Постанова № 78156834, 16.11.2018, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
334/8106/18
Номер документу
78156834
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 16.11.2018

Справа № 334/8106/18

Провадження № 3/334/1866/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Турбіна Т.Ф., за участю прокурора Беклеміщевої Ю.М. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління захисту економіки в Запорізькій області ОСОБА_1 захисту економіки Національної поліції України відносно:

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2’янсько-Дніпровка, Запорізької області, громадянки України, яка працює головним спеціалістом організаційно-правового відділу виконавчого апарата ОСОБА_3 районної ради Запорізької області, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

30.10.2018 року відносно ОСОБА_2 складено протокол №294 про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, який разом з матеріалами надійшов на розгляд суду 31.10.2018.

ОСОБА_2, будучи головним спеціалістом організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області, відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП та п. «в» ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб’єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-6 КУпАП.

Згідно вказаного протоколу, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_3 районна рада Запорізької області (код за ЄДРПОУ 20487228, м. Запоріжжя, вул. Розенталь, 3-А) є органом місцевого самоврядування.

Відповідно до Положення про організаційно-правовий відділ виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області, затвердженого розпорядженням голови ради від 27.03.2018 р. №9/1-к, організаційно-правовий відділ виконавчого апарату районної ради є структурним підрозділом виконавчого апарату районної ради і утворюється районною радою за поданням голови районної ради. Відділ безпосередньо підпорядковується голові районної ради, у разі відсутності голови районної ради - заступнику голови районної ради.

Розпорядженням голови районної ради по особовому складу від 28.11.2014 року №21-к «Про прийняття на посаду головного спеціаліста організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради ОСОБА_2А.», ОСОБА_2 призначено з 01 грудня 2014 року на посаду головного спеціаліста організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради та присвоєно ОСОБА_2 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Розпорядженням голови районної ради по особовому складу від 27.03.2018 року №7-к «Про переведення ОСОБА_2 А.», головного спеціаліста організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області ОСОБА_2 з 28.03.2018 року переведено на посаду головного спеціаліста з питань діловодства, контролю та архівної справи організаційно-правового відділу районної ради.

Розпорядження голови районної ради по особовому складу від 01.06.2017 року №9-к «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_2А.», головному спеціалісту організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради ОСОБА_2 присвоєно черговий чотирнадцятий ранг посадової особи місцевого самоврядування шостої категорії посад.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти.

10.06.2016 року Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК № 2 від 10.06.2016 року, щорічна декларація суб’єкта декларування подається у період з 00.00 год.01 січня до 00.00 год. 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

ОСОБА_2, будучи головним спеціалістом організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області, відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року, була зобов’язана до 01.04.2018 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Проте, згідно ОСОБА_1 перевірки декларації та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції № 44-01/33151/18 від 03.08.2018 року, було встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування головний спеціаліст організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області ОСОБА_2 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі httpc:nazk.gov.ua, лише 06.04.2018 року, що є порушенням вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

З листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 03 08.2018 року №№44-01/33151/18, повідомлення ОСОБА_3 районної ради Запорізької області від 11.04.2018 року №03-07/238 про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_2, витягу з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «Послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_2 за період з 01.01.2018 року до 30.07.2.018 року» вбачається, що ОСОБА_2 було створено чернетку та почато заповнення відповідних розділів декларації за 2017 рік тільки 05.04.2018 року о 15.55.51 год., а натиснула ОСОБА_2 кнопку «Подати документ» 06.04.2018 року о 08.44.12 год. Подання документу (Декларації) було підтверджено ЕЦП 06.04.2018 року о 08 год. 44 хв. 21 сек.

ОСОБА_3 районної ради Запорізької області від 27.08.2018 року №01-07/417 надано Відомості щодо ознайомлення ОСОБА_2 із Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 року №3206- VI і обмеженням щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та її проходженням, встановленими розділом II «Заходи, спрямовані на запобігання і протидію корупції» зазначеного закону від 01.12.2014 року.

Таким чином, ОСОБА_2, будучи головним спеціалістом організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області, згідно з п. «в» ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб’єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 2, подала її несвоєчасно, а саме: 06.04.2018 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є місцезнаходження юридичної особи - ОСОБА_3 районна рада Запорізької області за адресою: м. Запоріжжя, вул. Розенталь, 3-А, оскільки обов’язок особи (суб’єкта відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією) подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, виник у зв’язку із займанням посади головного спеціаліста організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є 06.04.2018 року - дата несвоєчасного подання декларації. Фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП є дата складання протоколу, тобто 30.10.2018 року, оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надається оцінка зібраним доказам у їх сукупності.

Прокурор в судовому засіданні підтримав доводи, викладені у протоколі, просив визнати ОСОБА_2 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1ст.172-6 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу.

У судовому засіданні ОСОБА_2 провину не визнала, суду пояснила, що своєчасно подати електронну декларацію не змогла з причини того, що їй був необхідний додатковий час задля зміни електронної пошти та електронного ключа, про що надала суду електронну переписку зі службою технічної підтримки НАЗК. При цьому також зазначила, що на час розгляду справи закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст.. 38 КУпАП, що є також підставою для закриття провадження у справі.

Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов’язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_2 як суб’єкт декларування, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий календарний рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, а саме 06.04.2018 року, що є порушенням вимог Закону України «Про запобігання корупції».

