
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2018 року м. Житомир справа №0640/4194/18
категорія 3.7.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попової О. Г.,
секретар судового засідання Бойко Т.О.,
за участю:
представника позивача Рупс В.О.,
представника відповідача Спірідонової Г.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку,
встановив:
Приватне підприємство "Укрпалетсистем" звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати розрахунок № 0009078 від 02.08.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних засобів автомобільними дорогами загального користування.
В обґрунтування позову зазначає, що 02.08.2018 посадовими особами управління Укртрансбезпеки складено акт № 0009078 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, у відповідності до якого у пункті габаритно-вагового контролю на а/д М-21 Виступовичі-Житомир-Могилів-Подільський 286 км. було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 та напівпричепу ППЦ 30-05 д/н НОМЕР_2. За результатом проведення зважування складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 02.08.2018 на підставі якого було проведено Розрахунок № 0009078 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плату за проїзд 1 131,84 євро. Вважає вказаний розрахунок протиправним, посилаючись на те, що Порядок здійснення вимірювань маси здійснюється у відповідності до Методик використання вимірювань по осьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі М-218-02071168-459:2006, яка не розповсюджується на транспортні засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу у русі.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого судового засідання та викликом (повідомленням) учасників справи. Підготовче засідання призначено на 17 вересня 2018 року о 11:00.
17 вересня 2018 року в підготовче засідання прибули представник позивача та представник відповідача. Відповідно до протоколу судового засідання від 17 вересня 2018 року в підготовчому засіданні оголошено перерву до 09 жовтня 2018 року об 11:20 для надання часу на отримання відзиву на адміністративний позов.
17 вересня 2018 року представником відповідача до відділу документального забезпечення суду, у строк та в порядку визначеному статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подано відзив на позовну заяву (а.с. 34-40). У відзиві відповідач зазначив, що плата за проїзд транспортного засобу Приватного підприємства "Укрпалетсистем" у спірному розрахунку обчислена вірно. Крім того, зазначив, що Методика, на яку посилається позивач у своїй позовній заяві, втратила чинність, тому процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується виключно Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагонів та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, в якому відсутня норма, що забороняє здійснювати зважування транспортних засобів з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу у русі. Також наголосив, що водій транспортного засобу з актом, довідкою, розрахунком ознайомився та поставив свій підпис. Жодних зауважень або заперечень щодо проведення перевірки, складання документів не надав. А тому, в задоволенні позовних вимог позивачу необхідно відмовити.
Від представника позивача 09 жовтня 2018 року надійшло клопотання №4403 про відкладення розгляду справи у зв'язку з участю представника позивача в іншому судовому засіданні. На підставі зазначеного клопотання розгляд справи відкладено на 23 жовтня 2018 року о 10:40.
В підготовче засідання, призначене на 23 жовтня 2018 року о 10:40 прибули представник позивача та представник позивача. У зв'язку з клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи для отримання відзиву та направлення на нього відповіді на адміністративний позов оголошено перерву до 05 листопада 2018 року о 12:00.
05 листопада 2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив №2721 від 02.11.2018 (а.с.59).
В підготовче засідання, призначене на 05 листопада 2018 року о 12:00 прибули представник позивача та представник позивача. Протокольною ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 20 листопада 2018 року о 14:00, що зафіксовано секретарем судового засідання у протоколі судового засідання від 05 листопада 2018 року.
В судове засідання, призначене на 20 листопада 2018 року о 14:00 прибули представник позивача та представник відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Судом встановлено, що 02.08.2018 у пункті габаритно-вагового контролю на 286 км. а/д М-21 Виступовичі - Житомир - Могилів-Подільський Вінницької області, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на підставі направлення на рейдову перевірку № 009280 від 30.07.2018 було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF XF 105.460 д/н, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіп (напівпричіп) марки ЕVERLAST, модель ППЦ 30-05, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить Приватному підприємству "Укрпалетсистем", яким здійснювалось перевезення вантажу, а саме: паливо дизельне та за кермом транспортного засобу перебував ОСОБА_3.
Під час зважування транспортного засобу марки DAF XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 разом з причепом встановлено фактичне навантаження на одиночну вісь 11, 800 тонн, при допустимих 11 тонн, на строєні осі - 28, 050 тонн, при допустимих 22 тонни та фактична маса 47, 050 тонн, при допустимих 40 тонн.
