
Провадження № 3/243/2828/2018
Справа № 243/9360/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2018 року м. Слов’янськ
Суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Дружківського відділення поліції Краматорського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1, який не працює, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ВСТАНОВИЛА:
17 вересня 2018 року о 10 год. 50 хв. ОСОБА_1 в районі заводу «Грета» по вул. Леваневського в м. Дружківка Донецької області, керував автомобілем НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп’яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження огляду на стан сп’яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність встановлена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
17 вересня 2018 року відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_2: БР № 015763, за ч. 1 ст. 130 КУпАП, в якому останньому, під підпис були роз’яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, та положення статті 63 Конституції України, та повідомлено про дату та час розгляду адміністративної справи в суді. Заяв чи клопотань від нього не надійшло.
В жодне із призначених судом судових засідань ОСОБА_1 не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Захисник ОСОБА_1ОСОБА_3, який діє на підставі договору від 05 жовтня 2018 року (а.с. 14), прибув у судове засідання 16 жовтня 2018 року подав до суду заяву від свого підзахисного про відкладення розгляду справи та який був ознайомлений з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, в судове засідання також не прибув. Відомостей про причини неявки ОСОБА_1 у судове засідання суду не надано.
За правилами статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення справи. Частиною 2 цієї статті не передбачена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово викликався у судові засідання, однак в жодне з них не прибув. Так, в судове засідання 16 жовтня 2018 року представником ОСОБА_1ОСОБА_3, який діє на підставі договору від 05 жовтня 2018 року (а.с. 14) було подано заяву про відкладення розгляду справи у зв’язку із перебуванням ОСОБА_1 на лікарняному про що надав медичну довідку, в якій зазначено, що ОСОБА_1 перебував на лікуванні: « з 12 жовтня 2018 року в денному стаціонарі КЛПУ «Вузлова лікарня м. Слов’янська» по теперішній час», при цьому дата складання вказаної довідки не зазначена (а.с. 19). Про проведення наступних судових засідань: 01 листопада 2018 року та 15 листопада 2018 року, ОСОБА_1 також був повідомлений належним чином, про що свідчать заяви його представника про відкладення вказаних судових засідань у зв’язку із продовженням лікування ОСОБА_1 (а.с. 20). Разом з тим, 14 листопада 2018 року до заяви про відкладення судового засідання призначеного на 15 листопада 2018 року, представником ОСОБА_3 було долучено копію листка непрацездатності з якого видно, що на лікуванні ОСОБА_1 перебував лише один день – 12 листопада 2018 року. Режим лікування – амбулаторний.
Відомостей про причини неявки ОСОБА_1 в судове засідання 28 листопада 2018 року суду не надано. В телефонному режимі ОСОБА_1 повідомив, що він хворіє, однак жодних підтверджуючих документів суду не представлено.
Таким чином, аналіз наявних у суду копій медичних довідок свідчить про те, що ОСОБА_1 на час розгляду адміністративної справи не перебуває на стаціонарному лікуванні, що дає підстави зробити висновок про здатність ОСОБА_1 прибути до судового засідання.
Як зазначає у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Суд наголошує на тому, що за своїм змістом ст. 268 КУпАП націлена саме на добросовісне користування своїми правами та можливість на умовах змагальності їх захищати.
Судом встановлено, що особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, про час та місце розгляду справи в суді повідомлена, скористалася правом отримання юридичної допомоги адвоката, який в свою чергу ознайомився із матеріалами справи.
Разом з тим, ОСОБА_1 не вжив заходів для явки до суду, не подавав письмових заперечень проти протоколу, обмежившись лише поданням численних заяв про відкладення розгляду справи та наданням суду незрозумілих медичних документів, які фактично не свідчать про його об’єктивну неможливість явки до суду.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що поведінка ОСОБА_1 свідчить про зловживання правами, передбаченими ст. 268 КУпАП та свідоме затягування розгляду справи з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП, і, відповідно, ухилення від передбаченої законом відповідальності.
Однак, попри те, що особа не отримала або ухилилася від отримання судової повістки, її право на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, порушене не було. Таким чином, особі повинно бути відомо про час і місце розгляду справи, оскільки є можливість стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. З таким висновком погодився ЄСПЛ у рішенні у справі «ОСОБА_4 проти Росії» № 12307/16.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП України присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов’язковою.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, але не з’явилася до судового засідання.
Дослідивши докази, суд прийшов до наступного.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Процесуальна форма та зміст оригіналу протоколу відповідають вимогам ст. 256 КУпАП.
Так, відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом п. 2.9.А Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху зобов’язанні знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 3 грудня 2005 року № 14 судом слід ураховувати, що стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника. Для притягнення до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, які знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважається закінченим з моменту, коли правопорушник почав рухатись.
Вимоги вищезазначеного пункту 2.5 ПДР України ОСОБА_1 дотримано не було.
Винність ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме:
даними протоколу про адміністративне правопорушення серія БД № 015763 від 17 вересня 2018 року складеного уповноваженою посадовою особою у встановленому законом порядку, згідно із яким 17 вересня 2018 року о 10 год. 50 хв. ОСОБА_1 в районі заводу «Грета» по вул. Леваневського в м. Дружківка Донецької області, керував автомобілем НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп’яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження огляду на стан сп’яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України (а.с. 2);
згідно із доданими до протоколу про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями свідка ОСОБА_2, останній показав, що 17 вересня 2018 року в його присутності водій автомобіля НОМЕР_2 ОСОБА_1 відмовився від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан сп’яніння (а.с. 5);
згідно із доданими до протоколу про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями свідка ОСОБА_5 останній показав, що 17 вересня 2018 року в його присутності водій автомобіля НОМЕР_2 ОСОБА_1 відмовився від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан сп’яніння (а.с. 6), та іншими матеріалами справи.
Згідно із направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 17 вересня 2018 року, ОСОБА_1 відмовився від проходження медогляду на стан сп’яніння.
Оцінивши наведені докази в їх сукупності, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд приходить до переконання про наявність в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та доведеність його вини.
За встановлених обставин, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200,00 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Крім того, відповідно до положень ст. 401 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 підлягає стягненню також судовий збір на користь держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 40-1,130,188-28, 280,283-284,287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИЛА:
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП - у виді штрафу на користь держави на р/р: 31112149005001, отримувач Донецьке УК/Дон.Обл./ 21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38033949, банк отримувача ГУ ДКСУ у Донецькій області, код банку отримувача (МФО) 899998, в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 (десять тисяч двісті) грн. 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави - отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) – 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, р/р 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області.
Строк пред’явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_6