Судом встановлено, що розпорядженням голови районної ради по особовому складу від 28.11.2014 року №21-к «Про прийняття на посаду головного спеціаліста організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради ОСОБА_2А.», ОСОБА_2 призначено з 01 грудня 2014 року на посаду головного спеціаліста організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради та присвоєно ОСОБА_2 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Розпорядженням голови районної ради по особовому складу від 27.03.2018 року №7-к «Про переведення ОСОБА_2 А.», головного спеціаліста організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області ОСОБА_2, з 28.03.2018 року переведено на посаду головного спеціаліста з питань діловодства, контролю та архівної справи організаційно-правового відділу районної ради.

Згідно посадової інструкції головного спеціаліста з питань діловодства, контролю та архівної справи організаційно-правового відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області ОСОБА_2, затвердженої 27.03.2018 року №9/1-к, головний спеціаліст призначається на посаду та звільняється з посади розпорядженням голови районної ради згідно з Законом України «Про службу в органам місцевого самоврядування». Прийняття на посаду здійснюється на конкурсній основі або за іншою передбаченою законодавством України процедурою.

Головний спеціаліст здійснює ведення діловодства у виконавчому апараті районної ради; бере участь в організаційному забезпеченні діяльності ради, її органів та депутатів; сприяє здійсненню районною радою та її виконавчим апаратом взаємодії з територіальними громадами, органами виконавчої ради і посадовими особами місцевого самоврядування; бере участь в організаційній підготовці сесій районної ради тощо.

Розпорядження голови районної ради по особовому складу від 01.06.2017 року №9-к «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_2А.», головному спеціалісту організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради ОСОБА_2 присвоєно черговий чотирнадцятий ранг посадової особи місцевого самоврядування шостої категорії посад.

ОСОБА_2 під підпис була попередженою про встановлені законодавством України обмеження для посад осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_2, будучи головним спеціалістом організаційного відділу виконавчого апарату ОСОБА_3 районної ради Запорізької області, відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року, була зобов’язана до 01.04.2018 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Згідно матеріалів справи, ОСОБА_2 05.04.2018 року о 15.55.51 год. було створено чернетку та почато заповнення відповідних розділів декларації за 2017 рік, а кнопка «Подати документ» була натиснута 06.04.2018 року о 08.44.12 год. Подання документу (Декларації) було підтверджено ЕЦП 06.04.2018 року о 08 год. 44 хв. 21 сек.

Доводи ОСОБА_2 про те, що несвоєчасність заповнення декларації та її подання було обумовлено причинами, які не залежали від неї, що свідчить про відсутність у її діях складу адміністративного правопорушення,свого підтвердження не знайшли. відповідно до п.9 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції. ОСОБА_2 повинна була знати всі вимоги Закону України «Про запобігання корупції», який був доведений до її відома, що нею не заперечується, та не допускати правопорушень.

У інформаційному листі Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ за вих. 223-943/0/4 від 22 травня 2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» зазначено, що справи про адміністративні корупційні правопорушення розглядаються судом у загальному порядку у п'ятнадцятиденний строк із дня одержання протоколу та інших матеріалів справи (п.6).

В п. 5 зазначено, що судам слід мати на увазі, що адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення може бути накладено протягом трьох місяців із дня виявлення, але не пізніше двох років із дня його вчинення (ч. 3 ст. 38 КУпАП). Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення. Будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається.

Вказівка законодавця у п. 7 ст. 247 КУпАП «на момент розгляду справи» означає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, якщо на початок розгляду справи закінчилися строки, встановлені ст. 38 КУпАП. Разом з тим розгляд справи про адміністративне правопорушення та його закінчення не обтяжений строками, визначеними ст.38 КУпАП, а передбачений ст.277 КУпАП, що є гарантією всебічного, об'єктивного і повного з'ясування всіх обставин, які мають значення для вирішення справи.

При цьому, якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення спочатку в повному обсязі досліджує всі обставини справи, встановлює, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного корупційного правопорушення, чи належить особа до суб'єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закриває провадження у справі.

Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст. 172-6 КУпАП складений 30.10.2018, у якому зазначено, що днем виявлення правопорушення є дата складання протоколу.

Таке твердження, що датою виявлення корупційного правопорушення є дата складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, суд оцінює критично.

Як встановлено судом, про несвоєчасне подання декларації ОСОБА_2 НАЗК було повідомлене уповноваженою особою ОСОБА_3 районної ради Запорізької області від 11.04.2018, повідомлення зареєстроване в НАЗК 12.06.2018.

03.08.2018 НАЗК у відповідності до ст. 255 КУпАП за виявленим ним фактом несвоєчасного падання декларації ОСОБА_2 звернулося до УЗЕ в Запорізькій області ОСОБА_1 захисту економіки НП України, надавши відповідні документи, для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Отже, несвоєчасне подання ОСОБА_2 декларації було виявлено НАЗК 12.06.2018 на підставі Повідомлення уповноваженої особи ОСОБА_3 районної ради Запорізької області від 11.04.2018. Відтак, трьохмісячний строк, передбачений ч. 3 ст. 38 КУпАП, з дня виявлення правопорушення, на час вирішення справи минув.

У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП. За таких обставин провадження по даній справі відносно ОСОБА_2 підлягає закриттю в зв'язку з тим, що закінчились строки накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст. 38, ч. 2 ст. 172-6, п. 7 ст. 247 , ст.ст. 221, 279-280, 283-285 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 за ч.2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Суддя: Турбіна Т. Ф.