За результатами проведеної перевірки посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області було складено Довідку №0000078 від 02.081.2018 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт від 02.08.2018 № 0009078 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
На підставі акту №0009078, Управлінням Укртрансбезпеки у Вінницькій області Приватному підприємству "Укрпалетсистем" нарахована плата за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 1 131, 84 євро (розрахунок від 02.08.2018 № 0009078).
Не погоджуючись із розрахунком, Приватне підприємство "Укрпалетсистем" звернулось до суду із вказаним позовом.
Вирішуючи спір, суд зазначає наступне.
Частина 2 статті 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 1 Закону України від 05 квітня 2001 року №2344-III "Про автомобільний транспорт": рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Частини 14-17 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт": державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти.
Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 12 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року № 2344-III, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
За визначеннями наведеними в статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до абз.1 п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Згідно пункту 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок № 879), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 31.1 Порядку №879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Таким чином, якщо транспортний засіб, вагові параметри якого перевищують нормативні, здійснює проїзд автомобільними дорогами загального користування без відповідного дозволу, плата за проїзд справляється у відповідності до п.31.1 Порядку №879 в залежності від відсоткового перевищення нормативу.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879 та вираховується за наступною формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Судом встановлено, що на момент здійснення габаритно-вагового контролю у позивача був відсутній дозвіл, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції, на участь у дорожньому русі транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують нормативні.
Як видно із розрахунку №0009078 від 02.08.2018, перевищення навантаження на одиничну вісь транспортного засобу позивача склало 0,80 т (11,8 т -11 т), на строєну 6,05 т (28,050 т - 22 т), перевищення загальної маси транспортного засобу склало 7,05 т (47,050 т - 40 т), що у відсотковому співвідношенні складає 7,3%, 27,5%, 17,6% відповідно. Пройдена відстань транспортним засобом складає 262 км.
Представником позивача не заперечується факт перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,05 т.
Згідно норм Порядку № 879, ставка плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових транспортних засобів, габаритні параметри яких перевищують нормативні, за кожен кілометр відстані складає:
- за перевищення загальної маси транспортного засобу у межах від 44 до 52 тонн включно - 0,2 євро;
- за перевищення допустимих осьових навантажень у межах від 10 до 20 відсотків включно - 0,27 євро, понад 20 відсотків за кожні наступні 5 відсотків - 0,15 євро.
Таким чином, згідно формули, передбаченої Порядком № 879, плата за проїзд транспортним засобом позивача, габаритні параметри якого перевищують нормативні, враховуючи вихідні дані, встановлені розрахунком № 0009078 від 02.08.2018, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0000078, акту № 0009078 становить 1 131,84 Євро.
Крім того, як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, водій транспортного засобу DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 та напівпричепу ППЦ 30-05 д/н НОМЕР_2 ОСОБА_3 з актом, довідкою, розрахунком ознайомився та підписав, жодних зауважень або заперечень щодо проведення перевірки, складання документів не надав.
Щодо доводів про те, що методика зважування транспортних засобів, що здійснюють перевезення рідини відсутня, то суд вважає їх необґрунтованими, з огляду на наступне.
Дійсно, що на момент виникнення спірних правовідносин, не була затверджена відповідна методика Мінекономрозвитку, якою мали керуватися органи Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю.
Але, оскільки за змістом статті 29 Закону України "Про дорожній рух", статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначено Порядком №879, яким керувався відповідач, суд вважає, що відповідачем правомірно складено спірний розрахунок плати за проїзд.
Наведене узгоджується з подальшим нормативним регулюванням спірних правовідносин, а саме скасування п.19 Порядку №879 Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 671 без визначення необхідності застосування затвердженою Мінекономрозвитку або іншою методикою.
Такий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 02 серпня 2018 року у справі №820/1420/17.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах та у спосіб, передбачені чинним законодавством, обґрунтовано склав акт за порушення які мали місце та із дотриманням процедури, визначеної законодавством про автомобільний транспорт. Розрахунок плати за проїзд також здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач, складаючи оскаржуваний розрахунок плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу від 02.08.2018 №0009078, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позовної заяви та відсутність підстав для її задоволення в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Укрпалетсистем" (вул. Березюка, 15, с. Ушомир, Коростенський район, Житомирська область, 11571. РНОКПП/ЄДРПОУ: 32285225) до Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135. РНОКПП/ЄДРПОУ: 39816845) про визнання протиправним та скасування розрахунку - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 29 листопада 2018 року.
Головуючий суддя О.Г. Попова