконавчого провадження виключно у справах, які були в провадженні відповідного адміністративного суду і ними розглянуті. Вказане також підтверджується назвою Розділу IV "Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах".
Таким чином, виходячи із змісту діючої на момент звернення із поданням, тобто 19.11.2018, редакції статті 379 КАС України, до повноважень адміністративних судів не належить розгляд подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження відкритого на підставі вчиненого виконавчого напису нотаріуса про стягнення заборгованості.
Натомість, таке право передбачене Цивільним процесуальним кодексом України (далі - ЦПК України).
Главою VI ЦПК України врегульовано процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів (посадових осіб). Тому, на думку суду, процесуальні питання щодо виконання виконавчого напису нотаріуса входять в межі регулювання Главою VI ЦПК України.
Так, відповідно до частин 1 та 2 статті 442 Глави VI ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Також, суд зазначає, що предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах установленої компетенції. За загальним правилом основний спосіб розмежування предметної юрисдикції полягає в розмежуванні за видом спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали подання державного виконавця, суд прийшов до висновку що відносини між сторонами вищезгаданого виконавчого провадження є цивільно-правовими як такі, що виникли внаслідок невиконання умов кредитного договору №L01.188.34267 від 24.02.2015 фізичною особою ОСОБА_1.
Питання заміни кредитора у зобов'язанні іншою особою визначено статтями 512, 514, 517 Цивільного кодексу України.
З врахуванням вищенаведеного та вказаних правових норм, заява державного виконавця Городенківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області у формі подання про заміну сторони виконавчого провадження є очевидно безпідставною в частині визначення повноважного суду щодо розгляду такого подання.
Суд також звертає увагу не те, що матеріали подання не містять відомостей і доказів звернення державного виконавця саме до суду загальної юрисдикції в порядку правил, визначених статтею 442 Глави VI ЦПК України, а також відмови таким судом в прийнятті чи залишенні без розгляду такого подання.
З огляду на вищевказане, з набранням чинності 15.12.2017 року нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України відсутні правові підстави для розгляду даного подання в порядку, встановленому статтею 379 КАС України, а відтак останнє підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись статтями 241, 248, 256, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
подання головного державного виконавця Городенківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про заміну стягувача у виконавчому провадженні АСВП №53185665 залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її вручення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.